Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
една корисна информација за оние кој се во план да купат вивакс клима R32
да не лутаат која буква што значи па колку дава топлина...дизајн,боја

AEMI 2.3kw Pdesing (предвидено оптеретување при греење-ова е превод од сајтот на вивакс)
AEQI 2.3kw Pdesing
AULI 2.3kw Pdesing
AEXI 2.3kw Pdesing
AEYI 2.55kw Pdesing
AERI 2.7kw Pdesing
AUJI 2.7kw Pdesing
AEVI 2.7kw Pdesing

исто да ви кажам ,најдов неточни информации на нивниот сајт како А+++ на греење за некоја од климиве со 2,3
Mene pokraj ovie brojki ......me buni i druga rabota .....ako ovie vivax modeli se rebrendirani ili prepakovani Midei.....kako tuka po nekoj clen sto ima midea(povejketo vikaat deka.nese nesto posebno) ne ni pisuva tuka detali .....a site sto imaat vivax deka se ekstra.... Klimi ....toa ke.mu dojde kako nekoj sto ima klima Inventor ili C&H ,da tvrdindeka e super a gree deka.ne cini a niv gi proizveduva Gree.... Kako ova ...??
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
60
Поени од реакции
4
Ja kupiv novata tundra meefra 5.5ka
Ceka montaza.

Prostorot za nadvoresnata e so kos ke bide problem.
Ako moze da ja iznivelira so nosacite da stavi na ednata pokratka na drugata podolga..
Ja sobira izmegu kjosot i sidot no ke ja zalepi levata strana na nadvoresnata.

Pod prozor tesko ke mi ja fati cela terasa.

A na sidot pozadi moze, ama ke bara baegi podolgi cefki od 3 metra sekako.

Vase mislenje i ideja
 

Attachments

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
Mene pokraj ovie brojki ......me buni i druga rabota .....ako ovie vivax modeli se rebrendirani ili prepakovani Midei.....kako tuka po nekoj clen sto ima midea(povejketo vikaat deka.nese nesto posebno) ne ni pisuva tuka detali .....a site sto imaat vivax deka se ekstra.... Klimi ....toa ke.mu dojde kako nekoj sto ima klima Inventor ili C&H ,da tvrdindeka e super a gree deka.ne cini a niv gi proizveduva Gree.... Kako ova ...??
Мидеа е многу фалена по форумиве во Србија од тоа што сум читал. Посебно мидеа mision

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Мидеа е многу фалена по форумиве во Србија од тоа што сум читал. Посебно мидеа mision

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Mision ko ke kazes ti e isto kako da kazes Lomo...ama i Lomo i Mision imaat 300 varijacii so nadvoresni i vnatresni edinici.
Kako sto i Daikin Ftxf50 ima varijacija vo oznakite.
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
30m dužina, 20m visina

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Ja kupiv novata tundra meefra 5.5ka
Ceka montaza.

Prostorot za nadvoresnata e so kos ke bide problem.
Ako moze da ja iznivelira so nosacite da stavi na ednata pokratka na drugata podolga..
Ja sobira izmegu kjosot i sidot no ke ja zalepi levata strana na nadvoresnata.

Pod prozor tesko ke mi ja fati cela terasa.

A na sidot pozadi moze, ama ke bara baegi podolgi cefki od 3 metra sekako.

Vase mislenje i ideja
Baraj asolni monteri.....ako imas zakazano so nekoj ...sto treba da montiraat ,i koga ke ti dojdat i ti davaat nivni bezvrska predlozi kolku da ti zemat 5000k.otkaci gi ....kazi mu tvoj predlog i nivniot pa da najdete resenie...inaku os slikite i nacrtanoto ama.bas niato ne svativ sto e muabetov.....
Автоматски споено мислење:

Inaku neka nie napomos.... PM10 momentalno 81 ne pocnata sezonata na +20° nadvor a sto pravime po 2/3nedeli .....i za ovoj napaten grad nema subvencii .......
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
23 јули 2019
Мислења
82
Поени од реакции
131
Baraj asolni monteri.....ako imas zakazano so nekoj ...sto treba da montiraat ,i koga ke ti dojdat i ti davaat nivni bezvrska predlozi kolku da ti zemat 5000k.otkaci gi ....kazi mu tvoj predlog i nivniot pa da najdete resenie...inaku os slikite i nacrtanoto ama.bas niato ne svativ sto e muabetov.....
Автоматски споено мислење:

Inaku neka nie napomos.... PM10 momentalno 81 ne pocnata sezonata na +20° nadvor a sto pravime po 2/3nedeli .....i za ovoj napaten grad nema subvencii .......
Ova e poradi napadot na ucastokot
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
83
Поени од реакции
6
Za 23 kvadrata soba (kukja) so pvc izolacija prozori i vrati predlog nekoi od ovie klimi, poekonomicna podobro (neznam tacno kolku mesecno trosat) - cena do kaj 500E



 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Za 23 kvadrata soba (kukja) so pvc izolacija prozori i vrati predlog nekoi od ovie klimi, poekonomicna podobro (neznam tacno kolku mesecno trosat) - cena do kaj 500E



Деветка отпаѓа...а Маци...давно, давно.... дури вчера, објави PdesignH за климите на Vivax... излегува дека AUJI и AERI се исти на хартија... но за AUJI немаш ниту еден корисник на форумов тешко ќе најдеш и на други форуми....AERI ти е докажана клима, на форумов ја имаат десетина, но цената (29К) е висока...во градот херој, некој објави а гледам и во Техномаркет е 26,000 https://tehnomarket.com.mk/product/3545809/vivax-cool-12000btu-acp-12ch35aeri-gold За економична, економична е... во тој ценовен ранг ти се и Haier Tundra 3.5 Gree Viola 3.5, Midea Mission 3.5kW. Hisense 3.5kW (hitachi compresor, но за оваа клима нема објавено кориснички искуства на темава) ... тука некаде се во нијанси разлика и во квалитет и во перформансите, сите овие клими.
 
Последно уредено:

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
Деветка отпаѓа...а Маци...давно, давно.... дури вчера, објави PdesignH за климите на Vivax... излегува дека AUJI и AERI се исти на хартија... но за AUJI немаш ниту еден корисник на форумов тешко ќе најдеш и на други форуми....AERI ти е докажана клима, на форумов ја имаат десетина, но цената (29К) е висока...во градот херој, некој објави а гледам и во Техномаркет е 26,000 https://tehnomarket.com.mk/product/3545809/vivax-cool-12000btu-acp-12ch35aeri-gold За економична, економична е... во тој ценовен ранг ти се и Haier Tundra 3.5 Gree Viola 3.5, Midea Mission 3.5kW. Hisense 3.5kW (hitachi compresor, но за оваа клима нема објавено кориснички искуства на темава) ... тука некаде се во нијанси разлика и во квалитет и во перформансите, сите овие клими.
Како може иста клима, а различни карактеристики напишани кај различни продавачи :



Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Последно уредено:

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Дечки мене нешто не ми е јасно како климиве се економични, а сепак трошат по 3,5kw? Или оваа бројка е за максимум потрошувачка?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Дечки мене нешто не ми е јасно како климиве се економични, а сепак трошат по 3,5kw? Или оваа бројка е за максимум потрошувачка?
Греат 3.5кв не трошат. А трошат 1кв.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom