Најекономично греење (затоплување)

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Ако си под кирија тогаш подобро да си купиш панелка на половно Valijant , но да знаеш сите панелки без оглед на моделот и троши струја освен ако имаш добра изолација тоа пак малку ќе влече струја не е како инвертер.
Јас го користев панелка изминативе три сезони и сметка за струја ми дојде околу 8000 денари (заедно со болјери и ТВ и фрижидер)


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Фала ти. А каде се продаваат Valijant?
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
он оф клима или панелка
Многу јака дилема
За мене е, ако за тебе не е. Клима од 20000+ денари во моментов и согласно условите е неисплатлива инвестиција. Просторот е под кирија, немам намера да плаќам 3000 денари за инсталација, па за година дена да си ја земам под мишка, па пак да плаќам за инсталација. А ако се зема панелка има дополнителни дилеми како која е најдобра и најефикасна за парите, а притоа нема да рикне за 6 месеци.

Ти гледаш една проста дилема заради тоа што не те тангира и не треба да ги решаваш проблемите потоа. Јас од друга страна, гледам многу повеќе дилеми..
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
58
Поени од реакции
42
Druze za 20 kvadrati 5.5kw- uzasno losa kombinacija ....koja i da e ke raboti kako na prekinuvac pali/gasi ,,, veke 40m2 e dr, rabota ....
a za tundrata neka ti odgovori nekoj sto ja ima .... ako ima nekoj mefraa odnosno tundra plus ...
Што инвертер користиш? И како си задоволен од истиот?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Што инвертер користиш? И како си задоволен од истиот?
Gree amber ,neka zaladi vremevo za da spodelime zadovolstvo.na +12 nadvoresna sto bi spodelil..(20.1° e doma pustas a/c na 24 postignuva za 10min.i gasni potoa odmara 10/15min. Nema edfkt raboti on-off.....za ladejne bese odlicen .....
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Фала ти. А каде се продаваат Valijant?
Ги има во Бриколаж, Сетек , Техномаркет и Нептун ама Valijant (германски) потешко се наоѓа сега има други марки АЕГ (француски)и некои кинески


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
8 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
13
Dali i novive na koi ima oznaki DC INVERTER se isti rabotat kako on/of posto toa e oznaka za ednonasocna struja na kompresorot i moze dase regulirat vrtezite osobeno pri greenje me interesira i so funkcijata (I FEEL) kolkava bi bila potrosuvackata ako raboti 6 saata vo soba od 15 kvadrata so vnatresna izolacija so stirodur 2
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
D

Deleted member 12196

Гостин
КУПУВАМ СТАРА ПЕЧКА НА ДРВА... :P
Не се токму!
Имам некое старо ќумбе. Малку е пропаднато, ама не бараат да биде здраво.
Колку плаќаш? :)
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
КУПУВАМ СТАРА ПЕЧКА НА ДРВА... :P
Не се токму!
snaogaj se kako mozes :D
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Dali i novive na koi ima oznaki DC INVERTER se isti rabotat kako on/of posto toa e oznaka za ednonasocna struja na kompresorot i moze dase regulirat vrtezite osobeno pri greenje me interesira i so funkcijata (I FEEL) kolkava bi bila potrosuvackata ako raboti 6 saata vo soba od 15 kvadrata so vnatresna izolacija so stirodur 2
Toj termin ON/OFF sto go spomnaa pogore ima dvomisleno znacenje, a pogore ne se misli na On/Off klima koja ne e Inverter.
Se misli na cesti pali/gasi ciklusi zasto nadvor sega e pretoplo pa ni Inverterot nemoze da raboti cel den, da isporacuva tolku minimalna toplina za da neugasi.

Inaku kaj Inverterot mozokot e elektonikata koja DC strujata ja pretvara vo AC ili povtorno pravi sinusoida so promenliva amplituda(prema potrebite).

Okolu potrosuvackata nemoze da ti odgovori nikoj zasto nemas spomnato temperatura nitu vnatresna nitu nadvoresna.
Poveke ke potrosi ako sakas da ti e vnatre 25C, pomalku ke potrosi ako vnatre sakas da bide 20C(pomalku toplina treba da se dodade).
Sakas da grees samo 6saati....ama 6saati sega i vo Januaer neznaci deka pocetnata vnatresna temperatura ke bide ista, sega moze da ti e 20C bez greenje 2dena, vo januar so 18casa negreenje pocetnata temperatura vnatre moze da ti bide i 15C....pa podoglo vreme ke treba da stignes do 25.
Isto taka poveke ke potrosi ako sakas da imas 25C na nadvoresna -10C otkolku sea na +10C.
Ako nesto ti koristi sega ove denovi so prosecna +10~15C so 3~5Kw dnevno gream megju 40m2 i 70m2 zasto mi e otvoren prostorot na nekoi 23C vnatresna.
Kaj tebe vo 16m2 bi trebalo da e dali i tretina potrosuvacka, zboram za sega ne za na minus 20.
Toa sto se 16m2 neznaci nisto, zatoa sto merkata m2 ne e ednakva na Kw/h, bitno e kolkavi se toplinskite zagubi a tie ne se merat vo m2.

Dobro sto go postavi prasanjeto zasto nekako se ustolici kaj nas da greenjeto go merat vo m2...pa prasuvaat za potrebna snaga za odredeni m2...za nakraj smetkata za Potrosena Energija im stigne vo Kw/h a ne vo m2.
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
Здраво, заинтересиран сум за овај клима уред:
GREE FAIRY GWH24ACDK3NNA1A

greeee.JPG


Ме интересира каква ке биде потрошувачката на струја на овај уред кој ке се користи само за греење за 45м2 со солидна изолација при надворешна температура од -7 а тоа е и максимална на која би работел уредот, а внатрешна максимална да се добие +23.
Се работи за клима уред кој не е инвертер и надворешната единица нема да биде изложена директно на надворешни услови (во просторија), фала многу за информациите околу потрошувачката!
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Се работи за клима уред кој не е инвертер и надворешната единица нема да биде изложена директно на надворешни услови (во просторија), фала многу за информациите околу потрошувачката!
Мислиш во затворен простор да ја монтираш ? Демек ке је пригреваш ?
А што "просторијата" ке стане фрижидер ти кажа ли некој?
Одма ке ти кажам дека за ваква монтажа нема да ти важи гаранцијата
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom