Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
DUAL INVERTER E ILI INVERTER V
3.5 ili 5.5 kw
Stavi sliki od klimata vnatresna i nadvoresna edinica.
Еве ти фотографии од климата на Macci https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-624 (се надевам нема да замери) но интересно е повторно да се прочита - беше доста драматично во изборот! .... Читај и понатаму за џамбо топлотните пумпи, како и за начинот за набавка клима во странство (повратот на дел од данокот), како и коментарите кои потоа следат, интересни се! Те немаше тогаш на форумов, па информирај се. Ете како за 370Евра (со вратен данок од 12%) се ќарува многу добра клима.... додека некои се плашат за гарацијата, верувам со следнава сезона (вкупно 4) Маци ќе си ја поврати климата (како инвестиција) те разликата меѓу греење на дрва и со клима ... или во во 4 сезони = LG Z12EM гага... ;)
 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
@brzi82
Najtopla preporaka i najdobra cena so najmnogu vgradeni funkcii ima GREE LomoLC i toa za najsniska cena od 20.990 vo sporedba so Mideata i Haierot.
Da ne te lazat prodavacive Zmigo i Najubaviov deka za poslabo treba da frslis 22.999 ili nedajboze 27.999den za klima koja ni servisno nema so skrieni podatoci.
Se obiduvaat da dokazat deka 2,8 ili 2,4 se pogolemi cifri od 3,2 zosto nikako ne im ide matematikava :)

Прегледај го приврзокот 210668
A za poznavacive na kompresori....Lomo ide so Daikin-Gree kompresor
Прегледај го приврзокот 210670
Podobra od greeLC koja ja preporacuvash? 3.5?

Sent from my motorola one using Tapatalk
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Кога сме кај коливе климите колку е цена да се наполни фреонот... кај стариов не му ладело изгледа нема фреон .. мислам беше на каиш компресорот со моторот
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
Ве ладат климчината???
Кај мене климата кога е на ладење има некое шупотење во внатрешната, исто како кога ќе ставиш на жешка рингла ѓезве со кафе да се вари. :)
Истиот звук го правеше во зимото при дефрост(знам дека префрла на ладење тогаш). При геење го нема тој звук се слуша само вентилаторот.
Бакар има ставено 3.5м и плус цевките што се на внатрешната 0.5м, околу 4м вкупно.
Звукот не е многу гласен на појак не се ни слуша.
За ладење колку што забележав убаво си лади така од кеиф измерив некои 7.2с на издув (температурите не ги забележав внатре/надвор).
Дали е нормално да се слуша таков звук или можеби тоа е од недоволно вакумирање па се слуша и воздухот кој кружи??
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.529
Поени од реакции
10.016
Ве ладат климчината???
Кај мене климата кога е на ладење има некое шупотење во внатрешната, исто како кога ќе ставиш на жешка рингла ѓезве со кафе да се вари. :)
Истиот звук го правеше во зимото при дефрост(знам дека префрла на ладење тогаш). При геење го нема тој звук се слуша само вентилаторот.
Бакар има ставено 3.5м и плус цевките што се на внатрешната 0.5м, околу 4м вкупно.
Звукот не е многу гласен на појак не се ни слуша.
За ладење колку што забележав убаво си лади така од кеиф измерив некои 7.2с на издув (температурите не ги забележав внатре/надвор).
Дали е нормално да се слуша таков звук или можеби тоа е од недоволно вакумирање па се слуша и воздухот кој кружи??
Не ќе да е нормално,иако не би паничел на твое место.Кога ја пуштам или кога менувам мод,тогаш да и јас слушам како “жуборење”,ама кратко трае и исчезнува.
 

Eru

Член од
31 октомври 2013
Мислења
40
Поени од реакции
78
Здраво на сите.

Планирам да купувам клима којашто ќе биде скоро исклучиво за ладење.
Се работи за стан, на последен (7ми) спрат, со постара (мада солидна) дрвена дограма.
Собата која што ќе се лади е дневна од околу 33m2, но која што има две врати, кон ходник и кон кујна, коишто ќе бидат постојано отворени.
Живеам во Скопје.

E сега, бев во салон и дечкото таму беше супер и ми објасни се, но би сакал да чујам и ваше мислење колку да не ми биде мисла :).

Бев тргнат да купам Gree LOMO LC GWH12QB-K6DNB4I, меѓутоа мислењето на дечкото беше дека таа би била преслаба за мојата намена и дека најдобра опција за мојот буџет би била Gree Fairy GWH12ACC-K6DNA1D.

Ме интересира кое е вашето мислење за ова, и дали има некој којшто лади слична просторија како мојава со Gree LOMO-то и колку е задоволен.

Второ, дали ми се исплаќа да земам инвертер клима којашто ќе биде само за ладење?

И трето, дали на една клима и е потешко да лади простор или да го загрева? И дали спецификациите на климите за препорачана квадратура се базирани на едното или другото, или можеби некој просек?

Фала однапред.

Поздрав.
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
126
Поени од реакции
37
Иако темата е за нај економично грење сепак решив да го поставам прашањето тука бидејки има многу искусни луге во работата со климите.Се работи за СТ он офф клима и се користи во преодните периоди за догревање и летото за ладење.Зимата не забележав некој проблем но сега кога ја пуштив на ладење номално се понашаше но забележав дека од едната цевка на надовешната единица кондезира вода и капе од што може да се случува тоа?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.098
Поени од реакции
4.831
Иако темата е за нај економично грење сепак решив да го поставам прашањето тука бидејки има многу искусни луге во работата со климите.Се работи за СТ он офф клима и се користи во преодните периоди за догревање и летото за ладење.Зимата не забележав некој проблем но сега кога ја пуштив на ладење номално се понашаше но забележав дека од едната цевка на надовешната единица кондезира вода и капе од што може да се случува тоа?
Normalno e da e vlazna podebelata bakarna cevka na krajot od nadvoresnata ednica bidejki pri ladenje cevkata e ladna a nadvor vremeto e toplo i se javuva vlaznost kondenzacija na nadvoresnata ednica Kaj sto se zastrafeni bakarnite cevki.
Koj model go imas na ST klima ?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.529
Поени од реакции
10.016
Здраво на сите.

Планирам да купувам клима којашто ќе биде скоро исклучиво за ладење.
Се работи за стан, на последен (7ми) спрат, со постара (мада солидна) дрвена дограма.
Собата која што ќе се лади е дневна од околу 33m2, но која што има две врати, кон ходник и кон кујна, коишто ќе бидат постојано отворени.
Живеам во Скопје.

E сега, бев во салон и дечкото таму беше супер и ми објасни се, но би сакал да чујам и ваше мислење колку да не ми биде мисла :).

Бев тргнат да купам Gree LOMO LC GWH12QB-K6DNB4I, меѓутоа мислењето на дечкото беше дека таа би била преслаба за мојата намена и дека најдобра опција за мојот буџет би била Gree Fairy GWH12ACC-K6DNA1D.

Ме интересира кое е вашето мислење за ова, и дали има некој којшто лади слична просторија како мојава со Gree LOMO-то и колку е задоволен.

Второ, дали ми се исплаќа да земам инвертер клима којашто ќе биде само за ладење?

И трето, дали на една клима и е потешко да лади простор или да го загрева? И дали спецификациите на климите за препорачана квадратура се базирани на едното или другото, или можеби некој просек?

Фала однапред.

Поздрав.
Дечкото бил супер,толку супер што:
1.Те излажал (феирито не е појака на ладење,исти се).
2.Пробал да ти ували нешто поскапо,со карактеристики кои не ти требаат ама ич.

Многу потешко им е на греење(и на мн поголем притисок работат тогаш),а препорачана квадратура не постои на енергетската налепница.
За стан 3.5ка обична од 200€ и повеќе од разумна одлука.Не ти треба да фрлаш пари на инвертер со едно кило електроника само за ладење.
Поздрав
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.489
Здраво на сите.

Планирам да купувам клима којашто ќе биде скоро исклучиво за ладење.
Се работи за стан, на последен (7ми) спрат, со постара (мада солидна) дрвена дограма.
Собата која што ќе се лади е дневна од околу 33m2, но која што има две врати, кон ходник и кон кујна, коишто ќе бидат постојано отворени.
Живеам во Скопје.

E сега, бев во салон и дечкото таму беше супер и ми објасни се, но би сакал да чујам и ваше мислење колку да не ми биде мисла :).

Бев тргнат да купам Gree LOMO LC GWH12QB-K6DNB4I, меѓутоа мислењето на дечкото беше дека таа би била преслаба за мојата намена и дека најдобра опција за мојот буџет би била Gree Fairy GWH12ACC-K6DNA1D.

Ме интересира кое е вашето мислење за ова, и дали има некој којшто лади слична просторија како мојава со Gree LOMO-то и колку е задоволен.

Второ, дали ми се исплаќа да земам инвертер клима којашто ќе биде само за ладење?

И трето, дали на една клима и е потешко да лади простор или да го загрева? И дали спецификациите на климите за препорачана квадратура се базирани на едното или другото, или можеби некој просек?

Фала однапред.

Поздрав.
За ладење не ти треба фери-то, ломото ќе ти заврши работа.
Он-офф не би ти препорачал, за 7000 плус имаш комоција 10+ години или 700 денари годишно, е сега ако си лимитиран со кеш, и тоа врши иста работа. Плус, во преодни периоди ќе си загреваш 33м2.
 

Eru

Член од
31 октомври 2013
Мислења
40
Поени од реакции
78
За ладење не ти треба фери-то, ломото ќе ти заврши работа.
Он-офф не би ти препорачал, за 7000 плус имаш комоција 10+ години или 700 денари годишно, е сега ако си лимитиран со кеш, и тоа врши иста работа. Плус, во преодни периоди ќе си загреваш 33м2.
Аха.
А не те сфатив во делот за 7000 плус?
Сакаш да кажеш да не земам он-оф туку да дадам 7000 ден плус за Ломото заради комоција и за можност за загревање во преодни периоди?
Зашто за загревање тешко дека ќе ми затреба.
Да не зборувам на празно, еве да речеме овој Gree Fairy он-оф модел, што е најнајосновен модел, мислиш дека би можел да се разгледа како валидна замена за Ломото ако се земе предвид тоа што ми треба?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
7те иљадарки се заради DC компресор, инвертер електроника и све она што е вградено во инвертерот а го нема како хардвер во Он/ОФФ клима.
Да дигнеш хауба на надворешните ке фали пола мотор во Он/Офф кратко кажано, а и моторот-компресорот е стара боранија.
Он/Офф клима нема никаква електроника во надворешна, тргни од тука, тука се тие 7000ки што низ сметки за струја ке ги платиш исто како да си земал инвертер.
Небива од Он/Офф инвертер како и да ја вртиш, а комфор и греење па ич недобиваш.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Еве ти фотографии од климата на Macci https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-624 (се надевам нема да замери) но интересно е повторно да се прочита - беше доста драматично во изборот! .... Читај и понатаму за џамбо топлотните пумпи, како и за начинот за набавка клима во странство (повратот на дел од данокот), како и коментарите кои потоа следат, интересни се! Те немаше тогаш на форумов, па информирај се. Ете како за 370Евра (со вратен данок од 12%) се ќарува многу добра клима.... додека некои се плашат за гарацијата, верувам со следнава сезона (вкупно 4) Маци ќе си ја поврати климата (како инвестиција) те разликата меѓу греење на дрва и со клима ... или во во 4 сезони = LG Z12EM гага... ;)
LG imaat mnogu nezna elektronika koja kosta 150evra.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom