Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Некој има предлог како да се намали буката од надворешната единица? Голема мана на Хансол -20 се покажа големата бука која пречи особено навечер. Ако бучи сега на вакви температури од 0 до 10 степени на пониски температури можи да е само полошо.
Не знам.како.ти.е наместена надцорешната ама кај мене хансолот е многу тивок нема гумици
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Некој има предлог како да се намали буката од надворешната единица? Голема мана на Хансол -20 се покажа големата бука која пречи особено навечер. Ако бучи сега на вакви температури од 0 до 10 степени на пониски температури можи да е само полошо.
Еве шо викаат Финците за тој Хансол до -20
Нека не ве трујат GREE лобите овде.
Читајте и едуцирајте се пред да ги дадете тешко заработените пари.

Unfortunately, Gree Hansol 35A / W went to find a new home. The voice problem got even worse and the strong resonances of the indoor unit came in so that the pump raised the people of the house. The indoor unit received these resonance attacks several times a day, and no sound disappeared before the rounds of the compact were changed or the indoor unit was pressurized. These, in addition to the previous audio problem.

Because of the previous dissatisfaction with the machine's sound level, the seller suggested replacing the resonance problem with the Mitsun FH25 with an additional price of 478 euros. (Hansol's mounting price is 1400 euros (installation 549e)). However, I did not end up accepting the offer because the merchant could not give any guarantee that the problem of sounding can be corrected. For me, an additional investment of 500 euros would have been the threshold for a merchant to carry it, if necessary, even to move it to the outdoor unit at no extra cost if Mitsu does not turn out to be quieter. This merchant was not ready to commit. In this situation, there was certainly some kind of difference in perception of the level of requirement, I myself expected to ask for a normal, life-buzzing sound level, but the seller assumed I would require a complete silence.

At the same time, I also suggested the transfer of the current outdoor unit to the place I originally proposed for the sauna wall. The seller would have been ready to move the outdoor unit, but in the same context, he stated that the transfer of the outdoor unit and the length of the tube do not necessarily solve the resonance of the indoor unit, i.e., give no guarantee that this problem will be eliminated. This was the point for me to say that maybe it is better to move forward. The seller certainly did not have the full interest or professionalism to take the problem to resolve.

behind the link is a video, which I had stored in the indoor unit of the sound it resonates, and I have this seem also to the seller. It is difficult to record audio because of the poor quality of the mobile phone microphone, but it should not be clear to anyone about the kind of voice being spoken to. The machine blows in this second power, and the TV is off at a meter's distance.

https://www.dropbox.com/s/i5g6i0iizjv1nxt/20161027_073948.mp4?dl=0

After that, we decided to unload the deal and the seller took the pump off. Although my experience was negative for Hansol, I still do not want to condemn the pump. Warm enough for at least these zero balloons, and the device will surely be of value for money at that 869 euro price, especially now with the wific. The lesson of this was at least the fact that the location of the outdoor unit should really be chosen with care. There are always embarrassingly manageable elements in the installation, and at this time several things went simultaneously. At some point, the salesperson stated that nothing would have guaranteed the silence of the machine at the installation site I proposed on the wall of the sauna in relation to the upstairs spaces. That's it, it's a business and a mistake.

I do not mention the name of the firm here. However, the deal was actually dealt with, and the vendor did not even charge any "lost supplies". Attached also an image from the outside where it can be said that the installation was not really the hardest to get ... The firm has sometimes advertised in the forum, so maybe we still hear the other side of the story?

Sometimes you have to make rigorous decisions that you do not have to worry about 24/7 whenever you listen to the tune. It annoys me but when the pump is now moving forward.
But that is the subject where the Gree Hansol 35's outdoor unit was so fierce to me that I bought a purse and replaced the Mitsun FH25 model ( http://lampopumput.info/foorumi/index.php?topic=23516.0 )

I'm just talking with a few hours of experience, but I'm going to do this first, as well as I put Hansol on, and I'll post it later when experience is accumulated.

Indeed, the machine came in exactly the same position as Hansol, and I'm happy to find that at least this short test shows that the outside unit's voice is not inside. I did not think Hansoliak was particularly loud listening to the outside, but the difference to Mitsu is clear. This sound is evenly even in rounds and does not have such tangled noise as Hansol did.

In a silent house, blowing 2 strokes, and catching 31 degrees, I hear a little bit of the sound of the outdoor unit at certain points of space, but this sound does not go into disturbing, but suffers enough of the other sounds of the house. No longer an evergreen lawn!JES!


Other remarks:
- The indoor unit gets almost silent when needed. I was in Hansol to miss a lower blow speed for special situations. Sure, in this plane, the air will not propel at any of the two lowest speeds, but I think it is really necessary speeds because the buffers and the sound can be left without power when the machine is not shut down. 2 strokes on the twin (3 speeds) seem to be significantly lower than the Hansolin 2 speed, but the air volume is also a bit smaller. (Mitsu 378m3 / h, Hansol 420m3 / h). I almost dare say that the speed is quieter than the Hansolin silent mode (350m3 / h).

- The difference between the 3/4 speeds (2 or 3 stops) is quite high for the sound level and blowing. It's a bit difficult to evaluate this because the 3-speed is so quiet. Blowing speeds would work better if there were one more level in the meantime. I'm probably going to try not to use that quadruple speed when it is just in the cold or at night.

- The indoor unit is clearly firmer than in Hansol. This is not a beautiful one, but the end result was not as bad as I was afraid
Hansol was, however, in my opinion better looking.

- During the defrosting, the "loose throwing" in Mitsu is much quieter than in Hansol. We did not get used to that one day Hansol's voice, but he fell silent often during defrosting. Now I have not noticed that problem at least yet.

- The split of air ducts in two parts seems like a solid idea, although this is not a staircase. It may be that the function is left unused, but it does have a feature that could be a standard frame on all machines.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Некој има предлог како да се намали буката од надворешната единица? Голема мана на Хансол -20 се покажа големата бука која пречи особено навечер. Ако бучи сега на вакви температури од 0 до 10 степени на пониски температури можи да е само полошо.
Стави ја на ауто брзина, не ја форсирај на високи темперарури 27 на пример а дома тине под 20ц, постепено покачувај ја температурата на климата,по еден до два степени од тоа што сакаш да го постигнеш...Јас ја работам со ifeel вклучен, бидејки таков ми е распоредот во просторијата каде што е климата, далечинското ми е на еден крај во собата каде што седам преку денот а климата дува во спротивна насока(што е добро не ти дува над глава),затоа добро доаѓа тој ifeel во мојот случај...Кај мене надворешната единица не бучна како што велиш,немам бафер гумици,бучна беше на високите минуси лани во јануари,во овој период не се осеќа..
Поздрав
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Gi montirav bas na den pred Badnik, pred da ja montiram ednata ja rasturiv vnatresnata i nadvoresnata edinica, si praevme obuka, da vidam dali ima se sto e opisano filtri, jonizator, ekspanzionen ventil, senzori nadvor , senzori za pritisok, greac na kompresor i sasija, ekspanzionen ventil. Ja pustam najprvin ednata vnatre bese 8-9 stepeni, nadvor -15 moze i poveke. Rabotese moze 10 min i prekina, e cudam sto e rabotava, izlegov nadvor i gleam pravi defrost, mi padna cudno mnogu brzo napravi. Potoa cela zima ne zastana za defrost ili ne sum ja primetil. Sto napravi, gi uci uslovite na rabota i potoa ja regulira ekspanzijata ( so frekfencijata na kompresorot i ekspanzioniot ventil) se so cel da ne i zamrzne nadvoresnata edinica. kondez ima ama ne mrzne. Moze da regulira bidejki ima predimezionirani izmenuvaci vnatre i nadvor (dvoen izmenuvac). Znaci mnogu ok sklopena masina i softveriski i hardverski usoglasena. Na -7 ja dava nominalnata moknost na greenje(3.7kW). Najvisokata smetka mi bese 4900 denari. izolacija imam? sendvic 16/10/16 i rehau prozori so termopan.
Toa e ok model na kima...GREE LOMO LCLH, se raboti za dobar model na GREE. Loso esamo sto C&H manipulira so rabotnata temperatura ( od -25C )[DOUBLEPOST=1511205528][/DOUBLEPOST]Istiot ured go iamte vo GREE za nesto poniska cena[DOUBLEPOST=1511206107][/DOUBLEPOST]
Некој има предлог како да се намали буката од надворешната единица? Голема мана на Хансол -20 се покажа големата бука која пречи особено навечер. Ако бучи сега на вакви температури од 0 до 10 степени на пониски температури можи да е само полошо.[/QUO
Se raboti za dobar model na GREE. Mislam deka treba da gi viknes montazerite da se proveri dali e montirana ok. Klimata e generalno mnogu tivka. Moze da sozdava rezonansa od mestoto na montazata na nadvoresnata edinica. Neka proverat.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Комшијата купи грее хансол, кај и да е се спрема сам да ја одмонтира внатрешната и да оди да им ја акне од глава директно во продавница.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Стави ја на ауто брзина, не ја форсирај на високи темперарури 27 на пример а дома тине под 20ц, постепено покачувај ја температурата на климата,по еден до два степени од тоа што сакаш да го постигнеш...Јас ја работам со ifeel вклучен, бидејки таков ми е распоредот во просторијата каде што е климата, далечинското ми е на еден крај во собата каде што седам преку денот а климата дува во спротивна насока(што е добро не ти дува над глава),затоа добро доаѓа тој ifeel во мојот случај...Кај мене надворешната единица не бучна како што велиш,немам бафер гумици,бучна беше на високите минуси лани во јануари,во овој период не се осеќа..
Поздрав
Znaci ne e preporacliva za niski temperaturi?
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.029
Поени од реакции
711
Сметка за струја од 17.10 до 14.11 за 73м2 стан со 10цм и одлични пвц прозори = 2516 денари.
Клима - Carrier Iplus Inverter плус калориферче у спална соба.
Дома сум со двегодишно дете.
Надвор времето ко шо знаете беше поприлично топло.

Јас сум задоволен.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Ne mislev na razbiranje na funkcioniranjeto na inverterot tuku na COP-ot sto go vadi.
Te razbiram na sto aludiras ti i ti priznavam deka daleku poudobno e greenjeto so radijatori bez duvanje i deka e podobro rasporedena toplinata ama eve sega vo spalna mi e 21C i ne ja uklucuvam drugata klima sto ja staiv pred kratko vreme zasto ne sakam potoplo tamu da bide cekam da padne pod nulata nadvor a prosekot na potrosena struja na Daikinot za poslednive 18 dena e 354W na cas.
Kaj tebe sto vika meracot za istiot period??
Се што сакам да кажам е дека 1кв електрична енергија + магија не е еднаква на 4-5-6-7кв топлинска енергија со директна трансформација. Но 1кв електрична енергија во топлинска пумпа која работи на инвертер кога е +7 степени може да пренесе 3-4-5 кв топлинска енергија.

Инаку, немам посебен мерач за да видам колку влече самиот систем за греење, и навистина не знам. Но, можам да постирам колку ми беа сметките за струја (не само за греење) последните две грејни сезони.

Кај мене е местено Кано 2ка за цела куќа (2 сонди по 4 КВ инсталирана моќност = 8КВ). Куќата е на два спрата, од кои активно се загрева само долниот спрат. Горниот кога како затоа што не секогаш има луѓе таму. Тоа му доаѓа цел долен спрат, околу 60 квадрати (соба со телевизор, дневна, спална, купатило). Горе исто има 3 спални + трпезарија со кујна (секој радијатор си има термовентил за регулација на температура). Целата куќа е околу 130 квадрата (2та спрата). Изолација има, надворешна 10 цм стиропор + лепак + абриб. Внатре, долниот спрат е ламперија. Горниот спрат има тервол врз таванот. Прозорците се сите со двојно стакло. Ролетни насекаде.

Инаку, се додека температурата се врти во рангот на 5-10 степени, внатре без загревање е околу 17-20 степени.

Режим на работа: 23 степени греење, 15 степени мирување. Една сонда од 4 KW работи нон стоп, другата сонда 4 KW ќе се уклучува повремено (кога има луѓе горе). Има термостат со програмирање за секој ден во неделата, и работи по следниот начин.
Пон-Петок: Наутро од 4:00-7:00 часот и попладне 16:00-22:00 часот активно греење. Остатокот од времето, пасивно.
Саб-Недела: 5:00-22:00 активно греење.

2015/2016 Мека зима, цела грејна сезона беше некоиси 10 000 денари.
2016/2017 Ноември околу 2000 денари сметка за струја, декември 3500, јануари 4 500, Февруари 3 000, Март 1800.
Сметката за струја вклучува бојлер, телевизор, два фрижидера, перална, осветлување.

Оваа сезона го уклучив на 08.11.2017, па ќе видиме како ќе биде со сметките оваа година.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Znaci ne e preporacliva za niski temperaturi?
Баш напротив, јас поминав со неа лани во најладното побарај мои стари постови, пишав дека е побучна на тие температури..Можам да ја споредам со виваксот кој го имам и кој е дупло побучен од Хансолот! Неможам да ја споредувам со други клими кои ги немам видено како работат споредувам тоа што го имам..Колку што знам ти немаш клима уред и неможеш ни објективно ни субјективно да носиш заклучоци за бучавоста и моќноста на некоја клима..Едно е да имаш уред а друго е да кажуваш искуства на комшијата!
 
Член од
20 ноември 2017
Мислења
14
Поени од реакции
35
Zdravo
Zaintetesiran sum za inverter za 35 m2 za Bitola se mislam pomegu gree amber i mitsu fh 35. Ve molam za preporaki. Moze i nekoja treta. Budzet 1000-1100 eur
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Баш напротив, јас поминав со неа лани во најладното побарај мои стари постови, пишав дека е побучна на тие температури..Можам да ја споредам со виваксот кој го имам и кој е дупло побучен од Хансолот! Неможам да ја споредувам со други клими кои ги немам видено како работат споредувам тоа што го имам..Колку што знам ти немаш клима уред и неможеш ни објективно ни субјективно да носиш заклучоци за бучавоста и моќноста на некоја клима..Едно е да имаш уред а друго е да кажуваш искуства на комшијата!
Interpunkciskiot znak "?" oznacuva prasanje. Znaci jas ne konstatirav tuku te prasav.
Bas mi e milo sto mi ja pratis karierata,ama izgleda odamna ne si napravil update vo vrska so moite grejni tela.
Na sto se dolzi nervozata na site gree useri ovde,dali mozebi na bucavata sto ja pravat nadvoresnite edinici? Ve prasuvame za klimite vasi,ne vi pcueme majka,olabavete se malku
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Некој има предлог како да се намали буката од надворешната единица? Голема мана на Хансол -20 се покажа големата бука која пречи особено навечер. Ако бучи сега на вакви температури од 0 до 10 степени на пониски температури можи да е само полошо.
Не треба да има било каква бука. Кај мене нема бафери ама ете ти пробај,ако не помогне викни ги од сервис да не е некој капак или друг дел разлабавен.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Не треба да има било каква бука. Кај мене нема бафери ама ете ти пробај,ако не помогне викни ги од сервис да не е некој капак или друг дел разлабавен.
Dali moze tie bufferi da se napravat od guma platno ili ima nesto specificno?
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Dali moze tie bufferi da se napravat od guma platno ili ima nesto specificno?
Јас не би знаел да ти кажам бидејќи ги немам. Ама мислам дека работата дирекно да не се допираат мет.држач(носач) со над.единица.
Можно е да помине некоја иновација во тој правец.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom