Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Како што приметив можно е да извадат нови Серии од Вивакс за брзо на хрватската страна нивна немаше Сив/Црвен/Црн АЕРИ и сега ги гледам некои J/L серии изгледа уште се под Мидеа по буквиве али ќе видиме може само дизајн трик муе ко LN од Mitsu бојата замислите Црна Аери 31к сега :)) епа не пијаме нафта !!!
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Не е глупав, туку е пристрасен.
Нема потреба од пристрасност кон било кој бренд.

Темата најекономично греење треба да не радува со ниски сметки од било која клима.

Со било која клима е поекономично од било кој друг начин на греење :)
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.123
Поени од реакции
4.923
Како што приметив можно е да извадат нови Серии од Вивакс за брзо на хрватската страна нивна немаше Сив/Црвен/Црн АЕРИ и сега ги гледам некои J/L серии изгледа уште се под Мидеа по буквиве али ќе видиме може само дизајн трик муе ко LN од Mitsu бојата замислите Црна Аери 31к сега :)) епа не пијаме нафта !!!
Mislam deka novite modeli na Vivax ne se Midea tuku se poveke mi licat na kopija od AUX klimi
вивах.PNG
i eve od AUX
аух.PNG
i vnatresnata edinica i dalecinskoto se isti kako na AUX.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Грешка си Виваксот уште е под Мидеа, кога беа под Gree имаа серија напочетоко Gxxx, кога се сменија во Мидеа почна Axxx серија. За AUX незнам можи и таа е ребредирана некоја кинеска или самостојна компанија
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Пристрасен?! Кон што?има 3клими во секоја соба сите различни брендови,една фамозна Грее кај неговите..Е сега @gt80 си купил две 5.5 без разлика на фирмата ти посакувам успешно да те греат,но се надевам дека малку барем си прочитал по темата или по интернет пред да ја направиш инвестицијата од 2000е.. И пишуваш дека другата 5.5 не е во спална туку до детска?Се надевам дека не си ја ставил во ходник..Доста со сметки од евн..може некој има соларен панел,па не троши на загревање на бојлер?!
Кај мене се 1650 кв за сезоната 31м2 до денес за Грее Хансол..Нешто над 8000ден за од 1окт..до 18март..650кв за виваксот 21м2..кој не работи цело време или вкупно 11500 за две клими.. Кога се греете со дрва и пелети,кажувате колку пари сте дале за дрвата и пелетите!
Е сега дека со една клима грете цел стан повеќе соби може ама не е е подеднакво...Цело време се отупе со трубење дека ќумбињта се педимензионирани за една соба па се загадува..Сега испаѓа дека имате и предимензионирани клими па греете цел стан!А никој со ќумбе не грее повеќе од една соба!
А и тие шо прооектираат парно (или во зградите)што не настегаат еден куп ребра во дневна па нека се грее цел стан со отворени врати!Клима да да работи на макс фан за да се грее спална или друг дел од станот тоа макс дување не смета,провев на врати не смета?!Кој на форумов има парапетна или типлинска со фенкојлери?!Тој што има финансии не дреми на форум,не става котел на дрва и пелети!
Сега ние ќе продаваме муда за бубрези дека со еден уред грееме три или повеќе соби!Може и Итар Пејо се греел во Прилеп а чадот(оганот)бил во Крушево!
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
јок, убаво кажав, 1 x 5.5 е во детска а друга од 5.5 е во дневна, во спална има обична клима, не ни знам што модел е али битно работи ко што треба, реално во спална нема потреба али ете нека се најде.

еве од прилика како тоа личи



Незнам зошто 5.5 во спалната. Со 2.5/3.5 ќе било подобро.
Пристрасен?! Кон што?има 3клими во секоја соба сите различни брендови,една фамозна Грее кај неговите..Е сега @gt80 си купил две 5.5 без разлика на фирмата ти посакувам успешно да те греат,но се надевам дека малку барем си прочитал по темата или по интернет пред да ја направиш инвестицијата од 2000е.. И пишуваш дека другата 5.5 не е во спална туку до детска?Се надевам дека не си ја ставил во ходник..Доста со сметки од евн..може некој има соларен панел,па не троши на загревање на бојлер?!
Кај мене се 1650 кв за сезоната 31м2 до денес за Грее Хансол..Нешто над 8000ден за од 1окт..до 18март..650кв за виваксот 21м2..кој не работи цело време или вкупно 11500 за две клими.. Кога се греете со дрва и пелети,кажувате колку пари сте дале за дрвата и пелетите!
Е сега дека со една клима грете цел стан повеќе соби може ама не е е подеднакво...Цело време се отупе со трубење дека ќумбињта се педимензионирани за една соба па се загадува..Сега испаѓа дека имате и предимензионирани клими па греете цел стан!А никој со ќумбе не грее повеќе од една соба!
А и тие шо прооектираат парно (или во зградите)што не настегаат еден куп ребра во дневна па нека се грее цел стан со отворени врати!Клима да да работи на макс фан за да се грее спална или друг дел од станот тоа макс дување не смета,провев на врати не смета?!Кој на форумов има парапетна или типлинска со фенкојлери?!Тој што има финансии не дреми на форум,не става котел на дрва и пелети!
Сега ние ќе продаваме муда за бубрези дека со еден уред грееме три или повеќе соби!Може и Итар Пејо се греел во Прилеп а чадот(оганот)бил во Крушево!
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
5.5ка во детска е да му се одземат алатите на монтерот и мотика да му се даде.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
мене ми е тамам, поентата е вратите од детска и дневна да се нон стоп отворени така да истовремено ке треба климите да го греат и ходникот да имаат децата екстра простор за движење и играње. на крај на денот не мора да работат со full капацитет.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Колку м2 ти се дневнава и детска ? (посебно)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.976
мене ми е тамам, поентата е вратите од детска и дневна да се нон стоп отворени така да истовремено ке треба климите да го греат и ходникот да имаат децата екстра простор за движење и играње. на крај на денот не мора да работат со full капацитет.
Poentata e sto jas ne razbrav dali baraš pomoš na forumov ili ne ubeduvaš deka ne si pogrešil ..... a deka si pogrešil si pogrešil se gleda od avion. Pa ti pola stan, koj e za dneven prestoj ce go greeš so 5,5-ipolka, a drugata polovina koja e za spienje, so dve klimi, edna 5.5 i druga ne znam mozebi 3.5Kw.
Na sekoj forum na svetotov site istoto go trubat, za mali prostorii za spienje i za deca se koristat malecki i tifki klimi.
Sega ce imas dva uragana od koj edniot ce raboti kako ON/OFF klima......
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
не бе, си правам муабет, нели форум за комуникација служи. а тоа дали сум се заебал или не со тоа што кој уред како ке се користи навистина не ми е битно. битен ми е крајниот резултат, да ми биде топло кај што сакам да ми биде топло, а со овој сетап тоа ке се постигне. тоа е тоа. се друго е онака.... муабетење.[DOUBLEPOST=1552989873][/DOUBLEPOST]па дневната е прилично голема, едно 35-40 квадрата. детската некој 25-30.

Колку м2 ти се дневнава и детска ? (посебно)
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
не бе, си правам муабет, нели форум за комуникација служи. а тоа дали сум се заебал или не со тоа што кој уред како ке се користи навистина не ми е битно. битен ми е крајниот резултат, да ми биде топло кај што сакам да ми биде топло, а со овој сетап тоа ке се постигне. тоа е тоа. се друго е онака.... муабетење.[DOUBLEPOST=1552989873][/DOUBLEPOST]па дневната е прилично голема, едно 35-40 квадрата. детската некој 25-30.
Уживај си! Јас мислам дека полош ти е цртежот, околку изборот ма климите :).... Ако детската е +25квадрати, од таа класа клими 5,5ка ќе врши работа повеќе отколку 3,5ка, особено ако немаш надворешна термофасада, ако си на приземје оријентација на север-североисток и тн...а и да нема ништо од ова, сепак битно е посилна клима, особено кога се работи за детска соба голема 25-30м2...! Не му се секирај многу си го решил проблемот, ќе си работат климите и вршат работа одлично и ќе бидете квалитетно згреани ... во прва брзина на издув 5,5ка, онаа во детската ако е толкава, ќе си работи без проблем!.... Единствено што кај 5,5ките надворешната е побучна!.... Ако си ставил бафери меѓу климата и конзолите си завршил голема работа по тоа прашање, ако не, не е касно и накнадно да го направиш тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom