Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Во кој дел виде дека плукам!? Јас како и сите си кажувам свое мислење и прашувам, зошто тука би била најдобар избор некоја клима, која во соседството воопшто не е тоа .... и помалку разоткривам, разбивам митови! :LOL:
А за Мидеата (за 12ка) можеш да погледнеш овде https://www.youtube.com/watch?v=XYXAbNTbYkE&t=8s клима од 24,000 Денари како работи и каква модулација има... ОДЛИЧНА! Или не мораш цело YT видео, крајот погледни (или побарај вториот дел) вели: ќе спушти на 250-260W и така ќе држи со саати! Во Србија е многу популарна клима (особено Мишн), овде никој сериозно не се зафати со увоз на Мидеа...
“Кобајаги“.... што е? Македонски синдром? :tapp:
I jas kako i site si go kazuvam moeto mislejne.# ni poveke ni pomalce.... A za najdobra klima toa e em.dolgo em.siroko ..... Za razbivajne mitovi isto taka ....daj razbijajtego mitot za tundra kolku razlicni modeli ima 3/4/5...?sekoj model so razlicni oznaki .....pa taka i so mideata vo srbija i.ovde izgleda ovde mideeite so po edna.bukva/brojka razlicni od tie vo srbija...
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Во кој дел виде дека плукам!? Јас како и сите си кажувам свое мислење и прашувам, зошто тука би била најдобар избор некоја клима, која во соседството воопшто не е тоа .... и помалку разоткривам, разбивам митови!
А за Мидеата (за 12ка) можеш да погледнеш овде https://www.youtube.com/watch?v=XYXAbNTbYkE&t=8s клима од 24,000 Денари како работи и каква модулација има... ОДЛИЧНА! Или не мораш цело YT видео, крајот погледни (или побарај вториот дел) вели: ќе спушти на 250-260W и така ќе држи со саати! Во Србија е многу популарна клима (особено Мишн), овде никој сериозно не се зафати со увоз на Мидеа...
“Кобајаги“.... што е? Македонски синдром? :tapp:
Midea Mission nema više sa tom oznakom modela, sad ima noviji model MB12-D1N0 za koji niko nema iskustva. Na papiru još bolji od stare Mission. Midea Mission super greje, nema dileme, i dobro modulira, za razliku od Mission 18 koja ne zna kako treba da radi, greje jako, pa se ugasi na 800-900W, i tako u krug, skoro kao on-off klima. Kod mojih roditelja taj Mission18 4 puta pali i gasi kompresor a NIJE postigla zadatu temperaturu u prostoriji! A kad god ugasi kompresor, nastavi da duva 45sec, pa zadnjih 20sec bude hladan izduv! Isto su radile 3 komada, kupljene da greju kuću sa lošom izolacijom, 100+kvm. Zato sam podneo pismenu žalbu uvozniku, i odobrili su mi da vratim klime i da mi vrate pare, i ugradio Fujitsu. Mission 12 MNOGO bolje radi od 18. Spusta na 250W. Ali ima (oko 18:20) deo koji mi se ne sviđa. Kaže "evo sad je ugasila kompresor. Još duva. Sad duva hladno. Nije strašno, može da se stoji ovde, nije toliko hladno". Dakle isto predugo duva nakon što ugasi kompresor, pa iz toplo pređe u hladno osećaj. Nekome smeta, nekome ne smeta. Meni lično smeta. To nema kod japanskih klima, a za 10% više para (u Srbiji) može da se kupi Fujitsu 12LMCE ili Daikin ftxb35c. Obe (malo) jače od Midea Mission 12.
Što se tiče usporedbe Fujitsu ASYG 12LTCA i Gree Amber 12 Nordic, dva člana istog foruma imaju te klime u skoro istim uslovima, i potrošnja je(po m^2) ISTA! LT ima manju unutrašnju jedinicu (po meni lepša), human sensor (kad nema ljudi u prostoriji ulazi u štedljivi mod), za svaki dan u nedelji posebno može da se podesi po 4 režima temperature u toku dana. U modulaciji ide do 200W i tako duuugo može da radi. Sa druge strane Amber Nordic duva jače (potpuno nepotrebno u kući ili stanu, jer sve jače od 650m^3/h pravi efekat promaje), jača je klima od LT-a, ima grejač spoljašnje jedinice i ogromnu spoljašnju od 45kg. Spušta se do 300W-400W. Po meni LT je za grejanje 40+kvm, a Amber za grejanje 45+kvm. NIJE za manje. Pa kome treba takav uređaj neće pogrešiti. Za manje prostorije su neke druge klime, i tu mogu fa pričam o Fujitsu 12LMCE, Daikin ftxb35c, Midea Mission12. Ostale NISAM video kako rade, pa se neću da komentarišem.
PS: Za Mitsu FH35VE je pisalo par ljudi na drugom forumu o famoznom "problemu" sa AUTO fan. Problem je u našim kućama, i slaboj izolaciji, jer ta klima ima snage da greje ali način na koji greje je projektovan sa idejom da postoji dobra izolacija. "Problem" (namerno stavljam znake navoda) se sastoji u tome što kad klima postigne temperaturu, ona smanji FAN (duvanje) na mnogo malu brzinu, i onda bude hladno u drugom delu kuće. Ovaj "problem" se reši tako što se FAN stavi manuelno na željenu brzinu (druga ili treća,), i klima radi kako treba. 50-ka nema ovaj "problem" sa AUTO fan jer je namenjena za grejanje većeg prostora, pa i duva jače.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Ќе има интересни дебати за модулација зимово, мене многу ме интересира на тие 200-250w колку има издув? например +5 оти има разлика од млак воздух со 3х степени и жежок над 4х степени.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Ќе има интересни дебати за модулација зимово, мене многу ме интересира на тие 200-250w колку има издув? например +5 оти има разлика од млак воздух со 3х степени и жежок над 4х степени.
Eve sto mislis ..? kako e podobro da raboti so 250w i na.podesena 23° da duva max30 ili da raboti so 400/450w a da duva 40-43 na izduv ....??
 
Последно уредено:
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Zavisi i od brzine duvanja. Ako je brzina mala onda nema efekta promaje. Džaba ako je na izduvu 40C, ako duva jako, duvanje se oseti na par metara, a tamo je temperatura manja, pa opet ne valja i lici na promaju. Gde je losa izolacija bolje da duva jače, da bude svuda ravnomerno ugrejano, a ionako je potrošnja veća, dok kod jako dobre izolacije treba da duva slabije, inače će da duva hladno. Zato ne valja klima 18 u sobu. Jednostavno prejako duva, velika je snaga, pa se često pali-gasi. Sem ako nema izolacije pa je potreba za snagom prevelika. A različiti proizvodači imaju različitu filozofiju. Zato je tu forum, da delimo iskustva. U kući mojih roditelja na mestu gde su bile tri komada Midea Mission 18 sada su tri Fujitsu 12LMCE. Mission 18 se upali, ode do 1500W, pa polako spušta do 800-900W i ugasi se. A po fabričkim podacima treba da se spusti na ~200W. I onda joj treba dugo da se ponovo upali, temperatura varira u sobi 22C-23C. Fujitsu može JAČE da duva, ali zato ima minimum 250W i spusti duvanje pa lepo održava dugo bez da se gasi. I temperatura ista, u decimalu. Meni lično lepše radi Fujitsu, za ISTE PARE, malo slabiji uređaj, ali kultura rada mnogo bolja.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Eve sto mislis ..? kako e podobro da raboti so 250w i na.podesena 23° da duva max30 ili da raboti so 400/450w a da duva 40-43 na izduv ....??
На некој тои млак воздух му смета тепературата на телoто е 36/7 зато го чустува ко млак/ладен издув мене лично не ми сметаше. тие 200w убаво е да одржава температурата 23 на 400w дава ВруЧо некои сака да му дува нонстоп жешко. Изолација си го прави своето нормално и климата колку дава издув на тие 200w имаш Daikin Ururu Sarara за неа нема +7 0 -7 нормално ќе работи на 200-300 со издув голем, имаш и клими на 200w дава 25c издув "Колку пари толку музика"
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
A sho e fintava so forumov ovie 2 dena sho ne znajt kaj terat?
A sto e problemot dali znae nekoj so Forumot na kajgana bidejki preku Telekabel na PC ili preku wi fi na mob pokazuva deka nema internet, dodeka preku 4g si funkcionira forumot kako sto treba vaka e nekade 5-6 dena
 

Attachments

D

Deleted member 95595

Гостин
Jas imam edno prashanje eve. Od druga strana da trgneme nego obichno shto trgnuvame. Ako imash soba, 21m2 +4mw WC, koja bara 3kw toplina na -7/-10 i imash 40000 denari budzet, shto ke stavite?
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Ako treba 3kW @-7°C, tu onda nema izolacija. Stavio bih makar na plafon sa gornje strane stiropor (ako može) ili knauf mineralnu vunu, pa za ostatak para klimu. Bolja je matematika.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
За номиналниот до скоро важеше како што си го уочил...на +7 надворешна мереа со зададена +30Ц и усис 20Ц и тоа го кажуваа како номинала.
Кој дома на +7 надвор би задал +30Ц за да тоа биде некоја номинала?
Па овие мерења им беа контрадикторни со поимот SCOP кој кажува дека на +7 просторот би имал топлински загуби само 35% од избраниот PdesignH (Pdesignh производителот го одредува произволно)
Затоа и податоците на Еуровент од скоро пред некој месец се сменива....за Сузуми16 и за Fh35VE нејбрзо ке најдеш стари податоци постирани по форумов и спореди ги со сегашните на Еуровент.

А да не луташ еве ти excel таблица па мењај си во C1 PdesignH колку мислиш дека ти треба за собата/просторот.
Таблицата е за Умерена зона, за Ладна zona се други проценти од PdesignH
Za PdesignH =4kw(@-10) на +7 ке ти треба само 1,4kw...филозофија голема нема тука
Задади си PdesignH за твојот простор и ке видиш колку ти треба на +7 (35% од PdesignH) све остало е маркетинг пропаганда да ти шитнат наводни 5.5ки на +7C кои не се ни 3,5ки на -7C и тоа мерено по Тест Процедура зададеана од производителот.
Abe ne lutam. Poznati mi se potrebnite opteretuvanja kaj razlicnite zoni. Prasanjeto mi bese drugo. Kako sto spomenav i predhodno, vo mnogu od brojkive koi se vrtat ima nelogicnosti duri i kaj ovie proizvoditeli so renome. Prasanjeto bese koga se merat vrednostite dali tie se odnesuvaat na nekoja nominalna vrednost koga kompresorot raboti na nekoi predvideni opreteruvanja.

Eve go zememe Daikin FTXF50+RXF50 (https://www.daikin.eu/en_us/products/FTXF-A---RXF-B.html) PdesignH e 4.12KW na -10C. Backup heating na temperaturata e 0.48 KW. Prakticno znaci deka na -10 kapacitetot e 3.64KW, a ostatokot e nadopolnet so backup heater. E sega na na -7 treba da ima opretetuvanje od 88%, znaci 88% od 4.12KW odnosno 3.6KW. Tamu ima dadeno vrednosti od 4.07KW na -7 od 4.07KW. Tbiv e -7.

Od druga strana za istata klima na Eurovent (https://www.eurovent-certification.com/en/search-engine#/details/5216887/1?results=2709&product_type=48576&keywords=FTXF) PdesignH e 4.60KW, na -7 e 88% odnosno 4.05KW ili kako sto e tamu navedeno 4.07KW. Tbiv e -7.

Na TOL od -15 ima vrednost 4.20KW i nema pisano deka ima potreba od backup heater. Duri i KW na el.energija i COP ja davaat tocnata vrednost od 4.2KW.

Ova bi imalo logika samo ako na -7 se dadeni nominalni vrednosti koga kompresorot e na nekoi fiksni obrtai, na primer 60 herci, no moze da se zavrti do eve da receme do 100 herci i taka da dade plus toplina.

Od druga strana pak ovaa ideka se pobiva kaj Mitsubishi. SF50 na fiksni obrati na -10 dava +okolku 3.5KW i za da gi dade tie 4.20 od Tbiv i PdesignH, mora da raboti na poveke obrtai.

Na krajot i slucaite kaj Gree koga na videoto Amber 12 dava 7KW na -7, a ima nominalna vrednost od 4.2 na 7, i PdesignH od 3.5 e mnogu neverojatno.

Mislam deka se jasni konfliktnite informacii i rezultati
 

Kajgana Shop

На врв Bottom