Најекономично греење (затоплување)

Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Имаше сведочења за тоа овде и на ит. ком. мк
Programirani (suvi) defrost na 50min, ili zaledi spoljašnja pa po temperaturi i pritisku radnog fluida detektuje uslove za defrost? Čudno je da klima od 45kg na 50min ide u defrost? Ne znam, zato pitam. Kod mene LT sa 40 (ili beše 41)kg spoljašnje ide u defrost jako retko, najkraće što sam video u mojim uslovima je 4 sata, sneg je padao ko blesav, pa se spoljašnja brzo začepila. I taj defrost je bio najduži i trajao 15min.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
za tebe na 50 sekundi neka e ...samo da se zadovolis so tvoite xxx bezvrska komentari ...
moze ?
Автоматски споено мислење:


Ok ja pravi midea ...zosto vo tehnickoto ne pisuva min, potrosuvacka na struja vo W ? odnosno stoi prazno mesto ? ima samo maksimum koj za ladejne e 1.55 za greejne 2.8
za koja modulacija ke zboruvame Pretpostavka- koga ni tie ne izmerile minimum ....
Za maksimum od 2.8kW je greška, nema šanse da toliko povuče, možda 1.8kW. A za minimum, verujem da je namerno izostavljen, jer Midea često stavi nerealni minimum, a troši više. Midea 12 je blizu deklarisanog minimuma, dok onaj Mission 18 umesto deklarisanog 220W ne može da se spisti ispod 800-900W. Ne znam koja Midea je ovaj Vivax, pa ne znam ni koliko nisko u stvarnosti može da troši. Pretpostavljam da je minimum 300W, što i nije loše. Kakva su iskustva od vlasnika 12 AERI sa R32?

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
20 септември 2019
Мислења
10
Поени од реакции
11
Дали можете да помогнете при избор на клима односно дали ке се загрее:
27 м2 - Дневна Соба, не-изолиран простор со добри ПВЦ прозорци

дали би се загреал со 3,5 или морам да идем со 5,5 кв

Можни модели за мој буџет
1. Даикин FTXF35A (3.5kw maksimum dava 4.8kw Pdesign 2.8)
2. Gree G-Tech 3.5 (3.8 kw maksimum dava 4.8kw)
3. Inventor Nemesis Pro (3.5kw maksimum dava 4.4kw Pdesign 3.2)
4. Haier Tundra Green (3.7 kw maksimum dava 4.6 kw Pdesign 3.2)
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Grejač nema potrebe da se pali iznad +5°C, ako stvarno pali na većoj temperaturi to ne valja. Da se ja pitam, ja bih povezao 4-kraki ventil da daje signal na relej za pokretanje grejača. Pa da grejač radi SAMO dok radi defrost. Ovo je samo ideja, ali mislim da je moguće ovako povezati. I stavi se jači grejač, ali NE TROŠI struju non-stop. Samo kad treba.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Греачот работеше на +23 степени надворешна температура, надворешна единица во моментот беше на директно сонце а тацната беше прилично топла додека пак греачот каде што можев да го допрам беше баш жежок. После тоа го следев наредните 2-3 дена, греачот постојано работеше, без прекин!
Претпоставувам греачот непотребно работеше цело време уште лани од денот на монтажата, затоа што памтам имаше и лани потрошна од некој 80w на StandBy.
После мојот пост тука, и препораки од другите членови дека нешто дефинитивно не е во ред и да барам сервисер.
Греачот беше исклучен од страна на официјални сервисери од Грее и ми беше кажано дека е отворен налог и порачан нов греач. Требало да му го испратат од Скопје. Ако не бидне до крај на неделата, ќе останело за наредната недела. Добро.


Греачот кај Хансолот не е пресечен со клешта, грејачот има џек конектор на плочата и само е оштекан од плочата по кажување на монтерот.
А тој што напиша дека му е пресечен греачот со клешта нека прати слика....ама ако лаже ке си почека
Автоматски споено мислење:
@Strelec За слика ќе мораш и ти да почекаш да дојдат сервисерите да местат нов греач, па ќе ти сликам дали стариот е пресечен или отштекан.
На 22.09 е пријавен проблемот, ќе си почекаме ние, сеуште не е страшно, не служи временцево и греачот не затребал....
Само да знаевме до кога и поради која причина чекаме со месеци?

Пред 2 недели му се јавив на сервисерот да прашам до каде е работава, ама ми се постави некако како да го напинам, сеа не знам дали да се јавам пак или да чекам снег да падне па дур тогаш да кревам узбуни.....

Не за друго, со климата греам соба на пристар човек со алцхајмерова болест, и од годинава климата ми е единствено грејно тело во таа соба, не сакам да симнувам шпорети пак...
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Za maksimum od 2.8kW je greška, nema šanse da toliko povuče, možda 1.8kW. A za minimum, verujem da je namerno izostavljen, jer Midea često stavi nerealni minimum, a troši više. Midea 12 je blizu deklarisanog minimuma, dok onaj Mission 18 umesto deklarisanog 220W ne može da se spisti ispod 800-900W. Ne znam koja Midea je ovaj Vivax, pa ne znam ni koliko nisko u stvarnosti može da troši. Pretpostavljam da je minimum 300W, što i nije loše. Kakva su iskustva od vlasnika 12 AERI sa R32?

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Vivax Aeri 12 R32
Ладење 135w минимум што сум го видел надворешна 36
Греење 230w на +7 наместена на 22 насабале тестирав пред да идам на работа
Зимово ќе споделам и видеа нека падни под 0
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Греачот работеше на +23 степени надворешна температура, надворешна единица во моментот беше на директно сонце а тацната беше прилично топла додека пак греачот каде што можев да го допрам беше баш жежок. После тоа го следев наредните 2-3 дена, греачот постојано работеше, без прекин!
Претпоставувам греачот непотребно работеше цело време уште лани од денот на монтажата, затоа што памтам имаше и лани потрошна од некој 80w на StandBy.
После мојот пост тука, и препораки од другите членови дека нешто дефинитивно не е во ред и да барам сервисер.
Греачот беше исклучен од страна на официјални сервисери од Грее и ми беше кажано дека е отворен налог и порачан нов греач. Требало да му го испратат од Скопје. Ако не бидне до крај на неделата, ќе останело за наредната недела. Добро.




@Strelec За слика ќе мораш и ти да почекаш да дојдат сервисерите да местат нов греач, па ќе ти сликам дали стариот е пресечен или отштекан.
На 22.09 е пријавен проблемот, ќе си почекаме ние, сеуште не е страшно, не служи временцево и греачот не затребал....
Само да знаевме до кога и поради која причина чекаме со месеци?

Пред 2 недели му се јавив на сервисерот да прашам до каде е работава, ама ми се постави некако како да го напинам, сеа не знам дали да се јавам пак или да чекам снег да падне па дур тогаш да кревам узбуни.....

Не за друго, со климата греам соба на пристар човек со алцхајмерова болест, и од годинава климата ми е единствено грејно тело во таа соба, не сакам да симнувам шпорети пак...
Daleku si od rešenie na problemot. Serviserot koj će dojde da ti stavi drug greač, pak će ja otkrie amerika.
Pak će bide na početok. Ne postoi greač na svetov, barem dosega so "inteligencija" t.e. toa se binarni elementi: ili raboti ili ne raboti......toj čeka nekoe rele da go vkluči ili iskluči i ne moze sam da odlucuva koga će se se vklucuva/isklučuva....
Po mene ima bag vo softverot, treba da se restartira ili pak da se preinstalira firmware- to...sto e visa matematika za ovoj tip na serviseri....
Vo najdobar slucaj nadevaj se ili ednostavo baraj, se razbira otkoga će go zameni grečot i će svati deka e na početok, da ti bide zameneta matičnata ploča od procesorot.
Ili uste podobro da ti stavi nadvoresen pekidač na tebe dostapno mesto i ti samiot će si izigravas procesor po svoja volja .....
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Vivax Aeri 12 R32
Ладење 135w минимум што сум го видел надворешна 36
Греење 230w на +7 наместена на 22 насабале тестирав пред да идам на работа
Зимово ќе споделам и видеа нека падни под 0
To je odličan rezultat

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ова нешо јас не догледувам или енергетскава налепница е од ракав принтана....
Греење во топла зона со А+++ енергетска класа вика годишна потрошувачка од 1888 kWh, додека пак во средна зона со А+ енергетска класа само 26 kWh повеќе или 1914 kWh
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
T.S.T давало 3,2kw на -10 топлина од 19к карти некако ова мие сумлително мие
Tocno taka.
Izgleda treba da se batalat site Hansoli, Amberi, LN, FTXF, odvaj sposobni da dadat 3KW na -7.

no bez eurovent test (testovite vi pisuva na linkont i slikata na koi temperaturi se pravat...test ima na +12, +2, +7 i -7 i se odreduva SCOPza Umerena zona)...taka da toa sto e objaveno na -15 ne se znae kako e dobieno i pred se za kolku vreme e dobieno, moze da e i za 15min test ama toa ne e prosek kako testot na -7 sto trae dolgo.
Dali so vakva rezerva treba da gi zemame si site drugi podatoci za proizvoditei bez Eurovent? Se sekava nekoj na podatocite od Haier Tundrata JEFRRA ili koja davase 6KW na -7 so 2KW popotrosuvacka i od 2KW.

A za ovoj vtoriov test na Ururu so 4.8kw na -15 ima da se cudis uste nekolku godini kako toa ima 4.5kw na -10 a vadi poveke ili 4.8kw na -15 ;)
Abe Daikinot ne e cuden. Na -10 i na -15 ne dava poveke KW od +7 (5KW). Mene mi se cudni merenjava kaj Amberot so nominalna na +7 od 4.2KW i PdesignH od 3.5 na -7 daval 7KW. https://www.youtube.com/watch?v=tHSpzyo8qgE

Греачот кај Хансолот не е пресечен со клешта, грејачот има џек конектор на плочата и само е оштекан од плочата по кажување на монтерот.
Daj be ako ima sliki isprati kako da go odstekam greacot, mozebi Hansolot ke napravi vlazen deforst pa ke go izmie izmenuvacot da ne mora da se zanimavam so nego.

Дали можете да помогнете при избор на клима односно дали ке се загрее:
27 м2 - Дневна Соба, не-изолиран простор со добри ПВЦ прозорци
Nema sansi da se stoplis so klima vo tie kvadrati bez izolacija so 3.5. Moze da grees do kaj pocetokot na januari i od kaj sredinata na fevruari. Moj predlog e da odis so 5.5ka. Ama moze i 5.5 da ne bide dostatna zavisno od zimata. Slusaj patalec a ne gatalec.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
814
Поени од реакции
1.295
Ima li nekade podatok kolkav Pdesing ( energetska nalepnica ) ima ovoj model na inverter klima proizvodststvo na TCL.
LINK
Idi u salono na Set neka ti pokazat lepenkite

Греачот работеше на +23 степени надворешна температура, надворешна единица во моментот беше на директно сонце а тацната беше прилично топла додека пак греачот каде што можев да го допрам беше баш жежок. После тоа го следев наредните 2-3 дена, греачот постојано работеше, без прекин!
Претпоставувам греачот непотребно работеше цело време уште лани од денот на монтажата, затоа што памтам имаше и лани потрошна од некој 80w на StandBy.
После мојот пост тука, и препораки од другите членови дека нешто дефинитивно не е во ред и да барам сервисер.
Греачот беше исклучен од страна на официјални сервисери од Грее и ми беше кажано дека е отворен налог и порачан нов греач. Требало да му го испратат од Скопје. Ако не бидне до крај на неделата, ќе останело за наредната недела. Добро.




@Strelec За слика ќе мораш и ти да почекаш да дојдат сервисерите да местат нов греач, па ќе ти сликам дали стариот е пресечен или отштекан.
На 22.09 е пријавен проблемот, ќе си почекаме ние, сеуште не е страшно, не служи временцево и греачот не затребал....
Само да знаевме до кога и поради која причина чекаме со месеци?

Пред 2 недели му се јавив на сервисерот да прашам до каде е работава, ама ми се постави некако како да го напинам, сеа не знам дали да се јавам пак или да чекам снег да падне па дур тогаш да кревам узбуни.....

Не за друго, со климата греам соба на пристар човек со алцхајмерова болест, и од годинава климата ми е единствено грејно тело во таа соба, не сакам да симнувам шпорети пак...
Kako bre toa cel mesec eden greac ne e stignal pa od aliexpress da bese poracan ke stignese za 15 dena... Mene mi izgleda deka te motat tie od Gree servisot, proveri si ubavo otvori oci.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Дали можете да помогнете при избор на клима односно дали ке се загрее:
27 м2 - Дневна Соба, не-изолиран простор со добри ПВЦ прозорци

дали би се загреал со 3,5 или морам да идем со 5,5 кв

Можни модели за мој буџет
1. Даикин FTXF35A (3.5kw maksimum dava 4.8kw Pdesign 2.8)
2. Gree G-Tech 3.5 (3.8 kw maksimum dava 4.8kw)
3. Inventor Nemesis Pro (3.5kw maksimum dava 4.4kw Pdesign 3.2)
4. Haier Tundra Green (3.7 kw maksimum dava 4.6 kw Pdesign 3.2)
Site ovie sho gi nabroja ne davaat povekje od 2,5kw na - 7, ke imash problem vo ladnoto. Ili zgolemi budzet da zemis asolna 3,5ka ili zemi nekoja od ovie shto gi nabroja pa AKO ti se sluchi da imash problem, ke si dogrevash nekolki dena so nekoe panelche ili neshto.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom