Најекономично греење (затоплување)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Добро ајде сега детски муабети ќе тераме, со години се збори за гасификација и не се мрда од мртва точка, сега викаш дека преку ноќ ќе сме станеле магично некако Германија
Тоа што не се мрда од мртва точка е политичка одлука, всушност криминална одлука. Некој ќарува од тоа, а има и други причини (од нивна гледна точка). Така е 20тина години, така веројатно ќе биде и понатаму, и се додека народов не се свести па почне да БАРА гасификација. Ама очигледно е дека се нема свест, на жалост.

Политичарите ќе избегнуваат да изведат гасификација, се додека гласачите не ги примораат.

Мене муабетот ми е дека ако се сака да се заврши работата, реално може да се заврши за пар години.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Plus samo na svoite deca li treba da mislime? Sto e so komsiskite deca od komsilukot koi so gorenje drva gi trueme...
Znaci ako nekoj imal slucaj razlicen od vasiot,ne mora da go vadite odma seljacizmot i frustraciite od vas! Na filtrite od klimite poznato e deka se sobiraat bakterii i moze bas negovoto dete ne bilo imuno na niv,i ne znam kade vidovte deka covekot rece deka ke se gree na drva. Za vasa informacija strujata vo mkd se dobiva 70% od rek bitola od sogoruvanje na jaglen,znaci ok e cela bitola da izumre za na vas da vi e toplo? Cuvajte si gi frustraciite za po doma,vaka smesni ispagate
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
A vo slucaj deka primaren zagaduvac e soobrakajot (sto sekako ne e), zasto ne se donese regulativa za biogoriva (biodizel)
Не треба да се охрабруваат предлози кои третираат мал дел од проблемот. Главното загадување е од горењето дрва (и разно ѓубре), и прво треба тоа да се реши па после ќе размислуваме за помалите проблеми како загадувањето од сообраќајот.
Едно ќумбе загадува колку 1000 коли:
A fireplace pollutes the air as much as 1,000 cars
http://www.grreporter.info/en/fireplace_pollutes_air_much_1000_cars/8814

The main reason for the increased concentration was the wood burning during the night hours. According to researchers, 90% of the pollution was due to it.




Дури и пелетите се голем загадувач, иако може да бидат помали загадувачи од дрвото (што овде не е случај, пошто треба писмен инсталатер да ја подеси електрониката на печката на пелети). Јас имам комшија кој се грее на пелети, и чади погуст и поцрн чад од другите комшии кои се греат на дрва.
Нејсе, еве статистички споредби на загадувањето:


http://www.bnl.gov/isd/documents/71376.pdf



[DOUBLEPOST=1507706240][/DOUBLEPOST]
Na filtrite od klimite poznato e deka se sobiraat bakterii i moze bas negovoto dete ne bilo imuno na niv,i ne znam kade vidovte deka covekot rece deka ke se gree na drva. Za vasa informacija strujata vo mkd se dobiva 70% od rek bitola od sogoruvanje na jaglen,znaci ok e cela bitola da izumre za na vas da vi e toplo? Cuvajte si gi frustraciite za po doma,vaka smesni ispagate
Не е термоцентралата во Битола, надвор од Битола е. Туку кажи колкав процент од граѓаните во Битола се греат со горење дрва?

Na filtrite od klimite poznato e deka se sobiraat bakterii
Ова можно само во мод на ладење, во летно време. Само тогаш се кондензира вода во внатрешната единица и се ствараат услови за мувла (и спори од мувлата). Зимно време, при греење, внатрешната единица се загрева, и тоа на релативно високи температури... Нема „бактерии“ ни мувла, само се врти тој воздух што го имаш дома.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Не треба да се охрабруваат предлози кои третираат мал дел од проблемот. Главното загадување е од горењето дрва (и разно ѓубре), и прво треба тоа да се реши па после ќе размислуваме за помалите проблеми како загадувањето од сообраќајот.
Едно ќумбе загадува колку 1000 коли:
A fireplace pollutes the air as much as 1,000 cars
http://www.grreporter.info/en/fireplace_pollutes_air_much_1000_cars/8814

The main reason for the increased concentration was the wood burning during the night hours. According to researchers, 90% of the pollution was due to it.




Дури и пелетите се голем загадувач, иако може да бидат помали загадувачи од дрвото (што овде не е случај, пошто треба писмен инсталатер да ја подеси електрониката на печката на пелети). Јас имам комшија кој се грее на пелети, и чади погуст и поцрн чад од другите комшии кои се греат на дрва.
Нејсе, еве статистички споредби на загадувањето:


http://www.bnl.gov/isd/documents/71376.pdf



[DOUBLEPOST=1507706240][/DOUBLEPOST]
Не е термоцентралата во Битола, надвор од Битола е. Туку кажи колкав процент од граѓаните во Битола се греат со горење дрва?


Ова можно само во мод на ладење, во летно време. Само тогаш се кондензира вода во внатрешната единица и се ствараат услови за мувла (и спори од мувлата). Зимно време, при греење, внатрешната единица се загрева, и тоа на релативно високи температури... Нема „бактерии“ ни мувла, само се врти тој воздух што го имаш дома.
Da,ne e vo Bitola,duri na 20km od nea,i graganite od kotlinata ne go osekaat toa. Kaza nesto i ziv ostana
Znaci zimno vreme po tvojata logika moze i bez filter. Poznato e deka bakteriite se mnozat na toplo,ili i tuka imas kontra stav?
Zosto vie ekoloski svesnite ne stavite veternici ili fotovoltaicni pa da ni ja zatnete ustata na site?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Sekako deka soobrakajot e mal del od problemot, inaku bi imale i zagaduvanje vo leto koga isto taka se vozi so ista dinamika kako i zimo.
Ali za da se amnestiraat od odgovornost i deka nesto mora da se napravi (a se dugo e potesko) ke vovedat par nepar i ke stavat akcent na soobrakajot kako glaven zagaduvac. A od druga strana ne go nosat zakonot za energetika, kade ima i regulativa za biodizel gorivo.

Pa ako e zagaduvac soobrakajot vovedi regulativa. Aj ovie prethodnive ne sakaa nikakva "dobrina" da mu pravat na makpetrol sto se pokaza i so krakot na gasot koi sakaa da vlecat od srbija, ke gi vidime novive kako ke reagiraat na ova.

Pri gas nie koristime mazut za centralno zatopluvanje, no se e toa da se ispocituva famozniot dogovor potpisan od min. za finansii, a doskoresen premier od vladata ljubco G. od 1999god, za ekskluzivitet na Okta vo traenje od 20god

Jebiga druze sudija ne ne biva:yid:
 
Член од
6 април 2014
Мислења
132
Поени од реакции
164
Ја сум 1ва недела во месецот отчитувачка група, пишува Крај на отчитување 06.10....дали тоа значи дека веќе имам ефтина тарифа напладне ?
Што е ова окт.17 кај сите групи ?
На струјомерот под екранчето има ознаки Т1 ( скапа тарифа ) и Т2 (евтина тарифа). Доколку од 14.00 до 16.00 часот денес има триаголниче над Т2 тогаш ти е наштелувано за евтина струја. Иначе процедурата идела вака. Доаѓа инкасатор и го читал саатот со апаратчето испраќал некој сигнал до централата и со тоа автоматски го штелувале.

Sent from my 6055P using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Kolkav procent na zagaduvanje vo Bitola se dolzi na rek, a kolkav povtorno od drvata? I tamu glavnoto truenje dovaga od domasnite pecki.
Koga seta drvna masa i ostanato so se upotrebuva za ogrev bi se upotrebila za proizvodstvo na struja vo kontrolirani industriski uslovi zastedite na energija bi bile ogromni, kako prvo pri stepenot na iskoristuvanje pr sogoruvanjeto i so faktot deka modernite klimi odlicno ja vlecat toplinata od nadvor i pri niski temperaturi so povekekratno zgolemuvanje na dobienata energija za greenje vo odnos na vlozenata elektricna.[DOUBLEPOST=1507708253][/DOUBLEPOST]
Sekako deka soobrakajot e mal del od problemot, inaku bi imale i zagaduvanje vo leto koga isto taka se vozi so ista dinamika kako i zimo.
Ali za da se amnestiraat od odgovornost i deka nesto mora da se napravi (a se dugo e potesko) ke vovedat par nepar i ke stavat akcent na soobrakajot kako glaven zagaduvac. A od druga strana ne go nosat zakonot za energetika, kade ima i regulativa za biodizel gorivo.

Pa ako e zagaduvac soobrakajot vovedi regulativa. Aj ovie prethodnive ne sakaa nikakva "dobrina" da mu pravat na makpetrol sto se pokaza i so krakot na gasot koi sakaa da vlecat od srbija, ke gi vidime novive kako ke reagiraat na ova.

Pri gas nie koristime mazut za centralno zatopluvanje, no se e toa da se ispocituva famozniot dogovor potpisan od min. za finansii, a doskoresen premier od vladata ljubco G. od 1999god, za ekskluzivitet na Okta vo traenje od 20god

Jebiga druze sudija ne ne biva:yid:
Tezata deka sobrakajot predizvikuva zagaduvanje ja turkaat sopstvenicite na avtosaloni da se zabrani uvoz na polovni vozila. Ako e taka, kako togas na zapad vo gradovi so ima milioni vozila zagaduvanjeto e povekekratno pomalo nego kaj nas i obicno e pod granicite na dozvolenoto a ne za 10x preku.
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
A, pa site odma po novi koli, kako pa da ne, kako bez pari da gi davaat, so nabutani ceni i carini nebare velesila sme vo avtomobilskata industrija pa ke si go stitime proizvodstvoto.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Da,ne e vo Bitola,duri na 20km od nea,i graganite od kotlinata ne go osekaat toa. Kaza nesto i ziv ostana
Znaci zimno vreme po tvojata logika moze i bez filter. Poznato e deka bakteriite se mnozat na toplo,ili i tuka imas kontra stav?
Zosto vie ekoloski svesnite ne stavite veternici ili fotovoltaicni pa da ni ja zatnete ustata na site?
Знаеш што е 20 километри раздалеченост?
Тебе повеќе те трујат комшиите кои се греат на дрва, и ти самиот се труеш, пошто кога ќе отвориш врата и прозор од истиот чад ти влегува дома. Башка и ќумбето ти прочадува внатре, јаглерод моноксид и чад.

Јасно е дека нема да се разбереме со муабет, инаетот е јак во некои, и се затварат очите за фактите. Затоа мора закон за забрана на горење дрва да се донесе, и така се решат работите.

Poznato e deka bakteriite se mnozat na toplo,ili i tuka imas kontra stav?
Влага е потребна за развој на штетни микроорганизми. Во мод на греење во внатрешната единица нема влага... Колку пати го повторив ова, треба ли да го нацртам за да го разбереш? :)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Абе климаџии зошто не ги кажете негативните ефекти од греењето со клима поготово кај малите деца проблеми со дишните патишта инфекции итн.На некој модели од климатиерот во самото упатство пишува не се препорачува да се користи во простории со деца под 3 години.Самото тоа што дува веке е проблем што не е занемарлив .Сите доктори говорат да не се користи климата лично јас знам 4 мои блиски кој што имаа здравствени проблеми од геењето со клима.Ама тука не важи тоа тука климата е нај по нај за греење и сите други се луди што не се греат на клима.И јас имам клима и не ја користам токму ради тој проблем!
Пријател, не е проблемот во климите, до нас лугето е.
Јас израснав во село , каде бев касан од пчели , оси и кој знае какви не бубачки. Прашина надвор колку сакаша ние цело време бевме надвор, фудбал кога игравме над нас имаше облак од прашина.Пролет, лето се околу нас цветаше, нема начин да не дојдеш во контакт со полен. И како резултат на тоа нашите генерации не страдаа од алергии и немаа таков вид потешкотии.
Сега животот стана многу подруг , претпоставувам дома не поминува ден да не пројдете со правосмукалка, климата ти е со милион филтри, во кола исто така користиш филтриран воздух ,децата во Скопјево рацветано дрво гледаат само на телевизија, недај боже да слушнете пчела или оса во близина, цела фамилија се мобилизира против неа.
Да не зборам за исхраната.
Како резултат на тоа, организмот на децата е како растение растено под стаклено звоно, мало соочување со прашина, убод или полен и еве ви алергија.
А тоа што лекарот ви препорачал да не ја користите климата е негова проба, да елиминира една од можните причини за потешкотиите на вашето дете.Без темелни анализи, тешко дека некој може уверено да каже, што е причина за алергијата или друг вид на вакви респираторни проблеми.А познато ни е како иде со испитувањето на алергии.
Е сега ниту јас со мојата приказна, ниту вие не можеме да го смениме текот на настаните во животот.
Ама не треба да се биде толку категоричен .
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Od inverter nema polesen i poekonomicen nacin za zagrevanje samo ke naselenievo treba da si stvori navika inaku najefrino greenje na struja e so ( INVERTER ) klima uredi
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Epa vaka sega ne samo klimata tuku problemot se javuva od site grejni tela sto duvat.I da ne kaj site najcsto kaj malite deca .I mene lekar mi rece da ne ja koristam klimata radi malata.Istoto i na zet mi drg lekar mu go rece toa i na negovi bliski komsii.

Sent from my 5045X using Tapatalk
Кај климите треба да се чистат филтрите и комплетно чистење на внатрешна единица во преиод најчесто пред ладење. Кај нас тоа не се практикува. Но и со нечиста клима во споредба со греење на дрва каде влегува чад, јаглерод моноксид и слично, греењето на клима е далеку со помали шанси да влијае лошо по здравјето.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Знаеш што е 20 километри раздалеченост?
Тебе повеќе те трујат комшиите кои се греат на дрва, и ти самиот се труеш, пошто кога ќе отвориш врата и прозор од истиот чад ти влегува дома. Башка и ќумбето ти прочадува внатре, јаглерод моноксид и чад.

Јасно е дека нема да се разбереме со муабет, инаетот е јак во некои, и се затварат очите за фактите. Затоа мора закон за забрана на горење дрва да се донесе, и така се решат работите.


Влага е потребна за развој на штетни микроорганизми. Во мод на греење во внатрешната единица нема влага... Колку пати го повторив ова, треба ли да го нацртам за да го разбереш? :)
Ti zboris za inaet? Te prasav konkretno zosto ne proizveduvas struja so fotovoltaicni ili do veternici?
Zatoa sto e skapo?
80% od lugeto nemaat fasada i izolacija,maka macat so vlaga,a ti im kazuvas deka za 1000 eur ke mozat da great edna soba od 40÷50m2(znam deka ke se fatis za kvadraturava ama ok).
Bez izolacija od najmalku 10cm dzabe e se,ama vie sitni dilercinja i montercinja imate kjar od klimite i posle imate izgovor "los izbor na klima ste napravile ili montazata vi e losa".
Osven 2÷3 dileri koi jasno se proiznele tuka,ostanatite treba da ucite za marketing koj ne se bazira na plukanje na se sto "ne e vase"
Nikoj ne e glup da se gree na drva (zborov gree ne se odnesuva na kineskite klimi i ve molam da me postedite od vasite vreganja :) ), vie ne ste otkrile topla voda,samo nemastijata si go pravi svoeto,a ako vi e zagadeno slobodno vratete se od kade sto ste dosle
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Во случајов не се работи за немаштија, туку за неукост во комбинација со инает и глупост, и затварање на очи пред фактите.

Се надевам само дека преку праќањето на „нас“ надвор од град и истакнување на твоето наводно градско потекло, не сакаш да инсинуираш некоја твоја супериорна едукација и знаење? Пошто ако судиме според знаењето и однесувањето, ти не само што не изгледаш како да потекнуваш од град, туку најверојатно не си ни од село. Од пештера некоја можеби? :sneaky:


80% od lugeto nemaat fasada i izolacija,maka macat so vlaga,a ti im kazuvas deka za 1000 eur ke mozat da great edna soba od 40÷50m2(znam deka ke se fatis za kvadraturava ama ok).
Тие што немаат фасада и изолација, истите проблеми ќе ги имаат со било какво греење. Или сакаш да кажеш дека 5 киловати топлина добиени од клима, не се еднакви со 5 киловати топлина добиени од горење дрва?


Ti zboris za inaet? Te prasav konkretno zosto ne proizveduvas struja so fotovoltaicni ili do veternici?
Zatoa sto e skapo?
Знаеш ли колку киловат часови и требаат на Македонија?
Колку фотоволтаик панели, или колку ветерници, требаат за да се произведе таа енергија?

Очигледно немаш поим за димензиите, посебно на економските. Па овде си размислуваш на памет, и се обидуваш да продадеш муда за бубрези. Прво најди ги тие пари (кои очигледно немаш поим колку се многу), па потоа веднаш ќе купиме фотоволтаик панели и ветерници, зошто да не.

Ама додека не купиме фотоволтаик панели и ветерници, нема да дозволиме да не трујат Кромањонци и Неандерталци кои на сите други подобри можности, запнале да палат оган во сред град. Ајт во дивина, па однесувајте се како диви луѓе и палете огнови, и чадете се, колку што сакате. Ама не може заради вашата себичност, и глупост и незнање, да ви се дозволи да труете други луѓе.


[DOUBLEPOST=1507725223][/DOUBLEPOST]
vie sitni dilercinja i montercinja imate kjar od klimite i posle imate izgovor "los izbor na klima ste napravile ili montazata vi e losa".
Osven 2÷3 dileri koi jasno se proiznele tuka,ostanatite treba da ucite za marketing
Сега јас треба да се објаснувам со некој недоквакан како тебе, дали сум „монтер или дилер“ на клима уреди? :)

Гледај бе вака Ад Хоминем, замисли дека си во право па сите ние овде навистина сме „прикриени монтери и дилери на клими“: Дури и да е така, нашите аргументи се сеуште аргументи на кои треба да одговориш - ако сакаш да докажеш својата ретардирана теза дека климите не ги бива за греење. :coffee:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom