Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.831
Поени од реакции
7.553
Слушај @Strelec, изгледа не ме разбра:

а) Не ми цркна компресорот на Daiseikai-to, него кога бучи климата, моментално продуцира некој звук што шкрипи. Дојдоа од еден асален сервис, и рекоа дека можно е да е прашина, и дека климата е 60-70% загушена со прашина. Така што може да е тривијален проблем.

б) Мојата дилема е следнава...дали да инвестирам 250е во нов мотор, или да ја продадам климава, еве за 350евра (под услов тоа што бучи да е моторот), и да додадам еве да речеме, 100-500 евра и да си земам модел како Тундра (пошто гледам доста е фалена тука) или нз, сузуми плус?

в) На ит.мк тоа што пишав е како резултат од мислењава и слично што ги читав низ форумов и што ме убедија до негде. Плус знам дека во многу случаеви, над одреден price point, едноставно не вреди да инвестираш повеќе пари и бенефитите што ги добиваш се 10-20% повеќе за 300% поголема цена.

Не терам никаква агенда, само барам совет :D А ако имаш совет со оглед на овие работи погоре што ги кажав, плз пиши.

Иначе Енергија ја спомнав за Тундра пошто нивниов модел е BEEFRA (а не MEEFRA како клими.мк). А иначе имаш добра поента за нив, неколку работи што не ми се свиѓаат:

а) 3 години гаранција за најскапи клима уреди, wtf. LG, за споредба, во сеттек имаат 10 год гаранција на компресор.

б) Сервисот изгледа дека им е тиња. Типовиве што дојдоа се чудеа како толку високо била наместена климата, обично и во упатството пишувало дека минимум 10цм треба да има од таван до клима. Така што проблемов искрено може да е од долгорочно лошо наместена инсталација.

Во мојов случај, сега единствено што ми останува е да почекам да се исчисти климата и да се види дали е стварно до моторот (што btw, од сервисот на Енергија ми кажаа пред година со 5 секунди гледање....а овие као рекоа дека нема врска) или само треба наједноставно чистење.
Не се замарај, него му смета се што не е Грее. Ќе ископа мислења од пред 10 години, матични броеви, лични податоци само за да претстави лажна слика и да си промовира производ.
 
Член од
3 март 2011
Мислења
8
Поени од реакции
3
Дечки, само едно прашање до сите: Дали знаете добар сервис/продавница/што и да е што нуди делови за клима уреди, како мотори и слично? Или барем сервис што ги увезува без да ти наплатат рака и нога...мојов дел (ако испадне дека е тоа) треба од UK да дојде, сега идеално би било ако има некој човек што моментално е таму (или скоро ќе оди таму) и се враќа во Ск (за да му дадам пари да го земе), али јбг...
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Дечки, јас се одлучив за Gree U-Crown, 3,5 KW. Климата е нарачана и чекам за испорака и монтажа.
Одлуката падна на неа како највисока класа од Gree, одлични перформанси и единствена декларирана за работа до -30 С а бидејќи сум од Битола, кај нас често, скоро секоја зима, паѓа температурата до таа вредност.
Сега останува да стигни климата, да се монтира и секако да грее.
Фала на сите за мислењата и советите.
P.S. Ќе сликам и поставам слики од климата и самата монтажа. Сѐ најдобро до тогаш.
so zdravje da si ja koristis... preubava vnatresna edinica za perfomansi i licni iskustva se nadevame ke spodelis.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Слушај @Strelec, изгледа не ме разбра:

а) Не ми цркна компресорот на Daiseikai-to, него кога бучи климата, моментално продуцира некој звук што шкрипи. Дојдоа од еден асален сервис, и рекоа дека можно е да е прашина, и дека климата е 60-70% загушена со прашина. Така што може да е тривијален проблем.

б) Мојата дилема е следнава...дали да инвестирам 250е во нов мотор, или да ја продадам климава, еве за 350евра (под услов тоа што бучи да е моторот), и да додадам еве да речеме, 100-500 евра и да си земам модел како Тундра (пошто гледам доста е фалена тука) или нз, сузуми плус?

в) На ит.мк тоа што пишав е како резултат од мислењава и слично што ги читав низ форумов и што ме убедија до негде. Плус знам дека во многу случаеви, над одреден price point, едноставно не вреди да инвестираш повеќе пари и бенефитите што ги добиваш се 10-20% повеќе за 300% поголема цена.

Не терам никаква агенда, само барам совет :D А ако имаш совет со оглед на овие работи погоре што ги кажав, плз пиши.

Иначе Енергија ја спомнав за Тундра пошто нивниов модел е BEEFRA (а не MEEFRA како клими.мк). А иначе имаш добра поента за нив, неколку работи што не ми се свиѓаат:

а) 3 години гаранција за најскапи клима уреди, wtf. LG, за споредба, во сеттек имаат 10 год гаранција на компресор.

б) Сервисот изгледа дека им е тиња. Типовиве што дојдоа се чудеа како толку високо била наместена климата, обично и во упатството пишувало дека минимум 10цм треба да има од таван до клима. Така што проблемов искрено може да е од долгорочно лошо наместена инсталација.

Во мојов случај, сега единствено што ми останува е да почекам да се исчисти климата и да се види дали е стварно до моторот (што btw, од сервисот на Енергија ми кажаа пред година со 5 секунди гледање....а овие као рекоа дека нема врска) или само треба наједноставно чистење.
И во Енергија е MEEFRA, провери пак со нив, али 99% е така.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Дечки, само едно прашање до сите: Дали знаете добар сервис/продавница/што и да е што нуди делови за клима уреди, како мотори и слично? Или барем сервис што ги увезува без да ти наплатат рака и нога...мојов дел (ако испадне дека е тоа) треба од UK да дојде, сега идеално би било ако има некој човек што моментално е таму (или скоро ќе оди таму) и се враќа во Ск (за да му дадам пари да го земе), али јбг...
Kako se vika tvojot del ili dali ima nekoja oznaka za polesno naogjanje? Tuka vo UK e skapo taka da ne veruvam da ti se fati poeftino. So prakjanje i mozno carinenje, ke ti ispadne poskapo.
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Има ли Виола на лагер моментално ?
Изгледа сите со R410A ги повлекуваат само со R32 ќе се продава.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Има ли Виола на лагер моментално ?
Изгледа сите со R410A ги повлекуваат само со R32 ќе се продава.
Виола моментално не е на лагер.
R410A од 2025 е забранет (не смеат да се продаваат уреди). Наместо повлекување би требалло да ги спуштат цените за да ги распродадат.
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
82
Поени од реакции
131
Ако можеш да споделиш каков и е режимот на работа: модулирање, бучавост, м³ по издуви ?
Ne e bucna i sega navecer ko ke zaladi duva mnogu toplo, a tie modulacii i slincni raboti pojma nemam ne ni razbiram. Prvenstveno ja zedov da topli.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Na klimive, konrektno gree fairy od koja strana na vnatresnata doagata naponskiot kabel ili moze od dvete, da znam kade da napraam instalacija
 
Член од
27 октомври 2019
Мислења
22
Поени од реакции
25
Врати се назад на темава (неколку страни не многу) беше тема попуст на Daikin Sensira 5.5ka од 65,000 на 55,000 таман ти се вклопува во буџетот! Toshiba Suzumi 13 е многу солидна клима, но сепак мал капацитет за 40м2. Daikin Sensira FTXF (мислам беше ознака) 5,5кW...
има многу задоволни корисници на форумов од таа клима... тоа е најдобар избор за твојот буџет и соодветно за простор од 40м2 ICS верувам уште трае попустот https://www.icsgroup.mk/каталог-на-производи-продавница/daikin-sensira-ftxf-a-r-32/
Fala na sovetot utre ke proveram vo icsgroup ili termosistem
Автоматски споено мислење:

Dali nekoj imal iskustvo so Cooper&Hanter i sto mislite za ovoj model http://cooperandhunter.com/gb/product/ch-s18ftxla-ng
 
Член од
3 март 2011
Мислења
8
Поени од реакции
3
Kako se vika tvojot del ili dali ima nekoja oznaka za polesno naogjanje? Tuka vo UK e skapo taka da ne veruvam da ti se fati poeftino. So prakjanje i mozno carinenje, ke ti ispadne poskapo.
1 x RAS-13PKVP-E 4302C093 MOTOR

Цената во UK е 132-140 фунти (excluding VAT). За полесно наоѓање, само пиши 4302C093 на Google.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom