Најекономично греење (затоплување)

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Дечки, ми треба совет за економично затоплување на просторија од 15 метри квадратни со нешто понизок плафон од стандард која ќе се користи 4-5 часа во денот. Гледам пред се клими се препорачуваат ама таа инвестиција во моментот не се исплати, па се мислам за 2 киловатна панелка? Колку е паметна идејата и која панелка би ја препорачале?
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Дечки, ми треба совет за економично затоплување на просторија од 15 метри квадратни со нешто понизок плафон од стандард која ќе се користи 4-5 часа во денот. Гледам пред се клими се препорачуваат ама таа инвестиција во моментот не се исплати, па се мислам за 2 киловатна панелка? Колку е паметна идејата и која панелка би ја препорачале?
Најевтина инвертер од VIVAX, GREE или Haier
Јас би ставил и он-офф клима за толку кратко време на престој.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Тукушто на радио Скопје изјавија дека е донесена одлука за субвенционирање на 1000 инвентари (баш така, не е моја грешка) во градовите Скопје, Битола, Тетово и Кичево. Секое семејство ќе биде субвенционирано по 1000€. Сето ова на товар на ЕВН.

Edit:
Економски лидер пишува дека одлуката се однесува на 10 000 инвертери.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Тукушто на радио Скопје изјавија дека е донесена одлука за субвенционирање на 1000 инвентари (баш така, не е моја грешка) во градовите Скопје, Битола, Тетово и Кичево. Секое семејство ќе биде субвенционирано по 1000€. Сето ова на товар на ЕВН.
Ние што сме од Аласка (Прилеп) ќе почекаме за 2025 да загади повеќе ... Изгледа условите ќе бидат ко лани како општинските, да тие купена климата пред 4-5месеци од огласот за субвенции. Ќе ги видиме сега условите преку ЕВН
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Ние што сме од Аласка (Прилеп) ќе почекаме за 2025 да загади повеќе ... Изгледа условите ќе бидат ко лани како општинските, да тие купена климата пред 4-5месеци од огласот за субвенции. Ќе ги видиме сега условите преку ЕВН
Пре пар година је била субвенција за топлотне пумпе у Србији, међутим техничке карактеристике уређаја су биле недостижне за све топлотне пумпе на тржишту сем једног јединог модела ЛГ, тако да је то било очигледно форсирање и суфинансирање једне компаније. Дај Боже да не буду такви критеријуми и код вас, већ да може да се бира шта ће да се купи од инвертера
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.193
Поени од реакции
3.577
Тукушто на радио Скопје изјавија дека е донесена одлука за субвенционирање на 1000 инвентари (баш така, не е моја грешка) во градовите Скопје, Битола, Тетово и Кичево. Секое семејство ќе биде субвенционирано по 1000€. Сето ова на товар на ЕВН.

Edit:
Економски лидер пишува дека одлуката се однесува на 10 000 инвертери.
4 gradovi X 250 inverteri.....bravo koja mizerija ...... :(
Автоматски споено мислење:

Ние што сме од Аласка (Прилеп) ќе почекаме за 2025 да загади повеќе ... Изгледа условите ќе бидат ко лани како општинските, да тие купена климата пред 4-5месеци од огласот за субвенции. Ќе ги видиме сега условите преку ЕВН
Za nas.nema.nisto :(
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Тукушто на радио Скопје изјавија дека е донесена одлука за субвенционирање на 1000 инвентари (баш така, не е моја грешка) во градовите Скопје, Битола, Тетово и Кичево. Секое семејство ќе биде субвенционирано по 1000€. Сето ова на товар на ЕВН.

Edit:
Економски лидер пишува дека одлуката се однесува на 10 000 инвертери.
super e toa ama zosto ne i na celata teritorija na makedonija? kako sto spomna clen tuka za polarniot prilep..... drugite gradovi...
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
4 gradovi X 250 inverteri.....bravo koja mizerija ...... :(
Автоматски споено мислење:


Za nas.nema.nisto :(
10.000 се и порано слушнав ко прпат спонмнаа за субвенции од ЕВН. Аеродром (Скопје) имаше сопштение само само 27 :))))))
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.193
Поени од реакции
3.577
10.000 се и порано слушнав ко прпат спонмнаа за субвенции од ЕВН. Аеродром (Скопје) имаше сопштение само само 27 :))))))
Nese subvencii od Evn ....tuku od Elem.i 10 000 psc.e druga brojka samo sto nee na cela drzava.... Ovie 4 gradovi se vo severna.. A ostanative sme.vo juzna.....i zatoa nema za nas ....
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Nese subvencii od Evn ....tuku od Elem.i 10 000 psc.e druga brojka samo sto nee na cela drzava.... Ovie 4 gradovi se vo severna.. A ostanative sme.vo juzna.....i zatoa nema za nas ....
Некој експерти заклучиле дека само 4те града се загадени другиве не се :(( Лани прпат видовме бројка за загаденост во Прилеп 2хх беше пм од ко се стабилизира станицата иначе пукаше 1200 иначе од секогаш е загаден СМДРИ ... ето 2хх вцентар беше
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Nese subvencii od Evn ....tuku od Elem.i 10 000 psc.e druga brojka samo sto nee na cela drzava.... Ovie 4 gradovi se vo severna.. A ostanative sme.vo juzna.....i zatoa nema za nas ....
Немој така. Јас отсекогаш сум бил од северна Македонија. Ама ете, субвенции не важат ниту за мене.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Дечки, ми треба совет за економично затоплување на просторија од 15 метри квадратни со нешто понизок плафон од стандард која ќе се користи 4-5 часа во денот. Гледам пред се клими се препорачуваат ама таа инвестиција во моментот не се исплати, па се мислам за 2 киловатна панелка? Колку е паметна идејата и која панелка би ја препорачале?
Најевтина инвертер од VIVAX, GREE или Haier
Јас би ставил и он-офф клима за толку кратко време на престој.
Сеуште ми е скапа инвестиција особено бидејќи се работи за простор под кирија. Некоја препорака за панелка?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Сеуште ми е скапа инвестиција особено бидејќи се работи за простор под кирија. Некоја препорака за панелка?
Ако си под кирија тогаш подобро да си купиш панелка на половно Valijant , но да знаеш сите панелки без оглед на моделот и троши струја освен ако имаш добра изолација тоа пак малку ќе влече струја не е како инвертер.
Јас го користев панелка изминативе три сезони и сметка за струја ми дојде околу 8000 денари (заедно со болјери и ТВ и фрижидер)


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom