Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.503
Ahtung ahtung .......druze ne sum bas svrzan vo diskusijava bas onaka vo koren .ama citam sledam i se cudam ..no gledam deka se vodi nekoja vojna deka Klima uredi se samo Mitsu, toshiba, daykin ...i ... 3 tocki ... nema drugi ?? Taka se ostanato pred se Gree i drugi sto se od kina ne cinat taka (vojnata za toa se vodi) ? ... ?
Navistina nema sekoj vo Mk 70~80k za ovie gore spomenati 3 klimi.....ne znam sto e tuka ne jasno ....
jas nemam zivci nervi da snimam 30m, video i da dokazuvam tuka deka amberot na ovie +35/36 nadvor vo senka postaven doma na 25 modulira pomejgu 200~300w vo sobata na drugiot kraj e 25.3 stepeni/max.! toa e toa, kako ke bide na zima ne znam ke vidime, nemam jaka nadvoresna izolacija.....ako stignam i toa ke bide ako ne vgodina....
Не друже, не се води војна дека постојат само тие три бренда, туку дека се лажат членови дека овој конкретен е над сите нив со тестирања од Финска, бели мерачи и останато, а факт е дека треба да биди во ранг на Вивакс, Нео и Беко.
Во последнава година испишани се 500 страни од еден член кој што има единствена цел, а тоа е да продади клима повеќе, па се служи со најразлични лаги и манипулации играјќи со различни имиња на конкретни модели кои имаат различни карактеристики, користејќи го своето искуство за да продади ветар во магла.
Ова видео ми излезе сега случајно, како што гледам снимено е во Јануари 2019 и типот се жали дека Амберот -30 има 0 модулација и троши 150 вати само на вентилатор за ладење и грејачи.

На крај, дека ќе бидиш згрејан ќе бидиш, но немој да се изненадиш доколку климата ти работи како некоја од 20000 денари, без модулација, а притоа се прикажува дека е подобра од некои кои вредат 80000 денари. Тоа е тоа што треба да се прекини да се прави. Се надевам ме разбираш.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ахтунг Ахтунг!!!

Да видите какво срање се купува за само 50000 денари!!! (Амбер -30)


Надворешна 0 степени, видео од 15 мин каде што климата модулира со 800 вати и потоа гасни, за да дува вентилаторот со 80 вати

Прегледај го приврзокот 212351

Спавате ли мирно Грее клан или ќе продолжите да лажите луѓе.

Угасила се сама, то вентилатор издувава, треба да стои како болд за секој обид да се дискредитира било која останата марка на клима.

Се надевам ова ќе спаси некои кои планираат да дадат добра сума на пари за да купат срање кое треба да биди декларирано како 24000BTU, а се продава со реклама за 12000BTU, притоа добиваат ОН ОФФ клима која ќе достигне температура крева перки и дува вентилатор ладно, исто како најобична клима од 18000 денари.
Odgovorot e na krajot na videoto - na dalecinskoto se gleda deka e vo 3ta brzina na fan.
Na auto fan klimata samata Ke se spusti na prva brzina I pomala potrosuvcka;)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.159
Поени од реакции
3.548
Не друже, не се води војна дека постојат само тие три бренда, туку дека се лажат членови дека овој конкретен е над сите нив со тестирања од Финска, бели мерачи и останато, а факт е дека треба да биди во ранг на Вивакс, Нео и Беко.
Во последнава година испишани се 500 страни од еден член кој што има единствена цел, а тоа е да продади клима повеќе, па се служи со најразлични лаги и манипулации играјќи со различни имиња на конкретни модели кои имаат различни карактеристики, користејќи го своето искуство за да продади ветар во магла.
Ова видео ми излезе сега случајно, како што гледам снимено е во Јануари 2019 и типот се жали дека Амберот -30 има 0 модулација и троши 150 вати само на вентилатор за ладење и грејачи.

На крај, дека ќе бидиш згрејан ќе бидиш, но немој да се изненадиш доколку климата ти работи како некоја од 20000 денари, без модулација, а притоа се прикажува дека е подобра од некои кои вредат 80000 денари. Тоа е тоа што треба да се прекини да се прави. Се надевам ме разбираш.
Ok gore dolu te razbiram jas ne ja sporam nikoja marka.!...no politikata na marketing i prodazba e drga rabota*
nee za dzabe Dzeki Chen reklama za gree toa nekoj mora dago plati
jas gledav mnogu videa za montazi potrosuvacka /modulacija itn .....ne vidov priblizno 60 stepeni na izduv na druga klima (ako ima daj pusimi video) da na amber krena skoro 2500w potrosuvackata vo toj moment ama temp,na izduv bese +58.5 stepeni / a to kako i kolku ke trosi eve znaeme site deka e od XX faktori*
eve jas ke spodelam moja slucka od pred nedela dena dosegasnata klima stara 9/10god on-off 3.5kwMAX ni za ladejne ne bese toa toa....posle montazata 2009 ili 10ta posle samo 1 mesec izgore kompresorot, dojde monterot vika ne go biva...ok mi smenija cela nadvoresna edinica jas ja otpakovav so nego doma posto jas od kargo ja zemav i doma so monterot...i toj samo ja stavi gi stegna cefkite kabelot go povrza otvori ventilite za freon i vika pustaj i taka rabotese tolku godini....( se macese) sega koga vrsevme demontaza ovoj monter vednas vide deka nadvoresnava edinica i vnatresnava nese namesteni visinski soodvetno...prva rabota go vrati freonot vo nea nazad zatvori se ja razgleda vika klimava e top, baraj lokacija . ajde ja premestivme vo dolniot sprat se namontira se bidejki imase se so nea drzaci bakar, kabli.... se napravi toa visinski se napravi pozadi nea krug za cefkite se napravi VAKUM i pustam klimava na 25 autofan i raka nese stava pred nea Frizider za ladejne Pivo...zamrznav mi idese jakna da oblekuvam,,,,, monterot vika gledas .... znaci i montazata e mnogu/mnogu ako ne i najmnogu bitna. a kaj mene se bilo bezvrska ni vakum ni visina .....jas kolku sto razbrav nadvoresnata treba da bide poniska od vnatresnata ?? a kaj mene bile ista visina a vnatresnata bese na 8sm od tavan, a sega e na 15 sm i gore i dolu.......
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Odgovorot e na krajot na videoto - na dalecinskoto se gleda deka e vo 3ta brzina na fan.
Na auto fan klimata samata Ke se spusti na prva brzina I pomala potrosuvcka;)
Ne e bash taka. Po ova shto go gledam na snimkava, ja sporeduvam odma Amberov vo glavava moja so WNot kaj mene vo spalna. Ova se pregolemi brojki za 3,5ka, a posebno shto e na treta brzina. Od ova shto go gledam, postoi moznost i da mu e malku poddimenzionirana klimava za sobata kako shto e WNot kaj mene vo spalna, inache ne gledam kako bi mozel eden inverter kako Amberot, za koj neli, se kazuva deka e nad site klimi, da troshi 1000+ W na +2
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Не друже, не се води војна дека постојат само тие три бренда, туку дека се лажат членови дека овој конкретен е над сите нив со тестирања од Финска, бели мерачи и останато, а факт е дека треба да биди во ранг на Вивакс, Нео и Беко.
Во последнава година испишани се 500 страни од еден член кој што има единствена цел, а тоа е да продади клима повеќе, па се служи со најразлични лаги и манипулации играјќи со различни имиња на конкретни модели кои имаат различни карактеристики, користејќи го своето искуство за да продади ветар во магла.
Ова видео ми излезе сега случајно, како што гледам снимено е во Јануари 2019 и типот се жали дека Амберот -30 има 0 модулација и троши 150 вати само на вентилатор за ладење и грејачи.

На крај, дека ќе бидиш згрејан ќе бидиш, но немој да се изненадиш доколку климата ти работи како некоја од 20000 денари, без модулација, а притоа се прикажува дека е подобра од некои кои вредат 80000 денари. Тоа е тоа што треба да се прекини да се прави. Се надевам ме разбираш.
Ова го зборам од прв ден на форумов. Не е бате до издувот туку колку добро е регулацијата на работата на компресорот при променлив товар односно променливи услови на работа. е тука е заштедата на ел.енергија и мајсторлукот и тука е разликата и во пари и во квалитет. се друго од маски издуви греачи е евтина кинеска работа. а ти многу убаво го опиша дотичниот експерт за мерачи и остали испитувања, тука е он на форумов и уште два тројца како оној гт и свб да се трошат галичките клими што повеќе и ништо друго. пишуваат од продажен салон во зависност од лагер состојбата во магацин. :aplauz:;);)
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Како не е до издувот?

1. Издувот ако падне под 38Ц степени кога грее климата ќе се чувствува ладно дување. Затоа кога ќе падне температурата (исклучи компресорот) мора да се исклучи внатрешниот вентилатор.

2. А истото и со „модулацијата“, климата при греење мора да работи со некој минимум кој овозможува барем 38Ц степени издув. Ако падне потрошувачката на 120W-150W при греење издувот ќе е со помалку од 38Ц и ќе се чувствува ладничко. Затоа модулација при греење е филозофирање до бескрај. Затоа стариве со Он/Оф кога ќе преминат на инвертер им деува дека инвертерот им дува поладно. Тоа е затоа што он/оф има 900W потрошувачка и дува врело и на +2 степени.

3. Стигаме до точка 3, каде има логика ниска модулација. А тоа е ЛАДЕЊЕ. Тука е потребно да има помала модулација зошто колку е поголема толку поладно дува климата, затоа е важно на ЛАДЕЊЕ да има ниска модулација од 200-300W затоа што издувот ќе е потопол (пак поладен од просторијата), но помалку ќе им пречи на проблематичните луѓе кои мразат клими.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.159
Поени од реакции
3.548
Ова го зборам од прв ден на форумов. Не е бате до издувот туку колку добро е регулацијата на работата на компресорот при променлив товар односно променливи услови на работа. е тука е заштедата на ел.енергија и мајсторлукот и тука е разликата и во пари и во квалитет. се друго од маски издуви греачи е евтина кинеска работа. а ти многу убаво го опиша дотичниот експерт за мерачи и остали испитувања, тука е он на форумов и уште два тројца како оној гт и свб да се трошат галичките клими што повеќе и ништо друго. пишуваат од продажен салон во зависност од лагер состојбата во магацин. :aplauz:;);)
Jas pak ke recam deka ovde e vojnata pomejgu....Gree i ostanative .odnosno kako momentalnava sostojba vo Mkd. Kako politikava edni se za sdsm drugi za dpmne.Isto e tuka Tie sto inaat gree im e super tie sto imaat vivax.midea.haier i drugi i niv im e super.nemaat meraci .pojma nemaat mestat temperatura auto fan i kraj nise zamaraat ni znaat sto e modulacija itn.....Toa e toa vo kratki crti....
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Знаеш колку време и енергија има потрошено за да кажува како другите клими не модулирале, вентилаторите дувале кога е исклучен компресорот, а всушност премиум моделот од целата компанија е поголемо срање и од Вивакс и од Нео и од Хаиер. Оваа глупост не заслужува повеќе да биде спомната во иста реченица со Митсубиши или Тошиба! Се надевам дека видеото нема да биди тргнато од Јутјуб и ќе биди покажано на секој што во иднина ќе помисли да купи Амбер од само 50000 денари, за да добие калорифер што дува ладно кога компресорот е исклучен.[DOUBLEPOST=1562709300][/DOUBLEPOST]Дур сум расположен


Уште едно видео за Амбер со "одлична" модулација

На 2 степени надворешна, започнува со перки на горе и стасува до потрошувачка од 1000 вати. На 1.56 минути, наеднаш од 1000 вати потрошувачката оди на 150 и перките се креваат на горе. Тоа значи ништо друго туку исклучен компресор и вклучен внатрешен вентилатор и грејачи.
Значи целата модулација уствари била за вентилатор што лади и вклучени грејачи кои штитат против злите духови. 1000 страни во лага испишани.

@mdeni @Lithium002 @Dr Zmigo @Alekso 1981 @Fikshe1989 што ќе кажете за оваа каначка?
Незнам од кога си конкретно на темава, но мене ми е познато ова за што пишуваш, малку од поодамна и навикнав на вакви расклинкувања и демистификации на чудата на свемогучи Амбер кој бил подобар од Mitsu FH, Fuji LMCA Toshiba Suzumi ...уред кој бил најбољи у Свет., Се сеќавам на постовите на Vlavot за Амберот, или на Омлет за помалиот брат на Амбер (членови кои веќе ги нема тука или повремено се јавуваат).... чат-пат и српските форуми ги следам каде го прочитав ова за што говориш те. за лошата модулација и општо за GREE... еве ти еден пост Ромел68 (познавач) кој многу што ти кажува за Гри http://www.elitemadzone.org/t498875-85#3899983
Побарај ги постовите на Влавот кој беше револтиран и поради еден друг проблем кај Амберот...многу дефрости: Еве ти линк, а ти ако не си ги читал, а имаш време и желба прочитај нешто и од другите негови постови....
https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-1073#post-8288424
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.503
Odgovorot e na krajot na videoto - na dalecinskoto se gleda deka e vo 3ta brzina na fan.
Na auto fan klimata samata Ke se spusti na prva brzina I pomala potrosuvcka;)
Не се срами повеќе те молам.

На аутофан и прва брзина или еко мод во зима ќе згрееш 5м2. Во останатите 35м2 ќе седиш со јоргани

Срамота е премиум модел да исклучува на 1000 вати без разлика во која брзина е пуштен и тоа на 0 степени надворешна.
Срамота е премиум модел да дува ладно вентилатор кога е исклучен компресорот.
Срамота е премиум модел да троши 150 вати на исклучен компресор и вклучени грејачи. Беспотреба фрлени пари.
Срамота е оваа канта да се спомне во споредба со било која друга клима.


Ne e bash taka. Po ova shto go gledam na snimkava, ja sporeduvam odma Amberov vo glavava moja so WNot kaj mene vo spalna. Ova se pregolemi brojki za 3,5ka, a posebno shto e na treta brzina. Od ova shto go gledam, postoi moznost i da mu e malku poddimenzionirana klimava za sobata kako shto e WNot kaj mene vo spalna, inache ne gledam kako bi mozel eden inverter kako Amberot, za koj neli, se kazuva deka e nad site klimi, da troshi 1000+ W na +2
Не брат, не му е поддимензионирана. 9ка клима да поставиш во 40м2 на 0 степени нема да има проблем.
Овој модел е обичен калорифер кој се продава за многу пари со А+++ ознаки. И да троши 1000 вати не е проблем додека да ја загрее просторијата. Проблем е што ја прегрева и исклучува одма, а потоа троши 150 вати на исклучено, а овде ве лажат дека модулира.
Тоа е тоа на кое што треба да внимаваат луѓето.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.159
Поени од реакции
3.548
Не се срами повеќе те молам.

На аутофан и прва брзина или еко мод во зима ќе згрееш 5м2. Во останатите 35м2 ќе седиш со јоргани

Срамота е премиум модел да исклучува на 1000 вати без разлика во која брзина е пуштен и тоа на 0 степени надворешна.
Срамота е премиум модел да дува ладно вентилатор кога е исклучен компресорот.
Срамота е премиум модел да троши 150 вати на исклучен компресор и вклучени грејачи. Беспотреба фрлени пари.
Срамота е оваа канта да се спомне во споредба со било која друга клима.




Не брат, не му е поддимензионирана. 9ка клима да поставиш во 40м2 на 0 степени нема да има проблем.
Овој модел е обичен калорифер кој се продава за многу пари со А+++ ознаки. И да троши 1000 вати не е проблем додека да ја загрее просторијата. Проблем е што ја прегрева и исклучува одма, а потоа троши 150 вати на исклучено, а овде ве лажат дека модулира.
Тоа е тоа на кое што треба да внимаваат луѓето.
Decki jas ke vi kazam 2/3 raboti ....nekolku clenovi sto se kontrate-prepirate pomejgu vas....ostanatite koj i da saka da prasa/procita nesto ...kasa popara mozokot mu go napravivte.....pa neli e ova mesto za spodeluvajne iskuatvo ?a ne za dolgi prepirki 1000+ strani unazad....??
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
klima stara 9/10god on-off 3.5kwMAX ni za ladejne ne bese toa toa....posle montazata 2009 ili 10ta posle samo 1 mesec izgore kompresorot, dojde monterot vika ne go biva...ok mi smenija cela nadvoresna edinica jas ja otpakovav so nego doma posto jas od kargo ja zemav i doma so monterot...i toj samo ja stavi gi stegna cefkite kabelot go povrza otvori ventilite za freon i vika pustaj i taka rabotese tolku godini....( se macese) sega koga vrsevme demontaza ovoj monter vednas vide deka nadvoresnava edinica i vnatresnava nese namesteni visinski soodvetno...prva rabota go vrati freonot vo nea nazad zatvori se ja razgleda vika klimava e top, baraj lokacija . ajde ja premestivme vo dolniot sprat se namontira se bidejki imase se so nea drzaci bakar, kabli.... se napravi toa visinski se napravi pozadi nea krug za cefkite se napravi VAKUM i pustam klimava na 25 autofan i raka nese stava pred nea Frizider za ladejne Pivo...zamrznav mi idese jakna da oblekuvam,,,,, monterot vika gledas .... znaci i montazata e mnogu/mnogu ako ne i najmnogu bitna. a kaj mene se bilo bezvrska ni vakum ni visina .....jas kolku sto razbrav nadvoresnata treba da bide poniska od vnatresnata ?? a kaj mene bile ista visina a vnatresnata bese na 8sm od tavan, a sega e na 15 sm i gore i dolu.......
Bas ako ne ti e tesko stavi sliki od vnatresnata i nadvoresnata edinica na MAX klimata da vidime sto model e rebrendirana.
Bidejki moi bliski imaa max klima i za 2 godini im pregore elektronikata na kraj ja frlija ( ne se pravese ) i kupija inverter klima.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.159
Поени од реакции
3.548
Bas ako ne ti e tesko stavi sliki od vnatresnata i nadvoresnata edinica na MAX klimata da vidime sto model e rebrendirana.
Bidejki moi bliski imaa max klima i za 2 godini im pregore elektronikata na kraj ja frlija ( ne se pravese ) i kupija inverter klima.
Ovaa max e odamna .2010/11 ke stavam sliki i ke vidam tocno koj model e... Od agrotexna bese zemena.A mene mi bese poklon dadena.samo montaza plativ 3000mkd. No montazata ti bila uzas....ali toa e...
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Не се срами повеќе те молам.

На аутофан и прва брзина или еко мод во зима ќе згрееш 5м2. Во останатите 35м2 ќе седиш со јоргани

Срамота е премиум модел да исклучува на 1000 вати без разлика во која брзина е пуштен и тоа на 0 степени надворешна.
Срамота е премиум модел да дува ладно вентилатор кога е исклучен компресорот.
Срамота е премиум модел да троши 150 вати на исклучен компресор и вклучени грејачи. Беспотреба фрлени пари.
Срамота е оваа канта да се спомне во споредба со било која друга клима.




Не брат, не му е поддимензионирана. 9ка клима да поставиш во 40м2 на 0 степени нема да има проблем.
Овој модел е обичен калорифер кој се продава за многу пари со А+++ ознаки. И да троши 1000 вати не е проблем додека да ја загрее просторијата. Проблем е што ја прегрева и исклучува одма, а потоа троши 150 вати на исклучено, а овде ве лажат дека модулира.
Тоа е тоа на кое што треба да внимаваат луѓето.
Snimi na zima Da vidime Nie nepismenite kako raboti Kaj tebe tundrata kakva modulacija ima na auto I na fiksni brzini na fan .


https://www.scanoffice.fi/vttn-testiraportit-ilmalampopumppuvertailu/
Tuka ima testovi za poveke klimi koja kolku e jaka profesionalno mereni vo laboratorija
Hansol 9,12 Amber 9 ka ima
Nazalost tundra(Haier) I Midea nema!
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.503
Snimi na zima Da vidime Nie nepismenite kako raboti Kaj tebe tundrata kakva modulacija ima na auto I na fiksni brzini na fan .


https://www.scanoffice.fi/vttn-testiraportit-ilmalampopumppuvertailu/
Tuka ima testovi za poveke klimi koja kolku e jaka profesionalno mereni vo laboratorija
Hansol 9,12 Amber 9 ka ima
Nazalost tundra(Haier) I Midea nema!
Штета што нашите куќи не се лабаратории во Финска. Оди кажи му на дечкото што го снимил видеото кај што му исклучува на 1000W како работат фамозните клими во лабараторија. Можеш и да му пресметаш 150W за вентилатор на ладно и грејач колку ќе му потроши.
За Тундрата, имам 10 пати снимено, цела зима објавував слики, можеш слободно да прочачкаш низ темава ќе најдиш се што те интересира.
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
4
Поени од реакции
2
Panasonice invertorce Malezisko CU -G09KE od negde 2002 god. ladenje okolu 2.5 kw , greenje deklarirano do nakaj 3.5 kw , postaveno vo dnevna soba 45 kvadrati.. Deset godini kaj mene , a predhodno zemeno polovno od DHL koga menjaa klimatizacija , na nevideno zemeno , toa i uste 4 drugi zemavme taka za po nekoi 100 evra togas. ( monterot koga mi go mpntirase mi rece , jas sega ti davam 300 evra za nego ) uste koga neznaev sto e klimatizer , a ne pak inverter :) .Eksploatirano do maksimuumm... Zimno vreme , odnosno od oktomvri pa do mart postaveno na 30 stepeni preku den full , navecer ostaveno na 23 stepeni , u najaki zimi drzese do nakaj 21 , maksimum 22 stepeni vo dnevna. Arno ama mu doaga krajot...Minatava zima pocna da mi gi izbiva kapacinjata - stopni li se sto se neznam na nadvoresnata edinica na greenje.... Ke go izbie ednoto , jas ke go izvadam gornoto od ladenje , ke go stavan na dolnoto na greenje, ke tera 2-3 nedeli , pak ke go izbie ... smeniv mozebi 5-6 kapacinja . Neznam sto e mozebi treba i ventilite da se smenat...
Kako i da e treba da se menja ....
Sovet. Za dnevnata 45 kv. do nekoj si 40.000 den. Preporaka dali Gree hansol 3.5 od nakaj 37.000 den , dali VIVAX AERI 18 , 5.5 KW od nakaj 40.000 den, ili pak nekoja druga opcija...

panasonic-inverter-eco-power-toplinskom-pumpom-split-slika-79473118.jpg panasonic-inverter-eco-power-toplinskom-pumpom-split-slika-79473119.jpg

Blagodaram
 

Kajgana Shop

На врв Bottom