Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ja ti pisav odamna:
koga predlagas klima da objasnis ZASTO taa a ne nekoja druga....ti samo linkovi pustas do klimi go stavas neizbezniot tvoj edinstven fakt "ova e moe mislenje".
Imaj si ti mislenje ama ko nerazbiras Zasto e nekoja poslaba ili podobra od druga i toa ne go iskazes drzi si go za sebe mislenjeto zasto prvo steta pravis, baska sto site postovi ti se isti, ja mislam ja mislam, toa e moe mislenje...mislitelot :)
Jas davam predlozi za klimi a odlukata dali ke kupi nekoj VIVAX GREE TOSHIBA i dr jas toa nemozam da kazam sekoj sam si odlucuva za sebe
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Честитки за климата.

On topic: хаха, она што го забележав кај GREE со мерењата, еве уште нешто.

Еве го energy label на GREE фамозната амбер

И еве ја рекламата и описот на GREE во нашите продавници



А еве го energy label на Митсу

А еве како митсу се продава и рекламира кај нас.


Хаха, офф кои махери се овие GREE стварно ц ц ц.

Најди го натрапникот, частам пиво.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Сега го гледам постот, наша грешка е при внесување на продатоците на сајтот, треба SCOP 5.1 кај Amber. При внесување колешката не увидела дека 5.7 е за warm енергеткска зона.[DOUBLEPOST=1506937586][/DOUBLEPOST]
A Carrier I Plus ?

Imam izolacija so troslojni pvc prozori inace

Pozdrav
Не е лош избор ама за тие пари пак ке напоменам за твојата ситуација 40м2 е подобра моќна 12ка во според со просечна 18ка.[DOUBLEPOST=1506937852][/DOUBLEPOST]
komentar na fejsbuk na nekoja objava na hidroset, epten me nasmea zenata
Прегледај го приврзокот 178254
:) Вакви објави и коментари има за секој бренд повеќе или помалку, друго е да каже што модел има, колкава и каква е просторијата и слично, луѓето често знаат да бараат клима од 15 илјади а да греат просторија од 60м2, нормално дека нема да бидат задоволни. Не ми е целта да ги бранам грее туку немаме никакви податоци од освен марка на клима и да посочам барем еден пример зошто може да е коментарот таков.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Сега го гледам постот, наша грешка е при внесување на продатоците на сајтот, треба SCOP 5.1 кај Amber. При внесување колешката не увидела дека 5.7 е за warm енергеткска зона..
Нека зачисти колешката и кај Cooper i Hanter од 5.1 во 4.0 ако веќе чистите чистете кај сите подеднакво а не селективно....истово за овој модел ви беше посочено на друг форум и не го сменивте а поминати се месеци од тогаш.
CH5.1.jpg
https://klimi.mk/product.php?id=226
CH-S12FTXLA_c.jpg
http://cooperhunter.fi/wp-content/uploads/2015/10/CH-S12FTXLA_c.jpg
[DOUBLEPOST=1506939629][/DOUBLEPOST]
Strelec од каде ги вадиш овие табели и податоци, ме интересира да си проверам за некои модели
Od ovde
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Здраво до сите, имам Gree Cozy, утрово ги чистев филтрите, и ај како демек за побрзо да исушат направив беља (види слика) , имам две прашања, дали можи да ја уклучам климата со ваков филтер ден два додека купам нов? и второто е да ме упатите кај да купам и која е цената од прилика? Ве молам за побрз одговор. Ви благодарам.
Прегледај го приврзокот 178210
Vidi vo servisive za klima uredi sigurno ima filtri da se kupat
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Дечки ајде малку помош окулу избор на клима.
Се работи за дуќан од 37м2 2 страни ѕид 2страни стакло од горе до доле. Висина окулу 3 м. Фала однапред.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Дечки ајде малку помош окулу избор на клима.
Се работи за дуќан од 37м2 2 страни ѕид 2страни стакло од горе до доле. Висина окулу 3 м. Фала однапред.
Moj predlok ili C&H Cooper&Hunter https://klimi.mk/product.php?id=226
Ili Vivax https://klimi.mk/product.php?id=231
Po specifikacii od ovie dve klimi poskapa no i podobra e vivax-ot ima scoop 5.5 potrosuvacka na greenje od 943W poteska nadvoresna edinica ima freon R32
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Hub

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Moj predlok ili C&H Cooper&Hunter https://klimi.mk/product.php?id=226
Ili Vivax https://klimi.mk/product.php?id=231
Po specifikacii od ovie dve klimi poskapa no i podobra e vivax-ot ima scoop 5.5 potrosuvacka na greenje od 943W poteska nadvoresna edinica ima freon R32
Predlog na godinata
Vo 37 kvadrati dukan so dve golemi stakleni povrsini predlog e 3.5 ka.
Ti imas vrska ili nemas sto pisuvas.
Ti so ovie predlozi od rakav grdo ke go zaebes nekogo.
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Дечки ајде малку помош окулу избор на клима.
Се работи за дуќан од 37м2 2 страни ѕид 2страни стакло од горе до доле. Висина окулу 3 м. Фала однапред.
Во таква просторија за добро греење е задолжително добар 5kW клима уред.

1. Се работи за деловен простор/дуќан каде постојано има отвори/затвори врата со тоа има МНОГУ поголема загуба на топлина преку врата отколку во домашни услови
2. Тие отвори/затвори врата се дирекно кон надвор, во домашни услови куќа/стан имате претсобје кое помага за да се намали загубата на топлина, така што во деловен објект покрај тоа што има почесто отварање на врата има и далеку поголема загуба при секое отварање
3. Слаба изолација, стаклото колку и да е добро сепак е полош изолатор од ѕид со стиропор на пример, воедно кај вас 2 од 4 страни се со стакло
4. Оние 2 страни ѕид верувам дека се работи работи за обична градба без изолација од тервол/сиропор, сендвич ѕид и слично
5. Поголемата висина е исто проблем, голем дел од топлината ке оди во гориот дел и ке треба првин да се исполни горниот дел од просторијата со топлина па потоа полека да се исполнува во долниот дел.

За квалитетни и економично греење потребен ви е добар 5.5kW клима уред.
Во тој контекст наш предлог се следниве неколку модели:

VIVAX ACP-18CH50AERI
GREE LOMO GWH18QD-K3DNB4G
TOSHIBA SUZUMI PLUS RAS-B16N3KV2-E1/RAS-16N3AV2-E1
DAIKIN FTX50GV/RX50GV
GREE AMBER -30 GWH18YE-S6DBA2A
TOSHIBA SUZUMI PLUS RAS-18N3KV2-E1/RAS-18N3AV2-E1
PANASONIC CS/CU - E18QKE
MITSUBISHI MSZ-FH50VE/MUZ-FH50VE

Со било кој модел под перформансите на VIVAX ACP-18CH50AERI ке имате проблем да постигнете соодветна топлина и истовремено економски ке имате голема потрошувачка што за деловен простор каде се плаќа индустриска цена на ел.енергија се прави голема разлика.
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Здраво до сите, имам Gree Cozy, утрово ги чистев филтрите, и ај како демек за побрзо да исушат направив беља (види слика) , имам две прашања, дали можи да ја уклучам климата со ваков филтер ден два додека купам нов? и второто е да ме упатите кај да купам и која е цената од прилика? Ве молам за побрз одговор. Ви благодарам.
Прегледај го приврзокот 178210
Денеска низ прилеп прашав на неколку места сите креваат рамена :(
Помагајте каде да се обратам :(
Ne se panici mozes slobodno da si ja rabotis klimata i bez filtrite ako e zort a ne so edno dupce ko tvoevo.. Edinstveno ke se sobere poveke prasina na izmenuvacot megju krilcata limeni ko so gi vikaat nekoj i prasinata od prostor nema tolku da se filtrira ama zborime za zanemarlivi velicini.. Javi se u greemak u skopje oni se oficijalni distributeri mora da imaat!
P.S (Bez namera da te navredam ili slicno, cisto drugarski) Sigurno se cudis zasto nikoj ne ti odgovori na vakvo ednostavno prasanje pa da ti razjasnam gledajki go tvojov istorijat na temava. Znaci baras klima, prasuvas za klima, ekipava na forumov ti replicira (citaj vllozuva svoe slobodno vreme i mozok) da ti pomogne, ti kupuvas klima te nema nigde, niedno korisnicko konkretno iskustvo ne spodeluvas, i sega imas zort i aman zaman ekipo. Ova treba da go razberat mnogu clenovi so samo na zort se pojavuvaat!
Mene epten me interesira bas toj model so go imas ti Gree Cozy pa koga ke smognes sila spodeli iskustvo so istata pasija so koja spodeluvas za Milan...[DOUBLEPOST=1507028306][/DOUBLEPOST]
3 klimi mi padjaat vo oko za da zeman za 40-50 m2 da grejam

1.Carrier IPLUS 42QHC018DSA/38QHC01DSA
2.MITSUBISHI MSZ-SF50VE
3.COOPER&HUNTER-CH-S18FTXLA ARTIC
Daikin mi nudat inverter jak bil demek

Ima nekoj iskustva so ovie klimi ?
Kaj Ukraincive dobar odziv za C&H-vo sto go spomnuvas:
http://price.ua/cooper_hunter_ch-s18ftxla/otzivi/874851.html
A kaj niv zimno vreme malce poveke zabricuva...
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Едно офф-топик прашање поврзано со греење на клима, што бидна со воведувањето на ефтина тарифа за струја од Октомври месец, се уште ништо ?
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
14
Едно офф-топик прашање поврзано со греење на клима, што бидна со воведувањето на ефтина тарифа за струја од Октомври месец, се уште ништо ?
Ќе има видов на сметка од евн, пишува кога ќе извршат подесување на броилата. Поделени се по реони некако. Треба да си видиш на последната сметка би требало да пишува
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Moj predlok ili C&H Cooper&Hunter https://klimi.mk/product.php?id=226
Ili Vivax https://klimi.mk/product.php?id=231
Po specifikacii od ovie dve klimi poskapa no i podobra e vivax-ot ima scoop 5.5 potrosuvacka na greenje od 943W poteska nadvoresna edinica ima freon R32
A bre ne go lazi covekot podobra bila....u sto e podobra koga poefinava dava 3KW na -10 ili oddava toplina 400W povekje od skoro duplo poskapata?
Vo 37m2 so 3m plafon i dva izloga ke ima 4~5Kw gubitoci na -10....go mestis na Vivax od 50.000 sto na -10 dava edvaj 2,6Kw a ke smrzne ko pingvin, togas bas ke mu e gajle za tvojot scop od 5,5, podatok koj isto taka ne e tocen na klimi.mk.
So protok na vozduh od 570m3 ni do pola dukjan nema da frli vozduh ova.
klimimk.jpg
Cifri jaki ama za na +7 i potoplo, no na oficijalen dokument se cita kolku im e snagata na ladno od -10 tuka nemozat da lazat dilerive, 3,5ka sto drzi 100% kapacitet AMA samo do 2,5Kw...Isto samo Nije isto :icon_lol:
vivax 09Y.jpg vivax12y.jpg
So samo 100W razlika megju 9 i 12 a so ceni 48.000 za 9kata i 50.000 za 12kata i so izduv kaj dvete pomal od 600m3/h ja barem nesum ubeden deka za 50.000 bi dobil realna 3,5ka za samo 2.000 povekje....se gleda deka e samo 100 w razlikata na -10, ako ednava e 2,5ka drugava e 2,6ka na greenje.Bildale SCOP za da izgubat na kapacitet pa sega SCOPot se potencira...tolku e prikaskata, jak Scop ama negree
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom