Најекономично греење (затоплување)

Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Еве како се врши монтажа на Vivax клими од овластен сервис во нашето соседство: http://www.elitemadzone.org/p3864087

Нема вакумирање, 2 метри цевки, му стаиле и едно индукторче со образлошение дека тоа било громобран. :LOL:

Осум часа работа за само 150 евра! :eek:
Читајте ги и постовите што следат, добар хумор за пред спиење. :LOL:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Сега сите поверувајте дека монтажата навистина е извршена од страна на овластен сервис.
Без никаков доказ со слика од гаранцијата и да се види кој се има потпишано.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Jas koga go kupiv Vivax inverter firmata ( servisot ) sto mi go montirase go montirase so 4 metri bakarni cevki so fakumiranje na vakum pumpa 25 minuti.
Jas sum prezadovolen od monterite odlicno si ja zavrsija rabotata.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
234
Поени од реакции
154
Дефинитивно најекномично е Соларно греење. Грејната сезона ја намалува од 6 месеци на 3, каде што месециате октомври, ноември и март немате никаков трошок за струја, а другите (постудените месеци) декември, јануари и фебруари сметката за струја се значително намалува. Пример на следниот линк https://www.youtube.com/watch?v=5YrhHtg_7ws а за повеќе гуглајте "Соларно греење" или слично.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Дефинитивно најекномично е Соларно греење. Грејната сезона ја намалува од 6 месеци на 3, каде што месециате октомври, ноември и март немате никаков трошок за струја, а другите (постудените месеци) декември, јануари и фебруари сметката за струја се значително намалува. Пример на следниот линк https://www.youtube.com/watch?v=5YrhHtg_7ws а за повеќе гуглајте "Соларно греење" или слично.
Неможам да се сложам. Ова е решение за топла вода летно време. А ако постигне некој киловат зимно само на среќа. А летно време ќе се топи железо со толку вакуумски цевки.

Имено подобро е да се оди на Соларен фотоволтаик со Грее Хансол како што има во понуда. Со тоа ладењето барем ќе е бајаги намалено, а и греењето колку толку потпомогнато од фотоволтаикот.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
234
Поени од реакции
154
Неможам да се сложам. Ова е решение за топла вода летно време. А ако постигне некој киловат зимно само на среќа. А летно време ќе се топи железо со толку вакуумски цевки.

Имено подобро е да се оди на Соларен фотоволтаик со Грее Хансол како што има во понуда. Со тоа ладењето барем ќе е бајаги намалено, а и греењето колку толку потпомогнато од фотоволтаикот.
Точно дека има недостатоци но и има дел што фунционира, прво јас имам соларен систем за топла вода и тој незнам како но работи и во зимски услови на тепература под нулата. Исто така не напоменав за летно време ако не се користи треба системот да се заштите од дирекно изложување на сонце.

Дали може да пратеш линк системот кој ти го препорачуваш соларен фотоволтаик со грее хансолл
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Повели.
https://www.greeonline.com/products/gree-solar-hybrid-hi-wall-inverter-air-conditioner

П.С. И јас имам солар за топла вода, и затоа и ти кажувам дека нема да функционира. Од проста причина наречена капацитет. Глупаво е за солар да се брка капацитет во зима, него приоритетот му е за лето. Ќе е многу скапо, а ефектите лимитирани. Кај солар монгу пологично е да се бара да ЛАДИ, бидејќи природно распределбата е многу подобра. Колку повеќе грее сонце, тебе ти треба повеќе ладење. Значи соларот е поефикасен. А за греење е обратно, тебе ти треба греење кога нема сонце. И затоа нема логика.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.914
Соларно греење само со бафер, и бајги е поскапа инвестицијата.

Би местел ама само со новиве композитни бојлери од Еуротерм.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
fala jas pomisliv direkno prekluceni fotonaponski paneli na klima
Да, таков е системот. Фотоволтаици влегуваат во климата. А таа си е плус на струја од штекер. И делот што неможе да го покрие фотоволтаикот го влече од штекер. Прекрасно решение за некој кој има многу лесен пристап до кровот.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Да, таков е системот. Фотоволтаици влегуваат во климата. А таа си е плус на струја од штекер. И делот што неможе да го покрие фотоволтаикот го влече од штекер. Прекрасно решение за некој кој има многу лесен пристап до кровот.
Hibridni inverter klimi??? Shto rabotat solarno??? Kakva e ovaa gjavolshtina??? Postoi i vakva rabota? I kaj nas???
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Hibridni inverter klimi??? Shto rabotat solarno??? Kakva e ovaa gjavolshtina??? Postoi i vakva rabota? I kaj nas???
Да, го има во салонот на грее изложено од Тито кога беше жив и сите бевме сложни другари.

Јас се интересирав летово и хансолот беше 52000 денари за хансол со фотоволтаик, со тоа што монтажата е секако многу зависна од локацијата и комплексноста.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Да, го има во салонот на грее изложено од Тито кога беше жив и сите бевме сложни другари.

Јас се интересирав летово и хансолот беше 52000 денари за хансол со фотоволтаик, со тоа што монтажата е секако многу зависна од локацијата и комплексноста.
A kaj beshe ti da kazis za vakva rabota koga kupuvav klimi da se rasprasham? Sho kjutis? Kukjava mi e 24 casa na den na sonce.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Еве тука. Сепак дискутабилниот дел е тој со греењето и колку ефект ќе има. Со оглед на тоа што и самата клима е малку пониско ефикасна. Така да сосем е возможно да е сличен ефектот на месечно ниво со хиперинвертер за ладење, а да е повисока за греење.

А за ладење имам мерено за кај мене пуштена 24 часа цело лето навечер на 26Ц, а преку ден на 24Ц и тоа и кога бев на одмор не ја изгасив за да си тера и спратот да си е таманка.

За 4172часа или 173 дена или 5,7 месеци ладење комплет се на се е потрошено 437KW, по 6 денари киловат еве да речеме дека повеќе било во скапа тарифа тоа се 2670 денари. Комплет цело возможно лето опфатено. Климата не ја гасам, од ладење, ја префрлам на греење кога ќе треба.

А со оглед на тоа што хансолот има послаб пдизајн и послаб скоп и општо е доста послаба клима, мислам дека ефектот тие 2670 денари за цело лето ќе се минимално намалени, а се комплицира монтажата, и слично. А може и да е повисока цената на греење во споредба со FH35VE со оглед на фантастичниот COP што го има FH на сите температури.

 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Еве тука. Сепак дискутабилниот дел е тој со греењето и колку ефект ќе има. Со оглед на тоа што и самата клима е малку пониско ефикасна. Така да сосем е возможно да е сличен ефектот на месечно ниво со хиперинвертер за ладење, а да е повисока за греење.

А за ладење имам мерено за кај мене пуштена 24 часа цело лето навечер на 26Ц, а преку ден на 24Ц и тоа и кога бев на одмор не ја изгасив за да си тера и спратот да си е таманка.

За 4172часа или 173 дена или 5,7 месеци ладење комплет се на се е потрошено 437KW, по 6 денари киловат еве да речеме дека повеќе било во скапа тарифа тоа се 2670 денари. Комплет цело возможно лето опфатено. Климата не ја гасам, од ладење, ја префрлам на греење кога ќе треба.

А со оглед на тоа што хансолот има послаб пдизајн и послаб скоп и општо е доста послаба клима, мислам дека ефектот тие 2670 денари за цело лето ќе се минимално намалени, а се комплицира монтажата, и слично. А може и да е повисока цената на греење во споредба со FH35VE со оглед на фантастичниот COP што го има FH на сите температури.

имаш ли ваква статистика за (греење) минатата грејна сезона? Или ако си објавил, ако не ти е тешко да видиме уште еднаш...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom