Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
Еве го сервисното за Хан-соло кај шо пишува дека е обичен а не твин. Уште на три други места го пишува истото.
И сега на кого да му веруваме кога една информација нема точна!

А и гледам сеа 45000 дошла климава, што да купуваат Амбер за 50000 или Хансол? На Амбер колку трошат грејачите?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
За вакви навреди обично треба бан да следува, ама пошто со светото тројство и рекламата што ја имате платено не ви можат ништо мора сите да ве трпат овде за жал

За друга жал никој не е крив што вашата галичка компанија си прави сервисни како ќе и текне.
Еве го сервисното за Хан-соло кај шо пишува дека е обичен а не твин. Уште на три други места го пишува истото.
И сега на кого да му веруваме кога една информација нема точна!

А и гледам сеа 45000 дошла климава, што да купуваат Амбер за 50000 или Хансол? На Амбер колку трошат грејачите?
Има два хансола. Овој ефтиниов -20 и поскапиот -30.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
За вакви навреди обично треба бан да следува, ама пошто со светото тројство и рекламата што ја имате платено не ви можат ништо мора сите да ве трпат овде за жал

За друга жал никој не е крив што вашата галичка компанија си прави сервисни како ќе и текне.
Еве го сервисното за Хан-соло кај шо пишува дека е обичен а не твин. Уште на три други места го пишува истото.
И сега на кого да му веруваме кога една информација нема точна!

А и гледам сеа 45000 дошла климава, што да купуваат Амбер за 50000 или Хансол? На Амбер колку трошат грејачите?
Za tvoite navredi treba ban....
A klimata si e 36'990, ti ako sakas prodavaj si ja za 45'000.
Takva dobra klima za tie pari nema da najdes nikade.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
@Strelec
Имаш некаков коментар за алуминиумот употребен во Gree климата од YouTube видеото што го објавив?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Kaj mene Hansolot imase problem ekonomicno da zagree prostorija od 22 m2 bez izolacija vo najladnite meseci. Na krajot pak se prefrlivme na drva vo tie meseci. I toa so zamenetiot model. Defektniot ured kako od sala vlecese struja i kaj temperaturi vo debel plus, i serviser ispraten od Gree toa go potvrdi. E sega imaj vo predvid deka ima clenovi koi greele i po 30m2 vo Bitola, bez izolacija i stara dograma so Hansolot.

Grejacot kaj Hansolot e cista glupost. Kako prvo ne pridonesuva za namaluvanjeto na defostite. Hansolot vleguva na 1-2 casa vo suv defrostod od po 5-7 min. E sega imase muabet deka glejacot bil po 120w racunaj koja potrosnja e toa vo mesec. Bas me interesira dami voopsto moze da se iskluci i kako. Barem ednas da zamrzni izmenivacot pa da go izmie . Inace idealno bi bilo da se ukluci grejacot koga klimata ke vleze vo defrost i da trae do 5-10 min po zavrsetokot dodeka ne se docedi seta voda.
kaj mene gree 33m2 bez izolacija samo pvc ako sakas imas pokana na sred zima mozes da dojdes da proveris i merace ke stavime.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Дали тој нов Gree климатски модел има Eurovent сертификација ?
Автоматски споено мислење:

Hahahha, google translate te zeza nesto....hahhaha.
Бидејќи климата е лошо загреана, тој погрешно ги пресмета неговите загуби на топлина.
Добрата сертифицирана клима го прави овој мал простор (22m2) многу лесен за загревање.
Без сертификат, никој не знае како да се загрева.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Ova mu go velis deka ima Hansol. Mene Strelec, a i po nekoj drug ljubiteli na Gree, me iskinaa od zaebavanje za WNot, deka 22m2 ne sum mozel da zagream vo najladnoto i sum moral da dogrevam. Ama koga go pishav toa na forumov, vo nitu eden moment ne padna muabet deka mozebi sobata moja na -10 bara 3 ili 2,8kw toplina, pa klimata ne moze da postigne bidejki dava 2,4kw na -10. Pa ushte vo PP mi pishuvashe poraki deka mu bilo zal za mene pa ke mi praveshe specijalna ponuda za Hansol da stavam vo spalnata, koja pazi, 3,5kw davala na -10.Прегледај го приврзокот 215398
Ovie vidlivi dvojni arshini e toa shto sozdava omraza kon Gree brendot tuka na forumov, a ne nivniot (ne)kvalitet. Jas samiot kako nekoj shto raboti prodavach vekje 6 godini, gledam deka nedostasuva prodavachko dostoinstvo kaj vas prodvachite od Gree, a ne kvalitet na vashive proizvodi.
Druze ti si vtor za Ban za lazenje(da go imase na temava)....ova lazenjevo ko nekoja masovna zaraza da ve ima fateno i vi nema lek.
Mislese deka nema da mozam da napravm skrinshot od prethodniot tvoj post na PP radi slikata ?
SI se izlazal.....
Mozit cena da se naprajt ? NemoziT...eve da te vidat site deka Hansol za komsijata si baral, i deka popust 0% si dobil za nego.
Seataj sea so posrani gakji
Sam si barase.png
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Да не испадне дека ги хејтам без потреба (како што тоа го прави Strelec со другите брендови! Just sayin) многу ми се допадна тоа што перката може да се извади без да се крева испарителот.
Другите фори се веќе видени одамна. Кај Mitsubishi на пример FH моделите можат супер лесно да се расклопат но за перката сепак треба да се поткрени испарителот а јас тоа не би го правел на клима под притисок ни под разно.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Да не испадне дека ги хејтам без потреба (како што тоа го прави Strelec со другите брендови! Just sayin) многу ми се допадна тоа што перката може да се извади без да се крева испарителот.
Другите фори се веќе видени одамна. Кај Mitsubishi на пример FH моделите можат супер лесно да се расклопат но за перката сепак треба да се поткрени испарителот а јас тоа не би го правел на клима под притисок ни под разно.
Abe raboti Gree na slicajot :)
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Strelec Niti sum kriel, niti pa sum sakal da skrijam, niti pak, nedaj Boze, mi e sram da kazam deka sum ti baral popust. Da imashe malce razum ke videshe deka javno, tuka, nekolku pati sum spomnal deka sum ponudil na povekje lugje da kupat Gree klima. I do den denes nudam. I bez razlika shto ne dade popust, jas najprijatelski im kazav da kupat Hansol 3,5ka, a ne Tundra 5,5ka kako shto se odlucija na kraj, zoshto mal prostor imaat. Jas protiv Gree nemam nishto, ama si tepilo golemo, prodavach bez doza dostoinstvo, a to za mene e cista mizerija.
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Абе ви пишав пред некој ден . Насабајле плавите навечер црвените апчиња, не ги мешајте . Се губите во темата и се навредувате, овде сме за помош и соработка,искуства и да научиме нешто. Или пак не?

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Inache Sabotata bev na sostanok so eden covek, biznismen tuka od Ohrid, koj ima toplotna pumpa vozduh-voda staveno vo stanot i povrzano na podno greenje, 140m2 stan, 5ka izolacija, prv sprat. 11kw mislam deka mu beshe jacinata na nadvoreshnata. Za Fevruari godinava mi kaza 3600 ili 3900 mu doshlo smetka za STRUJA, ne pamtam tochno kolku, ama tuka negde beshe. Znam so sigurnost deka mi reche deka po negovo, okolu 2700 go chinelo greenjeto za mesec Fevruari. Ne mu bil povrzan sistemot so bojler, znaci elektrichen bojler ima. Ova mene mi izgleda fenomenalno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom