Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
луѓето треба да читаат.Минималниот е висок во режимот на греење.
Вие тоа го знаете ! зошто не си го напишал ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
луѓето треба да читаат.Минималниот е висок во режимот на греење.
Вие тоа го знаете ! зошто не си го напишал ?
A sto ima da pisam sto ovde ne e napisano, baska sve sum pokazal za mojata klima....klima koja moze da isporaca do 7.2kw i na -7...da ne sakas so 100w da gi isporaca tie 7kw i ima COP=70 ?
Koj ne razlikuva maximum 3,8kw od 7,2kw ima problem so matematika....
DA mojata ima Minimum na greenje okolu 500W ama togas duva so 35~40C .....a toa gree i 50m2 bez problem....montirana e so nekoj 3,5m instalacija a Standardna e 5m za amberot....3m e minimum, izolacija stiroport nemam, sendvic zid e blok25 cigla -tervol5cm -blok25cm, da imase 10cm stiropor plus ke bese druga prikaska
Ti imas LT i FH....i zasto da ne ni pokazes koj minimum tvoite klimi imaat?
....imas edno edinstveno video pokazano, snimeno so Nokia od vremeto na Adama u temnica snimeno i tolku....e bas ti fala
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
D

Deleted member 95595

Гостин
Mojata FH35 najmalce sum ja videl so 275w da raboti. Za ponisko od toa ne pamtam, ne sum zastanal da bdeam nad merachot. Isto i WNot, podolu od nekade 275/280 W nemam videno da raboti. E sega kolku bila temperaturata na izduvot vo ovie slucaevi, iskreno nemam nikogas mereno.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Минатото зимо/сезона беше убедливо најлошо за греење со клима. Јас не паметам да имало онолку проблеми со клими како оваа година.
Сервисерите беа преплавени со false positive пријави за клими кои не „греат“. Поплаките не беа од одреден бренд туку севкупно.
Зимата беше ладна со премногу влага. Паѓало и до -20/-15 ама воздухот бил сув па се случуваше без проблем да работат дури и on-off клими предвидени до -7.
Овој пат беше поинаку. Дури почнала да работи натрупала мраз, паднала ефикасноста па дефрост и така во круг. Во главно најголеми проблеми имаа оние со слаба или просечна изолација.

Друга тема и приказна е општата „некултура“ кај корисниците кои не знаеа/не знаат/немаат искуство со клими. Ги гаснат, местат на неразумни температури, погрешно место на монтажа во 80% од случаите затоа што или така им е згодно или така им одговарало на монтерите.
Па, добиваме внатрешни кои се монтирани премногу високо а во некои случаи сум гледал едвај 10-ина сантиметри простор.
Надворешни монтирани на тераса повторно набиени во плафон и лево и премногу залепени за ѕид а цела фора е оваа непречено да усисува воздух од позади.

До пред неколку години сум водел војна со монтери кои немаа чуено за вакумирање па истото го правеа на силеџиски начин (го одвртуваат фреонот се додека на другата цевка не излезе малку фреон - демек прво се истиснува воздухот кој бива заменет со фреон)
А сега се расправам дека е страшно битно климата да има непречен проток лево, горе и назад.

Згора на се пенали се плаќаат ако се намести на премногу ветровито место (на пример ветер од напред) и за таа намена се продаваат anti wind дифузери и се мести настрешница.
Местењето на гумици на памет и од тепка може да доведе до искосување на страната каде што е тешка па да се деформираат гумиците под компресорот (внатре во климата). Резултат на ова е она специфично брмчење на климите како да стружи плех на плех и ова е вака се додека не се стопли времето.
Затоа секогаш и без искључок на страната од компресорот се мести тврда гума а на другата мека.


И сега повторно се враќаме на тоа дека компресорот не чини пролеќе. Џабе Gree компресор, џабе Toshiba ако рандом кинез намести лоши гумици, лош и тенок плех кој често не е заштрафен како што треба, лош квалитет на пластика и сл.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Imas LT i FH....i zasto da ne ni pokazes koj minimum tvoite klimi imaat?
Fujitsu 12 LT --- mod Heat, oko 200 - 230 wati - minimum.
Mitsu 35 FH minimum -----mod Heat 250 - 260 wati...... a најдобри услови за работа се 300 wati -- при минимална модулација на работа -- Heat mode .
Daikin 12 btu, raboti 130 - 140 - 150 - 160 wati --- Heat mode.minimum.

@Strelec -- @Sv B
само треба да бидете реални и искрен .
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Минатото зимо/сезона беше убедливо најлошо за греење со клима. Јас не паметам да имало онолку проблеми со клими како оваа година.
Сервисерите беа преплавени со false positive пријави за клими кои не „греат“. Поплаките не беа од одреден бренд туку севкупно.
Зимата беше ладна со премногу влага. Паѓало и до -20/-15 ама воздухот бил сув па се случуваше без проблем да работат дури и on-off клими предвидени до -7.
Овој пат беше поинаку. Дури почнала да работи натрупала мраз, паднала ефикасноста па дефрост и така во круг. Во главно најголеми проблеми имаа оние со слаба или просечна изолација.

Друга тема и приказна е општата „некултура“ кај корисниците кои не знаеа/не знаат/немаат искуство со клими. Ги гаснат, местат на неразумни температури, погрешно место на монтажа во 80% од случаите затоа што или така им е згодно или така им одговарало на монтерите.
Па, добиваме внатрешни кои се монтирани премногу високо а во некои случаи сум гледал едвај 10-ина сантиметри простор.
Надворешни монтирани на тераса повторно набиени во плафон и лево и премногу залепени за ѕид а цела фора е оваа непречено да усисува воздух од позади.

До пред неколку години сум водел војна со монтери кои немаа чуено за вакумирање па истото го правеа на силеџиски начин (го одвртуваат фреонот се додека на другата цевка не излезе малку фреон - демек прво се истиснува воздухот кој бива заменет со фреон)
А сега се расправам дека е страшно битно климата да има непречен проток лево, горе и назад.

Згора на се пенали се плаќаат ако се намести на премногу ветровито место (на пример ветер од напред) и за таа намена се продаваат anti wind дифузери и се мести настрешница.
Местењето на гумици на памет и од тепка може да доведе до искосување на страната каде што е тешка па да се деформираат гумиците под компресорот (внатре во климата). Резултат на ова е она специфично брмчење на климите како да стружи плех на плех и ова е вака се додека не се стопли времето.
Затоа секогаш и без искључок на страната од компресорот се мести тврда гума а на другата мека.


И сега повторно се враќаме на тоа дека компресорот не чини пролеќе. Џабе Gree компресор, џабе Toshiba ако рандом кинез намести лоши гумици, лош и тенок плех кој често не е заштрафен како што треба, лош квалитет на пластика и сл.
A Firmata za koja rabotis e ?
Za Prilep e ova ?
Slobodno kazi i se gleda montaza ke dobijat saglam.....nema potreba da se kriete, kazete si slobodno samo moze da ve pobaraat
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
za rabotite da stanat pojasni postojat AMBER standarden( kako invertor) i AMBER nordik Razlikata vo tezinata na nadvoresnite e ocigledna Screenshot (14).png
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
za rabotite da stanat pojasni postojat AMBER standarden( kako invertor) i AMBER nordik Razlikata vo tezinata na nadvoresnite e ociglednaПрегледај го приврзокот 215803
Fino si napisale.... For Northern Europe ili za Nordicot Amber vazi dolnata tabela....ama na nekoj i so inka da mu stavas ne mu vlaga
Eve koj Amber Tripolka go ima u Mk za 49.990....istiot Amber sto na Milance mu gree 40m2 neizolirani i doma na -15 setaat po kratki rakavi sred Januar(a moze i 60m2)
IMG-267d4b2c038bc4d48decaf0a24ca154b-V.jpg
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Ова е едно од моите разочарувања на (претходната) годината.
Ривју на Panasonic. И во овој Panasonic од „Панасоник страна“ е само вентилаторот на надворешната единица. Компресор GMCC упм!
Компанија која беше поим за клими. Која брука! Ги следам финските и норвешките форуми и овие се постанати синоним за неквалитет. Особено лоши електромотори на внатрешната единица (лоши лагери кои издржуваат макс. 2 години)

Се работи за софистицирани PWM електромотори со снажни природни магнети во роторот на кои ако им наместиш лоши лагери ,или истите не се заштитени од тоа снажно магнетно поле, страдаат заради електрична ерозија.
Electrical fluting - Bearing failures - Failure Atlas - ONYX InSight па затоа се местат специјално изработени метални (SKF, NTN..) или керамички односно порцелански лагери.


Комплетно кинеска клима


Честа на јапонците засега ја одбранува Mitsubishi Electric и донекаде Daikin. За Fujitsu и Toshiba немам поатоци.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Флегшипите гледај ги, а не основните модели. Панасоник има Heatcharge многу добри модели.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Флегшипите гледај ги, а не основните модели. Панасоник има Heatcharge многу добри модели.
Site nemaat Da GI kupat najskapite modeli.
Porano imase niska,sredna I visoka klasa Kaj poveketo proizvoditeli. Sega postoi uste Edna bucet klasa mirai,Mitsubishi WN I slicno
Pansonikot od pogore e nekade 35karti
Ima @gigovit 2-3generacii postar model na Panasonik koj za istite pari bese mnogu podobar.
Znaci za istite pari kvalitetot odi nadolu.
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Флегшипите гледај ги, а не основните модели. Панасоник има Heatcharge многу добри модели.
Не е ова оправдување. Ако платиш Panasonic ред е и да добиеш Panasonic.

Единствено во Mitsubishi се е Mitsubishi до последно штрафче но овие уште во старт се оптпварени со 10% повеќе царина (затоа што се јапонски) и данок на тоа па не се конкурентни во Македонија.

Да не беше вака, Mitsubishi MSZ-FH35VE ќе чинеше некаде околу 800 евра и помалку.
Ќе беше best buy. Клима која врти кругови околу другите.
Ама не е. За жал.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ова е едно од моите разочарувања на (претходната) годината.
Ривју на Panasonic. И во овој Panasonic од „Панасоник страна“ е само вентилаторот на надворешната единица. Компресор GMCC упм!
Компанија која беше поим за клими. Која брука! Ги следам финските и норвешките форуми и овие се постанати синоним за неквалитет. Особено лоши електромотори на внатрешната единица (лоши лагери кои издржуваат макс. 2 години)

Се работи за софистицирани PWM електромотори со снажни природни магнети во роторот на кои ако им наместиш лоши лагери ,или истите не се заштитени од тоа снажно магнетно поле, страдаат заради електрична ерозија.
Electrical fluting - Bearing failures - Failure Atlas - ONYX InSight па затоа се местат специјално изработени метални (SKF, NTN..) или керамички односно порцелански лагери.


Комплетно кинеска клима


Честа на јапонците засега ја одбранува Mitsubishi Electric и донекаде Daikin. За Fujitsu и Toshiba немам поатоци.
Очигледно грешката на Panasonic беше што се обиде со цена да ги “брка„ кинезите... овој модел е Тиња од клима која ја нема веќе ни во SETEC, каде 2.5kW се продаваше само 29,000 Денари! И јас дознав неодамна за тоа од еден комшија, кој по 3 или најмногу 4 години користење ја менува, ИЧ НЕЗАДОВОЛЕН...А изгледа ја ја нема ни во Грција во понуда... барем не го најдов овој модел тука https://www.bestprice.gr/cat/2442/air-condition/f/1_263/panasonic.html не е оправдување секако, но сега кога Panasonic, си го врати под свое Sanyo, има сериозни клими и е самиот врв во климатизација и затоплување... од Етереата нагоре моделите се боли глава! Еве за што говори Дени, не е лошо уште еднаш да видиме рекламава од Шведска.... и за тоа што е топлина од клима!? ;)https://www.youtube.com/watch?v=WaZuly5Yn44...
Секако европските потрошувачи (на кој основ рангира ТопТенЕУ) знаат што е добро за нив:
1566633611286.png
А на таа листа Етереата Z/TKE меѓу првите 5 клими по квалитет... во сегмент 4-5kW
Тука се и Mitsubishy Heavy.... kako i Daikin, koj pak suvereno vladee so 6 modeli megju prvite 10... (moj vpecatok e) vo najpopularnata najtrazena klasa toplotni vo Evropa od 5-6kW ...
1566633787789.png
a tuka e i Fujitsu...iako i tie pa so novite modeli kako da reteriraa... i kako da ja pravat greskata na Panasonic, da konkuriraat so cenata na kinezite.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Не е ова оправдување. Ако платиш Panasonic ред е и да добиеш Panasonic.

Единствено во Mitsubishi се е Mitsubishi до последно штрафче но овие уште во старт се оптпварени со 10% повеќе царина (затоа што се јапонски) и данок на тоа па не се конкурентни во Македонија.

Да не беше вака, Mitsubishi MSZ-FH35VE ќе чинеше некаде околу 800 евра и помалку.
Ќе беше best buy. Клима која врти кругови околу другите.
Ама не е. За жал.
Eve kako izgleda Nadvoresnata naOvaj vlezen ( bucet) model na micibushi WN
Vo zivo Da ja vidis se gleda deka e stedeno mnogu download (1).jpeg
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Eve kako izgleda Nadvoresnata naOvaj vlezen ( bucet) model na micibushi WN
Vo zivo Da ja vidis se gleda deka e stedeno mnoguПрегледај го приврзокот 215835
Vnatreshnosta e bitna, estetikata ne tolku. Mene lishno mi se dopagja vnatreshnata, ama sigurno subjektivnost ima tuka. Inache, dalinskoto ne e ova od na slikava, dalinskoto od dolgitr, kako na FH samo so pomalku dugminja.
@FlegmaFX Inache, vo odnos na montaza, moram da pruznaam deka od 3 klimi doma, 2 mi se montirani na 6 cm od tavan, za vnatreshnata edinica mislam. Imashe moznost i da gi spushtam, ama ke trebeshe da ostanam bez dve ubavi zidni lustercinja, i kablite ke morashe da gi umrtvam i ke mi izgledashe grdo bez tie sijalici.

Iskreno, krivo mi e, gledam deka se napravilo greshka. Me interesira da prasham samo, dali toa shto mi se montirani na 6 cm od tavan vlijae samo na kvalitetot na rabota na klimata ili i vlijae vo pobrzo amortiziranje na klimata, odnosno i go skratuva vekot?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom