Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
@gt80 a da izmerish i da ne mislish?
Dnevna 35 m2
Detska 30 m2

I arhitektot da si ja zapali diplomata.
Проблемот е ние не сме навикнати на големи соби .. ко ќе речиме детска одма помислуваме на 15м2 собчина кај на некои планови на куќи и станови нее така секои си има свој стил .. кај братми во Холандија станот е 110м2 само дневната е 45м2 а детската е 27м2
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Проблемот е ние не сме навикнати на големи соби .. ко ќе речиме детска одма помислуваме на 15м2 собчина кај на некои планови на куќи и станови нее така секои си има свој стил .. кај братми во Холандија станот е 110м2 само дневната е 45м2 а детската е 27м2
Не бе зашо така, ете даде убав пример, 20м2 е поголема детската, не 5-10.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
не бе, си правам муабет, нели форум за комуникација служи. а тоа дали сум се заебал или не со тоа што кој уред како ке се користи навистина не ми е битно. битен ми е крајниот резултат, да ми биде топло кај што сакам да ми биде топло, а со овој сетап тоа ке се постигне. тоа е тоа. се друго е онака.... муабетење.[DOUBLEPOST=1552989873][/DOUBLEPOST]па дневната е прилично голема, едно 35-40 квадрата. детската некој 25-30.
Kako crtezot, taka muabetov, taka izborot na klimite.
Ce ispadne na kraj, so vistinski krsten crtez nacrtan vo soodveten razmer i so elementarni dimenzii koe kade e, deka monterot izvrsil pravilen izbor, predvidel potrebno predimenzioniranje, sto po mene ne ni pogresno, tuku e pozelno i vuala: go imame toa sto go imame, neka ti e na zdravje priatno greenje.
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
купив 2 инвертера cooper hunter по 5,5 киловати се, + обична климам имам ( и таа ја исчистија мајсторите ја светнаа ). инвестиција 2000 еура у кеш. ке видиме како ке се покажат наредното зимо. еден монтирав во днената соба која што е прва соба во станот другиот до детска која што е последа соба, и двата дуваат директно накај вратите а се поставени над прозорите така да се надевам дека со тоа ке се топли и претсобјето и ке може нешто да постигнам ко со парно т.е. секаде да ми е толпо со отворени врати. климата е во спална бидејки таму само по потреба ке се затоплува. лек за WC-то нема ама јеби га тоа е што е.
Со здравје да си ги користиш. Брат ми има 3.5kw супер е, а и не троши многу. Скапо си ги платил, по 1000евра една, толку ги плати или така заокружи на 2000?
С&H ARCTIC CH-S18FTXLA е 52500денари без монтажа.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Има некој препорака за монтер, за во Скопје?
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
турија бафери, ако се бафери тоа гумите за да не тресе и бучи. имам фасада ама обична не е термо + станот гледа на 3 страни, бидејки се 2 стана на еден кат.

Уживај си! Јас мислам дека полош ти е цртежот, околку изборот ма климите :).... Ако детската е +25квадрати, од таа класа клими 5,5ка ќе врши работа повеќе отколку 3,5ка, особено ако немаш надворешна термофасада, ако си на приземје оријентација на север-североисток и тн...а и да нема ништо од ова, сепак битно е посилна клима, особено кога се работи за детска соба голема 25-30м2...! Не му се секирај многу си го решил проблемот, ќе си работат климите и вршат работа одлично и ќе бидете квалитетно згреани ... во прва брзина на издув 5,5ка, онаа во детската ако е толкава, ќе си работи без проблем!.... Единствено што кај 5,5ките надворешната е побучна!.... Ако си ставил бафери меѓу климата и конзолите си завршил голема работа по тоа прашање, ако не, не е касно и накнадно да го направиш тоа.
[DOUBLEPOST=1553238391][/DOUBLEPOST]не бе толку се, архитектот е таман... мислам... ние така сакавме, станот е дуплекс т.е. има уште еден кат горе, само момнтално тој не го користиме за ништо бидејки нема потреба сега за сега.

@gt80 a da izmerish i da ne mislish?
Dnevna 35 m2
Detska 30 m2

I arhitektot da si ja zapali diplomata.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
да да, и кај мене така нешто испадна, 50 и кусур иљади сосе монтажа имав тука и преместување и чистење на старата клима која што веке ја имав, нешто таму фрео дополнување итн... заокружив на 2000. ако се битни вистинските цени не е проблем ке видам после и ке ги пишам, нека стојат тука како инфо.

Со здравје да си ги користиш. Брат ми има 3.5kw супер е, а и не троши многу. Скапо си ги платил, по 1000евра една, толку ги плати или така заокружи на 2000?
С&H ARCTIC CH-S18FTXLA е 52500денари без монтажа.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Е сега стрелчо гт и остали грее ботови. Светов на клима уреди и нормални производители одма е среден во нормалните земји со сертификати. а ти гледам имаш сертификати во .јпг формат од твојот мобилен и кинески и бугарски сајтои и форуми. затоа имаш страшна потреба да докажуваш со сметки и остали мерачи. нормален свет од дамна се одлучил да верува на институции и сертификати. затоа ќе давате гратис панели во боја и пекачи за леб и миксери.
 
D

Deleted member 95595

Гостин

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Е сега стрелчо гт и остали грее ботови. Светов на клима уреди и нормални производители одма е среден во нормалните земји со сертификати. а ти гледам имаш сертификати во .јпг формат од твојот мобилен и кинески и бугарски сајтои и форуми. затоа имаш страшна потреба да докажуваш со сметки и остали мерачи. нормален свет од дамна се одлучил да верува на институции и сертификати. затоа ќе давате гратис панели во боја и пекачи за леб и миксери.
Da ne se sekiras I Toshiba davase gratis panel ( preden kapak) kaj Daeseikai 8 :)
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
Zdravo kupiv klima carrier Venus
Moze li da mi kaze nekoj dali ke odgovara wifi stikce bilo koe da se zeme ili mora nivnoto sto go prodavaat 2200 denari.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.273
Zdravo kupiv klima carrier Venus
Moze li da mi kaze nekoj dali ke odgovara wifi stikce bilo koe da se zeme ili mora nivnoto sto go prodavaat 2200 denari.
Еве тука види, у Кинески Foshan имаат WiFi за твојава Мидеа....Foshan е град у Кина
foshan.jpg
Foshan Midea Carrier.jpg [DOUBLEPOST=1553287584][/DOUBLEPOST]
Е сега стрелчо гт и остали грее ботови. Светов на клима уреди и нормални производители одма е среден во нормалните земји со сертификати. а ти гледам имаш сертификати во .јпг формат од твојот мобилен и кинески и бугарски сајтои и форуми. затоа имаш страшна потреба да докажуваш со сметки и остали мерачи. нормален свет од дамна се одлучил да верува на институции и сертификати. затоа ќе давате гратис панели во боја и пекачи за леб и миксери.
Постов ти е со исти копи-пасте испишани зборови на еден српски лик што хараше по форумиве( и нашиов) пред години, џабе го копираш стари се муабетите и лажни, тој сирот отиде Бан по сите форуми оти го фатива како тенденциозно лаже, башка беше арогнатен како тебе.
Еве за твојот Сертификат, објасни му на чоекот што е тоа Биваленција, и бекап грејач и све комплет целата мутивода опишана во твојот голем Сертификат....ако имаш бубрези регистрирај се таму па со аргументи контрирај им како оној ликон што го копираш....немаш *уда за тоа зашто немаш ништо што да им кажеш ново што Они таму не го знаат, нема таму зелени како тука на кои им продаваш прикаски и им ги зимаш парите со сертификатот :D
Prasanja.jpg


Дискусијата понатаму тече овака, сосем нормално за сосем нормални луѓе што ипак нешто прочитале пред да ги излажат таквите трговци како тебе ;)
Prasanje2.jpg
Твојата гратис Греалка од 500W за она што го продаваш со имагинарен капацитет од 3,5kw, а која најмногу може да даде 2,3 и тоа подпомогнатa од греалица od 500W едвај стига до 2,8kw:)
Bekap.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
Еве тука види, у Кинески Foshan имаат WiFi за твојава Мидеа....Foshan е град у Кина
Прегледај го приврзокот 206336
Прегледај го приврзокот 206335[DOUBLEPOST=1553287584][/DOUBLEPOST]
Постов ти е со исти копи-пасте испишани зборови на еден српски лик што хараше по форумиве( и нашиов) пред години, џабе го копираш стари се муабетите и лажни, тој сирот отиде Бан по сите форуми оти го фатива како тенденциозно лаже, башка беше арогнатен како тебе.
Еве за твојот Сертификат, објасни му на чоекот што е тоа Биваленција, и бекап грејач и све комплет целата мутивода опишана во твојот голем Сертификат....ако имаш бубрези регистрирај се таму па со аргументи контрирај им како оној ликон што го копираш....немаш *уда за тоа зашто немаш ништо што да им кажеш ново што Они таму не го знаат, нема таму зелени како тука на кои им продаваш прикаски и им ги зимаш парите со сертификатот :D
Прегледај го приврзокот 206337


Дискусијата понатаму тече овака, сосем нормално за сосем нормални луѓе што ипак нешто прочитале пред да ги излажат таквите трговци како тебе ;)
Прегледај го приврзокот 206338
Твојата гратис Греалка од 500W за она што го продаваш со имагинарен капацитет од 3,5kw, а која најмногу може да даде 2,3 и тоа подпомогнатa од греалица od 500W едвај стига до 2,8kw:)
Прегледај го приврзокот 206339

fala mnogu prodavace na iscrpniot odgovor.
gree se vrvot I najdobri ama za inaetot nikogas nema da zemam gree klima od vasite postovi.
Od tolku falenje gi urocivte be I tapa se najverovatno sega.
u fabrika uroci imaat rabotnicite I bezveze gi sklopuvaat od vasite falbi.
inace za wifi stikce ve prasav dali odgovara bilo kakvo ili mora od carrier wifi stik.
ni me interesira sertifikati ni butur moi pari sto sakam si kupuvam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom