Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Podobro TOPLOTNA PUMPA VOZDUH-VODA otkolku gasifikacija
TOPLOTNITE PUMPU ovozmozuvaat greenje ladenje a nekoj toplotni pumpi imaat moznost za toplasanitarna voda taka da so toplotna pumpa dobivas 3 resenija greenje ladenje topla voda 3 resenija po cena za eden
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.931
Имаме систем за парно и беше на струја 24КВ греачи. Сега земавме на пелети печка Екоспар 25КВ за парно со цена 90000ден и 40000денари субвенција купивме 1.500 кг пелети за 180 ден кеса 15кг италијански А1 класа сега сакаме и една клима само за ладење или пригеревање во преодно време...
Ме интересира која е најисплатлива клима за преодно време или догревање и ладење? Не за главно грење...веќе се опремивме за пелети. Јас се двоумев меѓу пелети и клими ама одлука падна пелети така да тоа ни е завршена работа. Колку ќе чини ќе пишам зимно време сега незнам прва зима ни е се надевам дека нема да треба префлање на клими и др зошто ќе биде поголема инвестиција...
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Пошто гледаш многу CNN, а таму ти рекле...
знаеш дека зборуваш со професионален безделник трол
кога во декоја дискусија ќе успее CNN да ги спомне.
не дека такво чобанче некогаш во животот гледал CNN,
али така чул и тоа повторува. :pos:

Знаеш кој е лидер во користење на сончева енергија?- Германија.
и што има врска кој бил денес лидер?

Знаеш колкaв процент е сончева, од вкупната енергија што ја троши Германија? 5.9%
уште една коплетно не битна информација. колкав процент германија имала уддел во соларна енергија. што ни е битно? глупости колку да тролуваш малку.

Пази ова е ситуација после повеќе децении инвестирање, и тоа од една од најбогатите држави на светот... И дошле до 5.9% од вкупната енергија што ја трошат.
глупане Македонија со Германија ке ја мериш?
Најбогата земја што НАЈМНОГУ троши енергија! Фала богу дека едвај задоволува од соларна таква индустриска земја.
Да не спомнувам дека ниту им била цел компленто да заменат севкупна електрична мрежа со соларно. Значи лупетање на ветер ти се муабетиве.
тие Германски соларни 5%, петпати ке ке задоволат комплетната електричната потреба на Македонија.

таму ти рекле дека Европа не треба да купува гас од Русија
каква Русија каква геополитика глупердо?
Што не ти е јасно во 1500 евра почетна инвестиција за секој корисник на гас, што со соларно ќе ги нема? тоа не ти е јасно?

Или не ти е јасно енергенс увезен од странство со енергија произведена од сонцето тука?

Или не ти е јасно дека треба становите да си ги прекопуваме, во споредба со електрична инсталација што веќе ја има?
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2017
Мислења
31
Поени од реакции
12
Инвертер клима приклучена на соларно ( фотоволтаични панели ) му е мајката.
Раат си , се топлиш / ладиш безпари .

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Имаме систем за парно и беше на струја 24КВ греачи. Сега земавме на пелети печка Екоспар 25КВ за парно со цена 90000ден и 40000денари субвенција купивме 1.500 кг пелети за 180 ден кеса 15кг италијански А1 класа сега сакаме и една клима само за ладење или пригеревање во преодно време...
Ме интересира која е најисплатлива клима за преодно време или догревање и ладење? Не за главно грење...веќе се опремивме за пелети. Јас се двоумев меѓу пелети и клими ама одлука падна пелети така да тоа ни е завршена работа. Колку ќе чини ќе пишам зимно време сега незнам прва зима ни е се надевам дека нема да треба префлање на клими и др зошто ќе биде поголема инвестиција...
Kolkava kvadratura ke grees so klimata?
Carrier ti e odlicna klima https://klimi.mk/product.php?id=216
Ili ako sakas mozes DAIKIN da zemes sega se na popust
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
со една клима 60м2 просторија нема преградни ѕидови ама има радијатори во неа...
Kolku sto razbrav vo prethodniot post ke se grees na peleti so toa sto klimata bi ja koristel za preodno vreme ( koga ne e mnogu ladno ) e sega dali 3.5kw ke zadovoli 60m2 neznam toa zavisi i od izolacija i od prozori najubavo bidejki sega vo ics group dajkinov e na esenski popust. Imase reklama na tv da vidis tamu na klimi mk ima daikin ama mislam ne e so popust
daikin e odlicen i dokazan kvalitet
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
...професионален безделник трол... не дека такво чобанче некогаш во животот гледал CNN...глупане Македонија со Германија ке ја мериш? каква Русија каква геополитика глупердо?

... уште една коплетно не битна информација. колкав процент германија имала уддел во соларна енергија. што ни е битно? глупости колку да тролуваш малку.
^
Eх... Ај земи воздух, и пошто не си во биртија - не навредувај како сељачиште во биртија (да не те пријави некој, па да те банираат).

Да, пошто ТИ предлагаш да инвестираме во соларна енергија како што прави Германија, и тоа како можеш и треба да ги споредиш Германија и Македонија.
Споредба: Колку што (илјадници пати) Германија е побогата, толку и повеќе енергија троши.
Споредба: Македонија неспоредливо помалку троши енергија, ама и неспоредливо посиромашна е.

Читај полека сега: Ако една Германија не постигнала ни 6% од СВОИТЕ потреби, како очекуваш една Македонија да инвестира МИЛИЈАРДИ ЕВРА и со сончева енергија да дојде до 100% од потребите!

Ај сега препрочитај уште еднаш. Или треба ли да земам да ти нацртам?


Чиста логика: ако една Германија гради втор гасовод кон Русија, наспроти политиката и противењето на САД и ЕУ... Тогаш изгледа природниот гас е исплатлив енергенс, а? Или Германците се глупи што градат гасоводи кон Русија, а сончева енергија не користат ни 6% (и со тие нецели 6% се лидери во светот)??
Експлатацијата на сончева енергија сеуште има минорен уддел во светскиот пазар на енергија. Така и ќе остане се додека не се развијат нови, поевтини соларни технологии.

А ти конкретно како од Марс паднат упаѓаш на една дискусија каде во пракса се води конструктивен муабет, и веднаш ја усеруваш со некои политички мотивирани тврдења дека нам не ни треба гасификација, подобро било да инвестираме во сончева енергија... Реков веќе, господ да чува од такви како тебе.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Имаме систем за парно и беше на струја 24КВ греачи. Сега земавме на пелети печка Екоспар 25КВ за парно со цена 90000ден и 40000денари субвенција купивме 1.500 кг пелети за 180 ден кеса 15кг италијански А1 класа сега сакаме и една клима само за ладење или пригеревање во преодно време...
Ме интересира која е најисплатлива клима за преодно време или догревање и ладење? Не за главно грење...веќе се опремивме за пелети. Јас се двоумев меѓу пелети и клими ама одлука падна пелети така да тоа ни е завршена работа. Колку ќе чини ќе пишам зимно време сега незнам прва зима ни е се надевам дека нема да треба префлање на клими и др зошто ќе биде поголема инвестиција...
Bratucet mi go ima istoto i gree 110 kvadrati kukja izolirana so ok prozori ,trosi 2 vrekji peleti dnevno toa ti e okolu 400 denari dnevno 30 dena po 400 denari toa ti e okolu 200 evra ili ton peleti mislam deka ova greenje e preskapo i imas ogromna pocetna investicija nego go kostase 3000 evra za instalacija. Jas sakav da instaliram isto taka parno no se resiv za inverter Daikin ftx 50 gv pocetna investicija 1000 evra pa kje vidime kako kje se pokaze zimava!
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.931
Kolku sto razbrav vo prethodniot post ke se grees na peleti so toa sto klimata bi ja koristel za preodno vreme ( koga ne e mnogu ladno ) e sega dali 3.5kw ke zadovoli 60m2 neznam toa zavisi i od izolacija i od prozori najubavo bidejki sega vo ics group dajkinov e na esenski popust. Imase reklama na tv da vidis tamu na klimi mk ima daikin ama mislam ne e so popust
daikin e odlicen i dokazan kvalitet
Јас видов на сајтов генерално 5.5кв се за 60м2 инаку има комплетно нови прозори и изолација 10см стиропор. Така да дали 3.5кв или 5.5кв еве даикин ако викаш добри се може од нив само незнам дали 3.5кв или 5.5кв а има сериозна разлика во цена? Тоа ми е дилемата...[DOUBLEPOST=1507756141][/DOUBLEPOST]
Bratucet mi go ima istoto i gree 110 kvadrati kukja izolirana so ok prozori ,trosi 2 vrekji peleti dnevno toa ti e okolu 400 denari dnevno 30 dena po 400 denari toa ti e okolu 200 evra ili ton peleti mislam deka ova greenje e preskapo i imas ogromna pocetna investicija nego go kostase 3000 evra za instalacija. Jas sakav da instaliram isto taka parno no se resiv za inverter Daikin ftx 50 gv pocetna investicija 1000 evra pa kje vidime kako kje se pokaze zimava!
Нас не кошта само 70000ден се беше опремено и пумпа и котел и грејни тела итн значи 90000 печка + 10000ден регулатори за радијатори - 30000 ден субвенција. 90000+10000-30000=70000 ден за 150м2 површина. Мислам дека е поефтино од 3-4 клими колку што треба за истата површина. Инаку и јас се мислев ама запнаа сакаме на радијатори несакаме воздух сув бил ова она ѕидови ладни бла бла...сакаа на радијатори поубаво им е. Сега пак ни фали една клима за ладење цркна летоска па викаат ај и за ладење кога е и за тоа зошто да не и загрење да е...сложена работа...
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Inace okolu zagaduvanjevo ne deka ne se zagaduva od drvata , poentata mi e deka zagadeniot vozduh nemoze da bide odduvan od centar k.voda i lisice poradi gradbive koi se neplanski i prenatrupani. Inace kaj mene u maalo site se great so drva i ne se osekja tolku da e zagadeno, valjda u centar ide cadot :D . Jas sum edini sto zimava kje ja teram na klima me praat lud malku komsiive :) valjda kje se pokaze daikinov pa kje gi razubedam da se prefrlat na klima ,iako ne veruvam posto kaza nekoj pogore grafce kaj kje se vari !!!
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Имаме систем за парно и беше на струја 24КВ греачи. Сега земавме на пелети печка Екоспар 25КВ за парно со цена 90000ден и 40000денари субвенција купивме 1.500 кг пелети за 180 ден кеса 15кг италијански А1 класа сега сакаме и една клима само за ладење или пригеревање во преодно време...
Ме интересира која е најисплатлива клима за преодно време или догревање и ладење? Не за главно грење...веќе се опремивме за пелети. Јас се двоумев меѓу пелети и клими ама одлука падна пелети така да тоа ни е завршена работа. Колку ќе чини ќе пишам зимно време сега незнам прва зима ни е се надевам дека нема да треба префлање на клими и др зошто ќе биде поголема инвестиција...
МАшала Стефус, со среќа да си ја користите печката на пелети, убаво да ве служи!
За преодно време те. греење во потоплите месеци во грејната сезона и за ладење летно време, на отворен простор од 60м2 имаш две опции ... да земеш 18ка нон-инвертер (он-оф клима) која безмалку работи како калорифер (на термостат), која би чинела 24-25К Денари, Bora od Gree на пример е меѓу подобрите, исто и од Vivax не би згрешил ... но јас ако ме прашаш би одел со 10К повеќе и би зел инвертер, на пример Vivax AEZI или AESI+ кои чинат 34-5К, https://klimi.mk/sporedba.php?id1=123&id2=238 или поскапа и подобра Tundra Haier 38K клима инвертери кои по спецификација, те препорака на производителот (можеш да прочиташ) се наменети за греење/ладење на 60м2, па мислам без проблем би ја вршеле работата во предсезона (за греење) и летно време за ладење... инвертерот сепак има многу предности пред не-инвертер, на пример баш оној меѓупериод Октомври Ноември, Март и почетокот на Април значи на повисоки надворешни температури (8-10-12 степени) работи со половина капацитет и секако сума-сумарум ќе потроши 30-40% помалку струја во сезона од он-оф климите! И доколку зимата е по-блага (со повисоки т. од просечните) цела сезона би греел со оваква една клима, квалитетно и евтино.... се разбира, многу зависи (морам да повторам иако е многу пати кажано на темава) зависи многу и од термалните загуби на просторијата, од изолацијата на објектот, од надворешната столарија (дали е стара, или е нова повеќекоморна PVC со двојно/тројно термопан стакло), натаму дали е куќа, или зграда, ако е зграда дали е на приземје, колку надворешни ѕида има тој простор, дали можеби имаш соседи кои се греат со парно ;)... и тн и тн
Поздрав и секое добро...
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Јас видов на сајтов генерално 5.5кв се за 60м2 инаку има комплетно нови прозори и изолација 10см стиропор. Така да дали 3.5кв или 5.5кв еве даикин ако викаш добри се може од нив само незнам дали 3.5кв или 5.5кв а има сериозна разлика во цена? Тоа ми е дилемата...[DOUBLEPOST=1507756141][/DOUBLEPOST]
Нас не кошта само 70000ден се беше опремено и пумпа и котел и грејни тела итн значи 90000 печка + 10000ден регулатори за радијатори - 30000 ден субвенција. 90000+10000-30000=70000 ден за 150м2 површина. Мислам дека е поефтино од 3-4 клими колку што треба за истата површина. Инаку и јас се мислев ама запнаа сакаме на радијатори несакаме воздух сув бил ова она ѕидови ладни бла бла...сакаа на радијатори поубаво им е.
Ok tebe poevtino te fatilo ovoj pravese celosna instalacija za parno bez nikakvi subvencii i slicno inace po negovi kazuvanja mu e skapo posto do sea se greel na drva. Ako nisto drugo barem nema da zagaduva :)
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Јас видов на сајтов генерално 5.5кв се за 60м2 инаку има комплетно нови прозори и изолација 10см стиропор. Така да дали 3.5кв или 5.5кв еве даикин ако викаш добри се може од нив само незнам дали 3.5кв или 5.5кв а има сериозна разлика во цена? Тоа ми е дилемата...
Mislam i deka 3.5kw bi ti bila dovolna zatoa sto tie 60m2 se otvoren prostor no ako tolku ne si siguren dali e dovolna 3.5kw togas odi na 5.5 kw daikin 5.5kw na popust e mislam okolu 58 000 no mislam deka ke ti e jaka 5.5 dovolna 3.5kw no sepak tvoja e odlukata
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Имаме систем за парно и беше на струја 24КВ греачи. Сега земавме на пелети печка Екоспар 25КВ...
со една клима 60м2 просторија нема преградни ѕидови ама има радијатори во неа...
Колкава моќност ти треба, показател ти се другите две греења што ги имаш. Претпоставувам дека 25 киловати ти се премногу за 60м2 (некој убаво те избричил), ама секако со 3.5 киловати клима нема да завршиш работа. Во идеални услови (како сега) добрите 3.5ки можат да постигнат и над 5 киловати греење - но тебе очигледно ти треба прилично повеќе за твоите 60м2.

Јас наместо 5-ка (или 7мица), би предложил две 3.5ки. Секако инвертор модели, не обични сплит. Јапонски клими ако можеш да си дозволиш, а од кинеските Гри. Од Вивакс бегај.
На крај кога ќе ги видиш сметките за греење, мислам дека примарно на климите ќе се грееш, а пелети евентуално ќе палиш само на најјаките минуси.[DOUBLEPOST=1507757758][/DOUBLEPOST]Освен ако немаш големи топлотни загуби. Не видов дека напиша каква изолација имаш, висина на плафон, дали се работи за стан или за куќа, во кој град/реон, итн....
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom