Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
@Strelec
Aj tebe ke te prasam:
Me interesira Dali inverter klima koja sto ima fabricki vgradeni greaci na kompresor i kondenz vo nadvoresnata edinica moze da se isklucat od funkcija odnosno vo nadvoresnata edinica kade sto se od tamu da se isklucat da ne se vo funkcija dali ima takva moznot ?
Pozz

Мислам дека може да се угасат, ама нема кој да ти каже како тоа се средува преку даљинско, тоа се Engineer сервисни подесувања до кои нема секој пристап.
Грејачите не трошат ни 100W коге се уклучени а се уклучуваат кога надвор ке падне температурата под нула Ц кога реално и ни се потребни.

Moze da se isklucat po posebna servisna procedura, a procedurata e razlicna zavisno od Brendot...ne e ista za site Inverteri kako sto ti prasuvas.
Razlicna e za Midea, Gree, Mitubishi Toshiba...i nikoj nema da ti ja kaze
Ja kaj mene mozam da gi iskljucam grejacite preku Zicaniot kontroler koj go imam zemeno za amberot, ama se kladam deka moze i preku daljinskoto da se smeni, ama u toj slucaj ne bi mi trebal zicaniot kontoroler koj ne e eftin da se kupi...zatoa i nema da ti kazat kako da go smenis setingot za bez pari.
Zatoa i kaj Mitsubishi AutoFanot raboti preku zicaniot kontroler ama neraboti bez nego...ama kontrolerot im kosta 200evra najmalce
Prohibit freeze protection....ako go stavam setingot na ON grejacot e ugasen.
Ova e serviosno/inzenersko meni i vo upatstovoto sto ide so kontrolerot nema info kako se vleguva vo nego, ama postoi.
Прегледај го приврзокот 217871
@Strelec daj ne ne farbaj.... ne si go zemal ti zicaniot kontroler za dzabe....
Ocigledno imas golemo poznavanje, svaka ti cast za toa i za aktivnosta na forumov!

No kako i sekoj forum site sne tuka za da si pomogneme.
Ako znaes kako (so ili bez upotreba na dopolnitelen kontroler) daj kazi kako se isklucuvaat nadvoresnite greaci koga realno nemame potreba od niv.
Ako treba ke sobereme pari, daj kazi kolku ke ne koshta....

Denes 15h prilep, nekoi 23 stepeni, jas na kafence so maica po kusi rakavi, ama na stariot mu studelo doma, se tutka pod kebe pa aj rekov ke ja startuvam grejnata sezona....

WeatherPrilep.jpg

Gree Hansol 3.5 na 25 stepeni greenje
Indoor.jpg

Potrosna pri rabota, i potrosna na standy....
Indoor_power_heating.jpg Indoor_power_standby.jpg

Nadovreshna edinica....
Outdoor.jpg

Pristapna za dopir zica/greac na dolna strana od nadovresnata edinica
Outdoor_heater_wire.jpg


Zheska na dopir, ne se drze!!!!
Na 20+ stepena nadvoreshna temperatura ej!!!
Outdoor_heater_wire_HOT.jpg
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
@Strelec daj ne ne farbaj.... ne si go zemal ti zicaniot kontroler za dzabe....
Ocigledno imas golemo poznavanje, svaka ti cast za toa i za aktivnosta na forumov!

No kako i sekoj forum site sne tuka za da si pomogneme.
Ako znaes kako (so ili bez upotreba na dopolnitelen kontroler) daj kazi kako se isklucuvaat nadvoresnite greaci koga realno nemame potreba od niv.
Ako treba ke sobereme pari, daj kazi kolku ke ne koshta....

Denes 15h prilep, nekoi 23 stepeni, jas na kafence so maica po kusi rakavi, ama na stariot mu studelo doma, se tutka pod kebe pa aj rekov ke ja startuvam grejnata sezona....

Прегледај го приврзокот 217964

Gree Hansol 3.5 na 25 stepeni greenje
Прегледај го приврзокот 217965

Potrosna pri rabota, i potrosna na standy....
Прегледај го приврзокот 217966 Прегледај го приврзокот 217967

Nadovreshna edinica....
Прегледај го приврзокот 217968

Pristapna za dopir zica/greac na dolna strana od nadovresnata edinica
Прегледај го приврзокот 217969


Zheska na dopir, ne se drze!!!!
Na 20+ stepena nadvoreshna temperatura ej!!!
Прегледај го приврзокот 217970
Mene Apsolutno NE.!.mie verno deka na +20 bi rabotel greac(da e 0 kako mi kako iako mislam deka na minus bi rabotel itoa ne non stop) na.bilo koja klima...ne bitno dali e gree....ili druga isto taka standBy 80w,nema sansi toa nee stendBy....ajde neka kazi @Strelec i mene bas me.interesira...
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
@zlatko_ti412
87w e kratok moment pri gasenje koga kompresorot e veke ugasen no seuste vrtat dvata ventilatora, uste minut-dva trae toa.
Greacot na tacna nema teorija da raboti na +23c toj se pali na 0c nadvoresna ili +2, pisuva sekako vo servisnoto.
Proveri posle 5min od gasenjeto kolku trosi, toa e vistinskoto Standby i e okolu 14w.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
@zlatko_ti412
87w e kratok moment pri gasenje koga kompresorot e veke ugasen no seuste vrtat dvata ventilatora, uste minut-dva trae toa.
Greacot na tacna nema teorija da raboti na +23c toj se pali na 0c nadvoresna ili +2, pisuva sekako vo servisnoto.
Proveri posle 5min od gasenjeto kolku trosi, toa e vistinskoto Standby i e okolu 14w.
Nekolku casa posle startuvanje, seuste si stoi na 85w
Na start rabotese 30tina min max, postgna temperatura i od togas e vaka....
1.jpg

ja proveruvam na nekolku pati, nadvoresen ventilator ne raboti, ama celosna tacna na nadvoresna edinica e prilicno topla, i zicata/gracot kaj sto mozam da go dofatam e bas zezok!
3.jpg

2.jpg

Eve i slika kako e postavena, ama ne veruvam da e do nekoj setting ?!
4.jpg
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Zheska na dopir, ne se drze!!!!
Na 20+ stepena nadvoreshna temperatura ej!!!
Bas poradi tie greaci na kopresor i kondenz tacna nikogas ama nikogas ne bi kupil klima so greaci na kompresor i kondenz.
E sega bez razlika dali e Gree ili VIVAX ili nekoj drug brend klimite sto imaat fabricki vgradeni greaci treba na dalecinskoto da ima opcija za nivno vklucuvanje i isklucuvanje togas ok e a ne vaka greacite sami si se vklucuvaat i koga nema potreba.
Klima so greaci treba da ima opcija preku dalecinskoto da se uklucuvaat i isklucuvaat samo taka ke bide ok i samo togas bi se resil za klima so greaci na kompresor i kondenz inaku nikogas ne bi kupil klima so greaci na kopresor i kondenz.
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Nekolku casa posle startuvanje, seuste si stoi na 85w
Na start rabotese 30tina min max, postgna temperatura i od togas e vaka....
Прегледај го приврзокот 217993

ja proveruvam na nekolku pati, nadvoresen ventilator ne raboti, ama celosna tacna na nadvoresna edinica e prilicno topla, i zicata/gracot kaj sto mozam da go dofatam e bas zezok!
Прегледај го приврзокот 217992

Прегледај го приврзокот 217991

Eve i slika kako e postavena, ama ne veruvam da e do nekoj setting ?!
Прегледај го приврзокот 217994
издржи до утре денес е неработен ден техника е можно е да не работи според декларираните карактеристики ама ќе ти излезат во песрет луѓето, имаше случај кога тука реагираше член дека има проблем му менуваа цела клима ако не се лажам
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Nekolku casa posle startuvanje, seuste si stoi na 85w
Na start rabotese 30tina min max, postgna temperatura i od togas e vaka....
Прегледај го приврзокот 217993

ja proveruvam na nekolku pati, nadvoresen ventilator ne raboti, ama celosna tacna na nadvoresna edinica e prilicno topla, i zicata/gracot kaj sto mozam da go dofatam e bas zezok!
Прегледај го приврзокот 217992

Прегледај го приврзокот 217991

Eve i slika kako e postavena, ama ne veruvam da e do nekoj setting ?!
Прегледај го приврзокот 217994
Ako si siguren deka e taka ....deka tacnata e zeska bez rabota na klimata ...zvoni na serviserot da proveri sto se slucuva...
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Ako si siguren deka e taka ....deka tacnata e zeska bez rabota na klimata ...zvoni na serviserot da proveri sto se slucuva...
де бе луѓе не се вика човек од дома за се и сешто во викенд плус и по темници да работи, ако има проблем се исклучува од штек и до утре мирни и корисниците и сервисерите и продавачите.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
де бе луѓе не се вика човек од дома за се и сешто во викенд плус и по темници да работи, ако има проблем се исклучува од штек и до утре мирни и корисниците и сервисерите и продавачите.
Za utre mislev ne.za sega ....vednas....ne se doizjasniv
 

Kajgana Shop

На врв Bottom