Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Затоа што ласерски термометар... Светлината од ласерот мора да се одбие од нешто, за сензорот да добие повратна информација. Воздухот е провиден, ерго - нема од што да се одбие ласерот. Тоа што ќе измериш, е саќето (хитсинкот) од климата, кое има повисока температура од воздухот. Така ако си мерел, ништо чудно да постигнала таа Вивакс клима толкава (за неа) висока температура. Ако не веруваш, пробај да го впериш ласерскиот термометар нагоре во небото, и кажи ми овде што си измерил.

Јас сум од Скопје инаку.


П.С. Климе е нагалено од Клима уред, као надимак што си даваат другари. Нема лутење за надимци, еден пријател го викавме Брзи, а беше најспориот човек на планетава. Друг го викавме Трезниот, а цело време беше камен пијан. Во однос на нивните надимци, Климе е супер (и многу слично со Клима уред). :)
Do nekade si vo pravo okolu laserskive termometri inaku jas pred mesec dena koa merev mi pokaza 57°C na izdiv kaj turbinata ne ke saketo so digitalen termometar so sonda
Inaku imam i dosta klipovi na internet gledano merat izduv so bas takvi laserski termometri.
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Да го земеме тој податок, да претпоставиме дека и тогаш и сега климите се продавале во кина во USD. Најдов податок дека тогаш соодносот USD/EUR бил 1.36, денес е 1.16, што е поскапување на доларот од 17%. Што значи климата од 43 денес би чинела 50к. Но таа е многу поскапа од 50, цената е скоро 70. Технологијата оди напред, цените треба да паѓаат. Но тоа евидентно не се случува. Поевтините цени се исклучиво заради намалувањето на димензиите на компресорот и изменувачот, а перформансите се надокнадуваат со агресивна електроника. Денес 18ка се декларира и клима уред со 33кг, порано минимум беше 50+кг.
да не заборавеме на 17% разликата во цена стави 15% царина и 18% ддв. ама пак неможе 10год разлика да споредуваш многу други елементи се исто променети.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Што е сменето со царината и ддв-то од пред 10 години до сега?
 
Член од
14 ноември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
4
podno greenje na plin
treba kotel na plin samo da smestis
kaj nas vo mkd ne znam dali se prodavaat
kaj nas nema gasovod ama mozes da go resis problemot so 2plinski boci i ke gi menuvas
golema e razlikata so parnoto i so zagrevanjeto na vodata
vo parnoto se gree vodata na 60 stepeni a vo podnoto se gree od 25-30 stepeni
i imas zasteda golema
samo ova se izveduva vo nov objekt ako gradis
Дечки греење само загревање на под, е глупост и не е економично, ниту здраво. Економично греење значи дека имаш некој квалитетен извор на енергија, кој троши малку енергија, а дава многу повеќе. Ниската температура на водата не значи дека е поекономично, туку колку ке му треба енергија на просторот да се загрее, толку и ќе потрошите, дали со 20 или со 60 степени нема врска... Подно греење како основно греење се прави само кај нас... Башка и лошо се преведува во литературата.... флор хитинг= греење на под, не подно греење...
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
15
Поени од реакции
36
Дечки греење само загревање на под, е глупост и не е економично, ниту здраво. Подно греење како основно греење се прави само кај нас... флор хитинг= греење на под, не подно греење...
Секојдневно се јавува по некој експерт кој нема појма што зборува...:несвест:
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
@C&H EVO пишал прв пост, редно е да му се посака добре дојде на форумов, а потоа да се коментира, спори и тн. По можност со издржани коментари.

Дополнување

Да си го кажам моето мислење. Не се согласувам, напротив, подното греење е едно од поквалитетните решенија. Нема бучава, топлината доаѓа од доле (идеално), но не е евтино.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Дечки греење само загревање на под, е глупост и не е економично, ниту здраво. Економично греење значи дека имаш некој квалитетен извор на енергија, кој троши малку енергија, а дава многу повеќе. Ниската температура на водата не значи дека е поекономично, туку колку ке му треба енергија на просторот да се загрее, толку и ќе потрошите, дали со 20 или со 60 степени нема врска... Подно греење како основно греење се прави само кај нас... Башка и лошо се преведува во литературата.... флор хитинг= греење на под, не подно греење...
Dobredojde na forumov sto marka na klima imas ?
 
Член од
12 ноември 2017
Мислења
17
Поени од реакции
55
Дечки греење само загревање на под, е глупост и не е економично, ниту здраво. Економично греење значи дека имаш некој квалитетен извор на енергија, кој троши малку енергија, а дава многу повеќе. Ниската температура на водата не значи дека е поекономично, туку колку ке му треба енергија на просторот да се загрее, толку и ќе потрошите, дали со 20 или со 60 степени нема врска... Подно греење како основно греење се прави само кај нас... Башка и лошо се преведува во литературата.... флор хитинг= греење на под, не подно греење...
Dobre dojde na forumov moze da se procita i komentira i sekoe mislenje da se debatira.I jas sum protivnik na podno greenje od prosta pricina sto pokraj volkavo zagaduvanje celata prasina od podot se kacuva nagore i pobrzo se vdisuva( nikoj ne cisti po doma sekoj den po moe) Sakav da zemam 5.5 kw parapetna klima koja duva dole i bilo kako podno greenje ama posle citanje i razgovor so lugje sto gi mestat deka i treba otvoren prostor pred nea,pobrzo se valka i so mali deca opasnost da frlat nesto vnatre.Moze gresam i slobodno demantirajte.Pozdrav[DOUBLEPOST=1510673487][/DOUBLEPOST]
Iskreno me zainteresira probaj nacrtaj nesto bas sakam da vidam kakov ti e rasporedot, kade se postaveni klimite i nakade butkaat..
20171114_125301.jpg
Zdravo malce so zakasnuvanje bev na rabota i nemozev da go najdam planot pa merev i nacrtav.Na pozicija A momentalno raboti 12 Haier,na pozicija B stoese Termor panel,a na pozicija V e namestena 18-kata.Da prefrlat plata pa ke ja premestuvam 12 vo spalna vo lev kjos(tamu e zid) i da duva od spalna prema hodnik.Sega za sega samo ja probav 18 i momentalno odmara i se greeme so malata.Vaka ke bide dur ne pocne deteto da se zatvara vo soba pa ke moram i tamu nekakvo greenje(sobata e 2.5x2.5m i brzo se gree)Mislam deka pomognav.Pozdrav ubav den
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
852
Вчера монтирана Gree Хансол 12 засега е супер простор од 35-36 метри квадратни со просечна изолација го грее без некој проблем ама и надвор е доста топло ќе видиме како ќе се покажи на поладно време. Досега се греев на камин на дрва па мораше цепење, редење и носење на дрвата од подрум до каминот па чадело враќало па истурај пепел вака сега притискаш едно дугме и толку :). Единствена мана е тоа што надворешната единица ми се чини дека е доста бучна или па јас не сум навикнат на таква бука.
Во главно во обичен работен ден ќе ја користиме поручек од 15-16 часот до кај 1 или 2 навечер прашање како е најекономично да се остава додека нема никој дома на 18-19 степени ? Мислам дека не е добро да се исклучи целосно или грешам ? Исто како е најдобро да дува перката на која брзина или да ја оставам на Auto.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Вчера монтирана Gree Хансол 12 засега е супер простор од 35-36 метри квадратни со просечна изолација го грее без некој проблем ама и надвор е доста топло ќе видиме како ќе се покажи на поладно време. Досега се греев на камин на дрва па мораше цепење, редење и носење на дрвата од подрум до каминот па чадело враќало па истурај пепел вака сега притискаш едно дугме и толку :). Единствена мана е тоа што надворешната единица ми се чини дека е доста бучна или па јас не сум навикнат на таква бука.
Во главно во обичен работен ден ќе ја користиме поручек од 15-16 часот до кај 1 или 2 навечер прашање како е најекономично да се остава додека нема никој дома на 18-19 степени ? Мислам дека не е добро да се исклучи целосно или грешам ? Исто како е најдобро да дува перката на која брзина или да ја оставам на Auto.
Ako si vo kuka bidejki spomnuvas podrum, spremi si nekoj kubik drva koga ke fati ladnoto. Onoj sto te izlazal deka ke grees 35kv vo kuka so vakva klima dobro te suredil. Za uteha moze da ti e sto lete kolku tolku ke mozes barem da se ladis so nea.
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Што е сменето со царината и ддв-то од пред 10 години до сега?
пример на влезна цена од 10 000 ден 15% се 1500ден царина. на 17% повисока цена заради долар цената влезна е 11700, +15% зарина на 11700 е 13806 односно царината не е 1500 ден туку станува 2100 ден, исто и со ДДВ-то, така да ако во кина нешто ( немора да е клима ) се покачи за 10долари тие 10 долари додека да дојдат во МК може да станат 50долари :). Значи ПРИМЕР е ова немој да го земаш како готов одговор. Инаку како што кажав 10години многу работи се сменети, сигурно и производствената цена е сменета бидејќи цената на суровините ( бакар на пример ) е исто променета и ред други елементи кои помалку или повеќе влијаат на цената, цените голем дел од суровините последниве 10години одат најчесто нагоре така да неможе да издвоиш една причина зошто пред 10години си купил ( не иста ама слична ) клима која чинела 40к сега истата чини 60-70к.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Вчера монтирана Gree Хансол 12 засега е супер простор од 35-36 метри квадратни со просечна изолација го грее без некој проблем ама и надвор е доста топло ќе видиме како ќе се покажи на поладно време. Досега се греев на камин на дрва па мораше цепење, редење и носење на дрвата од подрум до каминот па чадело враќало па истурај пепел вака сега притискаш едно дугме и толку :). Единствена мана е тоа што надворешната единица ми се чини дека е доста бучна или па јас не сум навикнат на таква бука.
Во главно во обичен работен ден ќе ја користиме поручек од 15-16 часот до кај 1 или 2 навечер прашање како е најекономично да се остава додека нема никој дома на 18-19 степени ? Мислам дека не е добро да се исклучи целосно или грешам ? Исто како е најдобро да дува перката на која брзина или да ја оставам на Auto.
Mala ti e taa klima za greenje na 36m2 prosecno izoliran prostor si trebal 5.5kw da zemes so toa sto na potoplo vreme bi ja stavil na 1-2 brzina a koa ke zaladi na najak izduv na ventilator
Ako zaladi mnogu za sekoj slucaj zemi si eden kalolifer kako alternativa ako nemoze klimata da go stopli toj prostor ke go uklucis zaedno so klimata i kaloliferot
Pak ke kazam mislam deka 3.5kw ti e malku za da zgrees 36m2 prosecno izoliran prostor no sepak ti si znaes i vremeto ke pokaze dali si ili ne si zadovolen.
 
Член од
10 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
852
Ako si vo kuka bidejki spomnuvas podrum, spremi si nekoj kubik drva koga ke fati ladnoto. Onoj sto te izlazal deka ke grees 35kv vo kuka so vakva klima dobro te suredil. Za uteha moze da ti e sto lete kolku tolku ke mozes barem da se ladis so nea.
Mala ti e taa klima za greenje na 36m2 prosecno izoliran prostor si trebal 5.5kw da zemes so toa sto na potoplo vreme bi ja stavil na 1-2 brzina a koa ke zaladi na najak izduv na ventilator
Ako zaladi mnogu za sekoj slucaj zemi si eden kalolifer kako alternativa ako nemoze klimata da go stopli toj prostor ke go uklucis zaedno so klimata i kaloliferot
Pak ke kazam mislam deka 3.5kw ti e malku za da zgrees 36m2 prosecno izoliran prostor no sepak ti si znaes i vremeto ke pokaze dali si ili ne si zadovolen.
Има отприлика 6-7 кубици дрва останати од порано ако не задоволи климата одма го палам каминот :). Не ни очекувам дека на -15 или - 20 ќе ме стопли климата. Под просечно изолиран мислев дека имам куќа со ПВЦ прозорци кои добро дихтуваат и фасадата ми е од составена од 2 блокa 15ка измеѓу нив имам стаклена волна 5 cm. Проблемот е што над мене е празен спрат и не се грее а и немам поставено стиропор од надвор. Во иднина планирам да поставам 8-ка или 10-ка стиропор па да се комплетира фасадата. Ќе видиме како ќе се покажи климата па ќе споделам мислење овде.
 
Член од
2 ноември 2017
Мислења
26
Поени од реакции
35
Ajde ve molam mislenje za ovaa klima od Neptun,mi treba samo za greenje na okolu 20-25m2,so PVC dograma,Samsung
samsung ar 12 kswsbwknze
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Veke ja izmerile "mnogu podobrata" AERI 18 vo Strumica....od "bozem" deklariranite 5,5Kw nemozele da zgreat 27m2 ili 3 sobicinja od po 9m2....3 meseci vo najladnoto na TermoPecki se greeel tipov, otu nemalo smisla da mu se "maci" klimava..
"Лани со поларната зима од -20 до -25 немаше смисла да се мачи и моравме пак да ги активираме двете ЦЕР печки, за 2-3 месеци."
Za leshinarite....da kukja e i so slaba izolacija....ama e Strumica kaj sto e kaj kaj potoplo....a da ja iskljucis i vo Dekemvri koga i nebese nesto posebno ladno znaci deka 5,5kava bila preslaba za 27m2 i na -7ne pa na poladnoto
Nekoj dobro go izlazal
Твоето грее два дена неможеше на десет степени надворешна да почне топло да дува.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom