Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 август 2019
Мислења
16
Поени од реакции
18
Gospodine Maks....pred se da vi se zablagodaram za podrskata.
Inace na linkot e tocno Amber Nordic modelot, dokazana klima ne so zborovi tuku so merenja videa i sve sto e potrebno za da dobriot glas stigne do Srpski Makdeonski i Hrvatski forumi....a dobriot glas nadaleku se slusa.....pa i do Slovenija :)

Vnatresnata kaj vas Slovenija e so malku poinakva plastika-dizajn na panelot sto Gree vednas go oznacuva so poinakva sifra.
GWH012YD-S6DBA1A e celata oznaka na vnatresnata edinica a boldiraniot del A1 go oznacuva dizajnot na panelot-bojata.
A1 e celosno bel panel
Прегледај го приврзокот 215712

A2 panelot koj se nosi vo Makedonija na prednata maska ima kako izbrazdani linii so svetlucavi srebreni tockici kako bisercinnja i ima oznaka A2 a bidejki modelot go nosi vnatresnata ili taka e i naveden na gree.si.
Прегледај го приврзокот 215713Прегледај го приврзокот 215716
Nadvoresnata edinica sekako ke bide so oznaki GWH12YD-S6DBA2A/O ....ili tokmu AMBER NORDIC 3,5ka so 45,5kg dva EEV ventila i dvostepen kompresor QXAT.

P.S. Se izvinuvam za vulgarnostite na drugive isfrustirani clenovi na forumov, tolku im e znaenjeto pa mesto so znaeenje so pljukanici i vulgarnosti probuvaat da dobijat na vrednost, nebare za semki i soncogled e temava :) Slobodno ignoprirajte gi, neste dolzni da im se pravdate.
Pocituvan Strelec

Vi se zablagodaruvam za iscrpniot odgovor na moeto prasanje i sega mi e mnogu poveke jasno zosto se razlicni broevite na vnatresnata i nadvoresnata edinica. Kako sto spomnav vo mojot prv post i vi se obrativ samo na vas, veke ja imav uplateno, no tuka cekav na vasa pomos, bidejki imav moznost, i seuste ja imam, da ja zamenam so bilo koja druga. No za tie pari so takva specifikacija nema da najdam, zatoa sto ja nema. Inaku e kupena od linkot sto vi go isprativ. Vo kolku pa na vas licno vi zatreba nesto od nasava dezela (Slovenija), ili nekoja moja eventuelna pomos a da ne e povrzana so klima, zatoa sto nemam vrska, ke vi go dadam mojot domasen broj za da mozete da mi se obratite vo sekoe vreme. Za razlika od nekoi jas znam da cenam strucnost i znaenje, a vas ve znam od citanje, kako im pomagate vo drugite forumi a i tuka isto, samo e reakcijata poinakva i ke citiram edna biblijska licnost kade sto veli "prosti im Boze oti ne znaat sto pravat".

So pocituvanje.
Pozdrav
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.833
Поени од реакции
7.556
Pocituvan gospodine NEKOJ

So zadovolstvo ke probam da vi izlezam vo presret, bi ve zamolil da mi kazete kakov merac e toa, koja marka, bidejki ne sum imal potreba od vodenje na evidencija koj sto i kolku trosi. Klimatskiot ured, iako e platen, ke stigne i ke bide montiran vo drugata polovina na septemvri. Mene samo ne mi bese jasno zosto brojot na vnatresnata edinica e poinakov od brojot na nadvoresnata edinica, pa go cekam pocituvaniot Strelec ili SV B da najdat vreme da mi objasnat vo sto e razlikata.
Sto se odnesuva do virusite na forumov, ima lek i za niv, samo treba redovno apcinjata da si gi pijat a ne da gi mesaat.

So pocituvanje.
Pozdrav
Почитуван господине,

може да користите било каков дигитален мерач на струја

во словенија може да го најдете на овој сајт

доколку купувате од али експрес тука

може и во било која продавница за електроника.

се надевам ви помогнав

со почит

п.с

за последното потполно се сложувам
Автоматски споено мислење:

Ti za tvojata klima go imas pokazano sve ova sto go baras od drugi?
Nisto nemas pokazano osim merac so slika id 1sekunda, koj temperaturni senzori bakraci baras od drugi koga ti gi kries....
A videovo ke ti go najdam koj go ima postirano na picetok koga ja kupi klimata, koga vo Januar vide u najladnoto kako gree kaj nego vo 40m2 neizoliran prostor, istiot i den denes prepiracuva Amber.
Почитуван господине

неколку пати уредно ве замолив ничим изазван да не ми се обраќате.
обично се вели на разбран човек еднаш му се кажува ама тука изгледа... ме терате со сила да одам оф топик
не знам дали господинот луди макс ве замолил да му бидете потпарол и да одговарате во негово име, но се додека не се изјасни за така, одбегнувајте ги нашите разговори.
не дозволувајте ценетиот господин да ја изгуби почитта кон вас, како што многумина тука веќе ја изгубија.

со почит (одамна изгубена)
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.276
Negovata klima e 18ka i chini 35000
A u Grcka cini 48.000 ili 800eu
20190817_140018 (1).jpg
Tvojata cinese i poeftino 31.000
Nesto ne bi rekol deka se isti Grckava za 800 i vasava od 500....pisi im pak u Eurovent za baniraniot Haier da gi odbairaat ili kako bese Suspended :)
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Nekoi luge zabegale totalno, bolna rabota.
Pocnuvate da vregate sekogo koj ke go spomne Gree vo pozitivna konotacija opravdano.
Не изигравај жртва и носи се со предизвиците како маж. Згора на се криењето зад овој ник не те амнестира за незнаењето кое го имаш
Se izvinuvam za vulgarnostite na drugive isfrustirani clenovi na forumov, tolku im e znaenjeto pa mesto so znaeenje so pljukanici i vulgarnosti probuvaat da dobijat na vrednost, nebare za semki i soncogled e temava
Вака рече човекот кој пред некој ден му се закани на друг член со „ќе се јавам и ќе шеташ по гаќи“
Многу јака култура.

Наместо да најде white paper за логиката на дефрост кај Gree климите што најмногу ме интересира (озбилно! јас немам најдено таков податок) ..
Автоматски споено мислење:

pisi im pak u Eurovent za baniraniot Haier
Не манипулирај со вистината. Haier не е баниран. Рекла казала од други постови
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.276
@HEKO
Не изигравај жртва и носи се со предизвиците како маж. Згора на се криењето зад овој ник не те амнестира за незнаењето кое го имаш

Вака рече човекот кој пред некој ден му се закани на друг член со „ќе се јавам и ќе шеташ по гаќи“
Многу јака култура.

Наместо да најде white paper за логиката на дефрост кај Gree климите што најмногу ме интересира (озбилно! јас немам најдено таков податок) ..
ja imam i video za defrostot na Amberot....kade moze da vidime kako defrostira tvojata Vivax na kapilara ?
Kade e tvoeto video ko ni servisno nema tvojata a ne pa da baras nesto pojse da ti dokazuvam...
Na najladniot den ke gi izmerime i ke ve ponistime....i ke kjutite ko buvovi....jasno e zasto ke kjutite. Dete....Strelec e Brend za tebe ne mi se obrakaj.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
ja imam i video za defrostot na Amberot....kade moze da vidime kako defrostira Vivax na kapilara ?
Kade e tvoeto video ko ni servisno nema tvojata a ne pa da baras nesto pojse....
Мојата VIVAX на капилара е ирелевантна во приказнава. Ајде да речеме дека не е добра (што е далеку од вистината) и дека нема сервисно (а има, пиши во Google ftp msan) ама никако да го дадеш вистинскиот одговор.

Поганиот јазик ли ќе го користиш? Кога немаш аргументи ти вреѓај - така вели легендата!

Ама стварно! Дај црно на бело да видиме како работи дефростот како што тоа го направиле Toshiba, Fujitsu, Daikin, Mitsubishi
Мерено со dry blub и wet bulb (немој да сум те фатил кај што Гуглаш dry bulb/wet bulb)

Ако би знаел со кого разговараш нема вака да се однесуваш ама изненадувањето ти го чувам за крај. Пребивај ти и понатаму во бљувитините и невистините со кои ги замајуваш неупатените членови и новопридошлици.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ja imam prezadovolen sum slobodno zemi si e, modelot e ist Gree Amber i mnogu poeftina klima e Amberot ne e nordik ovde obicen e Clasik. eve ti linkce pa vidi si e dosta mokna klima e.

http://jivi.mk/index.php?route=product/product&path=217_224_225&product_id=3150
Ако знаеме дека Грците го склапаат Inventor, како ребрендиран GREE те моделот Nemesis велиш дека е Амбер (полунордик) ете и s. manual објави за инвертеров ... имаш ли објснување зошто таму, моделот на климава која си ја набавил во Џиви 52К, е скоро 250 Евра поскапа!? https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24.html Поскапа е и 18ката во Гр. отколку во Џиви те во МКД, за кои клими е платено транспорт и царина!?.... Додека исто знаеме дека Гр генерално е поевтина дестинација за купување клими отколку што е тоа Македонија!? Што е работава со Inventor Nemesis!?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.202
Поени од реакции
3.585
Ако знаеме дека Грците го склапаат Inventor, како ребрендиран GREE те моделот Nemesis велиш дека е Амбер (полунордик) ете и s. manual објави за инвертеров ... имаш ли објснување зошто таму, моделот на климава која си ја набавил во Џиви 52К, е скоро 250 Евра поскапа!? https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24.html Поскапа е и 18ката во Гр. отколку во Џиви те во МКД, за кои клими е платено транспорт и царина!?.... Додека исто знаеме дека Гр генерално е поевтина дестинација за купување клими отколку што е тоа Македонија!? Што е работава со Inventor Nemesis!?
ili se svercani,na crno ...ili ne gi pravi gree a se falat deka se amber clasic.....ama.izgleda nema.vrska....drugo objasnuvajne nema...jas kolku sto gledam na.grckata strana invemtor 12ka.nee isti dimenzii vnatresnata so amber nordik 12ka. Grckata e 865.a amberot e 996 bez malce 1 metar.!znaci sepak nese isti....grckata 18ka e kolku 12ka amber nordik.!toa e razlikata...!
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Kako sto spomnav vo mojot prv post i vi se obrativ samo na vas
Почитуван колега како прво добредојде на форумов, како второ ако сакате да се обраќате само на одредени членови многу подобро е да ги контактирате по приватни пораки и таму да се објаснувате што и како, вака само ќе се изгубите во комуникацијата бидејќи ќе се замешаат неповикани ликови во истата.

друго на форумов одамна има препукувања за и против еден бренд и многу е симптоматично што се нови членови на форумот се заитересирани баш за тој бренд и одма идат на одобрување од тукашниот табор а истото предизвикува голем сомнеж и отпор кај останатите членови за кој и не би рекол дека е не основан.

се надевам дека ќе ме разберете нај другарски и нема да ми замерите.

п.с ве персирам поради декларираната возрас ;-) , поздрав и секое добро
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Почитуван колега како прво добредојде на форумов, како второ ако сакате да се обраќате само на одредени членови многу подобро е да ги контактирате по приватни пораки и таму да се објаснувате што и како, вака само ќе се изгубите во комуникацијата бидејќи ќе се замешаат неповикани ликови во истата.
Намерата е другите да читаат, тој еден и без да чита знае што е напишано.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Ако знаеме дека Грците го склапаат Inventor, како ребрендиран GREE те моделот Nemesis велиш дека е Амбер (полунордик) ете и s. manual објави за инвертеров ... имаш ли објснување зошто таму, моделот на климава која си ја набавил во Џиви 52К, е скоро 250 Евра поскапа!? https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24.html Поскапа е и 18ката во Гр. отколку во Џиви те во МКД, за кои клими е платено транспорт и царина!?.... Додека исто знаеме дека Гр генерално е поевтина дестинација за купување клими отколку што е тоа Македонија!? Што е работава со Inventor Nemesis!?

Sloboden pazar jas ne sum uvoznik no prodavac tuku korisnik , sekoj cenite si gi prave kako mu odgovara, eve ti Gree Amber 18 vo Bugarija e poeftina za 150 evra , sto e rabotava zosto kako sto .

 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Sloboden pazar jas ne sum uvoznik no prodavac tuku korisnik , sekoj cenite si gi prave kako mu odgovara, eve ti Gree Amber 18 vo Bugarija e poeftina za 150 evra , sto e rabotava zosto kako sto .

Неколку работи влијаат на формирање на крајна цена:
Прво е големината на пазарот, што поголем пазар поефтини процедури, поголем обрт и побрз поврат на инвестицијата.
Второ е имање или немање конкуренција, што кај нас знаете како е!
Трето нема, што очекувате од пазар од еден милион жители?
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Negovata klima e 18ka i chini 35000
@Strelec Zborvev za 18kata na r410 freon shto ja ima @HEKOJ. Ja sporeduvash nea shto chini 35000 so Amberot a Gree koj bi trebalo da e vrvot shto Gree moze da go ponudi. Na Haierot mu e dozvoleno da ima nedostatoci, na Amberot ne, zoshto razlikata vo ceni megju 18kata Haier (na r410 freon, shto ima Eurovent, i toa fenomenalen) i Amber 18kata e 32000 denari.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
ili se svercani,na crno ...ili ne gi pravi gree a se falat deka se amber clasic.....ama.izgleda nema.vrska....drugo objasnuvajne nema...jas kolku sto gledam na.grckata strana invemtor 12ka.nee isti dimenzii vnatresnata so amber nordik 12ka. Grckata e 865.a amberot e 996 bez malce 1 metar.!znaci sepak nese isti....grckata 18ka e kolku 12ka amber nordik.!toa e razlikata...!
ili se svercani,na crno ...ili ne gi pravi gree a se falat deka se amber clasic.....ama.izgleda nema.vrska....drugo objasnuvajne nema...jas kolku sto gledam na.grckata strana invemtor 12ka.nee isti dimenzii vnatresnata so amber nordik 12ka. Grckata e 865.a amberot e 996 bez malce 1 metar.!znaci sepak nese isti....grckata 18ka e kolku 12ka amber nordik.!toa e razlikata...!

jas ne sum bil tolku po klimi da se bavtam no eve vidi ja cenava na Gree Amber vo italija 18 BTU od 792 evra dodeka vo makedonija ti ja plati 1150 evra znaci vo italija e poeftina za 358 evra i zosto toa e taka dali gi sklopuvaat na brod tie ili ovde vo makedonija Cenive se mnogu visoki.


Автоматски споено мислење:

Ако знаеме дека Грците го склапаат Inventor, како ребрендиран GREE те моделот Nemesis велиш дека е Амбер (полунордик) ете и s. manual објави за инвертеров ... имаш ли објснување зошто таму, моделот на климава која си ја набавил во Џиви 52К, е скоро 250 Евра поскапа!? https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24.html Поскапа е и 18ката во Гр. отколку во Џиви те во МКД, за кои клими е платено транспорт и царина!?.... Додека исто знаеме дека Гр генерално е поевтина дестинација за купување клими отколку што е тоа Македонија!? Што е работава со Inventor Nemesis!?

vidi e cenava ovde se prodava za 1150 evra a vo italija za 792 evra stoe rabotava razlikata e 358 evra za ist proizvod

 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Џабе си млатите, додека брмчи климата во маврово и банерчето горе десно, можете да им плукнете под прозор на греовци.
За жал така функционираат работите.
До толку сме утепана и неписмена раја, што сеуште монтерите се главни советници при купување.
Еј колку си глуп.

Каква врска има ова што сум одлучил да купам клима oд Gree?

Ако збориш за закуп на банер на Кајгана, се рекламираат и Gree, и Енергија со Toshiba и Daikin. Три конкуренстки фирми. Секоја фирма за свои пари одлучува на кој медиум ќе се рекламира. Секој што сака може да си купи банер на Кајгана, дури и ти. Исто како што секој може да си купи клима со свои пари од каде сака.

Ликови ко тебе што наместо да дискутираат на тема, туку провоцираат се тие кои ја кењаат темава.

И да, поради вакви провокации не гледам зошто би те толерирале на форумов, затоа ќе се поздравиме со перманентен бан со тебе.

Сите други, ќе ги замолам да дискутираат на темата и да се почитуваат меѓусебно, дури и доколку се од фирми кои се директна конкуренција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom