Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.271
@beneamata
Bea minatata sreda serviserite, potvrdija deka greacot na tacnata nepotrebno nonstop raboti, i go presekoja...
Греачот беше исклучен од страна на официјални сервисери од Грее..
Imas dve izjavi
Prvata deka go presekle grejacot.
Vtorata deka go isklucile(logicnata verzija)
Mozes da objasnis zasto napisa deka go presekoja a posle deka e isklucen???
Presekoja i Iskluciva ne e isto neli.
Na kraj kraeva moze i da ne e do grejacot, moze sondata da ne e ispravna pa javuva pogresna temperatura, moze da e softverot ili elektronikata.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Imas dve izjavi
Prvata deka go presekle grejacot.
Vtorata deka go isklucile(logicnata verzija)
Mozes da objasnis zasto napisa deka go presekoja a posle deka e isklucen???
Presekoja i Iskluciva ne e isto neli.
Na kraj kraeva moze i da ne e do grejacot, moze sondata da ne e ispravna pa javuva pogresna temperatura, moze da e softverot ili elektronikata.
Види, мојата втора изјава беше за да бидам помек, да не навредам некој од Грее, пошо читате и си слушнав сум бил влезен во системот..... па да не си "почекувам" оти многу пишувам се жалам на форумов....

А првата изјава беше прекинат/пресечен затоа што стоев до сервисерите и тие ги користеа истите зборови, не спомнаа отштекај/откачи/исклучи.
Башка тоа логиката ми вели, треба да отворат кај плочата и компресорот за да го отштекаат, а не само кај кондензаторот и вентилаторот.... ама шознам јас... од страна гледав, затоа и ти пишав дека ќе ти сликам и ќе ти пратам, штом дојдат да го менуваат.

Иако не сакав да им се мешам, тоа дека "може не е до греачот пошо тој грее" беше првото нешто што им го спомнав кога слушнав прекини/пресечи го, им кажав дека решението не е да се исклучи и дека веројатно ќе затреба на зимо, на што ми одговорија дека ќе пуштат налог од Грее СК да испратат нов грејач и да го заменат за ден-два или наредната недела......

Уште еднаш да пишам не ми е проблем што почекувам, ама бар да имав инфо до кога и поради која причина. Тоа што климата не ми е спремна за зимски услови а ми е потребна за да грее болно лице ме држи на штрек и не-рајат.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Imas dve izjavi
Prvata deka go presekle grejacot.
Vtorata deka go isklucile(logicnata verzija)
Mozes da objasnis zasto napisa deka go presekoja a posle deka e isklucen???
Presekoja i Iskluciva ne e isto neli.
Na kraj kraeva moze i da ne e do grejacot, moze sondata da ne e ispravna pa javuva pogresna temperatura, moze da e softverot ili elektronikata.
jas mislam deka izrazot bese naroDski kazano "abe prekini go" prekinot moze da bide presecen fizicki ili odStekan taka da zosto site se fakaat so sitnici?zarem nema da e polosa reklama za gree oti bolno lice ceka za opravka tolku vreme?site go spomnuvate zapadot kolku kostalo ovo ono... kolku kosta ovaa nervoza od doticniot?bolno lice ceka na milost od nekoj?ne go svakaj licno ova... stavi se vo pozicija na liceto na koe mu e poluispraven uredot.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Види, мојата втора изјава беше за да бидам помек, да не навредам некој од Грее, пошо читате и си слушнав сум бил влезен во системот..... па да не си "почекувам" оти многу пишувам се жалам на форумов....

А првата изјава беше прекинат/пресечен затоа што стоев до сервисерите и тие ги користеа истите зборови, не спомнаа отштекај/откачи/исклучи.
Башка тоа логиката ми вели, треба да отворат кај плочата и компресорот за да го отштекаат, а не само кај кондензаторот и вентилаторот.... ама шознам јас... од страна гледав, затоа и ти пишав дека ќе ти сликам и ќе ти пратам, штом дојдат да го менуваат.

Иако не сакав да им се мешам, тоа дека "може не е до греачот пошо тој грее" беше првото нешто што им го спомнав кога слушнав прекини/пресечи го, им кажав дека решението не е да се исклучи и дека веројатно ќе затреба на зимо, на што ми одговорија дека ќе пуштат налог од Грее СК да испратат нов грејач и да го заменат за ден-два или наредната недела......

Уште еднаш да пишам не ми е проблем што почекувам, ама бар да имав инфо до кога и поради која причина. Тоа што климата не ми е спремна за зимски услови а ми е потребна за да грее болно лице ме држи на штрек и не-рајат.
Ne ti e presuden grejachot dali ke ti gree ili ne klimata.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Ne ti e presuden grejachot dali ke ti gree ili ne klimata.
bez grejac ke gree ama mislam deka sepak za djabe ne e postaven na toa mesto... si ima analizi i ispituvanja...sekoja modifikacija na nekoj proizvod mora da pomine na mnostva programi, programiranja,ispituvanja za da bide proizvodot pusten vo prodazba....iako e toa kina ali sepak "inzenerite" tamu kaj sto zavrsile "4kolija" univerzitetite se povisoko rangirani od nasite univerziteti....
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ne ti e presuden grejachot dali ke ti gree ili ne klimata.
Не ми е, и дај боже да не ми затреба....
Ама не можам а да не мислам, што ако за недела-две стегне времево, и некое сабајле пред да одам на работа ја најдам замрзната климата и ладно во собата.

Капацитетот на моделот, и баш тој греачот што гарантира греење на пониски температури беа причината што го одбрав тој модел и производител.
Неможе сеа да се лашкаме со: не ти е пресуден, не ти треба, шо ќе ти е, помалце ќе ти троши, можи со прекидаче, па че туриш жешка вода или ќе го дупиш мразот со пиштолот.

Башка тоа ќе си плаќам гаранција 10години, ваљда не за џаба?!
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
24
Поени од реакции
35
Не ми е, и дај боже да не ми затреба....
Ама не можам а да не мислам, што ако за недела-две стегне времево, и некое сабајле пред да одам на работа ја најдам замрзната климата и ладно во собата.

Капацитетот на моделот, и баш тој греачот што гарантира греење на пониски температури беа причината што го одбрав тој модел и производител.
Неможе сеа да се лашкаме со: не ти е пресуден, не ти треба, шо ќе ти е, помалце ќе ти троши, можи со прекидаче, па че туриш жешка вода или ќе го дупиш мразот со пиштолот.

Башка тоа ќе си плаќам гаранција 10години, ваљда не за џаба?!
Имаш во гаранцијата услови.таму е наведено за колку денови сервисот ќе го одстрани дефектот, во спротивно можеш да си бараш нов уред.те штити закон за потрошувачи.Но мислам прво да пробаш човечки да им објасниш дека немаш простор за чекање и други комбинации.па ако не наидеш на разбирање превземи си мерки.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.273
Имаш во гаранцијата услови.таму е наведено за колку денови сервисот ќе го одстрани дефектот, во спротивно можеш да си бараш нов уред.те штити закон за потрошувачи.Но мислам прво да пробаш човечки да им објасниш дека немаш простор за чекање и други комбинации.па ако не наидеш на разбирање превземи си мерки.
Од тоа што го прочитав,сепак е подобро да оди “човечки” отколку со инат и се согласувам тука.
Делот кај што си грешка е дека го штити законот за потрошувачи(барем во неговиот случај)!
1.Производот(му) работи,не е во дефект!
2.Може да се вади единствено дека производот не одговара на спецификациите(со кои го купил).Апропо:
-производот сеуште функционира по спецификација!
-Времето за жалба е поминато!
-Во спецификација е наведен греач,но нема техничка документација како функционира истиот (може лесно да речат дека треба да се пали на 20ц и дека така и треба да функционира).

Затоа @zlatko_ti412 со убаво само.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Се знае во МК колку штити закон, туку да не дојде до тоа...
Нормално дека со убаво.

Ќе почекам уште една недела, па пак ќе звонам ќе прашувам што е до кај е.....
Чунки идит зимата :cool:
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Што сте се фатиле за грејачот?
Тој не ја прави климата појака или повеќе да грее.
Не придонесува климата да дава повисока температура.

Грејачот е корисен кога имаме повеќе од -7-10 кога водата од дифростот уште не истечена од долниот дел на климата мрзне.и така прави наслаги на мраз со секој нареден дифост.
Извадете ги сите гумички,чепчиња од долниот дел бидејќи тие допринесуваат да водата бавно истекува.
Напикано ѓубре во чепот и затнати дупките со гумички...
Но тоа е многу ретка ситуација
Јас кај мене лани извадив се од доле.
Сега имам 4 дупки и нема чеп.
Водата брзо си истекува

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Што сте се фатиле за грејачот?
Тој не ја прави климата појака или повеќе да грее.
Не придонесува климата да дава повисока температура.

Грејачот е корисен кога имаме повеќе од -7-10 кога водата од дифростот уште не истечена од долниот дел на климата мрзне.и така прави наслаги на мраз со секој нареден дифост.
Извадете ги сите гумички,чепчиња од долниот дел бидејќи тие допринесуваат да водата бавно истекува.
Напикано ѓубре во чепот и затнати дупките со гумички...
Но тоа е многу ретка ситуација
Јас кај мене лани извадив се од доле.
Сега имам 4 дупки и нема чеп.
Водата брзо си истекува

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Ако греачот е поставен, треба да биде функционален. Некој го платил.
А ова со вадењето на сите чепови и гумички не е добра идеја. И тие се поставени затоа што се потребни. Каде ќе истекува водата? На надворешната единица од подолниот спрат.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
814
Поени од реакции
1.295
Imas dve izjavi
Prvata deka go presekle grejacot.
Vtorata deka go isklucile(logicnata verzija)
Mozes da objasnis zasto napisa deka go presekoja a posle deka e isklucen???
Presekoja i Iskluciva ne e isto neli.
Na kraj kraeva moze i da ne e do grejacot, moze sondata da ne e ispravna pa javuva pogresna temperatura, moze da e softverot ili elektronikata.
Neznam sto se fakate za sitnici ? Isecele,, Isklucile isto sranje raziclno pakuvanje i vo 2ta slucaji nema greac i na korisnikot ne mu e funkcionalna klimata...

Namesto so sitnici da se zamrate pogodobro resete si ja situacijata. Ja mislam vie od gree servisot deka ne e fer da go ostavete clenot da ceka taka 1-2 meseca bez klima i toa vo sred pocetok na grejna sezona, koe iskusenie e toa da ceka i da misle dali ke dojde zimo ili ne pa da go kopka i toa sve so bolna zena doma. Ne mi e jasno kako eden greac 1-2 meseci da se ceka pa od kade go poracuvate od Antartikot ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom