Најекономично греење (затоплување)

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
Ako treba 3kW @-7°C, tu onda nema izolacija. Stavio bih makar na plafon sa gornje strane stiropor (ako može) ili knauf mineralnu vunu, pa za ostatak para klimu. Bolja je matematika.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
А moze li samo da se naredi stiropor ili mineralna vuna na tavan iznad soba koja se greje so klima (onako samo da gi naredim sam bez da vikam majstori, bez lepenje i drugi stvari?) Izolacija na zidovi imam 8 sm ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
А moze li samo da se naredi stiropor ili mineralna vuna na tavan iznad soba koja se greje so klima (onako samo da gi naredim sam bez da vikam majstori, bez lepenje i drugi stvari?) Izolacija na zidovi imam 8 sm ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
mislam deka ke ti treba na cel tavan da naredis tervol.... nema da ima efekt samo na taa soba zatoa sto plocata ako cela ne e pokriena ke imas ladno premostuvanje od mestoto kaj sto nema da bide pokrieno
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
mislam deka ke ti treba na cel tavan da naredis tervol.... nema da ima efekt samo na taa soba zatoa sto plocata ako cela ne e pokriena ke imas ladno premostuvanje od mestoto kaj sto nema da bide pokrieno
А може ли сам да го наредам терволот, или има некоја специјална процедура па мора мајстори да викам.
И дали ќе може да се гази после на него зошто таванот служи за пружење алишта ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
D

Deleted member 12196

Гостин
А може ли сам да го наредам терволот, или има некоја специјална процедура па мора мајстори да викам.
И дали ќе може да се гази после на него зошто таванот служи за пружење алишта ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
За редење не е проблем. Добри ракавици и маска на нос (може медицинска). Ама за газење не препорачувам.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
А може ли сам да го наредам терволот, или има некоја специјална процедура па мора мајстори да викам.
И дали ќе може да се гази после на него зошто таванот служи за пружење алишта ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
of ako sakas da gazis gavol ipol ke ti ispadni... gredi daski ovo ono... aj moze ke se najdi nekoj na forumov sto redel taka...
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
of ako sakas da gazis gavol ipol ke ti ispadni... gredi daski ovo ono... aj moze ke se najdi nekoj na forumov sto redel taka...
За редење не е проблем. Добри ракавици и маска на нос (може медицинска). Ама за газење не препорачувам.
А стиродур ако ставам (тој цврстиот стиропор) тогаш ќе може да се гази ?


Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
8 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
13
Pomognete da se resam za soba od 13 kvadrata dali podobro ke funkcionira inverter 09 ili 12ka so ogled deka e mala soba i izolirana zalepena vnatresno so stirodur 2sm i koj kee poekonomicen
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
А стиродур ако ставам (тој цврстиот стиропор) тогаш ќе може да се гази ?
Не може ни стиродур. Како прво го фалсификуваат. Го декларираат како 38-ка, а тој всушност е 28-ка. Од газењето брзо ќе попушти.

Си размислил ли одоздола да се залепи стиродур и да се премачка?
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Не може ни стиродур. Како прво го фалсификуваат. Го декларираат како 38-ка, а тој всушност е 28-ка. Од газењето брзо ќе попушти.

Си размислил ли одоздола да се залепи стиродур и да се премачка?
toa ke mu bide najizvodlivo.... samo ako ima nervi da gi trpi majstorite 2-3 dena :)
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
Не може ни стиродур. Како прво го фалсификуваат. Го декларираат како 38-ка, а тој всушност е 28-ка. Од газењето брзо ќе попушти.

Си размислил ли одоздола да се залепи стиродур и да се премачка?
Како мислиш одоздола?
Од собата на таванот да се стави стиродур, и ќе мора на сите соби истото да се прави ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
А стиродур ако ставам (тој цврстиот стиропор) тогаш ќе може да се гази ?


Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Ja sam kod mene na tavan stavio mineralnu vunu Knauf 10cm, a samo po sredini tavana napravio 0,5m široku stazu da može sa se hoda tako što sam stavio stiropor i preko stiropora OSB daske. I kad zgazim na dasku stiropor neće da pukne. Ali moraš CEO tavan da izoliraš betonsku ploču, inače nema efekta izolacija. Mineralna vuna (mekana) Knauf je DUPLO jeftinija od stiropora, i mnogo znači za izolaciju. A i lepše je u sobama kad je plafon izolovan. Bez izolacije plafon "potroši" 40% energije za grejanje, a sa 10cm izolacije gubici kroz plafon se smanje na 10%

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
A shto ako nemash betonska ploca? Pretpostavuvam vo toj slucaj ne mora da se izolira cela ploca...?
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Kakvu god ploču da imaš, na to što imaš ide izolacija. Ako nemas ploču, izolacija ide pod krov, ali to je skuplje jer je veća površina krova od površine ploče. Po JUS-u (nekad bilo) izolacija ide pod krov, a ne na ploču, ali ako se ne gazi na tavanu onda je jeftinija i lakša opcija izolovati ploču sa gornje strane

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Дечки, какво мислење имате за следнава клима.


Се работи за клима како што вели увозникот многу продавана со северна Америка, северна Европа...кај што е салам ладно...има доста добар SCOP од 5,1 и спаѓа во A+++ група.
На хартија доста добри перформанси за цената...но дали некој има искуство со оваа фирма?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom