Најекономично греење (затоплување)

Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Што мислите Daikin FTXF50 ќе ми заврши ли работа за 45м2 салон со кујна, добро изолиран простор, ја има сега на попуст негде околу 60к искача со монтажа, или некој друг предлог во тој ценовен ранг? Гледам има Toshiba suzumi plus за околу 59к, па ако може и споредба меѓу Daikin и Suzumi.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Дечки мене нешто не ми е јасно како климиве се економични, а сепак трошат по 3,5kw? Или оваа бројка е за максимум потрошувачка?
На единица приведена енергија даваат 3 повеќе. Ова е заради природата на добивање на таа енергија преку брзо испуштање и набивање на фреонот.

Па така кога прочиташ COP 4.0 (не SCOP туку COP) значи на приведен 1kW струја дава 4 kW топлина.

Обична греалица/панел има COP 1 или преведено пушташ 2000 добиваш 2000 во идеални услови.
Ако греалицата односно греачот почне да "свети" тој COP е под 1 затоа што дел од струјата се претворил во светлина (во овој случај светлината е несакана појава)

Кај климите оној COP опаѓа со пад на надворешната температура. Колку повеќе знае да го задржи тој коефициент толку подобро но најчесто таквите клими, со на пример COP 4.0 на - 10 / - 15), се скапи.
Ете затоа имаме тема за клими со над 1900 страни и скоро 30.000 мислења.
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Хансол веќе нема да се произведува или Грее Македонија нема веќе да го продаваат !?
Во Грее стор ми кажаа дека има нов модел место него ама со послаби карактеристики G-Tech LCLH башка поскап 42.000 ден.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Што мислите Daikin FTXF50 ќе ми заврши ли работа за 45м2 салон со кујна, добро изолиран простор, ја има сега на попуст негде околу 60к искача со монтажа, или некој друг предлог во тој ценовен ранг? Гледам има Toshiba suzumi plus за околу 59к, па ако може и споредба меѓу Daikin и Suzumi.
Од каде е попустот?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 ноември 2008
Мислења
28
Поени од реакции
3
Dali nekoj moze da mi dade predlog za klima za prostorija kako podolu, ne e spalna nego soba vo koja ima postojan prestoj
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Од каде е попустот?


Sent from my iPhone using Tapatalk
popustot e od icsgroup demek 10% sezonski popust i 5% ako naracas online... ama mislam ako "pojdes" u ics ke ja dobies istata cena i ke si porazgovaras so dadickite i mozebi ke dobies bonus pobrzo da ti ja montiraat klimata ;) ova poslednoto vazi ako im se dopadnes :)
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Што мислите Daikin FTXF50 ќе ми заврши ли работа за 45м2 салон со кујна, добро изолиран простор, ја има сега на попуст негде околу 60к искача со монтажа, или некој друг предлог во тој ценовен ранг? Гледам има Toshiba suzumi plus за околу 59к, па ако може и споредба меѓу Daikin и Suzumi.
Од каде е попустот ? Кажи каде и јас одма одам да купам за мене?!


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Од каде е попустот ? Кажи каде и јас одма одам да купам за мене?!


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Суперррр, но да знаеш јас мислам дека овој модел ќе грее минимум 25/30м2 ,а 45м2 хм хм
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Хансол веќе нема да се произведува или Грее Македонија нема веќе да го продаваат !?
Во Грее стор ми кажаа дека има нов модел место него ама со послаби карактеристики G-Tech LCLH башка поскап 42.000 ден.
Ima nekade oficijalno infoo.!? Specifikacii,energetska....itn ..??
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Ало пациенти, како тоа загревате "квадрати" површина? Ќе си речеш...

Sent from my Redmi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom