Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
Како санта мраз. По некоклу пати денот. Па на одмрзнување (од око) по десеттици литри вода да течи.
Сигурно дека ќе течи, надворешната е колку шпоре алфа 80. :)
Огромна е надворешната плус не влегува во дефрост на секој час. Не е исто помала и поголема надворешна сигурно дека поголемата повеќе мраз ќе налепи на неа
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Тоа "дефрост" шо го виката 50% настанува поради неправилна употреба на клима уредот од страна на корисниците,тука спаѓа и неправилно одбирање на самиот уред 3.5 во 45кв или помал простор а огромни загуби..Тука не Ви крив ни монтер ни продавач самите сте криви,ќе ви монтираа продат тоа што сакате!Другите 50% настануваат со правилно како што налага алгоритмот,ама пак ќе се најде некој "експерт" што ќе тврди и дека таквиот дефрост нечини..Тоа е тоа,не Ви крив ни Грее ни Вивакс,ни тошиба ни мица..Ама "Ко да ти каже Ивана"
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Samo prvite 2 klimi imaat dvostepeni tehnologii, drzat kapaciteti do jaki minusi imaat visok SCOP u Umerena zona...
Eh se si vo pravo. Izgleda samo Amber-ot ima dvostepen kompresor.
Modelot na Daikin e tocno napisan i se odnesuva na serijata Perfera, konkretno e ovoj model i so ogled na politikata na cenite mislam deka nema sansa da e i twin-rotary. Modelot za koj ti zbosuvas e ovoj model i cenata e nad 120.000. No pogolemi od 3.5 do 5.5 na lager imale samo FTXF50/60, FTXB50/60 i FTXM42.

Izgleda deka dojde do zabuna kaj mene. Jas celo vreme mislev na twin-rotary modeli, i mislev po default dvoklipnite kopresori se pravat razlicna kompresija so sekoj klip.

Aman be servisno da nemozelo da se najjde
Abe servisnoto go najdov od kaj bugarskata strana, ama podatoci osven ime za kompresot ne mozev da najdam. Duri i na internet skoro i da ne dava nikakva informacija.

Тој пренесе искуство (незадоволен).... https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-1464#post-8559841 од клима која чини 42,000, сред зимо од инвертер прејде на дрва... чинам се работи за греење на 20 тина квадрати!?
Tocno e deka do sega bas i nemav sreka so Gree. Izgledaat odlicno na hartija a vo realnosta ne bev kompletno zadovolen. Prviot primerok izleze defekten, vtoriot ne uspea da zadovoli. Imam pusuvano predhodno za detali i toa mi najgolemata pricina sto sum najskepticen za Gree. No ova ne znaci deka ke bidam zadovolen i od drugite proizvoditeli.

Panasonicot isto izgleda dobro na hartija po kapacitet, no ima mnogu los COP na poniski temperaturi, okolku 2.2 na -7, nasproti okolku 3.6 kaj LN. Razlikata od tie 20tina iljadi moze da ja vrati vo edna do dve sezoni. Osven toa mislam deka nekoj se zalese na konstanten problem so elektronikata koja pregoruvala kaj ovoj model.

Daikin mislam deka za segasnite ceni nudat najmalku, za ostanatite proizvoditeli i ne ni razmisluvam. Isto so 20% povrat, ne se ni isplaka da se nosi klima od Grcija.

I situacijata mi se sveduva na ili na LN50 ili nekoj model od Toshiba. Megutoa za da go dostigne kapacitet na LN treba da gledam kaj Toshiba-ta kaj 22 ili 24ka. A tie so cena brzo se doblizuvaat kon LN a so COP se znacitelno poslabi.

Idealna opcija mislam deka se AP50 i AP60 so isti kompresori kako LN50 ama steta sto gi nema kaj nas. So cena od okolku 75.000 bi bile dobar izbor.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Eh se si vo pravo. Izgleda samo Amber-ot ima dvostepen kompresor.
Modelot na Daikin e tocno napisan i se odnesuva na serijata Perfera, konkretno e ovoj model i so ogled na politikata na cenite mislam deka nema sansa da e i twin-rotary. Modelot za koj ti zbosuvas e ovoj model i cenata e nad 120.000. No pogolemi od 3.5 do 5.5 na lager imale samo FTXF50/60, FTXB50/60 i FTXM42.

Izgleda deka dojde do zabuna kaj mene. Jas celo vreme mislev na twin-rotary modeli, i mislev po default dvoklipnite kopresori se pravat razlicna kompresija so sekoj klip.


Abe servisnoto go najdov od kaj bugarskata strana, ama podatoci osven ime za kompresot ne mozev da najdam. Duri i na internet skoro i da ne dava nikakva informacija.


Tocno e deka do sega bas i nemav sreka so Gree. Izgledaat odlicno na hartija a vo realnosta ne bev kompletno zadovolen. Prviot primerok izleze defekten, vtoriot ne uspea da zadovoli. Imam pusuvano predhodno za detali i toa mi najgolemata pricina sto sum najskepticen za Gree. No ova ne znaci deka ke bidam zadovolen i od drugite proizvoditeli.

Panasonicot isto izgleda dobro na hartija po kapacitet, no ima mnogu los COP na poniski temperaturi, okolku 2.2 na -7, nasproti okolku 3.6 kaj LN. Razlikata od tie 20tina iljadi moze da ja vrati vo edna do dve sezoni. Osven toa mislam deka nekoj se zalese na konstanten problem so elektronikata koja pregoruvala kaj ovoj model.

Daikin mislam deka za segasnite ceni nudat najmalku, za ostanatite proizvoditeli i ne ni razmisluvam. Isto so 20% povrat, ne se ni isplaka da se nosi klima od Grcija.

I situacijata mi se sveduva na ili na LN50 ili nekoj model od Toshiba. Megutoa za da go dostigne kapacitet na LN treba da gledam kaj Toshiba-ta kaj 22 ili 24ka. A tie so cena brzo se doblizuvaat kon LN a so COP se znacitelno poslabi.

Idealna opcija mislam deka se AP50 i AP60 so isti kompresori kako LN50 ama steta sto gi nema kaj nas. So cena od okolku 75.000 bi bile dobar izbor.
Ova e prav primer deka nekoj "strucnjak" moze da dade pogresna informacija i ako go nema Strelec da ja
Ispravi, lugeto ke bidat vo golema zabluda.
Na kraj izleze deka samo Gree Amber e so dvostepen kompresor.
Sto se odnesuva do izborot, mislam deka bilo koj klima ured, pa i da cini Eur 5000.00 , nema da gi zadovoli tvoite potrebi,a tie se:
1. Da trosi malce
2. Da topli MNOGU
3. I se toa na objekt koj nema nikakva izolacija t.e. enormni zagubi
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.504
Пак ли ви прават финта G2 демек двостепени компресори само тие измислиле? Еднаш си замислија G10 непостоечка технологија, сега G2, ајде да видиме до каде може да оди човечката фантазија.

До тогаш чувајте се и не дозволувајте да ве лажат. Купете си клима спрема потребите и можностите (иако не знам после толку години зошто насловот на темата не е продавам клима уреди) сите клими ќе ве згрејат горе долу доколку не купите слаба клима за голем простор или простој кој воопшто нема изолација.

Фрлање пари за Г2, Г10 и Гшит технологии што не постојат, за нашето поднебје е непотребно.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Пак ли ви прават финта G2 демек двостепени компресори само тие измислиле? Еднаш си замислија G10 непостоечка технологија, сега G2, ајде да видиме до каде може да оди човечката фантазија.

До тогаш чувајте се и не дозволувајте да ве лажат. Купете си клима спрема потребите и можностите (иако не знам после толку години зошто насловот на темата не е продавам клима уреди) сите клими ќе ве згрејат горе долу доколку не купите слаба клима за голем простор или простој кој воопшто нема изолација.

Фрлање пари за Г2, Г10 и Гшит технологии што не постојат, за нашето поднебје е непотребно.
NEKOJ , CITAJTE GO KAKO "NIKOJ". Od trolov ne ocekuvajte mislenje, samo trolanje.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
NEKOJ , CITAJTE GO KAKO "NIKOJ". Od trolov ne ocekuvajte mislenje, samo trolanje.
Ти ако не застанеш во одбрана на грее нема кој друг. "zemete procitajte nesto" "hahahaha" "gree no1"
Каков телетабис. Стрелец, и овој плата зема од кај вас?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Вчера ми монтираше мајсторот Vivax AERI, и ми рече до 30илјади ова моментално е добар избор, за грее не кажувам што ми рече има мн осетливи тука, а како најдобар бренд ми рече Тошиба, купуваш и нема расипување, тие му беа зборовите.
Поздрав
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Вчера ми монтираше мајсторот Vivax AERI, и ми рече до 30илјади ова моментално е добар избор, за грее не кажувам што ми рече има мн осетливи тука, а како најдобар бренд ми рече Тошиба, купуваш и нема расипување, тие му беа зборовите.
Поздрав
Прашуваше за AEVI, а се реши за AERI 12ка, ок си е климата, горе-долу како и повеќето инвертери на нашиот пазар поевтини од 30карти...клими од кои на -7 ниту една дава појќе од 3kW (без разлика што им пишува во мануал техничките листови)....па за твоите 35 квадрати, спреми си за 5 до 10тина дена, колку и да имаш добра изолација (спомна демит фасада и PVC!?) во грејната сезона некое додатно грејно тело...панел конвектор или....!?А можеби и нема да ти биде потребно воопшто додатно. зависно од зимото ...Како и да е, ако буџетот диктира ова е добар избор ...
со здравје да се користи, долгорочно да служи топло и економично да грее...
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Да , имам дамит фасада и пвц, цела зграда има парно, јас уште се мислам дали да се приклучам, ама најверојатно не . Доколку имам потреба од додатно грејно тело ке земам , ама за тоа треба да видам како ке се покаже станчето во зима , оти пред 2 месеци се вселивме. Фала :)
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Вчера ми монтираше мајсторот Vivax AERI, и ми рече до 30илјади ова моментално е добар избор, за грее не кажувам што ми рече има мн осетливи тука, а како најдобар бренд ми рече Тошиба, купуваш и нема расипување, тие му беа зборовите.
Поздрав
Со здравје да те служи и грее..
Мајстор ако ти монтира Грее ќе кажи дека е супер..Ако монтира Вивакс и има поголема маржа на него(ако си купил од него) ќе ти каже дека е супер,и се разбира мора да има некој бренд јапонски за кој ќе каже дека е супер,пошто се јапонски и поскапи!Остај то осетливи тука, што чини за колку квадрати и со кои топлотни загуби пишано е тука,тие што читаат знаат,а знаат и дека не се верува на мајстори..Не ти ја спорам ни климата ни брендот..Се надевам ќе пренесеш искуство на зима!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.161
Поени од реакции
3.549
Gree ja pustile na promocija- lomo lc 3.5kw 20990mkd,
ne sum mnogu upaten no ova nee istata klima so gree lomo economical ?
inaku istata cena e i na klimi.mk ne znam dali se ista kompanija
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom