Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
@Strelec @GT1 i ostali gree botovi, daiseikai nemam doma mislam deka znaes sto imam, ama gree nikogas nema da imam samo poradi vas. i stvarno ne sakam da propadne gree, pa kako ke imame urnek za model na klima sto e precenet :))
Ajde ima vreme, ke si zemes edno GREE, kaj i da e.
Od inat nisto ne biduva, a tvojata taka mi lici.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Ломото ЛЦ на промоција 19990 или евентуално 20990 би требало да е посилна од виваксот. Баш ако ја земеш пиши импресии
Едно не ми е јасно, како можеш да се надеваш на квалитет од клима што чини 300 евра?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Едно не ми е јасно, како можеш да се надеваш на квалитет од клима што чини 300 евра?
Споредбата е меѓу цени со слична цена. Слаб избор има за тие пари.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Ломото ЛЦ на промоција 19990 или евентуално 20990 би требало да е посилна од виваксот. Баш ако ја земеш пиши импресии
Овие денови ќе падне изборот.
Инаку ми треба за повремено ладење, нема да се користи за греење, па оттука и не ми треба многу скапа клима.
Кога ќе ставам и ќе помине некое време, ќе пишам импресии :) .
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Ajde ima vreme, ke si zemes edno GREE, kaj i da e.
Od inat nisto ne biduva, a tvojata taka mi lici.
Ќе земам кога ќе градам објект за во контејнерот да има ладење повремено. Инаку за греење ќе ставам друг систем. Ете толку имам високо мислење за твојов бренд. ај сеа гитла и отворај форум грее и таму со стрелчо модулирајте за климите.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
Овие денови ќе падне изборот.
Инаку ми треба за повремено ладење, нема да се користи за греење, па оттука и не ми треба многу скапа клима.
Кога ќе ставам и ќе помине некое време, ќе пишам импресии :) .
па кога е така купи ја нај ефтината он/офф што е 10-11К денари, за ладење сите се добри и ќе ти вршат работа, плус со разликата што ќе ја платиш помеѓу обична он/офф клима и инвертер за некоја година пак ќе си купиш иста таква и ќе имаш уште некоја година гаранција за истите пари.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
па кога е така купи ја нај ефтината он/офф што е 10-11К денари, за ладење сите се добри и ќе ти вршат работа, плус со разликата што ќе ја платиш помеѓу обична он/офф клима и инвертер за некоја година пак ќе си купиш иста таква и ќе имаш уште некоја година гаранција за истите пари.
Не би рекол дека комфорот е ист на он-офф со инвертер, и вивакс/грее се 13-14к, не вреди ако имаш пари за 6к да кратиш комфор. Можам да направам споредба од он-офф кај моите и инвертер кај мене.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Ќе земам кога ќе градам објект за во контејнерот да има ладење повремено. Инаку за греење ќе ставам друг систем. Ете толку имам високо мислење за твојов бренд. ај сеа гитла и отворај форум грее и таму со стрелчо модулирајте за климите.
Ima GREE i za kontejneri klimi, za liftovi, za prikolki....duri i za specijalisti kako tebe.....bidi spokoen.
Siguren sum deka ke dojde denot koga ke bides najgolem promoter na GREE....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Se dvoumam megu toplotna pumpa i klima uredi, gream 130m2 so parno na drva. E sega edna opcija e dve klimi vo dve dnevni 35+45m2 i da si prodolzam so parnoto na drva ili toplotna pumpa na radijatorite? Mislenje iskustva za toplotnite pumpi, kw brend?

Sent from my motorola one using Tapatalk
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@Strelec @GT1 i ostali gree botovi, daiseikai nemam doma mislam deka znaes sto imam, ama gree nikogas nema da imam samo poradi vas. i stvarno ne sakam da propadne gree, pa kako ke imame urnek za model na klima sto e precenet :))
Sekoja vtora klima sto se stava vo BT e GREE Ili rebrendirana Gree .:)
Sto tuka ne e jasno bot toshibov:)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Se dvoumam megu toplotna pumpa i klima uredi, gream 130m2 so parno na drva. E sega edna opcija e dve klimi vo dve dnevni 35+45m2 i da si prodolzam so parnoto na drva ili toplotna pumpa na radijatorite? Mislenje iskustva za toplotnite pumpi, kw brend?

Sent from my motorola one using Tapatalk
Филингот со топлотна пумпа е за неколку пати подобар од одделни клими. Минуси се што зависиш од една единица и цената.
Кај климите е минус дувањето и што ќе обесиш 3 4 надворешни единици на објектот, ама е каде каде поефтино и не зависиш од една клима, можеш да ги жонглираш како сакаш!
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.016
Se dvoumam megu toplotna pumpa i klima uredi, gream 130m2 so parno na drva. E sega edna opcija e dve klimi vo dve dnevni 35+45m2 i da si prodolzam so parnoto na drva ili toplotna pumpa na radijatorite? Mislenje iskustva za toplotnite pumpi, kw brend?

Sent from my motorola one using Tapatalk
Сто пати е подобро да се грееш со радијатори него ли клима што дува.Е сега за моќноста што ти треба,ти најубаво си знаеш,веќе се грееш на дрва па проста математика треба да имаш.Не е лошо и стручно лице пак да направи проценка.
Само пази продавачите се ќе ти шитнат за 3-5000€ ,ама дали ќе ти кажат се! ТП се најефикасни на ниски температури на водата(иако повеќето ги рекламираат како високотемпературни!!).Ти штом на дрва имаш котел,можно е и гусани радијатори да имаш,а и да не се,ги пукаш на 60ц+. ТП си сака убави алуминиумски радијатори што ќе бидат ефикасни и на 30-40ц,така да убаво распрашај се да не ти се отвори трошок и тука.Комплицирано е,и многу пари вложуваш,мој совет не брзај и само со професионалци фаќај работа.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
Што мислите за Midea климите? Дали се добри ? Позитивни негативни работи? Конкретно ме интересира овој модел
Midea MT-12N8D6-I / MT-12N8D6-O

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Што мислите за Midea климите? Дали се добри ? Позитивни негативни работи? Конкретно ме интересира овој модел
Midea MT-12N8D6-I / MT-12N8D6-O

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
малку ќе испорача на -7*С надворешна температура, (PdesignH) само -2,4.... но ако ти е за загревање 16m2 па до добро изолирани 25м2.... ова е ОК и многу економична клима. SCOP 4.6.... не доколку е поскапа од 30К!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom