Најекономично греење (затоплување)

Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
Буџетов ти е кнап ко за Амбер
Мислеше на овај модел?
Gree Amber GWH12YD

или

Amber GWH09YD
Автоматски споено мислење:


@Strelec
Објектот е куќа во која постојано се живее и моментално се загрева со Alfa Plam шпорет
""слика од интернет""
sporet-alfa-plam-90-za-etazno-grejanje-3847188-6243601.jpg

Почетна температура во зимскиот период во собата на утро е од 12/14 степени "ноќта не се ложи"
а максимална достигнува во нај ладното до кај 23 степени,
да појаснам дека во нај ладниот период ке биде употребуван шпоретот, мислам на периодот од утрински -10 итн. шпоретот не се исфрлува од игра.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
ova kako da vrakas zaem za komentarov so klimata od gree sto imase problem so iseceniot greac?ne odi toa taka... aj vaka offtopick ko so obozavate da pisete i citam kako se zakackas so drugi clenovi tuka...sto sum ti jas vinoven sto nekoj serviser go isekol/otstekal greacot koj sto po nekoja si glupa logika grejacot si gree...sega korisnikot javno se pozali deka vie od gree ne go esapite a i plus se zakanuvate deka ke si pocekal? wow.. wtf? se e na nivo taka? samo prodolzete taka ogromen uspeh i reklama ste vie i firmata sto jas ja plativ klimava sto ja cekam.... na covek da mu se "odmili" i klima i sve i da si se vrati na greenje na drvca
Автоматски споено мислење:


zlatni drvca za greenje :D
Trajce Kuzmanovski...ti bre eden den se nemas greeno so klima...ti ke ni kazuvas prikaski ?
Pa od 1000 klimi prodadeni moze eden grejac da pravi problem neli.....ti imas pogolem problem, u glaata, ti ni klimata uste ne si ja dobil pred 15dena platena a veke stana naucnik i delis soveti koja kako da se gree....imase eden vakov i porano :tapp:
I sam si napisal deka si TROL i ti lezi trolannjeto...a sto ke bides drugo....mozes samo da bides toa....ili da igras u Otpisanite :D
Автоматски споено мислење:

Мислеше на овај модел?
Gree Amber GWH12YD

или

Amber GWH09YD
Автоматски споено мислење:


@Strelec
Објектот е куќа во која постојано се живее и моментално се загрева со Alfa Plam шпорет
""слика од интернет""
Прегледај го приврзокот 220063

Почетна температура во зимскиот период во собата на утро е од 12/14 степени "ноќта не се ложи"
а максимална достигнува во нај ладното до кај 23 степени,
да појаснам дека во нај ладниот период ке биде употребуван шпоретот, мислам на периодот од утрински -10 итн. шпоретот не се исфрлува од игра.
So 12 pocetna i negreenje cela nokj samo Mitsubishi moze da te zagreei SCOP 5.1 ke izvadis :P
Se zezam....nema da te zagree klima, drzi se do drvata
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
Фала за помошта.
Nema zasto da se lazeme, izolacija i treba na kukjata.
Ja so najflenata Mitsubishi sum go probal istoto.....24saata i trebase od 12C vnatre da stigne do 20C i toa sum go napisal tuka na forumov, i toa stan vo zgrada so sendvic fasada januar mesec. Ne pa vo kukja so 50cm kamen zid lociran vo planina. Klima moze da ti zavrsi rabota vo Oktomvri Mart-April....za ostanatite meseci tesko.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Ако греачот е поставен, треба да биде функционален. Некој го платил.
А ова со вадењето на сите чепови и гумички не е добра идеја. И тие се поставени затоа што се потребни. Каде ќе истекува водата? На надворешната единица од подолниот спрат.
Vo mojot slucaj nemam sprat pod mene,za mene e korisno vadenjeto na site gumicki

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Здраво молам за предлог за инвертер клима уред кој ќе се користи само за греење, буџет е 55.000ден

Планораниот простор е 25м2 во планинска куќа градена од камен 50цм дебелина на ѕид без никаква изолација "малтарена фасада внатрешни ѕидови абрип" стара градба 1952 година.

Таванот е трска 2.20 висина, дупли прозор дрвен 140x140цм, врата одлична.

Благодарам на било каков предлог!
Ovoj tera majtap


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Trajce Kuzmanovski...ti bre eden den se nemas greeno so klima...ti ke ni kazuvas prikaski ?
Pa od 1000 klimi prodadeni moze eden grejac da pravi problem neli.....ti imas pogolem problem, u glaata, ti ni klimata uste ne si ja dobil pred 15dena platena a veke stana naucnik i delis soveti koja kako da se gree....imase eden vakov i porano :tapp:
I sam si napisal deka si TROL i ti lezi trolannjeto...a sto ke bides drugo....mozes samo da bides toa....ili da igras u Otpisanite :D
Автоматски споено мислење:


So 12 pocetna i negreenje cela nokj samo Mitsubishi moze da te zagreei SCOP 5.1 ke izvadis :P
Se zezam....nema da te zagree klima, drzi se do drvata
kaj vide deka ni den ne sum se greel so klima... da ne si vidoviD? djoa baba vanga si stanal taka?i kaj vide zivti se deka delam soveti za greenje so klima? prviot post tuka mi bese deka vrska nemam za klima si priznavam taka?ama barem imam tolku "ckolija" zavrseno i znam deka ispraven grejac ne se sece so klesta?p.s sovetot po se izgleda za secenjeto bil tvoj stom tolku vrevis tuka ;) gledajte opravete mu ja na coekot klimata losa reklama si praite ;)
Автоматски споено мислење:

Trajce Kuzmanovski...ti bre eden den se nemas greeno so klima...ti ke ni kazuvas prikaski ?
Pa od 1000 klimi prodadeni moze eden grejac da pravi problem neli.....ti imas pogolem problem, u glaata, ti ni klimata uste ne si ja dobil pred 15dena platena a veke stana naucnik i delis soveti koja kako da se gree....imase eden vakov i porano :tapp:
I sam si napisal deka si TROL i ti lezi trolannjeto...a sto ke bides drugo....mozes samo da bides toa....ili da igras u Otpisanite :D
Автоматски споено мислење:


So 12 pocetna i negreenje cela nokj samo Mitsubishi moze da te zagreei SCOP 5.1 ke izvadis :P
Se zezam....nema da te zagree klima, drzi se do drvata
ili ke go ostavite da si poceka uste 2 meseci?ste napravile utka i sega go vrtite so grejac od 5$? i odozgora mu se zakanuvas deka ke si pocekal zatoa sto javno se pozalil?forumov zatoa postoi... se spodeluvaat iskustva ili gresam?ako site serviseri,monteri,"inzineri," se takvi kako tebe tamu vo gree gi zalam id ite kupuvaci na klima od toj brenT...ova poslednoto bese so namera... ako se navreduvame da se navreduvame...
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Ако одиме стручно,ептен долга и широка.Ме мрзи да пишувам до толку
Во пракса,како купувач... апсолутно последно нешто што треба да те тангира.
Да пробам скратено:р32 има поголема критична температура и подобри термодинамички особини(просто кажано потешко или на поголема температура испарува!),што значи за иста количина фреон може да одземе/додаде поголема топлина од околината.
Ова “ептен” го поедноставувам! Тоа никако не значи дека климите со р32 по автоматизам се подобри.Физиката сеуште важи,компресорот сеуште е тој што набива,испарувачот е сеуште тој што испарува...или во превод останатите компоненти се сеуште многу побитни од самиот фреон.Рачунај дека новите клими на р32 имаат и доста помала количина на фреон,помал/полесен испарувач и ред други работи за исти перформанси...
Да не се распишувам многу многу,Уруру Сарара е сеуште на р410 ;) тоа се ти кажува.
Vo potpolnost se slozuvam so kazanoto pogore.
Malo dopolnuvanje/doobjasnuvanje: Gasot R410A se sostoi od 50% R32 koj isparuva na T=-51.8 C i 50% R125 koj isparuva na T=-48.5C, sto znaci deka i R410A ce isparuva na poniskata T=-48.5C. Razlikata od ovie 3.3 C e vsusnost dobivkata pri ciklusot na greenje, bidejci sega nadvoresniot izmenuvac/kondenzator ce moze da se oladi namesto da kazeme na -35 C na POVISOKI -38 C, a so toa i ce moze da odzeme povece toplina od okolinata, koja toplina komresorot ce ja vpumpa vo prostorijata.
Druga pridobivka e sto za razlika od R410A gasot R32 ne e mesavina od gasovi i ce moze da se nadoplnuva pri propustanja vo sistemite pri rekuperacija. Sega mnogu serviseri i ne vodat racun koga rabotat so R410A deka posle propustanje na sistemot i dodavanje taze gas go menuvaat procentualniot odnos na udelot na dvata gasa, a so toa i karakteristikite na gasot.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.994
Поени од реакции
1.890
Turska nalepnica na GREE modeli od 2010 godina, barem toa sto najdov na internet.
Pisi gi modelite, ako gi imas.
Vo linkot pogore e eden inverter od 18000 btu...otprilika so se montaza bi doslo okolu 50.000 mkd. Isto bi sakal mislenje i od drugite sto se razbirat vo teknickite specifikacii na inverterite...dali vredi da se misli za ovoj model.
 
Последно уредено:
Член од
2 ноември 2018
Мислења
6
Поени од реакции
1
Zdravo na site
Ke ve molam za mislenje
Bev reshen za hansol 3.5 e sega ja nema pojke a zamena e g tech
Se raboti za 30m2 prostor
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.119
Поени од реакции
4.896
Член од
25 септември 2019
Мислења
24
Поени од реакции
35
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.994
Поени од реакции
1.890
Vo linkot pogore e eden inverter od 18000 btu...otprilika so se montaza bi doslo okolu 50.000 mkd. Isto bi sakal mislenje i od drugite sto se razbirat vo teknickite specifikacii na inverterite...dali vredi da se misli za ovoj model.
Eve nekolku teknicki podatoci...so kargo bi ja donel od Turcija....

http://www.abkaygroup.com/tr/urun-detay/71/ftwxsc18bxhs
http://www.abkaygroup.com/assets/uploads/files/2260740a82704860b888b63c17aebd22_fjtherma_duvar_tipi_katalog.pdf
1571750546802.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom