Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Затоа што се плаќа 10% повеќе царина за јапонски клими па луѓето овдека се приморани да купуваат мутанти како Грее, Вивакс, Макс, Купер Хантери..

Потоа на овие 10% стави ДДВ, шпедиција, транспортни трошоци... + да се отпечатат упатства на македонски + гаранции..
Демек закон да се поштуе..
Овие другиве со едно упатство ќе протнат за 100 модели. Пишува јонизатор а внатре нема ни Ј од јонизатор, слика од друго далечинско..
Aliexpress ситуација.
Na site klima uredi koi ne se od EU se plaka ista carinska stapka.
Mutanti stanaa "japankive", Gree si e originalen brend, a drugive sto gi spomna se nalepnici, GOLEMA razlika.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.842
Поени од реакции
7.618

Еве ви добро четиво за тоа колку кинезот е оригинален брент и кој уствари ги воведува иновациите и развива технологии

1567539884569.png

Ова за да трепка
 
D

Deleted member 95595

Гостин

Еве ви добро четиво за тоа колку кинезот е оригинален брент и кој уствари ги воведува иновациите и развива технологии

Прегледај го приврзокот 216540

Ова за да трепка
Ova na vremeto, sega proizveduvaat se vo Kina...... navodno.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.842
Поени од реакции
7.618
Ova na vremeto, sega proizveduvaat se vo Kina...... navodno.
1567542329970.png

Нормално дека ќе произведуваат во Кина кога таму е најевтина работната рака. Но мозокот сепак доаѓа од Јапонија.
Е сега има разлика со оригиналните кинески мозоци на кои најголем успех му е copy - paste.
Ама кој што сака во тоа нека си верува...
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Na site klima uredi koi ne se od EU se plaka ista carinska stapka.
Mutanti stanaa "japankive", Gree si e originalen brend, a drugive sto gi spomna se nalepnici, GOLEMA razlika.
Дечко дај научи се да гуглаш како што треба. Аман! Мачно е веќе!
Царинските стапки и тарифи се усогласени со Европска Унија и овдека е пресликано тоа што е таму.

И нормално дека "Gree si e originalen brend" !
Затоа сте ти и Strelec наместени на оваа тема. За Gree, фирмата која само што не завладеала во светот, да биде оригинален бренд. Фирма формираана 1989 а под името Gree 1991.
Толку од традицијата.

Тоа што Panasonic и екипа се приморани да се борат со нелојалната конкуренција од Кина не значи дека не треба да се купуваат јапонски клими...кои вртат кругови околу кинеските.

Имале подобри COP-ови! Па што кога добиваш тиња производ со крејзи логикана дефрост, со алуминиумски изменувачи, надвоешни единици кои рѓосуваат после 4-5 години, расипани сервисни портови од кои „шикља“ фреон на сите страни, распаднати пластики и слични бедотии.


Јас сум корисник и на кинески и на јапонски клими и многу добро знам што можат и што не можат едните и другите. Имам Mitsubishi клими кои се од 1993, сто пати преместувани и малтретирани од работа и не ми кажуј што е кинеско и што е јапонски аман. И дај веќе еднаш скинете се с к*. со таа препотентна демагогија “џабе плаќате за јапонски“
Ајде осмелете се да ги покажете сервисните билтени кои ги добивате од кина (ако воопшто добивате)
Нормално дека немате смелост за такво нешто.

Кинескаа клима доживеала ревизија како јапонска и тоа да е објавено? Не бидете смешни!

Не ги мразам Gree. Имаат супер модели, имаат и згодни цаки ама стварно веќе е дегутантно да се меле само за Gree како единствено, спасоносни и интелигентно решение за било кој проблем со загревање и ладење.

Да има народов наш пари нема ни да се сврти по тие шпоретите. Flegma ви велит!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Дечко дај научи се да гуглаш како што треба. Аман! Мачно е веќе!
Царинските стапки и тарифи се усогласени со Европска Унија и овдека е пресликано тоа што е таму.

И нормално дека "Gree si e originalen brend" !
Затоа сте ти и Strelec наместени на оваа тема. За Gree, фирмата која само што не завладеала во светот, да биде оригинален бренд. Фирма формираана 1989 а под името Gree 1991.
Толку од традицијата.

Тоа што Panasonic и екипа се приморани да се борат со нелојалната конкуренција од Кина не значи дека не треба да се купуваат јапонски клими...кои вртат кругови околу кинеските.

Имале подобри COP-ови! Па што кога добиваш тиња производ со крејзи логикана дефрост, со алуминиумски изменувачи, надвоешни единици кои рѓосуваат после 4-5 години, расипани сервисни портови од кои „шикља“ фреон на сите страни, распаднати пластики и слични бедотии.


Јас сум корисник и на кинески и на јапонски клими и многу добро знам што можат и што не можат едните и другите. Имам Mitsubishi клими кои се од 1993, сто пати преместувани и малтретирани од работа и не ми кажуј што е кинеско и што е јапонски аман. И дај веќе еднаш скинете се с к*. со таа препотентна демагогија “џабе плаќате за јапонски“
Ајде осмелете се да ги покажете сервисните билтени кои ги добивате од кина (ако воопшто добивате)
Нормално дека немате смелост за такво нешто.

Кинескаа клима доживеала ревизија како јапонска и тоа да е објавено? Не бидете смешни!

Не ги мразам Gree. Имаат супер модели, имаат и згодни цаки ама стварно веќе е дегутантно да се меле само за Gree како единствено, спасоносни и интелигентно решение за било кој проблем со загревање и ладење.

Да има народов наш пари нема ни да се сврти по тие шпоретите. Flegma ви велит!
Izgleda bajagi treba da guglas, EU carinskite tarifi se usoglaseni, CARINSKITE STAPKI NE SE.....ne mesaj babi I zabi.
Klimite se so 2% carinska stapka vo EU, kaj nas e 15%.
Vo EU se zabraneti On/Off modeli, kaj nas se uste NE.
Vo EU ima kvota za freon, poskapa za R410 odkolku za R32....itd.
Gree klimi vo MK ima uste od pred 20 godini, toa isto proveri si go dobro...
 
Член од
20 декември 2018
Мислења
3
Поени од реакции
1
Добар ден.

Се размислувам околу камин на пелети за thermoflux или ecospar.

Некој со искуство или познавање кое е подобро?
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Добар ден.

Се размислувам околу камин на пелети за thermoflux или ecospar.

Некој со искуство или познавање кое е подобро?
Овдека имаш специјална тема за греење на пелети. Ако веќе мора да одиш на пелети тогаш размисли добро дали ти треба АКО немаш парно.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
по одамна не сум пишал на форумов ама ме охрабри дечково со разговорот за Јапонска технологија во однос на Кинеска. лудо е да се очекува и да ги пишува исти или нормално (кај кинеските брендови) подобри карактеристики на машините дека е така во пракса. еден поглед само на внатрешната единица и деталите на пластиката кај двеве има огромна разлика, секој што разбира малку од клими ќе воочи а да не правам муабет пак за добар монтажер и сервисер. за документација за упатства исто, сервисни мануели со google translate пишувани итн... Затоа сите Вие што се тепате во гради за кинеско тоа е така зашто најверојатно имате таму добивате некоја поголема маржа, а нашиов пазар е со многу низок стандард и интересот е секогаш најголем за поевтино. затоа да се велича до небо некој бранд и дека е Но1 и сите други се многу далеку е тешка смејурија и резултат на промашен маркетинг трик.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
по одамна не сум пишал на форумов ама ме охрабри дечково со разговорот за Јапонска технологија во однос на Кинеска. лудо е да се очекува и да ги пишува исти или нормално (кај кинеските брендови) подобри карактеристики на машините дека е така во пракса. еден поглед само на внатрешната единица и деталите на пластиката кај двеве има огромна разлика, секој што разбира малку од клими ќе воочи а да не правам муабет пак за добар монтажер и сервисер. за документација за упатства исто, сервисни мануели со google translate пишувани итн... Затоа сите Вие што се тепате во гради за кинеско тоа е така зашто најверојатно имате таму добивате некоја поголема маржа, а нашиов пазар е со многу низок стандард и интересот е секогаш најголем за поевтино. затоа да се велича до небо некој бранд и дека е Но1 и сите други се многу далеку е тешка смејурија и резултат на промашен маркетинг трик.
Super sto te ohrabril, ali VISTINATA e deka Gree e broj 1 proizvoditel na klima uredi na globalno nivo.
Toa ne sum go izmislil jas, toa se oficijalni podatoci potvrdeni od site svetski relevatni institucii.
Toa e veke 7 godini po red, 60 milioni klimi godisno, svesen li si kolkava e taa cifra.
Eve za tvoja informacija, dnevno proizvodstvo na Gree e 200'000 klimi, toa e kolku 5 godisen pazar na klimi vo Makedonija.....
Takvo proizvodstvo i takov ranking ne se dolzi na nekvalitet, tuku samo na vrven KVALITET.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Super sto te ohrabril, ali VISTINATA e deka Gree e broj 1 proizvoditel na klima uredi na globalno nivo.
Toa ne sum go izmislil jas, toa se oficijalni podatoci potvrdeni od site svetski relevatni institucii.
Toa e veke 7 godini po red, 60 milioni klimi godisno, svesen li si kolkava e taa cifra.
Eve za tvoja informacija, dnevno proizvodstvo na Gree e 200'000 klimi, toa e kolku 5 godisen pazar na klimi vo Makedonija.....
Takvo proizvodstvo i takov ranking ne se dolzi na nekvalitet, tuku samo na vrven KVALITET.
Ova so broj na prodadeni edinici e preterano izvadeno od kontekst. Vekje tri zgradi vo Ohrid gi vidov opremeni so klimi ushte pri izgradba, i site bea Gree klimi. Kolkava prodazba e toa ostvarena na samo 3 objekti? Da ne pravime muabet koga bev vo Skopje posledno pred dve nedeli i koga vlegov ushte vo Gjorche pa se do Aerodrom (do kade shro mi beshe celta) na sekoja edna zgrada osven Vivax i Gree ne vidov skoro nishto drugo. I interesno neshto, kako se dvizish od Gjorche pa nakaj Aerodrom od se Vivax, poleka se preliva vo Gree i vekje vo Aerodrom kaj shto se vekje i novi gradbi, se e Gree. Gree do Gree. Vamu blizu 8mi Septemvri bolnicava edna ili dve ogromni zgradi ushte vo gradba bea opremeni so Gree klimi. Poentata mi e, ova kreva na prodazba po beoj na edinici, kreva i toa neverovatno mnogu AMA vo nitu eden moment toa ne znachi deka Vivax i Gree se broj 1 brend samo radi toa shto prodavaat golemi kolichini, ednostavno toa ne odi taka. Gree i Vivax prodavaat klimi zatoa shto se budzet klimi, dostapni za nash dzeb, 85% od lugjeto nemaat pojma od klimi i vistina, za niv dali e Mitsubishi ili Vivax e sosema isto. Zatoa ednash gi prashav tuka na prodvachive od Gree da kazat kolkava razlika ima po broj na prodadeni edinici megju niv i Vivax, bash me interesira. Ne veruvam deka ke e golema, ama sum siguren deka na prvo mesto ke se Gree, a odma posle niv Vivax, ama toa ni ppd razno ne znachi deka Vivax se podobro od Daikin, Mirsubishi i Toshiba. Broj na prodadeni edinici e edno, kvalitet e drugo.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
На Јапанските производители само седиштето им е во Јапан а скроз друг муабет е која им е производната програма за Европски пазар која е тотално различна од Јапанската.
Еве ви производна програма на Тошиба за Јапански пазар.
IMG_20190904_195036.png
Имате тука каталози за све од Тошиба за Јапан, од клими, правосмукалки, тостери, пекачи, оризарки, пегли се до литиум батерии :) ....
Ама овие производи не се за Европски пазар и нема да ги најдете на интернет на домен .мк само на .JP...за Европски пазар програмата им е со пола Кинески пола Тајланд Малезија Турција делови и производство....и тоа не е исто со Јапанските модели, поефтини се направени за Европа и секако не се со истата технологија. Да не ве лажат дека е исто, сите Јапаци имаат фабрики во Кина. Едина клима кај нас на која пишува Made in Japan кошта 2500евра Даикин Уруру.

Бугарите може 10г имаат продажба не на нови, туку репарирани втора рака клими баш МадеИнЈапан модели, кога ке ги споредите ке видите која разлика има и дека моделите се мнооогу поразлични од Европските.
јаПОНСКИ КЛИМАТИЦИ ВТОРА УПОТРЕБА ...
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ova so broj na prodadeni edinici e preterano izvadeno od kontekst. Vekje tri zgradi vo Ohrid gi vidov opremeni so klimi ushte pri izgradba, i site bea Gree klimi. Kolkava prodazba e toa ostvarena na samo 3 objekti? Da ne pravime muabet koga bev vo Skopje posledno pred dve nedeli i koga vlegov ushte vo Gjorche pa se do Aerodrom (do kade shro mi beshe celta) na sekoja edna zgrada osven Vivax i Gree ne vidov skoro nishto drugo. I interesno neshto, kako se dvizish od Gjorche pa nakaj Aerodrom od se Vivax, poleka se preliva vo Gree i vekje vo Aerodrom kaj shto se vekje i novi gradbi, se e Gree. Gree do Gree. Vamu blizu 8mi Septemvri bolnicava edna ili dve ogromni zgradi ushte vo gradba bea opremeni so Gree klimi. Poentata mi e, ova kreva na prodazba po beoj na edinici, kreva i toa neverovatno mnogu AMA vo nitu eden moment toa ne znachi deka Vivax i Gree se broj 1 brend samo radi toa shto prodavaat golemi kolichini, ednostavno toa ne odi taka. Gree i Vivax prodavaat klimi zatoa shto se budzet klimi, dostapni za nash dzeb, 85% od lugjeto nemaat pojma od klimi i vistina, za niv dali e Mitsubishi ili Vivax e sosema isto. Zatoa ednash gi prashav tuka na prodvachive od Gree da kazat kolkava razlika ima po broj na prodadeni edinici megju niv i Vivax, bash me interesira. Ne veruvam deka ke e golema, ama sum siguren deka na prvo mesto ke se Gree, a odma posle niv Vivax, ama toa ni ppd razno ne znachi deka Vivax se podobro od Daikin, Mirsubishi i Toshiba. Broj na prodadeni edinici e edno, kvalitet e drugo.
Лексуси во Македонија слабо по улициве, изгледа ич не се погодија, никој не ги купува. :)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Ova so broj na prodadeni edinici e preterano izvadeno od kontekst. Vekje tri zgradi vo Ohrid gi vidov opremeni so klimi ushte pri izgradba, i site bea Gree klimi. Kolkava prodazba e toa ostvarena na samo 3 objekti? Da ne pravime muabet koga bev vo Skopje posledno pred dve nedeli i koga vlegov ushte vo Gjorche pa se do Aerodrom (do kade shro mi beshe celta) na sekoja edna zgrada osven Vivax i Gree ne vidov skoro nishto drugo. I interesno neshto, kako se dvizish od Gjorche pa nakaj Aerodrom od se Vivax, poleka se preliva vo Gree i vekje vo Aerodrom kaj shto se vekje i novi gradbi, se e Gree. Gree do Gree. Vamu blizu 8mi Septemvri bolnicava edna ili dve ogromni zgradi ushte vo gradba bea opremeni so Gree klimi. Poentata mi e, ova kreva na prodazba po beoj na edinici, kreva i toa neverovatno mnogu AMA vo nitu eden moment toa ne znachi deka Vivax i Gree se broj 1 brend samo radi toa shto prodavaat golemi kolichini, ednostavno toa ne odi taka. Gree i Vivax prodavaat klimi zatoa shto se budzet klimi, dostapni za nash dzeb, 85% od lugjeto nemaat pojma od klimi i vistina, za niv dali e Mitsubishi ili Vivax e sosema isto. Zatoa ednash gi prashav tuka na prodvachive od Gree da kazat kolkava razlika ima po broj na prodadeni edinici megju niv i Vivax, bash me interesira. Ne veruvam deka ke e golema, ama sum siguren deka na prvo mesto ke se Gree, a odma posle niv Vivax, ama toa ni ppd razno ne znachi deka Vivax se podobro od Daikin, Mirsubishi i Toshiba. Broj na prodadeni edinici e edno, kvalitet e drugo.
Vo MK, Gree ne prodava samo budzet klimi. 12K imas od 20'990 pa se do 49'990.
Ima golem izbor na modeli, za sekakvo baranje I seto toa izlozeno vo perfekten salon, kakov nikoj do sega nema napraveno.
Ako imas vreme idi, vidi I se ke ti bide jasno sto e Gree. Bez omalovazuvanje kon nieden drug brend, ama realnosta e deka korisnicite se prezadovolni od Gree, zatoa ima golem uspeh, ne samo kaj nas.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Vo MK, Gree ne prodava samo budzet klimi. 12K imas od 20'990 pa se do 49'990.
Ima golem izbor na modeli, za sekakvo baranje I seto toa izlozeno vo perfekten salon, kakov nikoj do sega nema napraveno.
Ako imas vreme idi, vidi I se ke ti bide jasno sto e Gree. Bez omalovazuvanje kon nieden drug brend, ama realnosta e deka korisnicite se prezadovolni od Gree, zatoa ima golem uspeh, ne samo kaj nas.
Daj Boze da e taka, i jas samiot kako prodavach bi mi bilo mnogu milo ako e taka. Ama ednostavno nemozam da se slozam so muabetot za japonskite klimi shto go pravite deka najgolem drl e nalepnica. Ednostavno, slepo veruvam vo japoncite. Posebmo ako se zeme predvi deka vo moj roden Ohrid se proizveduvaat delovi za Porche, Mercedes itn., ama toa vo nikoj slucaj ne znaci deka se losh kvalitet. Vo prashanje se standardi, patenti, rabotni uslovi, know-how, i slichno, ne samo koja raka go sklopuva. I jas mozam da se naucham da sklopuvam i da spojuvam klima, ama ako shemata shto ke mi ja dadat i komponentite se chkart, dzabe e se. Evtina rabotna sila e vo prashanje, nishto drugo. Za taa Ururu Sarara, made in Japan, rabotnikot bil platen 3000 ili 5000€ mesecot, a za taa proizvedena vo Thailand na rabotnikot mu dale 1000-2000€. Ne e isto. A delovite, komponentite, elektronikata, isti.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom