Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Ќе ве замолам кој е упатен за помош при избор на клима , опции се:
1.https://klimi.mk/product.php?id=115
2.https://klimi.mk/product.php?id=212
3.https://klimi.mk/product.php?id=223
изборот е да е јапонец , имам Даикин 3,5 задоволен на 3+ , на работа Панасоник 3,5 од пред 6 години задоволен на 5+
Е сега може некој од вас има поконкретно мислење за некој од овие модели.
Site 3 klimi se dobri, zavisi najmnogu od tvoite uslovi kako ke go koristis.
Daikinot ima mnogu visok minimum i ako imas mnogu dobra izolacija, toest mali gubitoci ne e klima za tebe. Minimumot mu e okolu 500w sto za domasni uslovi mi e premnogu. No ako planiras klimata da ja gasis i pustuvas po potreba da raboti koga ti treba moze da go zemes vo predvid. Isto cenata e previsoka, eden period na promocija odese okollu 58.000.
Dokolku planiras da ja pustis klimata da ti raboti non-stop kako sto e i najpravilno za inverterite podobro da odis na drugite dve. Panasonikot e serija od 2014 i togas bese najdobriot model na Panasonik, prethodno imaa serija PKE i imase dosta falbi za taa klima, a mislam imaa i nagradi dobivano. Ima od trite najmnogu filtri pa i toj nano-g. E sega sto e losoto za panasonikot ??? Mene najmnogu me cudi sto kako 15-ka odnosno pojak model od 12-kata ima pomala nadvoresna edinica od 33kg vo odnos na 35kg kaj 12-kata, a zaedno so toa odi i so pomalo polnenje gas 1.02 nasprema 1.15kg. Mnogu cudno i najmnogu od taa pricina bi se drzal nastrana od nea. Cenata e inace mnogu dobra, a ako si veke za Panasonik podobro odi na 12QKE, nisto nema da izgubis.
Toshibata e po mene najdobar i najsiguren izbor od ovie 3, ima najdobar minimum, moze da raboti na 160-180wati, ima retki defrosti (od dolgo korisnicko iskustvo), nema oscilacii vo rabotenjeto, a ima i mok da zatopli po potreba. Klima koja ja pustas ednas i ja gasis na prolet.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Каде можам да најдам податоци за моќноста на Amberot и Вибаксот со r32 freon на -15 степени?

И да објасни некој како се справуват тој 12btu компресор со таа висока дисчарџ температура, дали се јавува разводнување, деградацијс на уљето во компресорот особено ако од мал компресор извадиш со 4200w и максимална моќност од 7200w со максимум input power 2600w.


Sent from my iPhone using Tapatalk
А што ако го добиеш ?
Еве за Митсубишито има податок 3,2Kw на -15, и што ?
Како е добиен и што значи? Максимален ли е минимален ли е среден ли е, може ли повеќе или помалку, пишува ли таму колкаво е оптоварувањето на компресорот и дали може повеќе од тоа? НЕ ПИШУВА, а се бара од производителот (првиот ПДФ овде најдоле страна 25)
Тестот на -15 не влага во пресметка за SCOP за средна зона од проста причина што со мерење е утврдено дека за средна зона -10 годишно има само 1час и климите треба да го имаат декларираниот капацитет до -10 и тоа е макс снага.
Под макс снага има два типа на клими.....едни кои тоа со петни жили ке го остварат и максимална работа на уредот(компресорот), и втори(поскапите модели како твојата) кај кои електрониката е таа што е подесена да на -10 недава појше иако реално може да даде но за да постигне висок SCOP како за 3,5ка ограничена и е моќноста преку електрониката, значи да си работи мирно на мали обртаи да недава топлина и троши како за 5,5ка со што билда висок ЦОП.
(Примерот со LLCC и тие податоци често спорени по форумите ти е познат)
Твојата е декларирана со 3,6Kw на -10 и истото го пишува и на енергетската налепница што значи Tbiv e колку платиш тоа и добиеш....тие што имаат Bivalentna на -7 наместо -10 треба да догреваат од -7 до -10 па на енергетската налепнца им пишува 12% помалку од декларираната. Митсубиши таа твоја клима ја Декларира како 3,6Kw не ја декларира како 4,3(лупам) и по тоа што таа дава 3,6 на -10 едноставно кажува и секој писмен треба да прочита дека не треба да догреваш ако имаш топлински загуби на просторот од 3,6Kw.
Ама да купиш navodno 3,5ка која има само 2,6Kw na -10 а дома има топлински загуби од 3,6 малку ке се зезне и ке догрева ;)
Колку ке треба да догрева пишува во друг документ кој иде исто така со сите клими а се вика ProductFiche, кај твојата пошто од 3,6 дава 3,6 и на -10 ке стои догревање=0, ама кај Виваксов ке стои нешто повеќе :).
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2012
Мислења
6
Поени од реакции
13
Порачана новата Грее Амбер 12ка, првенствено за греење на дневна, трпезарија, кујна = 37м2. Идната недела монтажа па ќе споделиме искуство.

Се надевам дека е добар избор - времето ќе покаже. ;)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Site 3 klimi se dobri, zavisi najmnogu od tvoite uslovi kako ke go koristis.
Daikinot ima mnogu visok minimum i ako imas mnogu dobra izolacija, toest mali gubitoci ne e klima za tebe. Minimumot mu e okolu 500w sto za domasni uslovi mi e premnogu. No ako planiras klimata da ja gasis i pustuvas po potreba da raboti koga ti treba moze da go zemes vo predvid. Isto cenata e previsoka, eden period na promocija odese okollu 58.000.
Dokolku planiras da ja pustis klimata da ti raboti non-stop kako sto e i najpravilno za inverterite podobro da odis na drugite dve. Panasonikot e serija od 2014 i togas bese najdobriot model na Panasonik, prethodno imaa serija PKE i imase dosta falbi za taa klima, a mislam imaa i nagradi dobivano. Ima od trite najmnogu filtri pa i toj nano-g. E sega sto e losoto za panasonikot ??? Mene najmnogu me cudi sto kako 15-ka odnosno pojak model od 12-kata ima pomala nadvoresna edinica od 33kg vo odnos na 35kg kaj 12-kata, a zaedno so toa odi i so pomalo polnenje gas 1.02 nasprema 1.15kg. Mnogu cudno i najmnogu od taa pricina bi se drzal nastrana od nea. Cenata e inace mnogu dobra, a ako si veke za Panasonik podobro odi na 12QKE, nisto nema da izgubis.
Toshibata e po mene najdobar i najsiguren izbor od ovie 3, ima najdobar minimum, moze da raboti na 160-180wati, ima retki defrosti (od dolgo korisnicko iskustvo), nema oscilacii vo rabotenjeto, a ima i mok da zatopli po potreba. Klima koja ja pustas ednas i ja gasis na prolet.
Фала за темелниот одговор!
12QKE ми се чини мала за моите 47-8 м2 , јас планирам Даикинот 3,5 ка, кој го имам сега, да го преселам во спалната која е 12м2 а рестото (48м2)да го грее новата клима . Инаку се работи за куќа од 63м2 корисна површина , изолација 7 цм стиропор , таванската плоча е од стиропорни греди и блокови , така да немам големи загуби од таа страна . Ама куќа е куќа, сепак нема греан или заштитен зид.
Панасоникот го земав како опција поради извонредното искуство од тој што го имам на работа, инаку еден од моделите од функции има маде ин Малезија:) !
Дилемата и ми беше меѓу Панасоникот и Тошибата.
п.с.Блиску сум до река така да очекувам дефрости повеќе од нормално:(.
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Секоја клима што ке ја продадеte во кутијата покрај упатствата мора да има енергетска налепница...значи ти можеш да го користиш каталогот во рекламни сврхи и да ја рекламираш како 3,5ка но енергетската налепница ја покажува декларираната снага од Производителот на климата а не флаерот.....отвори една кутија па провери дали во неа стои каталогот или EnergyLabel со 2,6Kw.
Ако ги знаете правилата и што пишува на таа енергетска налепница нема да пафтате со глупостиве, зашто ако некој краен купувач купи клима рекламирана од вас како 3,5KW на греење (потенцирам на греење) во точно определена зона(топла или умерена), има право да ја врати климата ако на неа има енергетска налепница со цел киловат помалку или пример 2,6 наместо 3,5.
Tочно се знае што се означува на Енергетската налепница и како се чита а школа за тоа јас нема да ви бидам (ниту на вас ниту на пар тука незахвалници), продавате клими а немате основни познавања...македонска работа.
Финален производ на Еуровент тестирањата е токму таа Енергетска налепница, истото што го читаме во таблиците на Еуровент za Pdesign SEER SCOP и годишна потрошувачка е запишано и на Енергетските налепници....само кој знае да чита
Мислам дека е редно да престанеш да ги омаловажуваш сте тука на форумот, убаво те прашав кај виде, немора да се силеш толку може многу лесно да те спуштат/спуштам на земја.[DOUBLEPOST=1507064468][/DOUBLEPOST]Стигна маил од VIVAX. Ова е тоа што добив.

 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Мислам дека е редно да престанеш да ги омаловажуваш сте тука на форумот, убаво те прашав кај виде, немора да се силеш толку може многу лесно да те спуштат/спуштам на земја.[DOUBLEPOST=1507064468][/DOUBLEPOST]Стигна маил од VIVAX. Ова е тоа што добив.

Excel tabelava moze i doma da ja napravis so brojki od rukav....pecat i potpis ovde negledam deka brojkive se dobieni pri test od Sertificirana laboratorija i koja e taa? (nemora da e Eurovent) ama datava mora da e od laboratorija so sertifikat i serificirana za testiranje po ovie standardi:
EN 14511:2013+ EN 14825:2013
EN 12102:2013
Nesto kako sto Gree testira so pecat i potpis vo serticirana labaratorija INTERTEK izgleda vaka a ne kako tvojata Excel tabela....koga testot e napraven od sertificirana labaratorija togas i Kralskata Danska agencija za Energetika go odobruva....nazalost ovde nema niedna Vivax...ama ima Lomo by Gree :)

Pages from Lomo 12K Test-1.jpg 111.jpg
 
Последно уредено:
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Мислам дека е редно да престанеш да ги омаловажуваш сте тука на форумот, убаво те прашав кај виде, немора да се силеш толку може многу лесно да те спуштат/спуштам на земја.[DOUBLEPOST=1507064468][/DOUBLEPOST]Стигна маил од VIVAX. Ова е тоа што добив.

Според ова 12 ката на -10 pri COP од 2.3 со трошење на 2kw/h оддава 4.69kw и сето тоа со температура на издув 42 степена и при airflow volume od 640.

Ова се сериозни бројки, ми изгледа многу неверојатно.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Excel tabelava moze i doma da ja napravis so brojki od rukav....pecat i potpis ovde negledam deka brojkive se dobieni pri test od Sertificirana laboratorija i koja e taa? (nemora da e Eurovent) ama datava mora da e od laboratorija so sertifikat i serificirana za testiranje po ovie standardi:
EN 14511:2013+ EN 14825:2013
EN 12102:2013
Кога почнеш да се обраќаш со почит и респект спрема нас ке имаш одговор од сега натаму има копче игнорирај и тоа е стиснато.[DOUBLEPOST=1507065866][/DOUBLEPOST]
Според ова 12 ката на -10 pri COP од 2.3 со трошење на 2kw/h оддава 4.69kw и сето тоа со температура на издув 42 степена и при airflow volume od 640.

Ова се сериозни бројки, ми изгледа многу неверојатно.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Тоа исто како што го добив од ВИВАКС, нивен неофицијален документ ( барем не гледам некаде да пишува официјални мерања и слично ), дали е нивен интерен тест или од некоја лабараторија немам информација. Табелата ја добив и истата како таква ја споделувам од тука натаму секој има право да си ја толкува како сака дали е и колку е меродавна се додека не добијам некоја друга потврда за истото.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ова се сериозни бројки, ми изгледа многу неверојатно.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Koga e Sertificirano od Klimi.mk i KlimaNered....mora da e neverojatno :)
I Zimi majka stoi potpis dole ne gleas :)
Ako na -10 izmerile 4,69 kako po tablicava na 99% ili maximum optovaruvanje, togas i na Energetskata nalepnica za umerena zona ke stoi 4,69Kw a vo realnost stoi 2,6Kw:tapp:....glup jebe zbunjenog....po ova se gleda kolku znaat da izmerat, razbiram da e izmeren pogolem izduv od deklariraniot posto ima povekje podesuvanja na difuzerot a se dava samo eden podatok za izduv....ama 2,6 e mnoooogu daleku od 4,69.
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Фала за темелниот одговор!
12QKE ми се чини мала за моите 47-8 м2 , јас планирам Даикинот 3,5 ка, кој го имам сега, да го преселам во спалната која е 12м2 а рестото (48м2)да го грее новата клима . Инаку се работи за куќа од 63м2 корисна површина , изолација 7 цм стиропор , таванската плоча е од стиропорни греди и блокови , така да немам големи загуби од таа страна . Ама куќа е куќа, сепак нема греан или заштитен зид.
Панасоникот го земав како опција поради извонредното искуство од тој што го имам на работа, инаку еден од моделите од функции има маде ин Малезија:) !
Дилемата и ми беше меѓу Панасоникот и Тошибата.
п.с.Блиску сум до река така да очекувам дефрости повеќе од нормално:(.
Druze, malce me zamisli so ovie podatoci. Panasonikot definitivno ne e za tebe. Daikin e solidna klima, ovoj model e veke mnogu star 7-8 godini i e veke dokazan kako dobar model. Kuka, 50 kvadrati, ne e shala, mozda i daikin da e podobar izbor za tebe. Ne ti treba tebe dobar minimum, ti treba surova sila koja mislam deka vo ovoj slucaj e na strana na Daikinot. Nadvoresna 48kg i polnenje 1.27kg nasprema 38kg so 1.2kg na toshibata, ovie podatoci se na strana na Daikinot. Mislam deka nema da imas problemi i so Toshibata, no treba da znaes deka ne smees da ja gasis. Zadadenata temperatura vo prostorijata moze da ja variras 2-3 stepeni no gasenje nikako.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Ocigledno da ostaju jedino Japanci i Gree .Onu ekipicu i Nexten sa foruma Elite i racunarskog foruma popljuvase sto su reklamirali i prodavali klimu Midea Mission.Komentari o radu modela Mission su jako losi i ljudi sada pokusavaju da vrate klime .Pitanje je koliko ce uspeti u tome.
Navukli ih mangupi.............
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Aj za mislenje sakam nova inverter klima za vo spalna soba 16 m2 sakam preku telekom pa koja e poizdrzliva od ovie 2 , cenite im se priblizni 4000 den razlika
Gree LOMO LCLH 12000Btu GWH12QC-K3DNB4G
Mitsubishi MSZ-HJ35VA/MUZ-HJ35VA


 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
на која сметка, ништо не пишува, предизборни лаги со опашки :mad:
какво прилагодување, какви бакрачи, новите броила од систем се командуваат
upload_2017-10-4_10-30-38.png
Сега, има или нема во сметките известување?
Аман бе не само промотори на одредени брендови клими кои со агресивна кампања дезинформации за конкуренцијата, вреѓање и дисквалификација на секое спротивно мислење.... сега не напаѓаат и партиски пропагатори...
темава е за економично греење (загревање) на простории (станови куќи деловен простор) не е за партиско или друго тролање... бар мислам така!
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom