Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Јас имав у поранешната канцеларија . Стара беше 10 и кусур години он оф клима немаше мака , работеше нон стоп и за сите години не беше ни сервисирана ниту дополнет фреон. Башка и за 10 години дали 5 пати се чистени филтрите :) п.с уште работи нема мака .

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.831
Поени од реакции
7.553
На скала од 1 до 10 колку треба да си очаен за да се контраш и напаѓаш меѓу себе и к. да те боли за квалитетна дискусија. Притоа она малку знаење што си го добил да го искористуваш извртувајќи муабети и ширење дезинформации.
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
497
Поени од реакции
280
Здраво на сите, сакам да ми предложите клима уред за затоплување на отприлика 50-55 квадрати. Марката не е битна, битно е да е квалитетна. Во другиот стан имам Грее Ломо 3.5 со која затоплувам 35-40 квадрати и сум задоволен. Предходната зима затоа што беше потопла ја греев и плус спалната уште 20мк. Цената да биде од 500 до кај 800-900 евра макс. За тие скапите и сам знам шо е добро :) Фала
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Штом имаш Ломо ЛцЛх стави си една таква и на скроз другиот една Ломо Еко. Горе доле има ја знаеш работата. Плус две ќе бараш попуст за купување и за монтажа. Би требало да е совршено решение.

Лцлх ќе ти е главна и ќе ја форсираш повеќе, а ломо екото ќе ти е стално 2C испод другата ставена.

27000 плус 20000 плус 100еур монтажа 51000 и ако се убави попувче во секој случај си во буџет, а добиваш максимум топлина за парите.
Здраво на сите, сакам да ми предложите клима уред за затоплување на отприлика 50-55 квадрати. Марката не е битна, битно е да е квалитетна. Во другиот стан имам Грее Ломо 3.5 со која затоплувам 35-40 квадрати и сум задоволен. Предходната зима затоа што беше потопла ја греев и плус спалната уште 20мк. Цената да биде од 500 до кај 800-900 евра макс. За тие скапите и сам знам шо е добро :) Фала
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Здраво на сите, сакам да ми предложите клима уред за затоплување на отприлика 50-55 квадрати. Марката не е битна, битно е да е квалитетна. Во другиот стан имам Грее Ломо 3.5 со која затоплувам 35-40 квадрати и сум задоволен. Предходната зима затоа што беше потопла ја греев и плус спалната уште 20мк. Цената да биде од 500 до кај 800-900 евра макс. За тие скапите и сам знам шо е добро :) Фала
55m2 vo kuka ili stan so izolacija ili bez izolacija ?
Za 55m2 podobra bi bilo Edna 3.5kw klima inverter i Edna 2.5kw
Okolu predlog na klima inverter Jas bi ti preporacal 3.5kw na greenje do -15 stepeni https://www.neptun.mk/categories/INVERTER_SISTEMI/LG-S-12-EQ-NSJ---S-12-EQ-UA3
A drugara 2.5kw https://klimi.mk/product.php?id=117
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
55m2 vo kuka ili stan so izolacija ili bez izolacija ?
Za 55m2 podobra bi bilo Edna 3.5kw klima inverter i Edna 2.5kw
Okolu predlog na klima inverter Jas bi ti preporacal 3.5kw na greenje do -15 stepeni https://www.neptun.mk/categories/INVERTER_SISTEMI/LG-S-12-EQ-NSJ---S-12-EQ-UA3
A drugara 2.5kw https://klimi.mk/product.php?id=117
KAko mozes da go preporacvas lg to koga e nov model i uste zima nema videno.
Ili dobra e na ladenje.-i on off e dobra na ladenje.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
KAko mozes da go preporacvas lg to koga e nov model i uste zima nema videno.
Ili dobra e na ladenje.-i on off e dobra na ladenje.
Vikas LG-to ne videlo zima t.e deka e nov model pa ne bil dokazan a da te prasam Jas tebe i novoto tezgere gree fairy e novo ne dokazano pa Vie go nudite kako odlicen model https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-1249#post-8489141
Za razlika od ova nedokazano tezgere LG-to jas sto mu go preporacav na covekot e dokazan brend so eurovent.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Vikas LG-to ne videlo zima t.e deka e nov model pa ne bil dokazan a da te prasam Jas tebe i novoto tezgere gree fairy e novo ne dokazano pa Vie go nudite kako odlicen model https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-1249#post-8489141
Za razlika od ova nedokazano tezgere LG-to jas sto mu go preporacav na covekot e dokazan brend so eurovent.
I od toj eurovent sto se gleda za LG to deka e vsusnost 2.5ka

Ti mu nudis navodna 12ka koja po performansi e 9ka. Bravos:)
Neka si ja kupi .
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.831
Поени од реакции
7.553
Реално оваа ЛГ клима е декларирана на 2.5 за average клима што значи ќе си има проблеми доколку стегни ладно време. Додуша зависи во кој град си ама некако како што гледам климите од ЛГ што се нудат тука не се за под -10 температури.

БТВ не мора да се навредувате, можи да посочите што е лошо кај тоа што се нуди па и тој што прашува да поднаучи малку.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
LG јас избегавам. Многу недоверливи производи околу мене се јавија. Од ТВ па до клими и тоа скапи.
Јас не би зимал поготово не ако се гњави климата да грее.

За ладење да пирка ако ја најдам на компензација пеки иначе јок.
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
497
Поени од реакции
280
Значит викате да ставам 2 клими наместо една појака ? Иначе е стан во постара зграда но со нова дограма, али нема стиропор на фасадата. Ориентација е исток - југ - запад. Дневна со кујна е околу 50 квадрати али ходници ова она 55 одприлика без спални...
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Абе сеа, тоа се зависи од просторот врати колку има или големи простории споени.

Исто ќе ти биде ако киловатите ги дадат ама зависи и како се дистрибуирани.

Башка една јака централно ќе ти е јако на тоа место со јака клима. Дали треба да ти е топло и од другата стрна или па сакаш поладнички спални... зависи кој како сака. Треба да си видиш. Во секој случај буџет имаш и за едното и за другото само треба да си видиш.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
Значит викате да ставам 2 клими наместо една појака ? Иначе е стан во постара зграда но со нова дограма, али нема стиропор на фасадата. Ориентација е исток - југ - запад. Дневна со кујна е околу 50 квадрати али ходници ова она 55 одприлика без спални...
За таа квадратура јас би одиграл со LomoLCLH 5,5kw, после вакво корисничко искуство во прекланската ладна зима на -20 не ти треба друга клима.
55m2 може со една 3,5ка да ја грееш во Ноември и март ама после ке ти ѕнѕаат у стерео две надворешни а 5,5кава е сигурно потивка од двете.
И на монтажа ке те фати 40евра поефтино.
LCLH1234.jpg
LCLH12345.jpg
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Јас никако не би одиграл на кинески бренд. ако ти е за основно греење оди на докажан бренд, не слушај тролови. Оди што користи западниот свет, односно пред се Јапонско нешто., зашто пред се се лидери за инвертер технологија. се друго е copy paste односно бледа копија.
Имаш многу продавачи на клима уреди на форумов што имаат и те каква директна корист од одреден бренд или модел. И тоа не е само еден.
Кога нешто се купува како основно средство за греење, не за догревање би размислил два пати на што да дадам пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom