Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Вие ако сте нормални да го терате некој во 25м2 да ја клава климата на аутофан денес, за да се излади утре јас главата ќе ја пресечам.

@Strela05 Пушти ја на најјак фан, ако има турбо вклучи турбо. Ако не може во рок од 30 мин да излади соба од 25м2 си ја ебал работата.

Ни аутофан не ти треба, ни курци ни палци!!!!
na auto fan so ifeel uklucen e najdobro .Na pocetok ako e golema razlikata vo temperatura ke raboti vo 5ta brzina pa kako sto ladi ke spusta brzinata na fan i potrosuvackata . na ladenje moze i bez ifeel. GRESKA STO SE PRAVI posebno na greenje so ifeel uklucen dalecinskoto se stava blizu klimata i taa ne topli kako treba:)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Мала помош,хансол 3,5 во 25 кв.надвор 34 внатре 27 не спушта,лани монтиран,ставен на 19 и ifell,,и пак слабо ладењево,мислење ? Од о.аеродром сме
Imas perfektna klima, proveri si gi filtrite prvo dali se cisti.
Iskluci Ifeel, pusti na auto I uzivaj.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Од искуство проблемите се најчесто банални, неправилно користење со 19Ц зададена, неисчистени филтри цела година и слично.Најубаво ке беше да видевме слики од монтажата за да дискутираме. Инаку монтери што монтираат за Грее монтираат и за Тошиба и за Митсубиши и за Хидросет...ако една од 100 има проблем не е до климите до монтажите е.
Дечкото има Хансол12 во 25м2, пошто знам дека имаш Фуџитсу од ниска класа мислиш твојата да ја стави ке промени нешто? Да му ја ставиме твојата ако сакаш у поткровјето со 40C.?
Не знам дали мојата fujitsu 12 LUCA или било која друга 12 би променила, но сепак би било добро да се провери и самата клима вклучувајќи ги и оние елементи на кои ти посочуваш-монтажа, филтри и тн.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Може мислење kоја клима ја препорачувате за 30м2:
DAIKIN FTXF35A/RXF35A или TOSHIBA SUZUMI PLUS RAS-13PKVSG-E/RAS-13PAVSG-E ?
Toshiba Suzumi plus 13 BTU.........Тоа ќе биде мојот избор.
@Strelec тој се претвори во комичар. Не е добро да се каже.
Само во Македонија има толку ниско ниво на дискусија и никаде на друго место. Bravo @Strelec .
Автоматски споено мислење:

@Strelec главната ѕвезда во Македонија.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Kaj mene na podkrovlje dvete klimi vo spalnite od 13 i 17 m2 gi uklucuvam 30 min pred spienje i postignuvaat t i si rab cela nok .Edna on off i edna inverter i nema sporedba inverterot po 30.min vo 1 brzina go stavam ne se custvuva deka rab klima vo spalna a on off ti e macenje ;)
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Стрелец многу работи помешал или се прави дека ги меша, особено кога се работи за уреди од други производители и особено кога некои работи не му одговараат за производителот кој тој го протежира.За среќа сите ние и новите што се приклучуваат на овој форум го знаеме многу добро, па многу често и го толерираме од причина што тој некогаш знае и поинаку и пообјективно.......
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Dobar model odlicna cena dokazan kvalitet

LINK
Па не си ни кажал за климава одамна... https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-1729#post-8686752 дури цел месец! Еднаш даваш линк на клими.мк, друг пат на Техномаркет (за истата)... Види, ако рекламираш нешто.... имаме ние разбирање! Тоа на темава поодамна го прават многу повеќе и други....Инаку да, добра е и квалитетна оваа клима, “малезиски“ Panasonic, но сепак за простории до 20 до добро изолирани 25квадрати! PdesignH на климава е скромни 2,4kW (со толку енергија на -7 тешко ќе грееш да речеме 30квадрати) а на -10 ќе испорача нешто над 2,1kW.... Но се слагам дека е тоа квалитетна, добра клима и има конкурентна цена.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
na auto fan so ifeel uklucen e najdobro .Na pocetok ako e golema razlikata vo temperatura ke raboti vo 5ta brzina pa kako sto ladi ke spusta brzinata na fan i potrosuvackata . na ladenje moze i bez ifeel. GRESKA STO SE PRAVI posebno na greenje so ifeel uklucen dalecinskoto se stava blizu klimata i taa ne topli kako treba:)
Ајде уште еднаш пошто шефот ваш ве научил само две зборчина.

Пушташ клима на ауто фан. Почнува од најголема брзина и кога ќе постигне оди во најмала брзина или во еко мод па троши малку.
За да троши климата малку мора да дува во најспора брзина или со најмалку м3 воздух, тоа значи дека температурата ќе ја одржува во максимум 10м2 од собата.
Поради тоа што климата смета температура на воздух околу незе, нема да знае во 40м2 колку е на крајот од собата па ќе си дува во еко мод постојано.
За да стаса ладниот воздух во лето или топлиот во зима во поголеми простории ќе треба под клима да застанеш и да мафташ со рацете за да го пренесеш воздухот насекаде.
Бидејќи нема тоа да го правиш во собата ке имаш големи осцилации на температура, па таа заштеда што се рекламира дека се прави е фиктивна поради тоа што собата не е секаде со иста температура, односно за да добиеш иста температура мораш сам да играш со брзините во зависност од временските услови и температурата што сакаш да ја имаш дома.

Јебел вас аутофан што ќе загреете или изладите во вакви денови. Авион полесно е да се управува отколку со овие експертизи што се прикриваат недостатоците на клима уредите!!!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Ајде уште еднаш пошто шефот ваш ве научил само две зборчина.

Пушташ клима на ауто фан. Почнува од најголема брзина и кога ќе постигне оди во најмала брзина или во еко мод па троши малку.
За да троши климата малку мора да дува во најспора брзина или со најмалку м3 воздух, тоа значи дека температурата ќе ја одржува во максимум 10м2 од собата.
Поради тоа што климата смета температура на воздух околу незе, нема да знае во 40м2 колку е на крајот од собата па ќе си дува во еко мод постојано.
За да стаса ладниот воздух во лето или топлиот во зима во поголеми простории ќе треба под клима да застанеш и да мафташ со рацете за да го пренесеш воздухот насекаде.
Бидејќи нема тоа да го правиш во собата ке имаш големи осцилации на температура, па таа заштеда што се рекламира дека се прави е фиктивна поради тоа што собата не е секаде со иста температура, односно за да добиеш иста температура мораш сам да играш со брзините во зависност од временските услови и температурата што сакаш да ја имаш дома.

Јебел вас аутофан што ќе загреете или изладите во вакви денови. Авион полесно е да се управува отколку со овие експертизи што се прикриваат недостатоците на клима уредите!!!
Nervozen e "nikoj", vakvi nepoznavanja i nestrucni mislenja nema kazano ni "klime"
Ne kazuvaj nesto sto neznaes.
Gledaj dogovori ja zdelkata so alibaba, em ke napravis nesto dobro, em ke zarabotis nekoj denar.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
Nervozen e "nikoj", vakvi nepoznavanja i nestrucni mislenja nema kazano ni "klime"
Ne kazuvaj nesto sto neznaes.
Gledaj dogovori ja zdelkata so alibaba, em ke napravis nesto dobro, em ke zarabotis nekoj denar.
Ок, експерту аутофан (читај)
Уште едно мислење од низата со кои што не придонесуваш ништо кон заедницата.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Ок, експерту аутофан (читај)
Уште едно мислење од низата со кои што не придонесуваш ништо кон заедницата.
A be kazi nesto za biznisot so alibaba....site cekame info.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
E neli se dogovorivme da gi kupis I da gi doneses do Skopje. Jas vednas ti gi zimam za 300 dolari.
Ama ne 9k, 12k neka se.
Nisto od tebe, samo prazni muabeti.
Опаа освен да пишиш аутофан и читај, сега и во бизнис води сакаш да влезиш.
Чекај не оди така лесно. Нека те научи шефот како се купуваат климите за шиткање
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Може мислење kоја клима ја препорачувате за 30м2:
DAIKIN FTXF35A/RXF35A или TOSHIBA SUZUMI PLUS RAS-13PKVSG-E/RAS-13PAVSG-E ?

Која е разликата меѓу DAIKIN FTXF35A/RXF35A и FTXB35C/RXB35C
Само еден поглед те споредба на перформансите би требало многу да каже за климите...
Особено заокруженото... Сузумито SCOP 4.6 Сенсирата 4,06, (поекономично е Сузуми) моќноста при греење Сенсирата 3,5, а Сузумито дури 4,2kW (помоќна е Сузуми).... максималната моќ при греење Сенсирата 4,8, а Сузумито 5,3kW ....уште и надворешната единица ако се земе за предност... која е доста потешка на Сузумито(33кгр) во однос на Сенсирата(28кг).... би требало да е јасно што е подобар избор. Барем по мене.... Сега незнам PdesignH, (те на -7 колку kW ќе испорачуваат и едната и другата) веројатно пак Сузумито има подобар резултат.... но очекувано и цената е поголема на Сузумито. Тоа од хартија што би рекле... а убаво е и искуства да чуеш на корисници... мислам ако не Сенсирата 12ка (3-4ца имаат Сенсира 18), неколкумина на форумов се греат со Сузуми 13....
1564306595665.png
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom