Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.277
Strelec eve ti kako poiskusen mozi da pomognis vo objasnuvajneto? Dali e zadolzitelno 3 metra minimum,nadvoresnata mozi ili ne da e pogore od vnatresnata,i zosto na slikata od upatstvoto stoi na zemja?
Odnapred blagodaram
Автоматски споено мислење:


Izmisleno e deka mozi pogore ili podolu vnatresna od nadvoresna edinica ili
Веќе ти одговорија,пак ќе повторам:
И на кров да ја ставиш надворешната не смета(до 5м висинска разлика)!
А упатството е “најидеално” монтирање според производителот(ите),за кое немаат можност сите,па затоа и се измислени и држачите за ѕид! ... ама и либела,и метро,и пропис...!
Арно рече најубавиот,кажи ги јавно да ги знаеме “специјалциве” што монтирале?
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
Веќе ти одговорија,пак ќе повторам:
И на кров да ја ставиш надворешната не смета(до 5м висинска разлика)!
А упатството е “најидеално” монтирање според производителот(ите),за кое немаат можност сите,па затоа и се измислени и држачите за ѕид! ... ама и либела,и метро,и пропис...!
Арно рече најубавиот,кажи ги јавно да ги знаеме “специјалциве” што монтирале?
Ne znam koj ja montiral,no vo naredna prilika ke prasam. Pozdrav
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
абе што го дупите човекот, ок си е монтирана климата, запазено е да има лак за да се добие на висина на цевките, а и право си е не е искосена убаво се гледа на другите слики и крајно од кај знаете кога не е сликано внатре каде и на кое растојание е внатрешната од надворешната може има 3 метра само го нервирате човекот.

п.с со здравје да си ја користиш и немај гајле

 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Dali ima nekade pisano bidejki ne najdov vo upatstvoto dali mozi nadvoresnata da e povisoko od vnatresnata,za minimum dolzina na cevki i slicno. Odnapred blagodaram
Написмено од Mitsubishi или општо? На пример Daikin има написмено за цевките и висината a Mitsubishi не.

Вака, да одиме со ред.
Тоа што е малку погоре наместена не смета ама во други случаи кога има голема висинска разлика доаѓа до пад на притисокот во линијата за течност и тоа се решава со (малку) поинаков дијаметар на цевки и други работи кои не се за оваа дискусија. Како и да е, можеле да направат барем уште пола круг зад климата за да се запази притисокот во линијата односно да нема преголем притисок (кој ионака е голем кај R410) и да се спречат вибрациите од надворешната према внатрешната единица.

Mitsubishi претпоставува (погрешно!) дека климата ќе ја монтираат обучени и писмени мајстори за монтажа на HVAC системи кои освен да стегаат со клуч, да работат припрема на цевките со тоа рајберот и да врзуваат жици “боја со боја“ знаат и други работи. Тоа е прво

Друго!
На писмено дека треба да се изврши вакумирање, имаш во било кое упатство за монтажа кое доаѓа со климата. Од најевтините до најскапите клими. Ова се подразбира исто така.

Трето!
Веднаш и сега да престанат да ја користат климата и или да ги викнат да ја вакумираат повторно (јас не би ги викал повеќе) или да си бараат пари назад.
Најверојатно, најбезболно е да си викнат човек кој не е препотентен и неписмен како нив и уште еднаш да ја провери монтажата. Почнувајќи од тоа дали наместиле 3x2,5mm доводен кабел за напон и мин. 4x1,5mm конекциски од внатрешна до надворешна.
(имале наместено 2000 клими! Па што! Тоа не го намалува фактот дека се неписмени, така?)

Ако не веруваш јавете се во Енергосистем и прашајте во врска со вакумирањето.


Јас веднаш ќе реагирам до Енергосистеми конечно и еднаш за секогаш „да се врзат“ за одредени монтери а не како досега климите да им ги монтира кој стигне.
Од друга страна можеби се во право. Вината ќе ја свалат на бацињата па сопственикот нека се расправа во случај на дефект.


PRO TIP
Нека си побараат фискална или било каква форма на документ кој докажува дека оние научници ја монтирале климата.
Ама ЗАДОЛЖИТЕЛНО да се изврши вакумирање ако не сакаат климата да им се понаша како Gree рецимо :D

Морав да го кажам ова :)
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Zdravo
Nekoj od poupatenite da mi pomogni vo vrska so montazata na klimava dali e vo red ili ne. Nadvoresnata e povisoko vo odnos na vnatresnata,ne e vakumirana voopsto i ne e pod libela,i ima samo 1 m cevki i od zadnata strana ima samo 8 sm a pisuva min 10 na upatstvoto.
. Deneska ja montirale kaj moj rodnina. Za izborot mu pomognav jas i mu rekov da vnimava na ovie nekolku raboti,no majstorite mu rekle imame montirano 2000 klimi,znaeme nie
Автоматски споено мислење:
Nema TEORETSKI SHANSI da ima 1m bakarni cevki. TEORETSKI SHANSI! Za vakumiranjeto ne znam, ama nemoj da se prajte pojketo tuka padnati od mars, nekoi klimi doagjaat fabrichki vakumirani i nema potreba da se vakumiraat. Kako i da e, ova vakumiranjevo stana edna alatka za prepukuvanje koja vekje treba da prekine da se koristi za lichni celi. Dali e pod libela ili ne, stavi slika da vidime. Stavi nad nadvoreshnata edinica vaser vaga i slikaj pa da se uverime. 2cm NIKAKVA uloga nema da ti vrshat shto e nadvoreshnata poblisku do zidot i e na 8, namesto 10cm. Sekade pishuva vmatreshnata na 10cm da e minimum od tavan, a site moi klimi se na 6cm zoshto nemav moznost ushte da gi spushtam i si rabotat top. Kako i da e, prati slika i od vmatreshnata edinica kako e montirana.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Написмено од Mitsubishi или општо? На пример Daikin има написмено за цевките и висината a Mitsubishi не.

Вака, да одиме со ред.
Тоа што е малку погоре наместена не смета ама во други случаи кога има голема висинска разлика доаѓа до пад на притисокот во линијата за течност и тоа се решава со (малку) поинаков дијаметар на цевки и други работи кои не се за оваа дискусија. Како и да е, можеле да направат барем уште пола круг зад климата за да се запази притисокот во линијата односно да нема преголем притисок (кој ионака е голем кај R410) и да се спречат вибрациите од надворешната према внатрешната единица.

Mitsubishi претпоставува (погрешно!) дека климата ќе ја монтираат обучени и писмени мајстори за монтажа на HVAC системи кои освен да стегаат со клуч, да работат припрема на цевките со тоа рајберот и да врзуваат жици “боја со боја“ знаат и други работи. Тоа е прво

Друго!
На писмено дека треба да се изврши вакумирање, имаш во било кое упатство за монтажа кое доаѓа со климата. Од најевтините до најскапите клими. Ова се подразбира исто така.

Трето!
Веднаш и сега да престанат да ја користат климата и или да ги викнат да ја вакумираат повторно (јас не би ги викал повеќе) или да си бараат пари назад.
Најверојатно, најбезболно е да си викнат човек кој не е препотентен и неписмен како нив и уште еднаш да ја провери монтажата. Почнувајќи од тоа дали наместиле 3x2,5mm доводен кабел за напон и мин. 4x1,5mm конекциски од внатрешна до надворешна.
(имале наместено 2000 клими! Па што! Тоа не го намалува фактот дека се неписмени, така?)

Ако не веруваш јавете се во Енергосистем и прашајте во врска со вакумирањето.


Јас веднаш ќе реагирам до Енергосистеми конечно и еднаш за секогаш „да се врзат“ за одредени монтери а не како досега климите да им ги монтира кој стигне.
Од друга страна можеби се во право. Вината ќе ја свалат на бацињата па сопственикот нека се расправа во случај на дефект.


PRO TIP
Нека си побараат фискална или било каква форма на документ кој докажува дека оние научници ја монтирале климата.
Ама ЗАДОЛЖИТЕЛНО да се изврши вакумирање ако не сакаат климата да им се понаша како Gree рецимо :D

Морав да го кажам ова :)
Sega freonot e pusten vo sistemot . Sto Ke vakumiraat?
Sega treba vadenje freonot I zamena so Nov.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Sega freonot e pusten vo sistemot . Sto Ke vakumiraat?
Sega treba vadenje freonot I zamena so Nov.
Ќе ја стават на ладење додека има време (надворешни услови) , ќе го соберат фреонот и ќе извршат вакумирање и потоа ќе го пуштат
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Mitsu nedava podatok koja e minimalnata dolzina na instalacija i tuka se zashtiteni, nigde ne sum procital min dolzina na instalacija kaj Mitsu, isto kako sto nemaat podatok koja im e minimalna a koja maximalna potrosuvacka.
Stetata e vekje napravena, freonot e veke izmesan so vozduhot-(onoj nevakumiraniot), a 2 gasa koga ke se izmesaat pravat soedinuvanje vo nekoja nepoznata ni za nas treta kombinacija na gas koja u slucajov veke ne e cist R32gas tuku nekoja nepoznata supstanca.

Sea treba cel freon da se izvadi i frli zasto toa ne e cist freon izmesan e so vozduhot-voda
Za toa im treba Recoveri masina sto tie nepismenite sekako ja nemaat
Treba da se izduva cel sistem dobro so Azot za da se isusi instalacijata i sistemot povtorno da se napolni do gram na vaga so nov freon, pa da se vakumira i tek togas pusti...
Na nova klima platena 75.000den vakvi ku*tasaci neznam koj normalen bi dozvolil da si igraat.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Mitsu nedava podatok koja e minimalnata dolzina na instalacija i tuka se zashtiteni, nigde ne sum procital min dolzina na instalacija kaj Mitsu, isto kako sto nemaat podatok koja im e minimalna a koja maximalna potrosuvacka.
Stetata e vekje napravena, freonot e veke izmesan so vozduhot-(onoj nevakumiraniot), a 2 gasa koga ke se izmesaat pravat soedinuvanje vo nekoja nepoznata ni za nas treta kombinacija na gas koja u slucajov veke ne e cist R32gas tuku nekoja nepoznata supstanca.

Sea treba cel freon da se izvadi i frli zasto toa ne e cist freon izmesan e so vozduhot-voda
Treba da se izduva cel sistem dobro so Azot za da se isusi instalacijata i sistemot povtorno da se napolni do gram na vaga so nov freon, pa da se vakumira i tek togas pusti...
Na nova klima platena 75.000den vakvi kurci-palci neznam koj normalen bi dozvolil da si igraat kurtasak.
Se duri sekoja firma ne si obezbedit svoi, licencirani monteri za klimi so koi iskluchivo ke sorabotuva, ke se deshavaat "kurci-palci" kako shto velish ti. Monterov na Gree, koga mi gi montirashe klimive doma kaj mene (a gi montirashe zoshto toj od kaj shto gi kupiv klimive so nego se dogovoril da mi gi montirat zs vo nego imal doverba kako monter) koga dojde moment za vakumiranje mu vikam "Srga ke gi vakumirash"? i toj mi vikat "am ak sakas, ke gi vakumirame". I poshto chitav na forumov togas deka mnogu majstori saket da go izbegnet vakumiranjeto, sho od sho gi mrzit, sho od sho ne znaet, mu rekov "sakam da gi vakumirame". Zede so toj aparatot, go povrza, go ukluchi i posle nekoe vreme mi vikat "Dosta e?", jas mu vikam "Od kaj da znam jas dali e dosta"? i toj mi vikat "aj ush 2,3 minuti". Isto za site klimi mi praeshe taka, mene me prashveshe dali e dosta vakumiranjeto.

A i na monteron od Tehnomarkwt od Ohrid ne go biet mnogu dobar glas, a montirat Gree niz gradov. Ova vie, glavnive firmi i uvoznici na klimive morat da si go reshite sami, da barate standardi za sekoja prodadena/montirana klima od monterive, da im prajte kontrola i nadzor za sekoe edno parche klima montirano.
Автоматски споено мислење:

A za edna rabota ke se slozam. Ne mi e poimlivo kako edna firma kako Mitsubishi, so najskapi klimi na pazarov, bi dozvolile bilo koj shalabajzer da im gi montirat proizvodite. To mi e edna od najnejasnite raboti vo svetov na klimive tuka kaj nas, kako e mozno firmive sho prodavet klimi da ne gi kontroliret na monterive
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
i nikako bez vakum bidejki vo cevkite se stvara vakum meur od vozdux koj treba da se izvadi (obezvozdusi)
Ova e vistinski biser ......
Druze nadvoresnata po pravilo treba da e poniska od vnatresnata
I ova i biser....
Od kade sega ovie dezinformacii?
Za prvoto: voopsto ne se raboti za meuri od vozduh, tuku za VODA vo vozduhot koja so vakumot ce ispari na sobna temperatura, vakuum pumpata ce ja vsisa vo sebe i ce si go zagadi svoeto maslo, koe posle dve tri vakumiranja treba da se smeni. Sto mislite deka monterite go menuvaat nekogas masloto vo pumpite? Pa tie so vakvi pumpi povece pravat steta otkolku korist. Sreca ima susac vo nadv. edinica pa gi pegla ovie gluposti....
Za vtoroto: sekoja klima pogotovo ovie so R410 i R32 poradi golemite brzini na struenje na tecniot freon mozat da se montiraat i povisoko i ponisko do 5 metri visinska razlika.
Inace za klimata na rodninata na @dime1978:
-od slikite se gleda deka klimata e gore dole pod libela, mali zakosuvanja ne se nikakov problem
-cevka sigurno ima povece od 1 metar
-rastojanito od zidot e sosema dovolno
-ako vnatresnata edinica bila polna so azot ne e potrebno amatersko vakumiranje ( ako i ne e taka susacot vece ja zavrsil rabotata)
Po mene ce ima zgolemeno klokotenje na freonot poradi mala dolzina na cevkite, sto ne e strasno, a najgolem problem ce bide pri GREENJE poradi losoto resenie za odvod na kondenzatot. Pod itno treba da se izvadi lulata i da se obezbedi odvodot na drug nacin, bidejci vaka ce ima smrznata edinica na 5 m visocina.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Se duri sekoja firma ne si obezbedit svoi, licencirani monteri za klimi so koi iskluchivo ke sorabotuva, ke se deshavaat "kurci-palci" kako shto velish ti. Monterov na Gree, koga mi gi montirashe klimive doma kaj mene (a gi montirashe zoshto toj od kaj shto gi kupiv klimive so nego se dogovoril da mi gi montirat zs vo nego imal doverba kako monter) koga dojde moment za vakumiranje mu vikam "Srga ke gi vakumirash"? i toj mi vikat "am ak sakas, ke gi vakumirame". I poshto chitav na forumov togas deka mnogu majstori saket da go izbegnet vakumiranjeto, sho od sho gi mrzit, sho od sho ne znaet, mu rekov "sakam da gi vakumirame". Zede so toj aparatot, go povrza, go ukluchi i posle nekoe vreme mi vikat "Dosta e?", jas mu vikam "Od kaj da znam jas dali e dosta"? i toj mi vikat "aj ush 2,3 minuti". Isto za site klimi mi praeshe taka, mene me prashveshe dali e dosta vakumiranjeto.

A i na monteron od Tehnomarkwt od Ohrid ne go biet mnogu dobar glas, a montirat Gree niz gradov. Ova vie, glavnive firmi i uvoznici na klimive morat da si go reshite sami, da barate standardi za sekoja prodadena/montirana klima od monterive, da im prajte kontrola i nadzor za sekoe edno parche klima montirano.
Автоматски споено мислење:

A za edna rabota ke se slozam. Ne mi e poimlivo kako edna firma kako Mitsubishi, so najskapi klimi na pazarov, bi dozvolile bilo koj shalabajzer da im gi montirat proizvodite. To mi e edna od najnejasnite raboti vo svetov na klimive tuka kaj nas, kako e mozno firmive sho prodavet klimi da ne gi kontroliret na monterive
Majstorite za klima se najbaran kadar sekade vo svetot. Pa taka tie najdobrite poedinci valda veke si go fatile patot, dobar klimagija na zapad zarabotuva najmalku 5 bona mesecno, a vo svoja rezija ako e komotno po 1000e dnevno sega so montaza na toplotni pumpi. Vo siptaristanot poleka ke ostane samo toa so e so dve levi race.
iskreno koga gledam kakvi pari lapaat i mene me cesa da se fatam da go ispecam ovoj zanaet, nema kojznae tuka nekoja teska filozofija. Sve moze da se nauci, bitna e praksata, i da se ima komplet alat i oprema.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
лелелелелеле последниве дискусии се оригинал пример како не треба да се верува на форумов, од мешања воздух со фреон до влаги до вакуумирање требало не требало. мора сите да знаете дека во секоја нормална земја има лиценци за инсталатери на клими кои се плаќаат и за кој се поминува курс, и се учи нешто притоа :). и затоа кај нас цените се вака смешни зашто дојде време кој стигне да продава увезува монтира сервисира консултира за клима уреди и други машини. затоа луѓе се купува и прво се испитува пазарот кои се проверени фирми со сервиси со години работа, а не од огласи и од ми рече комшијата многу бил задоволен. сега продолжете со бисериве ;):)
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Како да детектираат корисниците на клими дали климата е вакумирана или не ? оти стварно ко ќе чита некој може го мава параноја дали е вакумирана или нее (ако не бил тука дур ја монтирале)
Негде читав ако нее вакумирана на Греење нема да постигува темературата ќе има голема разлика ? или и ова уште една глупост?
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
so ovie diskusii gi zbunuvate idnite sopstvenici na klimi ;) ne e ova tema na monterite na klimi?eve jas naskoro sum vo plan da kupam klima i od kaj da znam dali treba nadvoresnata da se montira povisoko ili ponisko... dali treba da me prasa monterot dali sakam da ja vakumiram toa za mene se gluposti... monterot treba da si ja zavrsi rabotata po pravilo i propis nema tuka zelbi posebno... nego dali ke ima mesecov nekoi promocii i popusti na klimi toa me interesira :)
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Ajde edno prasanje :
Dali inverter klima koja sto ima fabricki vgradeni greaci na kompresor i kondenz dali moze da se isklucat tie greaci od nadvoresnata edinica da ne se vo funkcija bidejki ne pomagaat pri namaluvanje na defrost ciklusi znaci dali moze greacite na kondes i kopmresor da se isklucat od funkcija kaj nadvoresnata edinica ???
Moze odgovor na ova prasanje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom