Најекономично греење (затоплување)

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
189
Поени од реакции
4
дали некој на форумов користи топлинска пумпа воздух/вода? кој модел и на која квадратура? колкава сметка за струја плаќа?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Vaka brat, i za karakter se raboti na krajot na kraishtata i za lichna filozofija. Jas si imam filozofija, posebno za tehnologija, deka koga mozis, plati poskapo, kupi brend. Taka i so klimite, pravev muabet so majstori, monteri na klimi, imame semeen prijatel koj 15 godini so razladna tehnika i montaza na klimi se zanimava i mi reche ako imas pari, zemaj Panasonic (prvo Panasonicot mi go spomna) ili Mitsubishi, ne zali pari za to, mashini se toa. I jas taka napraviv. Veruvam vo brendovi. I ushte 100 pati ke kupam Panasonic ili Mitsubishi ako gi imam parite za toa.

A konkretno da ti odgovoram na prashanjeto od pogore, edinstveno neshto shto zalam, e shto mesto WN ne ja kupiv SF, sega da go vratam vremeto nazad bez oko da mi trepne ke doplatev 20000 denari plus za dve SF35ki namesto dve WN35ki. Ama imaj predvid deka pak nemashe da e kako treba vo spalnata soba bidejki taa soba ima potreba od 4/4,5kw na minusnite temperaturi. Znam, merev so grealka.
Jas ne mozam da te razberam, toa ti e kako da kupish mercedes kabriolet sto trosi 3.5 gradska a sakash da ja vozish niz planina, i nie ti vikame zemi si Lada Niva da te vidi gospod (ke ti trosi poveke, a ne e bmw), i ti posle vikash jedino se zaebav sto zemav kabriolet, me grebat grankite, a planinata pak ne mozes da ja iskacish. Eve ti ja tvojata analogija so kolata, ne so prijateli.

Prvo temava e najekonomicno greenje, ti ne si ekonomicen (40k klima a zhalish za 60k klima), i ushte najbitnoto ne si zgrean.

So Tundra sto dava 2-2.5 plus panelka od 2kw ke se greese 10 godini za tie 60k kaj sto pak nemalo da bidesh zgrean. A sekako planirashe izolacija pa tundrata ke ti zavrsese rabota otkako ke staveshe izolacija.

Golem si, ti si znaesh ;)
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Jas ne mozam da te razberam, toa ti e kako da kupish mercedes kabriolet sto trosi 3.5 gradska a sakash da ja vozish niz planina, i nie ti vikame zemi si Lada Niva da te vidi gospod (ke ti trosi poveke, a ne e bmw), i ti posle vikash jedino se zaebav sto zemav kabriolet, me grebat grankite, a planinata pak ne mozes da ja iskacish. Eve ti ja tvojata analogija so kolata, ne so prijateli.


Prvo temava e najekonomicno greenje, ti ne si ekonomicen (40k klima a zhalish za 60k klima), i ushte najbitnoto ne si zgrean.

So Tundra sto dava 2-2.5 plus panelka od 2kw ke se greese 10 godini za tie 60k kaj sto pak nemalo da bidesh zgrean. A sekako planirashe izolacija pa tundrata ke ti zavrsese rabota otkako ke staveshe izolacija.

Golem si, ti si znaesh ;)
Ne e tochno brat. Izvini. Ekonomichnost vo situacijava ne se gleda kolku koshtala klimata, tuku deka na klima e ekonomichno. Zoshto se meshaat babi i zabi? Zoshto nekoj shto ke stavi LN35 vo 25m2 bi bil neekonomichen, a gi imal parite za taa LN, a realno mozel da pomine so Tundra koja e 3 pati poevtina? Zarem stvarno mislis brat deka Haier Tundra i LN e isto dali ke zemes? Jas ne mislam deka e isto.

Jas ochekuvam kvalitet, dolgotrajnost i minimum defekti od moite Mitsubishi. Dali sum vo pravo, ke pokaze vremeto, zatoa ti rekov prashaj me za 7 godini.

A milo mi e shto toa shto ne sum zgrean go prepishuvash i sfati deka e od loshata izolacija kaj mene, a ne poradi klimata, znaci ne zboruvash od zajadlivost kako nekoi tuka.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Другари една поширока информација за ова (едносмерен-двосмерен измерувач) WTF is thist crap :)) Gree Fairy LCLH има едносмерен измерувач ама има греачи ... е сеа ако мислите измерувач на температурата на собата и надвор тоа значи во случаот од Fairy надвор мери внатре немет ( ами зато постојат термометри за дома ) или нешто друго е ???
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Другари една поширока информација за ова (едносмерен-двосмерен измерувач) WTF is thist crap :)) Gree Fairy LCLH има едносмерен измерувач ама има греачи ... е сеа ако мислите измерувач на температурата на собата и надвор тоа значи во случаот од Fairy надвор мери внатре немет ( ами зато постојат термометри за дома ) или нешто друго е ???
Ednoreden i dvoreden izmenuvac e toa,
Bakarnite cevki preku koi se vrsi odavanjeto na temperaturata moze da se eden red i dva reda, gi ima i vnatresnata i nadvoresnata edinica.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Другари една поширока информација за ова (едносмерен-двосмерен измерувач) WTF is thist crap :)) Gree Fairy LCLH има едносмерен измерувач ама има греачи ... е сеа ако мислите измерувач на температурата на собата и надвор тоа значи во случаот од Fairy надвор мери внатре немет ( ами зато постојат термометри за дома ) или нешто друго е ???
Eve kolku trosi greacot kaj mene, 5wati na iskljucena klima, na gosti sme vikendov.
R32 modelite na Toshiba, Mitsu Daikin od niska/sredna klasa i cena od 500evra se bez greac, site na ednoreden izmenuvac, i kompresor od 7cc3 vo modeli 9.000btu (2,5ki), i 12.000btu(3,5ki). Sve so opravduvanje deka R32 nebara nitu dvoreden nitu pojak kompresor. Proveri i kaj drugive kako e, kollku reda, tezina na nadvoresna, kompresorce malo, na sve imaat stedeno.

Screenshot_20190119-140244.png
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
Така се разбира од постот погоре. Малце е контрадикторно те нејасно тоа што е пишано во првата реченица. Ама ако се мислело за standby или пак е исклучена заради тоа што температурата на просторот е над зададената, тогаш во ред.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Dvete klimi se Off, meracot e na taa vo dnevnata AmberNordik i za nea otcituva 5W.
Za 24h negreenje vnatre vo dnevnata T padna na 12c. Vecer u 22 ke gi pustam preku WiFi i dvete i ko ke stigneme 20c najmalku ke ima vnatre.
Screenshot_20190119-143832.png Screenshot_20190119-143853.png
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ne e tochno brat. Izvini. Ekonomichnost vo situacijava ne se gleda kolku koshtala klimata, tuku deka na klima e ekonomichno. Zoshto se meshaat babi i zabi? Zoshto nekoj shto ke stavi LN35 vo 25m2 bi bil neekonomichen, a gi imal parite za taa LN, a realno mozel da pomine so Tundra koja e 3 pati poevtina? Zarem stvarno mislis brat deka Haier Tundra i LN e isto dali ke zemes? Jas ne mislam deka e isto.

Jas ochekuvam kvalitet, dolgotrajnost i minimum defekti od moite Mitsubishi. Dali sum vo pravo, ke pokaze vremeto, zatoa ti rekov prashaj me za 7 godini.

A milo mi e shto toa shto ne sum zgrean go prepishuvash i sfati deka e od loshata izolacija kaj mene, a ne poradi klimata, znaci ne zboruvash od zajadlivost kako nekoi tuka.
Od WN serijata.ne ocekuvaj nekoj poseben.kvalitet..
WN serijata e eftina.verzija da im se parira.na kineskite klimi vo cena.
Kaj.ME primer SF e dolna klasa EF.e.sredina a LN(FH) e visoka klasa
WN ti ide dolna.niska klasa Ш liga.

Trebase da probas i drug nekoj brend pa da sporedis ne vaka samo LN e najdobara.

Primer Mitsu LN moze da mu.se fati.na stapot na TOSHIBA DAISEIKAI
Mitsu FH vo princip na rabota (softver)e polosa klima od Toshiba suzumi.
Neka ne te lazat deka LN e najdobara.Klimata ne e samo cop.scop, i eurovent.ima tuka i nacin na rabota ne e samo pusti.racno.prva vtora treta.cetvrta i.cop.ke brkame.i.ke greeme.80m2 so.edna.klima.3.5ka toa.e naucna fantstika pa ako.saka.neka ima i 20cm izolacija.
Toshiba.primer vo odnos na Mitsu Elektrik e pogore za edno skalilo ova e od iskustvo sto go.gledam vo poslednite tri meseci od zimava.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Vo sto e edno skalilo pogore? Koj modeli gi sporeduvas i vo koja kategorija? Komfort, softver? Spodeli poprecizno malku :)
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Pak so DEMAGOGIJA.
Edno e klimata da e isklucena odnosno off i moze da e izvaden i utikacot, taka i tie 5w ke si gi spasil.
Drugo e koga klimata e uklucena da gree i povremeno gasi i togas konstantno raboti greac i trosi 80-100w.
Za 24 casa rabotenje toa se minimum 2kw, mesecno 60kw. Za sporedba kaj mene Toshibata za noemvri istrosi 120kw, taka da ne e uopste mala zaguba.

Za AMBEROT, na bg forum citav deka bila on-off klima, tolku slab softver, tuka bese kazana deka ne sleva pod 600w, tamu velat deka ne paga pod 1350-1500w. Eden ja opisuva deka mu raboti 9-ka 15 minuti na 2000w i gasi na 10-15 minuti i se taka. Isto site tamu se slozni deka im trosi 70-80w na odrzuvanje od greacite
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Od WN serijata.ne ocekuvaj nekoj poseben.kvalitet..
WN serijata e eftina.verzija da im se parira.na kineskite klimi vo cena.
Kaj.ME primer SF e dolna klasa EF.e.sredina a LN(FH) e visoka klasa
WN ti ide dolna.niska klasa Ш liga.

Trebase da probas i drug nekoj brend pa da sporedis ne vaka samo LN e najdobara.

Primer Mitsu LN moze da mu.se fati.na stapot na TOSHIBA DAISEIKAI
Mitsu FH vo princip na rabota (softver)e polosa klima od Toshiba suzumi.
Neka ne te lazat deka LN e najdobara.Klimata ne e samo cop.scop, i eurovent.ima tuka i nacin na rabota ne e samo pusti.racno.prva vtora treta.cetvrta i.cop.ke brkame.i.ke greeme.80m2 so.edna.klima.3.5ka toa.e naucna fantstika pa ako.saka.neka ima i 20cm izolacija.
Toshiba.primer vo odnos na Mitsu Elektrik e pogore za edno skalilo ova e od iskustvo sto go.gledam vo poslednite tri meseci od zimava.
Извини вака, ама празнициве лошо ти влијаеле на расположението.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom