Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Дневната врти сузумито веќе шеста година :)
каков е климата и дали се уште има по продавници таков сузумито и како се покажа дали влече струја ово-оно???
Автоматски споено мислење:

Jas kako korisnik na 3 Mitsubishi klimi bi ti preporachal Mitsubishi da zemis, em deka samiot brend e vrvot vo klimatizacijata, em deka e mala soba, a Mitsubishi imaat mnogu ubav rezim na rabota na AutoFanot, kulturen, tivok, nema duvanje ladno, odlichen rezim na rabota. SF25 bi bila mnogu solidna klima za tvojot prostor.
Немаат на лагер, а ова добра е ??
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
каков е климата и дали се уште има по продавници таков сузумито и како се покажа дали влече струја ово-оно???
Автоматски споено мислење:


Немаат на лагер, а ова добра е ??
Vtora klima od Mitsu shto ke ti ja preporachav vo tvojata soba e WN35. Tivka, odlichen rezim na rabota. Moite dve pravat cesto defrosti na minusni temperaturi ama toa e deka mi se poddimenzionirani (staveni da grevat povekje odoshto im e kapacitetot). Inache imam razgovarano so trojca korisnici na WN klimata tuka vo Ohrid shto se, trojcata bea prezadovolni, a im se javiv onaka anonimno kao demek zainteresiran sum da ja kupam, ova, ona. Ekonomichna, tivka, vo tvojot prostor ovaa WN35 ke prede.
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Што е со субвенциите од влада, има некој инфо ?
Некако се заташка таа работа.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
каков е климата и дали се уште има по продавници таков сузумито и како се покажа дали влече струја ово-оно???
Автоматски споено мислење:


Немаат на лагер, а ова добра е ??
Сузумито ја имаш во energija.com.mk во шест години само еден проблем со компјутерот(ресет ја опраи) ,греам 40 квадрати со неа без никаков проблем и на -10 постигнуе 24.Се работи за 5.5 ка потрошувачка не сум мерел.Сакав мерач да земам од волткрафт но скап транспортот( 23 евра за сума до 300евра) а мерачот 15 кошта.Ако има кандидати тука да земеме групно повеќе да се исплати транспортот
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Што е со субвенциите од влада, има некој инфо ?
Некако се заташка таа работа.
Cekaat da zavrne sneg ....pa kaj nova godina ..mozi ke razgledaat....
Odnosno cekaat mernite stanici da pokazat X 10 pati povejke pm10 cesticki pa mozi na sednica da razgledaat situacija bozem se grizat za zdravjeto na narodot....
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Maka mi e da listam niz stranive, a nemozam da se setam koj kazveshe deka nemal potreba da ukluchuva ushte za greenje poshto doma mu bilo 22 stepeni bez greenje, mislam deka @ts01 beshe. Ne znam. Ama muabetov mi e deka imam postirano lani ovde edna slika deka vo sobive od kukjava sho ne gi gream temperaturata beshe 7 stepeni. Merachot go imav slikano. Vo koj stan ne znam, pa i 1980 da e gradena zgradata, bi padnala temperaturata vnatre do 7 stepeni. Zatoa ima ogromna razlika megju kukja i stan.
Автоматски споено мислење:

WN e klasa podolu od SF I vo kvalitet, izrabotka I celokupno zemeno.
Tochno, ama bez razlika na ova, WN35 ima odlichen rezim na rabota, odlichen softver i pravilno dimenzionirana e odlichna 2,5ka na greenje.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Maka mi e da listam niz stranive, a nemozam da se setam koj kazveshe deka nemal potreba da ukluchuva ushte za greenje poshto doma mu bilo 22 stepeni bez greenje, mislam deka @ts01 beshe. Ne znam. Ama muabetov mi e deka imam postirano lani ovde edna slika deka vo sobive od kukjava sho ne gi gream temperaturata beshe 7 stepeni. Merachot go imav slikano. Vo koj stan ne znam, pa i 1980 da e gradena zgradata, bi padnala temperaturata vnatre do 7 stepeni. Zatoa ima ogromna razlika megju kukja i stan.
Автоматски споено мислење:


Tochno, ama bez razlika na ova, WN35 ima odlichen rezim na rabota, odlichen softver i pravilno dimenzionirana e odlichna 2,5ka na greenje.
Greska si(nee toj muabet od mene-kaj mene sleze na 20.1° i klimata se prikluci na greejne) ....kaj mene veke 5/6dena e klimata On na 23° i auto fan.... Jas staviv i sliki od temp.i potrosuvacka .....
Taka da toa od drug bese pisano....
Mojot post e na 1887 strana,
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Decki, aj ve molam pomognete, kaj mozam da najdam kubikaza na izduv za FTXF60A od Daikin? Kolku duva na razlichnite brzini?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
ovaa Hisense e odlicna za cenata od 27.990den so Pdesing 3.3kw eve go product fiche
Прегледај го приврзокот 219224
EVE ENERGETKA NALEPNICA

i eve ja vo KLIMI MK
Pa sto zema Tundra Tide.... za iljadarka poevtino, ako e Hisense odlicna klima!?
Hisense e opremeno so Hitachi compresor taka (i Tajdot isto)...No sto bi odbral ti... kinesko Hisense-vo so PdesignH 3.3 za 28.000, ili japonski Hitachi RAC-K14HCG (makar i sklopen vo Kina) so PdesignH 3.1 za 30.000 Den..
1570532112846.png
Kolku clenovi na forumov imaat Hisense klima!? Hitachi isto malku korisnici od forumov (iako gi ima), no dokazan brend e Hitachi....
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Pa sto zema Tundra Tide.... za iljadarka poevtino, ako e Hisense odlicna klima!?
Hisense e opremeno so Hitachi compresor taka (i Tajdot isto)...No sto bi odbral ti... kinesko Hisense-vo so PdesignH 3.3 za 28.000, ili japonski Hitachi RAC-K14HCG (makar i sklopen vo Kina) so PdesignH 3.1 za 30.000 Den..
Прегледај го приврзокот 219230
Kolku clenovi na forumov imaat Hisense klima!? Hitachi isto malku korisnici od forumov (iako gi ima), no dokazan brend e Hitachi....
Jas ja zemav Haier Tide Za 24.990den tolku budzet imav zatoa ja zemav Haier Tide inaku za vtora klima zdravje do godina sakam da ja zemam Hisense pa ke vidime kako ke bide.
Inace kaj ja ima Hitachi za 30.000den ? daj link
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
ti vrsi rabota hairot?
Seuste e rano za zaklucok no sega za sega od toa sto ja imam koristeno dobro funkcionira koga ke postigne temperatura vnatresnata edinica skroz isklucuva ventilatorot ( ne vrti ) brzo postignuva temperatura no i nadvoresnite temperaturi se seuste visoki taka da rano e za zaklucok no prvite vpecatoci do sega se odlicni.
Автоматски споено мислење:

Na koj mu treba 5.5kw inverter klima momentalno vo Setec ima nekoj ekstra popust na 5.5kw inverter klima

 
Последно уредено:
Член од
15 август 2006
Мислења
18
Поени од реакции
2
Seuste e rano za zaklucok no sega za sega od toa sto ja imam koristeno dobro funkcionira koga ke postigne temperatura vnatresnata edinica skroz isklucuva ventilatorot ( ne vrti ) brzo postignuva temperatura no i nadvoresnite temperaturi se seuste visoki taka da rano e za zaklucok no prvite vpecatoci do sega se odlicni.
Автоматски споено мислење:

Na koj mu treba 5.5kw inverter klima momentalno vo Setec ima nekoj ekstra popust na 5.5kw inverter klima

Nekoj da kazi info za klimava za 50 kvadrati kuka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom