Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 август 2019
Мислења
16
Поени од реакции
18
Kako odednas stana klimava tuka poprijatna, odma mi postana vozduhov posvez a na dusava potoplo. Po sve izgleda deka pocituvaniot Misticen konecno ja popusti dobrata klima. Cudi se jaz zosto mi e taka ubavo.

So pocituvanje.
Pozdrav
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Kako odednas stana klimava tuka poprijatna, odma mi postana vozduhov posvez a na dusava potoplo. Po sve izgleda deka pocituvaniot Misticen konecno ja popusti dobrata klima. Cudi se jaz zosto mi e taka ubavo.

So pocituvanje.
Pozdrav
Очигледно и тебе не ти се дискутира на темава :)

Одмори 7 дена.

Со почит,
Поздрав.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
vidi e cenava ovde se prodava za 1150 evra a vo italija za 792 evra stoe rabotava razlikata e 358 evra za ist proizvod

Јас не зборувам за цените на GREE особено не за Амбер (тие се скапчии), туку зборувам за Немесис модел на Инвертор за кој тврдиш дека е Амбер ... но уште еднаш, ако во Грција се произведува Inventor, а знаеме Грција е поповолна дестинација за клими (сите модели на клими се таму поевтини во однос на МКД), поголем пазар е (како што е Италија).... ти кажа сега веќе перманентно исклучен од форумов дека големината на пазарот зависи обратно-пропорционално на цената (поголем пазар пониски цени и обратно)... И сега ако ние плаќаме транспорт царини за Инвертор моделите (а тие не плаќаат пошто е нивни производ)... како тоа ние ќе имаме пониски цени!? Во Џиви гледам Inventor Nemesis 12ka http://jivi.mk/index.php?route=product/product&path=217_224_225&product_id=3148 со помала цена од 500 Евра! 33кг надворешна и 800 грама фреон.... капацитет на греење 3,81kW (do 18.000BTU)!? И сакаш да кажеш дека и ова е ова Амбер!? Ова не е ни Хансол (кој има надворешна 42кгр)...ова клима може да биде само Lomo LCLH 12ка.
Сеуште ми се мистерија цените на Џиви...
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Klimava ima dobar popust solidni specifikacii LINK
Bez razlika sto e so Landa Gree compresor podobro ovaa klima inverter nego li truenje so drva i zagaduvanje.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
813
Поени од реакции
1.295
Јас не зборувам за цените на GREE особено не за Амбер (тие се скапчии), туку зборувам за Немесис модел на Инвертор за кој тврдиш дека е Амбер ... но уште еднаш, ако во Грција се произведува Inventor, а знаеме Грција е поповолна дестинација за клими (сите модели на клими се таму поевтини во однос на МКД), поголем пазар е (како што е Италија).... ти кажа сега веќе перманентно исклучен од форумов дека големината на пазарот зависи обратно-пропорционално на цената (поголем пазар пониски цени и обратно)... И сега ако ние плаќаме транспорт царини за Инвертор моделите (а тие не плаќаат пошто е нивни производ)... како тоа ние ќе имаме пониски цени!? Во Џиви гледам Inventor Nemesis 12ka http://jivi.mk/index.php?route=product/product&path=217_224_225&product_id=3148 со помала цена од 500 Евра! 33кг надворешна и 800 грама фреон.... капацитет на греење 3,81kW (do 18.000BTU)!? И сакаш да кажеш дека и ова е ова Амбер!? Ова не е ни Хансол (кој има надворешна 42кгр)...ова клима може да биде само Lomo LCLH 12ка.
Сеуште ми се мистерија цените на Џиви...
Навистина и ова ми е чудно мене, доста мистично. Исто така и цениве некако ми се премногу надувани кај тие Џиви...

GREE AMBER -30 GWH18YE-S6DBA2A
Маса внатрешна единица: 16.5 kg
Маса надворешна единица: 62.5 kg

INVENTOR NEMESIS N2VI32 - 24WiFi/ N2VO32 - 24
Нето тежина внатрешна единица (kg): 16,5
Нето тежина надворешна единица (kg): 53


Друго нешто премногу сомнително и мистично е што се продава овде на нашиот пазар ? Сериските броеви на Gree Amber кој се продаваат овде не се исти со сериските броеви на Gree Amber Nordic во Словенија. Сериските броеви не се исти што е доста сомнително и додава на дилема дали овде се донесуваат Nordic клими или не. Во последните 50 страници прочитав само препокување, никаде не прочитав докази, факти и аргументи за оваа дилема. Еве тие што се по упатени во ова нека образложат што се носи овде во МК со факти, докази и аргументи.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Имаше погоре, внатрешната единица не е иста. Надворешната рекоа Греевци дека е иста кај нас и Словенија.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
погледнете 13 , 40 минути ......


модулација 830 - 500 - 80 wati........Gree Amber 12 btu ...." МОДУЛАЦИЈА "
Во коментарите:
Ok kontam da trosi prosecno oko 800w ali sta je ovo na kraju kad je pala na 80w? Tad si je ugasio ili sta?

Ugasila se sama , to ventilator izduvava. Prejaka klima i nema nisku modulaciju
Автоматски споено мислење:

Klimava ima dobar popust solidni specifikacii LINK
Bez razlika sto e so Landa Gree compresor podobro ovaa klima inverter nego li truenje so drva i zagaduvanje.
Од каде знаеш дека е Ланда компресор и ако е тогаш кој модел е... За Ломо Еко претешка надворешна има (34кг), дури потешка и од Ломо LCLH, да не мереле бруто 34кила!? А во спецификациите вели греење 3,4kW нема да се згрееш премногу со толку (или овие од Техномаркет не знаат што пишуваат) ...NEO ми се аут! Имаш за иста цена 17900 Ломо Еко ТСТ... што менува или носи во квалитет оваа НЕОво од Техномаркет во однос на оваа клима!? Велам ептен ми е Аут... меѓу најлошите No name кинезарии!....
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Од каде знаеш дека е Ланда компресор и ако е тогаш кој модел е... За Ломо Еко претешка надворешна има (34кг), дури потешка и од Ломо LCLH, да не мереле бруто 34кила!? А во спецификациите вели греење 3,4kW нема да се згрееш премногу со толку (или овие од Техномаркет не знаат што пишуваат) ...NEO ми се аут! Имаш за иста цена 17900 Ломо Еко ТСТ... што менува или носи во квалитет оваа НЕОво од Техномаркет во однос на оваа клима!? Велам ептен ми е Аут... меѓу најлошите No name кинезарии!....
Ne bi se slozil so toa sto vikas deka e NEO skart uste na vremeto tie NEO klimi bea so SANYO compresori i nekoj i den denes funkcioniraat bezbrekprno ima poveke modeli na inverter klimi NEO sto se kopija gree a se mnogu poevtini od Gree bidejki se rebrendirani
LINK
LINK
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.504
Таа си е Амберот што се продава кај нас, GWH12YD е Амбер S6DBXX е тој Амбер до -30 во сите сервисни. За тоа нема збор. Тоа што за Инвертор се тврди дека е Амбер бог знае која верзија на клима е, не вреди да се зборува.

Туку мене друго ме интересира.

Овде има еден куп што имаат купено Грее клими, освен кланот ги замолувам другите да кажат искуство со годишниот сервис.

Колку пари е сервисот.
Што вклучува,
дали ви чистат филтри
дали заменуваат делови,
дали само идат, прават вклучи исклучи и си заминуваат
дали потпишуваат документ дека гаранцијата е продолжена.
дали воопшто идат да продолжат гаранција.

фала и уште еднаш да потенцирам не сакам продавачите да ми одговорат туку само оние кои имаат купено клима!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
И мене ме интересира некој што има Хаиер колку години максимум е гаранцијата, дали е со продолжување со сервиси или без, дали важи на секое делче од внатрешна/надворешна или само на одредени делови, дали може да се продолжи или не
За Вивакс колку што имам прочитано е до 3години, 1 фрее плус додатни 2год 1+1 со две сервисирања...или гаранцијата е максимум 3 години.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
VIVAX 1 година со две години доплаќање вкупно 3.

Mitsubishi 3 години општа. За време на сервисирање даваат заменска (надворешна, внатрешна или и двете)

Другите познати брендови општа. Онолку колку што пишува.


Цената е 1000 (или 1200, не се сеќавам) а проверуваат на барање.
Кај мене, на мое барање, ги фиксираа насочувачите на воздух на внатрешната затоа што некои од нив од кој знае која причина беа излезени од лежиште и резонираа на одредена брзина на воздух.


Јас мислам дека вреди да се доплаќа до кај 3 години затоа што, на пример, мотор за внатрешна единица е меѓу 70 и 100 евра, електроника е 100 и повеќе, компресор со работна рака да не правиме муабет.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Ok kontam da trosi prosecno oko 800w ali sta je ovo na kraju kad je pala na 80w? Tad si je ugasio ili sta?
Gree Amber работи како on - off. klimi ....... Heat mode.

Тоа е оваа технологија G10 -- 1 Hz (15Hz za Amber) , LANDA two-stage compressor, Joint Gree - Daikin ........ итн.
Кинеска технологија на хартија --модулација ( Heat mode ).
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
813
Поени од реакции
1.295
Таа си е Амберот што се продава кај нас, GWH12YD е Амбер S6DBXX е тој Амбер до -30 во сите сервисни. За тоа нема збор. Тоа што за Инвертор се тврди дека е Амбер бог знае која верзија на клима е, не вреди да се зборува.

Туку мене друго ме интересира.

Овде има еден куп што имаат купено Грее клими, освен кланот ги замолувам другите да кажат искуство со годишниот сервис.

Колку пари е сервисот.
Што вклучува,
дали ви чистат филтри
дали заменуваат делови,
дали само идат, прават вклучи исклучи и си заминуваат
дали потпишуваат документ дека гаранцијата е продолжена.
дали воопшто идат да продолжат гаранција.

фала и уште еднаш да потенцирам не сакам продавачите да ми одговорат туку само оние кои имаат купено клима!
Да можеби пошто пребарував сега по разни имиња ја наведуват некаде Premium, некаде Prestige.

Значи оваа е стандарната со овие сериски броеви. Еве пример во Белорусија

Gree Amber Standart R32 GWH24YE-K6DNA1A


Gree Amber Prestige R32 GWH18YE-S6DBA2A

А во Србија вака се декларира

GREE Klima uređaj Amber Premium Inverter WiFi - GWH18YE-S6DBA2A

Еве пример и во Украјна

GREE AMBER GWH18YE-S6DBA2A

А тоа која е разликата помеѓу Amber Standart R32 GWH24YE-K6DNA1A и GREE AMBER GWH18YE-S6DBA2A навистина не ми е јасно што како.

Тоа што за Инвертор се тврди дека е Амбер бог знае која верзија на клима е, не вреди да се зборува.
За тие Инвертор изгледа очигледно се обичен Амбер спроред тежината на надворешната единица.

Еве во белорусија споредба од Обичен Амбер(https://www.hobot.by/catalog/konditsionery/gree_amber_standart_r32_gwh24ye_k6dna1a_wi_fi/)

Вес внешнего блока, кг Нето тежина надворешна единица (kg)53
Вес внутреннего блока, кг Нето тежина внатрешна единица (kg)16.5


Со споредба од INVENTOR NEMESIS N2VI32 - 24WiFi/ N2VO32 - 24

Нето тежина внатрешна единица (kg): 16,5
Нето тежина надворешна единица (kg): 53

Значи според тежината очигледно е.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
погледнете 13 , 40 минути ......


модулација 830 - 500 - 80 wati........Gree Amber 12 btu ...." МОДУЛАЦИЈА "
Ok, coekot kupil amber go stavil vo neizoliran prostor od 40m2 i plus otvara vrati pa gree dop 60m2....so 3,5ka...ama dali e 3,5ka na greenje ?
Videoto e postirano na Bench ovde na pocetok na zimata od likot Milan85.
I sto so toa video???....gasi na 14W sto se gleda na krajot od videoto odnosno deka nerabotat grejacite i deka klimata neduva kako Haierot....so 80W potrosuvackata e vo faza na gasenje koga i dvata Ventilatora rabotat nadvor i vnatre, no toa kratko trae i koga ke se ugasat potrosuvackata pagja na 14W(I NE DUVA).
No se gleda i daljinskoto, 23zadadena, fanot na fixna Fan3 brzina a ne na AutoFan....perkite se nasredina a ne skroz nadole....da redam uste?
A deka vadite od kontekst drugi mislenja na Milan85 se ovie....Zmej bljuje vatru ispred sebe
3.jpg

Koga go postirase videoto realno imase problem so kalibracija na sensorot, za koe jas imam postirano post na drug forum, i toj moj post bese prenesen na Milan85 na Bench...posle toa nemase problem so skokovi na temperaturata
Temp kalibracija.jpg Kalibracija OK.jpg
Zaljucokot na Milan85 na krajot na grejnata sezona April mesec e ovoj : moze da gree 40m2 neizolirani pa i 60m2(taka i go preporacuvam)....i nema gajle deka ni na -15 -20 deka ke bides zagrean kako sto treba i vo 40m2 bez izolacija...vakov post koga ke procitame za nekoja 3,5ka od Vivax ili Haier ke vi se poklonam, zasega Amberot e No1 klima za greenje, model 3.5ka koja na greenje moze do izbutka do 60m2 na temperaturi -15C ili -20C treba fala da i kazete.
jaka klima.jpg
Okolu potrosuvackata
1.jpg
Okolu Komforot...vo Januari-najladniot mesec napisal deka setaat po kratki rakavi...prezadovoni se
Po kratki vo Januar.jpg
Nevikam deka idealna ama gree za sve pare koga e najladno i nema da ve izneveri vo najladnoto....sto e i poentata na greenje so Inverter....inaku site ke bevme na drva i peleti.

Ova ne sum go napisal jas, no videoto e moe...reakcijata e jasna zasto si znae coekot kolku negovata poslabo duva na ladno (napisano na 952 strana)
azdaja.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom