Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Имам.
FH35VE во 80м2 спрат 665w/h за 40 дена декември/јануари 2018.

Резултати од Февруари мерено од 2-3ти Февруари до 04ти Март. Комплетно опфатен целиот ладен бран што беше значи.
709часа со 431kwh.

Мерења од последните 792часа од зимата, грубо 33 дена цел Март. Просечно по 319W
 
Член од
25 август 2018
Мислења
54
Поени од реакции
29
Добив понуди за топлотна пумпа за 200м2. Едната од Даикин 15 000 евра друга од енергија 20 000 евра. Мулти сплит инвертер на тошиба ми понудија 2800 до 3000 евра со две помали дувалки за соби е една парапетна во дневна главна за еден спрат. Сепак одлучив за втората варијанта каде што е доста поефтина. Сега останува да одлучиме дали Даиким или Тошиба мулти сплит. Ако има некој искуство со некои од овие да сподели. Во пролет ќе се инсталираат па ќе се споделат слики со вас
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Добив понуди за топлотна пумпа за 200м2. Едната од Даикин 15 000 евра друга од енергија 20 000 евра. Мулти сплит инвертер на тошиба ми понудија 2800 до 3000 евра со две помали дувалки за соби е една парапетна во дневна главна за еден спрат. Сепак одлучив за втората варијанта каде што е доста поефтина. Сега останува да одлучиме дали Даиким или Тошиба мулти сплит. Ако има некој искуство со некои од овие да сподели. Во пролет ќе се инсталираат па ќе се споделат слики со вас
Jas pred da stavam klimi Fevruarito bev kaj eden prijatel prvo koj imashe multi-split od Toshiba vo kukjata negova. Ne znam tochno kolku kw mu beshe nadvoreshnata no znam deka imashe edna vnatreshna 5,5 kw parapetna vo dnevnata i ushte po edna vnatreshna co siba kaj decata i kaj nego vo spalna. Otidovme so zena mi za da vidime kako izglrda greenje so klimi, dotogas ne znaevme. Covekot beshe prezadovolen, samo pofalni zborovi imashe, 2015 go stavil sistemot. Mi pokaza nekoi smetki znam za struja, edna za Januari 2017, 7500 denari, a drugata Januari 2018, 6600 denari. Stotina kvadrati negde, cetvorocleno semejstvo, so mashina za pajnci, sushara za alishta. Trite vnatreshni edinici ukluceni 24/7 so otvoreni vrati od sobite za i hodnik i se da se gree.

Toa e toa shto mozam jas da ti go kazam.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
подното греење,грее само под,му треба побајаги енергија за да загрее и одржава под.побавен фидбек.
знаеме дека температурата на подот е најниска,поради ладниот воздух кој паѓа природно доле.да загрее цела плоча доле,па плочки или ламинат па додека продре топлината....
за разлика од климата која грее воздух,побрз фидбек,зидови ентериер упиваат топлина одма.
плус подното ,целата микро прашина што ќе падне доле со топлината ќе го контаминира целиот затоплен воздух.
јас не сум за подно.[DOUBLEPOST=1542286566][/DOUBLEPOST]
Jas pred da stavam klimi Fevruarito bev kaj eden prijatel prvo koj imashe multi-split od Toshiba vo kukjata negova. Ne znam tochno kolku kw mu beshe nadvoreshnata no znam deka imashe edna vnatreshna 5,5 kw parapetna vo dnevnata i ushte po edna vnatreshna co siba kaj decata i kaj nego vo spalna. Otidovme so zena mi za da vidime kako izglrda greenje so klimi, dotogas ne znaevme. Covekot beshe prezadovolen, samo pofalni zborovi imashe, 2015 go stavil sistemot. Mi pokaza nekoi smetki znam za struja, edna za Januari 2017, 7500 denari, a drugata Januari 2018, 6600 denari. Stotina kvadrati negde, cetvorocleno semejstvo, so mashina za pajnci, sushara za alishta. Trite vnatreshni edinici ukluceni 24/7 so otvoreni vrati od sobite za i hodnik i se da se gree.

Toa e toa shto mozam jas da ti go kazam.
за 2000 евра подобро е да се купи 4 клими по 500 евра и да се постават во сите 4 краеви од куќата.
пушти ги да дуваат,ќе имаш иста или слична сметка за струја.
муабетот ми е ако ти се зезне моноблкот ќе немаш никаде греење.а вака една клима да откаже имаш 3.и со 3 клими пак ќе грееш 100м2
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
@macci jas moeto mislenje za multi-splitot go imam kazano nekolku pati tuka. Covrkov go uma prochitano sigurno tuka. Spored mene, sem ako nema kade da gi zakachi nadvoreshnite edinici, togas treba multi split da stavi, a vo sprotivno bi bilo pozgodno posebno da stava. Sepak, chovekot si odluchuva sam.
 
Член од
25 август 2018
Мислења
54
Поени од реакции
29
@macci Да секако е подобро така. Но изгледот на куќата со закачени 7 надворешни единици на два катаќе биде никаков пренатрупам. Плус и бучавата.
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Добив понуди за топлотна пумпа за 200м2. Едната од Даикин 15 000 евра друга од енергија 20 000 евра. Мулти сплит инвертер на тошиба ми понудија 2800 до 3000 евра со две помали дувалки за соби е една парапетна во дневна главна за еден спрат. Сепак одлучив за втората варијанта каде што е доста поефтина. Сега останува да одлучиме дали Даиким или Тошиба мулти сплит. Ако има некој искуство со некои од овие да сподели. Во пролет ќе се инсталираат па ќе се споделат слики со вас
Што се имаш вклучено во овие цени од 15К и 20К, кои модели точно (Даикин/Тошиба) и останатите работи претпоставувам ова е конечната цена до пуштање на системот да грее.
Ако сакаш сподели овде ако не по ПП.
Благодарам.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
238
Поени од реакции
166
Потребно е и да се размислува и како ќе се одвиваат работите во иднина, сега точно деќа никои не може да ја предвици иднината, но мислам дека за 2 до 3 години масовно ќе почне да се ставаат фотопанели за произвтоство на струја и секои ке може финансиски да си овозможе произвотсво на своја струја, Така да според мене без разлика кои точно начин на греење ке се избери мислам треба да биде на струја.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Сега сите поверувајте дека монтажата навистина е извршена од страна на овластен сервис.
Без никаков доказ со слика од гаранцијата и да се види кој се има потпишано.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Таман работа
20181020_161754[1].jpg 20181020_161801[1].jpg
Ова е во Скопје!Сите до една се Vivax
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Како фино се намонтирани Vivaksite,ваљда од овластен сервис?
Balkunot go imaat rasipano so ovaa montaza
Na leto pozesko na zima poladno e na balkunot so vakva montaza[DOUBLEPOST=1542300443][/DOUBLEPOST]
Montazata se Vrsi sprema mestopolozbata neznam sto ti e cudno.

I sekako lugevo znaat sto e kvalitet Vivax

A ne tezgarinja Gree.
Najeftini se ovie tezgerinjata od VIVAKS zatoa gi ima najmnogu
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Montazata se Vrsi sprema mestopolozbata neznam sto ti e cudno.

I sekako lugevo znaat sto e kvalitet Vivax

A ne tezgarinja Gree.
Montazata se Vrsi sprema mestopolozbata neznam sto ti e cudno.

I sekako lugevo znaat sto e kvalitet Vivax

A ne tezgarinja Gree.
Климе Тајфуни ке имаат на терасата,не е употреблива,што се чудиш?
какви местоположби каков бакрач,
А ако уште еднаш нешто попиташ ке почнам да ти цртам!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom