Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.119
Поени од реакции
4.896
Климе,и после 1000 страни “греачот” те премислува :rolleyes:
Ne me premisluva gracot tuku ne sakam inverter klima so greaci ako Tadiran Alpha ima greaci na kompresor i kondenz ne ja zimam ke si zemam Haier Tundra a ako Tadiran Alpha nema greaci ke ja zemam nejze
Zaklucok ne me premisluva gracot tuku ne sakam inverter klima so greaci.
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
ova kako nadopolna sto pisav ima razlika od kamen do kamen.
@Trajchee фала за одговорот, ми значи
Знам точно за потеклото на каменот од каде е донесен (два реда камен сигурно за да се добие 50мц дебелина) и не сумљам во тоа, пошто некој спомена речен камен итн.
Ова е изолацијата :)
72662685_870513080009313_2295480928165691392_n.jpg

Овие погоре равенки пресметки и не ги разбирам баш (немам познавање) знам дека просторот кој го загревам од Ноември до Мај со 4/5 кубици дрва (и нешто ми останва можеби кубик) зимскиот период со оваа обична дограма... одлично се држи и во нај жешките денови внатрешната температура е (камен)

Јас и понатаму барам предлог за инвертер кој ке ми служи во нормални зимски услови, пишам нормални од причина што кога е сериозен минус -12/15 (последниве години тоа е недела до две најчесто) ќе ме фати кеф за да другата варијанта на греење со шпоретот, и понатаму озбилно размилувам за она што е на лагер

PANASONIC cs/cu-z35tke

GREE U-Crown Superior inverter 12000 btu GWH12UB

Како што реков буџетот ми е 55.000 ден.

Незнам дали да чекам за да биде на залиха AMBER -30 GWH12YD-S6DBA2A моделот
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
433
Поени од реакции
709
Не се премислувај сега!Климата не е лоша,и штом си сакал јапанац ќе имаш јапанац.Само притисни ги малку,закани им се!
@beneamata
Прегледај го приврзокот 220255Прегледај го приврзокот 220255Прегледај го приврзокот 220258Прегледај го приврзокот 220257
Морав вака,неможам да го прикачам документот.
Taka e ja analizirav 50 pati pred da se javam..koga znam deka e od japan site somnexi pagat vo voda
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Sala na strana me interesira koj e proizvoditel na Tadiran i konkuretno toj model od 22.990 den dali ima greaci ili ne se mislam za vtora klima pomegu Tadiran alpha i Haier Tundra 3.5 kw
kupisi tundra proverena rabota ti e toa
ovie od Izrael ne se klimi tie ti se specijalizirani za oruzje moze da ima nekoj pistol skrien vo nadvoresnata :) :) :) :)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.621
Поени од реакции
10.261
Taka e ja analizirav 50 pati pred da se javam..koga znam deka e od japan site somnexi pagat vo voda
Taka e ja analizirav 50 pati pred da se javam..koga znam deka e od japan site somnexi pagat vo voda
Види... да не ти кршам филм,ама у Чешка ги склапаат :rolleyes:
Ама бар не те бендисал Митсубиши ХЈ50 :D

@Royston BvB Да бидам искрен,Краунот стварно има преубава внатрешна!
Ама Панасоникот се друго +++ ;)
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
@Trajchee фала за одговорот, ми значи
Знам точно за потеклото на каменот од каде е донесен (два реда камен сигурно за да се добие 50мц дебелина) и не сумљам во тоа, пошто некој спомена речен камен итн.
Ова е изолацијата :)
Прегледај го приврзокот 220281

Овие погоре равенки пресметки и не ги разбирам баш (немам познавање) знам дека просторот кој го загревам од Ноември до Мај со 4/5 кубици дрва (и нешто ми останва можеби кубик) зимскиот период со оваа обична дограма... одлично се држи и во нај жешките денови внатрешната температура е (камен)

Јас и понатаму барам предлог за инвертер кој ке ми служи во нормални зимски услови, пишам нормални од причина што кога е сериозен минус -12/15 (последниве години тоа е недела до две најчесто) ќе ме фати кеф за да другата варијанта на греење со шпоретот, и понатаму озбилно размилувам за она што е на лагер

PANASONIC cs/cu-z35tke

GREE U-Crown Superior inverter 12000 btu GWH12UB

Како што реков буџетот ми е 55.000 ден.

Незнам дали да чекам за да биде на залиха AMBER -30 GWH12YD-S6DBA2A моделот
za izbor na klima neka te sovetuva dobar poznavac... komentarov moj e podrska na tvoeto izrazuvanje deka taa gradba ima popostojana temperatura od obicnite blok cigli ili polni tuli.ama toa e... sekoj so svoe mislenje i tvrdenje(sega naucno dokazano ili ne ne se znae).
Автоматски споено мислење:

Види... да не ти кршам филм,ама у Чешка ги склапаат :rolleyes:
i vo turcija odredeni modeli...drugite japonski modeli vo china... golfot kako germanski avtomobil se proizveduva sekade osven vo germanija.....ako se gleda na toa kade se proizveduva covek da ne kupuva nisto ;)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.621
Поени од реакции
10.261
za izbor na klima neka te sovetuva dobar poznavac... komentarov moj e podrska na tvoeto izrazuvanje deka taa gradba ima popostojana temperatura od obicnite blok cigli ili polni tuli.ama toa e... sekoj so svoe mislenje i tvrdenje(sega naucno dokazano ili ne ne se znae).
Автоматски споено мислење:


i vo turcija odredeni modeli...drugite japonski modeli vo china... golfot kako germanski avtomobil se proizveduva sekade osven vo germanija.....ako se gleda na toa kade se proizveduva covek da ne kupuva nisto ;)
Не се лути одма,го задевав човекот :angel:
Заборавив дека и ти имаше ФТХФ,немав намера да ве тролам... :cenzura:
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Не се лути одма,го задевав човекот :angel:
Заборавив дека и ти имаше ФТХФ,немав намера да ве тролам... :cenzura:
ne se nalutiv... kako dopolna bese mojov komentar.. eve bonus... iphone kako americki brend se sklopuva vo kina... nike kako americki brend ne se proizveduva vo usa isto taka adidas... gorenje brendoT veke ne e gorenje... milioni primeri ima :) nemam seuste klima i jas ja cekam i nikako da stigne :)
 
Член од
3 март 2011
Мислења
8
Поени од реакции
3
Ако веќе си запнат да фрлаш толку пари,гледај Тошиба поточно Сузуми 10ка
Која е предноста на оваа клима vs. Haier Tundra? Ко што гледам, можам до 30,000 да поминам за најновава Tundra Green. Прашањето е, дали се да се земе од сеттек или енергија...
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.621
Поени од реакции
10.261
Која е предноста на оваа клима vs. Haier Tundra? Ко што гледам, можам до 30,000 да поминам за најновава Tundra Green.
Е така де кажи... ;)
Никоја друга клима нема “култура на работа” како Тошиба!Звук,модулација,софтвер...(па и квалитет на хардвер).
Ама ако зборуваме само за греење/ладење тука се негде(како и со повеќето јапанци vs кинези).
Инаку и мојот одговор беше “ако веќе ти се фрлаат пари”... ама ти напиша буџет и јас морав да ти кажам најдобро решение за тие пари.
Лесно е кога имаш топ изолација,што и да ставиш ќе стопли,што би рекле и рингла :)
 
Член од
3 март 2011
Мислења
8
Поени од реакции
3
Е така де кажи... ;)
Никоја друга клима нема “култура на работа” како Тошиба!Звук,модулација,софтвер...(па и квалитет на хардвер).
Ама ако зборуваме само за греење/ладење тука се негде(како и со повеќето јапанци vs кинези).
Инаку и мојот одговор беше “ако веќе ти се фрлаат пари”... ама ти напиша буџет и јас морав да ти кажам најдобро решение за тие пари.
Лесно е кога имаш топ изолација,што и да ставиш ќе стопли,што би рекле и рингла :)
Те сваќам. Работата е, незнам дали вреди да дадам двојно повеќе пари за "култура на работа". Тундрата е 31к сосе монтажа, тошибиве испод 50,000 не се.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.621
Поени од реакции
10.261
Те сваќам. Работата е, незнам дали вреди да дадам двојно повеќе пари за "култура на работа". Тундрата е 31к сосе монтажа, тошибиве испод 50,000 не се.
Јасен е одговорот,не!Не вреди.
Единствен проблем би ти било ако таа соба е спална!Има луѓе им пречи клима кај што спијат(во тој случај ни Даисекаи 9 не помага)!
Ако веќе ставаш,а собата е во стан или сеедно околните ѕидови се греени оди на 2.5kw или 9/ка whatever марка/бренд и уживај.
 
Член од
3 март 2011
Мислења
8
Поени од реакции
3
Јасен е одговорот,не!Не вреди.
Единствен проблем би ти било ако таа соба е спална!Има луѓе им пречи клима кај што спијат(во тој случај ни Даисекаи 9 не помага)!
Ако веќе ставаш,а собата е во стан или сеедно околните ѕидови се греени оди на 2.5kw или 9/ка whatever марка/бренд и уживај.
Па само јас сум, а сум спиел со клима безброј пати (Daiseikai 5), и ок било.

Главниот проблем со купување на "скап бренд" ми е следниов...пред една година, моторот на Daiseikaito почна да станува побучен, и ми кажаа дека единствена опција е да се замени моторот...што кошта колку цената на цела Тундра (30к). Така што си ја научив лекцијата...подобро да земам "best for the money" модел како Тундра него некој ваков што го имаат едвај 100 домаќинства може у МК и кајшто деловите ќе треба да се набавуваат директно од друга земја и коштаат рака и нога...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom