Најекономично греење (затоплување)

Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
Како ке стои со потрошувачката тоа ме интересира некоја груба пресметка, просторијата каде ќе биде монтирана е околу 10м2 и нема да биде пригревана пошто при екстремно ниски температури нема да се користи.
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Здраво, заинтересиран сум за овај клима уред:
GREE FAIRY GWH24ACDK3NNA1A

Прегледај го приврзокот 219294


Ме интересира каква ке биде потрошувачката на струја на овај уред кој ке се користи само за греење за 45м2 со солидна изолација при надворешна температура од -7 а тоа е и максимална на која би работел уредот, а внатрешна максимална да се добие +23.
Се работи за клима уред кој не е инвертер и надворешната единица нема да биде изложена директно на надворешни услови (во просторија), фала многу за информациите околу потрошувачката!
24 klima nije za grejanje sobe. To je za fabriku, halu, itd. Za kuću se kupuje 12, maksimalno 18, jer velika klima duva jako

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
он оф клима или панелка
Многу јака дилема
Кај панелката иако има ОФФ/ОН опција но не се ефикасни и секогаш е ОН дури и кога мислиш дека е на ОФФ не е тоа инвертер за жал , пробано од мене


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Дечки дали некои знае каде се наоѓа официјална продавница за инверте Мицибуши и Тошиба и Даикин??
И дали и сега инвертер Панасоник е добар ???

Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Имам некое старо ќумбе. Малку е пропаднато, ама не бараат да биде здраво.
Колку плаќаш? :)
Имам стара Он-Оф клима, а имам и инвертер... а станот мал. Треба да ги покривам надворешните со ќебе! Кој несака гага, макар да е и трета!? :P ...
Смеа на страна, многу ми смрди проектов... Прво дискриминирани се повеќето градови во Македонија, дури и оние кои имаат енормно загадување како Прилеп Струмица или Куманово... второ, како бе 1000Евра на 10,000 семејства!? Па ние не сме Шведска Норге Дојч да купуваме јапонски брендови (Mitsu Daikin Fujitsu Tosiba, Panasonic Hitachi)...алоо ова се нарекува субвенција, а по некоја логика не се субвенционира најскапото! Па има клими како Тундрата 5,5ка по цена скоро па за пола од оваа субвенција!!! Има знаеме и клими3,5ки со 5 или 10 год гаранцијаза помалку од половина од субвенцијата...
И зошто сите да не бидат субвенционирани!? НА пример ослободени една или две години од данокот и царината на климите (-30% на секоја клима), а греење на дрва сосема да се забрани во Скопје (бидејки е единствена метропола над 500к во која не е забрането греење на дрва), секако на ранливите категории или бесплатен инвертер (ама не од 1000Евра) или бесплатна печка на плин и бонови за 400-500 литри годишно... а со 10 мил да се кредитираат големите загадувачи за набавка на филтри (како РЕК Цементара или Железара)...!? До кога ќе им одлагаат!?
Автоматски споено мислење:

Здраво, заинтересиран сум за овај клима уред:
GREE FAIRY GWH24ACDK3NNA1A

Прегледај го приврзокот 219294


Ме интересира каква ке биде потрошувачката на струја на овај уред кој ке се користи само за греење за 45м2 со солидна изолација при надворешна температура од -7 а тоа е и максимална на која би работел уредот, а внатрешна максимална да се добие +23.
Се работи за клима уред кој не е инвертер и надворешната единица нема да биде изложена директно на надворешни услови (во просторија), фала многу за информациите околу потрошувачката!
Надворешната единица, МОРА да биде надвор (затоа и се нарекува надворешна)... во спротивно може да си направиш беља, таа за работа ќе работи, ама ќе троши премногу. Ќе го олади просторот каде е сместена со пониска темп. од надворешната, а можно е тоа да вијае и на ладење на станот... НЕ ДЕФИНИТИВНО НЕ НАДВОРЕШНА ЕДИНИЦА ВО ЗАТВОРЕНА ПРОСТОРИЈА... барем јас така мислам.
За второто НЕ 24ка во стан ти објаснија, па не би се повторувал.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Енергија ги кренаа на Daiseikai моделите во Септемви, 100 евриќи пљус.
Јас чекав попустче, ама изгледа тоа најавата за субвенции ме зафркна :(
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.234
IMG_20191008_143244.jpg IMG_20191008_135825.jpg IMG_20191008_200632.jpg
IMG_20191008_213728.jpg

Кај мене вчера намонтирана FTXF50A, ќе има извештај како ќе функционира, за почеток наместена на 24 с, се спушти до 280в најмногу качи 350в, засега не осеќам разлика кога е во економик моде и кога нормално работи.Надворешна температура моментално 17с.
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Енергија ги кренаа на Daiseikai моделите во Септемви, 100 евриќи пљус.
Toshibite kaj se najotepani na greenje, kaj preskapi, uste da gi poskapuvaat.

Inace posledno vreme zabelezuvam masivni nelogicnosti vo podatocite duri i kaj proizvoditeli so renome.

Ne e loso da se napravi eden sticky thread so objasnuvanje koj podatok sto znaci za da moze sekoj lesno da zabelezi nelogicnosti. Iako vakvo objasnuvanje veruvam deka ima nanazad vo temava tesko e da se prebaruvaat nad 1900 strani.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Toshibite kaj se najotepani na greenje, kaj preskapi, uste da gi poskapuvaat.

Inace posledno vreme zabelezuvam masivni nelogicnosti vo podatocite duri i kaj proizvoditeli so renome.

Ne e loso da se napravi eden sticky thread so objasnuvanje koj podatok sto znaci za da moze sekoj lesno da zabelezi nelogicnosti. Iako vakvo objasnuvanje veruvam deka ima nanazad vo temava tesko e da se prebaruvaat nad 1900 strani.
Може не се најјачи тошибите ал за по-економични не сум чул...
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
За мене е, ако за тебе не е. Клима од 20000+ денари во моментов и согласно условите е неисплатлива инвестиција. Просторот е под кирија, немам намера да плаќам 3000 денари за инсталација, па за година дена да си ја земам под мишка, па пак да плаќам за инсталација. А ако се зема панелка има дополнителни дилеми како која е најдобра и најефикасна за парите, а притоа нема да рикне за 6 месеци.

Ти гледаш една проста дилема заради тоа што не те тангира и не треба да ги решаваш проблемите потоа. Јас од друга страна, гледам многу повеќе дилеми..
Океј, немам намера да те премислувам или да се спорам со тебе.
Сценариото кое го спомнуваш не одговара да монтираш клима. Но изборот ти е да земеш панел кој троши 2000kW на час или
Да земеш VIVAX ACP-12CH35AEAC која е обична клима односно on-off која троши максимални 1100W под услов да работи константно а нема да работи. Кошта 13.000 денари на клими.мк и ако се размрдаш можеш да ја најдеш за помалку па според мои груби проценки би ти излегла некаде околу 15.000 вкупно со монтажа.

Заштедата во сметки за струја ќе ти биде енормна. Со таа разлика што гореспоменатата клима ќе затопли далеку повеќе од панелката.

После завршувањето на договорот за наем можеш комотно да му ја понудиш на газдата за упола цена и пак да бидеш на ќар. Или да ја извадиш па да ја продадеш за смешна цена пак си на ќар.

Ама ти си знаеш.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Може не се најјачи тошибите ал за по-економични не сум чул...
Ти си чул дека имаат низок минимум ама тоа незначи дека се поекономични.
Еве ти пример со едно кафе варење
Ако водата зоврива на 100C...и греам цирка 100гр вода за едно кафе...вода од чешма пример 10C ....дали има разлика ако кафето го греам со 1Kw и зоврива за вкупно помалку од 1минута време, или го греам со 0,5Kw грејач ама зоврива за дупло подолго време од 2 минути ?
Поекономичното кај тебе е вероватно ова што троши 0,5kw?
Грешка си, исто е.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Океј, немам намера да те премислувам или да се спорам со тебе.
Сценариото кое го спомнуваш не одговара да монтираш клима. Но изборот ти е да земеш панел кој троши 2000kW на час или
Да земеш VIVAX ACP-12CH35AEAC која е обична клима односно on-off која троши максимални 1100W под услов да работи константно а нема да работи. Кошта 13.000 денари на клими.мк и ако се размрдаш можеш да ја најдеш за помалку па според мои груби проценки би ти излегла некаде околу 15.000 вкупно со монтажа.

Заштедата во сметки за струја ќе ти биде енормна. Со таа разлика што гореспоменатата клима ќе затопли далеку повеќе од панелката.

После завршувањето на договорот за наем можеш комотно да му ја понудиш на газдата за упола цена и пак да бидеш на ќар. Или да ја извадиш па да ја продадеш за смешна цена пак си на ќар.

Ама ти си знаеш.
Ова е многу поконструктивен коментар и многу ти благодарам. Сериозно ќе размислам уште еднаш
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Прегледај го приврзокот 219301Прегледај го приврзокот 219302Прегледај го приврзокот 219303
Прегледај го приврзокот 219304

Кај мене вчера намонтирана FTXF50A, ќе има извештај како ќе функционира, за почеток наместена на 24 с, се спушти до 280в најмногу качи 350в, засега не осеќам разлика кога е во економик моде и кога нормално работи.Надворешна температура моментално 17с.
so zdravje da si ja koristis
 

Kajgana Shop

На врв Bottom