Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 јули 2019
Мислења
82
Поени од реакции
131
Јас сум нов на форумот ама сум ве читал нешто, и гледам дека има некои членови што се добро упатени, а јас пошто не ги разбирам климите имам едно прашање:
Сакам да купам клима 5,5kw za 50m2 дневен престој и една 3,5kw за во детска 17m2.
Моментално во дневната имам mitsubishi HJ50 и би сакал нешто појака клима од оваа.
Сега нешто ми ја фалат gree u-crown а и мене некако ми е ко за земање, па би сакал некој да ми даде некој совет за околу 60.000 ден. што 5,5kw е најдобро да се купи без разлика на бренд, најважно е добро да ТОПЛИ и малку да троши
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Јас сум нов на форумот ама сум ве читал нешто, и гледам дека има некои членови што се добро упатени, а јас пошто не ги разбирам климите имам едно прашање:
Сакам да купам клима 5,5kw za 50m2 дневен престој и една 3,5kw за во детска 17m2.
Моментално во дневната имам mitsubishi HJ50 и би сакал нешто појака клима од оваа.
Сега нешто ми ја фалат gree u-crown а и мене некако ми е ко за земање, па би сакал некој да ми даде некој совет за околу 60.000 ден. што 5,5kw е најдобро да се купи без разлика на бренд, најважно е добро да ТОПЛИ и малку да троши
A vo sho zivejsh? Kukja, stan, izolacija imas, nemas i slichno?
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Da dades 60k za toa mi e malku povekke non-sense za tolkav izbor na dobri brendovi na pazarov.
Samo razmisli dali bi dal 50keuro za nekoja kineska kola, ista e sporedbava da znaes. od kvalitet na materijali do komponenti, itn...
Sega ke imas odma torpeda so modulacii i meraci od trojcava musketari st... sv.. gt...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Da dades 60k za toa mi e malku povekke non-sense za tolkav izbor na dobri brendovi na pazarov.
Samo razmisli dali bi dal 50keuro za nekoja kineska kola, ista e sporedbava da znaes. od kvalitet na materijali do komponenti, itn...
Sega ke imas odma torpeda so modulacii i meraci od trojcava musketari st... sv.. gt...
Greska si druze .....za torpedata nemam komentar......a siguren sum deka telefonot sto go drzis vo raka e 70% so kineski delovi ...a mozi i da e huawei ili xiaomi ili drug pa mozi i 100%da e P.r.c
Автоматски споено мислење:

Јас сум нов на форумот ама сум ве читал нешто, и гледам дека има некои членови што се добро упатени, а јас пошто не ги разбирам климите имам едно прашање:
Сакам да купам клима 5,5kw za 50m2 дневен престој и една 3,5kw за во детска 17m2.
Моментално во дневната имам mitsubishi HJ50 и би сакал нешто појака клима од оваа.
Сега нешто ми ја фалат gree u-crown а и мене некако ми е ко за земање, па би сакал некој да ми даде некој совет за околу 60.000 ден. што 5,5kw е најдобро да се купи без разлика на бренд, најважно е добро да ТОПЛИ и малку да троши
Ima poiskusni ke ti objasnat....a bas takva opcija mnogu da topli malce da trosi ...ne znam dali ima bitno e koga ke zatopli da modulira odlicno.#
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Јас сум нов на форумот ама сум ве читал нешто, и гледам дека има некои членови што се добро упатени, а јас пошто не ги разбирам климите имам едно прашање:
Сакам да купам клима 5,5kw za 50m2 дневен престој и една 3,5kw за во детска 17m2.
Моментално во дневната имам mitsubishi HJ50 и би сакал нешто појака клима од оваа.
Сега нешто ми ја фалат gree u-crown а и мене некако ми е ко за земање, па би сакал некој да ми даде некој совет за околу 60.000 ден. што 5,5kw е најдобро да се купи без разлика на бренд, најважно е добро да ТОПЛИ и малку да троши
За 60000 имаш кинска Gree Ucrown 5.5КW како што си пишал.

Прашањето е дали имаш добри PVC прозорци и изолација на таванот. Ако не воопшто не се исплати да ја менуваш климата што си ја имаш сега туку да ги пренасочиш парите на PVC прозорци или во изолација на таванот.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Јас сум нов на форумот ама сум ве читал нешто, и гледам дека има некои членови што се добро упатени, а јас пошто не ги разбирам климите имам едно прашање:
Сакам да купам клима 5,5kw za 50m2 дневен престој и една 3,5kw за во детска 17m2.
Моментално во дневната имам mitsubishi HJ50 и би сакал нешто појака клима од оваа.
Сега нешто ми ја фалат gree u-crown а и мене некако ми е ко за земање, па би сакал некој да ми даде некој совет за околу 60.000 ден. што 5,5kw е најдобро да се купи без разлика на бренд, најважно е добро да ТОПЛИ и малку да троши
Moj sovet tie Mitsubishi da si ja premestis vo druga prostorija a za vo dnevnata naj ubavo ovaa inverter klima so twin rotary compressor LINK
Dokazan kvaliteten model
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Ajde dosta prepukuvajne.....ajde malce posmejtese ...eve blizu vo komsiluk kako se mesti vivax 5.5kw.izgleda na drzaci od 2.5kwE i + na ulica cela bravo za monterite.....se gleda iskusni.@
 

Attachments

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Мислење дали да земам инвертер Gree Neo или Vivax за мала просторија 16 м3..сите се со цена околу 20.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ломо ЦХ е 19900 што би требало да е оптимален избор.
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
82
Поени од реакции
131
A vo sho zivejsh? Kukja, stan, izolacija imas, nemas i slichno?
Кука без стиропор со нова добра ПВЦ ДОГРАМА
Автоматски споено мислење:

Moj sovet tie Mitsubishi da si ja premestis vo druga prostorija a za vo dnevnata naj ubavo ovaa inverter klima so twin rotary compressor LINK
Dokazan kvaliteten model
Да и јас мислам да ја преместам. А оваа клима што ми ја препорача добра ми изгледа вака ко шо неразбирам, дали е подобар избор од у-круната оти круната пиши до -30 а другата до -15 дали тоа менва нешто?
Автоматски споено мислење:

За 60000 имаш кинска Gree Ucrown 5.5КW како што си пишал.

Прашањето е дали имаш добри PVC прозорци и изолација на таванот. Ако не воопшто не се исплати да ја менуваш климата што си ја имаш сега туку да ги пренасочиш парите на PVC прозорци или во изолација на таванот.
Имам одлична нова ПВЦ и бајаги изолација на таванот
Автоматски споено мислење:

Greska si druze .....za torpedata nemam komentar......a siguren sum deka telefonot sto go drzis vo raka e 70% so kineski delovi ...a mozi i da e huawei ili xiaomi ili drug pa mozi i 100%da e P.r.c
Автоматски споено мислење:


Ima poiskusni ke ti objasnat....a bas takva opcija mnogu da topli malce da trosi ...ne znam dali ima bitno e koga ke zatopli da modulira odlicno.#
Мала шала, а тоа со модулација не разбирам баш ич па си реков да прашам
Автоматски споено мислење:

Da dades 60k za toa mi e malku povekke non-sense za tolkav izbor na dobri brendovi na pazarov.
Samo razmisli dali bi dal 50keuro za nekoja kineska kola, ista e sporedbava da znaes. od kvalitet na materijali do komponenti, itn...
Sega ke imas odma torpeda so modulacii i meraci od trojcava musketari st... sv.. gt...
Затоа и прашвам пошто стварно не разбирам
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Да и јас мислам да ја преместам. А оваа клима што ми ја препорача добра ми изгледа вака ко шо неразбирам, дали е подобар избор од у-круната оти круната пиши до -30 а другата до -15 дали тоа менва нешто?
Daikin klimata inverter e super dobra klima ima tuka korisnici mnogu se zadovolni od toj model na Daikin ako imas izolacija na tavan ke nemas problem so klimata bidejki toj model na Daikin e mnoku soliden.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Кука без стиропор со нова добра ПВЦ ДОГРАМА
Во овој случај само U-Crown18, ке добиеш моќ и топлина како да имаш две HJ50ки во истиот простор.
HJ50 e Eco модел, модел за јужните краишта, максимумот на греење и е 3,8kw na -10 што е премалку за куќа и 50м2 дневна без изолација на фасада. Затоа и неуспеала да те загрее.
За појако греење со Митсубиши требало да инвестираш во поскапите им модели, SF50 или FH50, во најефтиниот модел добиваш само ладење за 5,5кв но не и греење од 5кв. Те излажале за моќта при греење за моделот и тоа е тоа. На сите пиши Митсубиши, ама сите негреат исто затоа и се бајаги поскапи другите модели. Во твојот случај требало да идеш на FH50 само што тој модел имаше двојна цена 100.000ден.
 
Последно уредено:

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
451
Врти сучи, па палиме оган на дрва. Поекономично сеуште нема.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Врти сучи, па палиме оган на дрва. Поекономично сеуште нема.
И секое сабајле го палиш или имаш некој автомат сам да го запали огнот?
П.С Имаш друга тема за греење со дрва
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
451
И секое сабајле го палиш или имаш некој автомат сам да го запали огнот?
П.С Имаш друга тема за греење со дрва
Не го ни гасам. Си има жар ко ќе станам.
Темата е најекономично греење, а од дрва поекономично здравје.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom