Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.772
@Strelec дај кажи совет ајде, не ме игнорирај, крај краева за Gree се работи. :D

Во дневна и кујна, вкупно 21 м2 ќе ставам Hansol 12ка или парапетна 12ка, само треба да видам дали имам простор за парапетната.

Прв план: Во спална и "детска", двете по 12.5 m2, би ставил по една Lomo Eco 9ka.

Втор план: Мултисплит со две внатрешни и една надворешна со тоа што надворешната би била 14ка, а двете внатрешни би биле Lomo 7ца.

Битно е да се нагласи дека детската уствари ќе се користи сега за сега само по неколку денови месечно, кога внук ми ќе ми дојде на спиење и плешање плејстешн. :D Не знам како ќе биде со потрошувачка мултисплитот кога практично ќе се користи само една 7ца и тоа на некоја температура за спиење. Една сингл 9ка не би трошело помалку од една 7ца во мултисплит? Е сеа у иднина би требало да се користи постојано и детската и тоа со висока температура, како и дневната.

Втора работа е што мислам дека 7ците ќе работат поефикасно од 9ките за таа квадратура.

Трета многу битна работа е што сакам и на - 15 надвор, внатре да ми биде по 24-25 степени, а тоа не знам дали 7ците би можеле да го постигнат иако имам солидна изолација.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
@Carter
LomoEco se pravi vo dimenzija 12.000btu, 9.000btu ama ima i od 7000btu.
Na multi 14ka mozes isto da stavis dve 9ki i samo 1000den e razlika vo cena megu 7 i 9.
Samo motorot na Mutlti e sosema druga prikazna od LomoEco, 43kg e i do -20.
A kolku ke trosi....Multito e so 2 expanzioni ventili, toa sto trosi e motorot i minimum za 18kata e 500W, za 14kata nemam podatok ama tuka negde treba da e , sto podeleno na 2 sobi bi doslo kako 2 klimi po 250W da ti trosat sto e odlicno....a dali moze edno LomoECo 9ka na kapilara da trosi 250W neznam, ako zemes ke ni kazes :)
A dali ke ti postignat 24~25....pa ja ne sum vidovit, za toa treba da platis da ti presmetaat toplinski zagubi i samo toa moze da e tocno....so dobra izlolacija kako sto vikas bi trebalo.
Tooplinskata sila e pojaka kaj Multito ako me prasuvas toa.
[DOUBLEPOST=1509832819][/DOUBLEPOST]
Хансол, трет пат..
Ovde
Tamu i motorot e izlozen otvoren mozes da go razgledas
1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Ajde bidete korisni i napisete nesto poveke za vasata klima.
Mene me interesira nacinot na rabota,potrosuvacka,algoritmot na rabota

Denes -sabota,ja meram cel den na zadadena 22,na daljinsko senzorot room temp 23,trosi 280w.nadvoresnata bese okolu 10-13
Eve sega 00h koga padna nadvoresnata na 5 stepeni se zgolemi potrosuvackata na 550w.
Isto taka ja ima primeteno ako zadadam 21,na dalinsko room temp e 22.
Znaci ima razlika od +1stepen.mislam deka senzorot na daljinskoto e potocen.

Strelec na slika 3, dali motorot e cel izoliran? i so sto?
I pokraj celiot izoliran motor i prostorot kade sto e motorot e dopolnitelno izoliran?
Taka e?
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Sega koga ke postigne isklucuva kompresorot i vrti vnatresnata fanot na najslabo 15 w,so perkata nadole.
Koga ke ukluci diga do 600 w i posle namaluva na 530w i tera dodeka ne iskluci.
I ciklusot e toj

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Да тоа е глупоста кај тие LG клими што се појави и кај Мидеа, што може да дува ако не Ладно на исклучен компресор?
Само го лади просторот со тоа безпотребно дување
Гледам неспомнуваш никакви Температури, немериш или не е за кажување ?? :)
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Ne go ladi vozduhot :) go vrti postoeckiot da mu dade info na senzorot koga ke namali temp. postoeckiot da ukluci kompresorot.
Inaku pisav 21 mi e namesteno i sega e 21 na room temp na senzor od daljinskoto.
Usus i izduv ne meram nemam digit.termostat.
A i sto da meram koga ne e relevantna temperaturata...odrzava.duva mlako.so 530 w kako ke bide.
Inaku da stavam na 30 pa koga ke kaci potrosuvacka 1500-1600 togas e pikot na najtopliot vozduh sto go isporacuva.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Па колку може да биде температурата на усисниот воздух ако е внатре ти е 22Ц ?
25 нека е горе на таван, и тие 25 кога ке ги помине низ вентилатор ни 22 нема да искочи на издув, а тоа е ладен воздух, све што нема над незнам 28 или 30 е ладно....тоа безпотребно дување само побрзо ке го олади просторот па побрзо и ке укључи компресорот, и цел ден така ако врти и пали гаси компресор јака гаранција и треба на климава :)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
кога веќе ја спомна @Strelec гаранцијата нека обрнат ВНИМАНИЕ !!! сите оние кои сакаат да купат клима грее од клими.мк дека од клими.мк кријат дека за 10 год. гаранција треба купувачот да доплати од 15% за поскапите до скоро 50% (од цената на купување на уредот) за поефтините модели. Дека не лажам еве принтскрин од нивната веб страна на која на ниеден начин не му е објаснето на купувачот дека треба да долати дополнително за да ја добие полната гаранција, со што го доведуваат во заблуда (бидејќи ниеден друг не нуди 10 год. гаранција) да купи нивни производ.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Па колку може да биде температурата на усисниот воздух ако е внатре ти е 22Ц ?
25 нека е горе на таван, и тие 25 кога ке ги помине низ вентилатор ни 22 нема да искочи на издув, а тоа е ладен воздух, све што нема над незнам 28 или 30 е ладно....тоа безпотребно дување само побрзо ке го олади просторот па побрзо и ке укључи компресорот, и цел ден така ако врти и пали гаси компресор јака гаранција и треба на климава :)
Ke I treba reZerven kompresor od 300 evra :)
 
Член од
28 септември 2017
Мислења
13
Поени од реакции
5
Здраво,знае некој што е разликата меѓу грее ломо еко и грее ломо лцлх?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.392
Ne go ladi vozduhot :) go vrti postoeckiot da mu dade info na senzorot koga ke namali temp. postoeckiot da ukluci kompresorot.
Непријатно е тоа, и релативно бескорисно. Убедливото мнозинство од нас би одбрале во таа ситуација климата да не прави ништо (како што и прават повеќето од климите).

кога веќе ја спомна @Strelec гаранцијата нека обрнат ВНИМАНИЕ !!! сите оние кои сакаат да купат клима грее од клими.мк дека од клими.мк кријат дека за 10 год. гаранција треба купувачот да доплати од 15% за поскапите до скоро 50% (од цената на купување на уредот) за поефтините модели.
Сите што продаваат Гри ги рекламираат тие 10 години гаранција. Чинам и во Техномаркет го видов истото... Имаш од мене подршка во укажувањето на ова, пошто иако технички не лажат - сепак не кажуваат во старт дека ќе треба солидна доплата да има, над крајната цена.

Една работа само, што си запнал со самарите?
Да не му се плашиш можеби на магарето: http://www.gree.com.mk/
:)


Здраво,знае некој што е разликата меѓу грее ломо еко и грее ломо лцлх?
Ефикасност, спецификации. Второво ќе те грее и на појак минус, првото не баш. Краток совет, ич не го гледај првото а ако цената е одлучувачки фактор тогаш не гледај ниту било која клима со цена под Ломо лцлх.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom