Најекономично греење (затоплување)

Член од
17 август 2017
Мислења
31
Поени од реакции
12
За такви работи како што прашуваш, пишувано е многу пати. Но... Ти би сега некој на тацна да ти ги даде тие информации. Наместо да пребараш или да разгледаш наназад. :)
Зато пишав кој сака да напише. Очигледно некои сакаа и напишаа.
Затоа е форум , а не испит на факултет...

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
 
Член од
5 август 2008
Мислења
557
Поени од реакции
180
Koga e pogolema vlaznosta na vozduhot ili maglivo normalno e da kape kondez voda od nadvoresnata edinica.
Sto model na Vivax imas?
Ова е моделот Vivax ACP-12CH35AED
https://klimi.mk/product.php?id=129

Со оглед на тоа дека сум на приземје и никој од соседниве локали не грее, задоволен сум од топлината барем во овој преоден есенски период. За во зима ќе видиме како ќе издржиме :semolam:.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ова е моделот Vivax ACP-12CH35AED
https://klimi.mk/product.php?id=129

Со оглед на тоа дека сум на приземје и никој од соседниве локали не грее, задоволен сум од топлината барем во овој преоден есенски период. За во зима ќе видиме како ќе издржиме :semolam:.
Klimava e on-off ne e inverter za greenje ke raboti do -5 ako e suvo vremeto ne vlazno maglivo bez problem ke raboti i do -10 no ako ne e vlaznosta golema
Ako e golema vlaznosta ke vleguva pocesto vo devrost[DOUBLEPOST=1510143149][/DOUBLEPOST]
А во лето кога нема магла од кај капи вода(n)
Vo leto kape od vnatresnata edinica
Vo zima od nadvoresnata edinica
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Загревам деловен простор од 15м2 со клима уред Vivax 3.5kw.

На надворешната единица се појавува кондензација и се појавува капење од самиот спој на надворешната единица со цревото. Капе по една капка на секои 5 секунди.

Дали ова е норамална појава или треба да се реагира?:unsure:
Нјаверојатно има ѓубре и затнатат е главниот одвод па излегува вода од таму. Инаку создавање на вода е нормално.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Зато пишав кој сака да напише. Очигледно некои сакаа и напишаа.
Затоа е форум , а не испит на факултет...
Јас најдобронамерно ти објаснив како да ги најдеш информациите за кои обвинуваше дека ги нема. Буквално стотици постови има каде луѓе имаат детално напишано кој каква изолација има, колкава површина грее, колку струја потрошил, во кој месец (и со тоа на каква надворешна температура и влажност). Деталните информации се информациите кои навистина се корисни, а не коментарите од типот „потрошив 1000ден минатиов месец“.

Затоа уште еднаш: ако пребараш - имаш поназад во многу наврати детални објаснувања како да пресметаш какви топлотни загуби има твојот стан/куќа, и со тоа да знаеш колку моќен уред ти треба и колкави сметки ќе плаќаш. Можеш да се информираш и да научиш, или можеш да си тераш како што си тргнал. Изборот е само твој.
 
Член од
17 август 2017
Мислења
31
Поени од реакции
12
Јас најдобронамерно ти објаснив како да ги најдеш информациите за кои обвинуваше дека ги нема. Буквално стотици постови има каде луѓе имаат детално напишано кој каква изолација има, колкава површина грее, колку струја потрошил, во кој месец (и со тоа на каква надворешна температура и влажност). Деталните информации се информациите кои навистина се корисни, а не коментарите од типот „потрошив 1000ден минатиов месец“.

Затоа уште еднаш: ако пребараш - имаш поназад во многу наврати детални објаснувања како да пресметаш какви топлотни загуби има твојот стан/куќа, и со тоа да знаеш колку моќен уред ти треба и колкави сметки ќе плаќаш. Можеш да се информираш и да научиш, или можеш да си тераш како што си тргнал. Изборот е само твој.
Фала ти на советот. Се што е добронамерно прифаќам.

Очигледно нешто сум утнал штом не сум го решил греењето на економичен начин и покрај тоа што низ годините сум вложил доста средства и труд.
Затоа и пребарувам , да видам какво решение имаат попаметни и поинформирани од мене.

Не е дека не сум се потрудил.. Исчитав можеби 150-200 страни од форумов ( страни во смисла mobile view ), но гледам само меѓусебни препукувања на која клима што и фали...
Веќе стекнав впечаток дека шансите човек да утне со изборот на клима се огромни..
Знам дека може да се пресмета колкав е точно потребен капацитет , но за тоа треба да се имаат точни параметри за загубите, а тоа кај мене е невозможно без соодветни мерни инструменти..Дури ни приближно..

Затоа решив одговор да побарсм посредно , преку просто прашање.

Пример , ако некој користи клима 5 kw , со која грее 50m2 без изолација , и плаќа 3.000 ден. месечно ,, за мене би било прифатливо споредбено со моето греење на дрва на дневна од 35 m2 со потрошок од 4.000 денари месечно за дрва.

Значи , неможејќи да дојдам до точна пресметка , се обидувам барем приближна на добијам преку компарација...

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Затоа решив одговор да побарсм посредно , преку просто прашање.
Освен што прашањето е се, само не е просто. Иако поголемиот број на постовите во темава се препукувања, сепак има и многу корисни информации и совети. Конкретно за тебе, мораш да пресметаш какви топлотни загуби има твојот стан/куќа, и со тоа да знаеш колку моќен уред ти треба и колкави сметки ќе плаќаш.

Седни на компјутер, наместо да се замараш со телефон, и почни да пребаруваш со термини како:
топлотни загуби
toplotni zagubi
Штиклирај ја само оваа тема за пребарување. Прво пребарај на кирилица, но потоа и со латиница. Предност е што ќе ги добиеш само постовите кои се однесуваат на тоа што те интересира и нема да мораш да читаш илјадници страници. (y)[DOUBLEPOST=1510149663][/DOUBLEPOST]Секако поевтино и поудобно ќе поминеш со греење на клима уред. Но многу е важно да знаеш точно колку треба тој уред димензиониран (5кв или 3.5кв, или 7кв, итн).
 
N

nikola2004mkd

Гостин
a tvojata situacija so ne mnogu ama sepak dovolno golem prostor od 32-35m2 relativno dobro izoliran mislam deka best baj vo momentov ti e Hansolot so Sanyo-to za 40 000den. Nikoj ne se pozali ni tuka ni bilo kade od taa klima naprotiv samo pofalni zborovi deka modulira dobro i deka gree zverski i solidno pokriva prostorii do 30m2 bez problem
Значи нема врска дека никој не се пожалил од Hansol-от. Ако се вратиш назад ќе ги видиш еден куп проболеми кои ги искуси мој другар, кој зеде Hansol на мое наговарање и кој имаше проблеми да загрее соба од 20тина квадрати со Hansol-от со Sanyo компресор.

Сензорите се успиваа па температурата варираше. Кога температурите беа околку 0 панел од 2,5KW побрзо ја загреваше собата одколку климата која требала да дава и поголема топлина. А потрошувачката одеше до плафон.

И што е најтрагично, кога пријави проблем и побара сервис, луѓето од Gree на крајот отворено му кажаа дека немаат намера да си прават трошоци и да ја испитаат климата, или пак не дај боже да ја заменат. Слично искуство мислам со сервисна поддршка на Gree имаше и друг член, мислам дека беше Goran0505 или нешто слично. На крајот ја батали климата и се врати на греење на дрва, кои му испаѓаа поевтина варијанта.

Во секој случај може да се вратиш назад и подетално да ги разгледаш проблемите.

Иначе има и проблем да одкриеш колкав капацитет имаа Hansol-от. Од Gree велат дека дава 4KW на -10. Експерите за Gree велеа дека и Hansol-от има Eurovent сертификат преку некој модел на York, што практично бил Hansol со лепенка на York, но тој модел на -7 имаше капацитет од 3,1KW и COP околку 2 односно за 50% полош COP од јапонските модели.

Се на се, јас не би ти го препорачал моделот. Мислам дека јапонските модели до 50тина илјади се поквалитетни и поекономични.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Фала ти на советот. Се што е добронамерно прифаќам.

Очигледно нешто сум утнал штом не сум го решил греењето на економичен начин и покрај тоа што низ годините сум вложил доста средства и труд.
Затоа и пребарувам , да видам какво решение имаат попаметни и поинформирани од мене.

Не е дека не сум се потрудил.. Исчитав можеби 150-200 страни од форумов ( страни во смисла mobile view ), но гледам само меѓусебни препукувања на која клима што и фали...
Веќе стекнав впечаток дека шансите човек да утне со изборот на клима се огромни..
Знам дека може да се пресмета колкав е точно потребен капацитет , но за тоа треба да се имаат точни параметри за загубите, а тоа кај мене е невозможно без соодветни мерни инструменти..Дури ни приближно..

Затоа решив одговор да побарсм посредно , преку просто прашање.

Пример , ако некој користи клима 5 kw , со која грее 50m2 без изолација , и плаќа 3.000 ден. месечно ,, за мене би било прифатливо споредбено со моето греење на дрва на дневна од 35 m2 со потрошок од 4.000 денари месечно за дрва.

Значи , неможејќи да дојдам до точна пресметка , се обидувам барем приближна на добијам преку компарација...

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
Edno prasanje, 2 kub. drvo trosis vo najladnoto ili vo ovie uslovi, esenski, koga i so obicna klima se grejat lugeto?? Ako tolku trosis vo najladnoto togas si super, nema potreba da se zamaras so bilo sto drugo koga imas tolku eftini drva. Kubik drva odi prosecno so site plus raboti kako prevoz, secenje, edno 3000, taka da tvojata situacija e najekonomicna. I da trosi klima pomalku od 3000 vo tvojata situacija ne bi ti preporacal da menuvas.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Gree klimive na forumov se forsiraat kako da se prekvalitetni ne deka nese kvalitetni ama daleku od toa dekase pekvalitetni ( ekstra ) kaj mene vo komsii imam primer so gree LCLH taa sto e okolu 30.000 komsijata ja zema i vika ne be ne mi gree ko so treba mlako vika duva vikna servis ja glredaa klimata vika klimata e ok kukata ne e ok a kukata so pvc prozori nov krov taze renovirana
Isto vo komsii imam luge sto koristat inverter na vivax ama nikoj se nema pozaleno do sega mozebi na pojakite minusi vivax-sive se pobucni od mrazot i sl no toplo dubaat nema nikakvov problem
I jas od iskustvo sum pisal vivax aezi 18 btu 5.5 kw lani na -20 nemase nikakov problem osven pojaka bucava od mrazot na nadvoresnata edinica taka da se si ima svoj prednosti i nedostatoci ne vikam deka gree ne e kvaliteten no problemot na forumov e sto gree go pravat po jak i kvaliteten duri i od Toshiba Daikin i sl a ne e
Da rezimiram moze e kvaliteten no ne e prekvaliteten kako sto se zbori ovde
Vo komsii ima 7 vivaksi nikoj ne se pozalil do sega
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Пример , ако некој користи клима 5 kw , со која грее 50m2 без изолација , и плаќа 3.000 ден. месечно ,, за мене би било прифатливо споредбено со моето греење на дрва на дневна од 35 m2 со потрошок од 4.000 денари месечно за дрва..
Уште една работа - важна работа, уште еднаш ќе нагласам дека мора да секој да знае колкава моќност за греење му е потребна. На пример, ти сега се грееш на дрва? Печката/ќумбето на колку киловати е спцефицирана? Се обложувам дека не е помалку од 8 киловати, а можеби е повеќе, можеби 12киловати?

Замисли за простор кој си го греел со 8, или 12 киловати, сега да земеш клима од 3.5киловати, или 5 киловати... И тие киловати да не се доволни?
Што мислиш декаа ќе се случува тогаш?

Одговорот на тоа прашање го имаш во цитатов од клима-неред подолу. Во тој цитат подолу ќе најдеш пример за некој што купил недоволно јака клима која не постигнува да загрее простор (кој има поголеми топлотни загуби од моќноста на климата). Во истиот цитат ќе најдеш и пример и зошто од неписмени не треба да се слушаат совети... Нормално, од кој да слушаш совети а од кој не, е тој заклучок никој не може да да го заклучи за тебе. Но не дека е и толку многу тешко да заклучиш kojе nepismen idava losi sovetina lujgeto. ;)

...kaj mene vo komsii imam primer so gree LCLH taa sto e okolu 30.000 komsijata ja zema i vika ne be ne mi gree ko so treba mlako vika duva vikna servis ja glredaa klimata vika klimata e ok kukata ne e ok a kukata so pvc prozori nov krov taze renovirana
Isto vo komsii imam luge sto koristat inverter na vivax ama nikoj se nema pozaleno do sega Vo komsii ima 7 vivaksi nikoj ne se pozalil do sega
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
@Vanlok kako prvo jas ne sum klima nered tuku klima ured
Kako vtoro kimsijava so gree LCLH gree 35m2 solidno izoloran prostor i ( NE MOZE DA GO ZGREE ) a LCLH e za 40m2
Taka da do klimata ke da e nesto a ne do prostorot
 
Член од
17 август 2017
Мислења
31
Поени од реакции
12
Уште една работа - важна работа, уште еднаш ќе нагласам дека мора да секој да знае колкава моќност за греење му е потребна. На пример, ти сега се грееш на дрва? Печката/ќумбето на колку киловати е спцефицирана? Се обложувам дека не е помалку од 8 киловати, а можеби е повеќе, можеби 12киловати?

Замисли за простор кој си го греел со 8, или 12 киловати, сега да земеш клима од 3.5киловати, или 5 киловати... И тие киловати да не се доволни?
Што мислиш декаа ќе се случува тогаш?

Одговорот на тоа прашање го имаш во цитатов од клима-неред подолу. Во тој цитат подолу ќе најдеш пример за некој што купил недоволно јака клима која не постигнува да загрее простор (кој има поголеми топлотни загуби од моќноста на климата). Во истиот цитат ќе најдеш и пример и зошто од неписмени не треба да се слушаат совети... Нормално, од кој да слушаш совети а од кој не, е тој заклучок никој не може да да го заклучи за тебе. Но не дека е и толку многу тешко да заклучиш kojе nepismen idava losi sovetina lujgeto. ;)
Има логика..
Печкава е 11kw и пак тешко загрева..
Затоа реков кај мене главен проблем е да ги " измерам " загубите..
Проблем е што сум во куќа на втор кат и не можам да поставам стиропор надворешно.
Ќе морам прво со тоа да се позанимавам..

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom