Најекономично греење (затоплување)

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Благодарам за советот и за линковите. Доколку ги споредам тие два модели што ги спомнав претходно:

Инвертер:
Просечна моќност: 3200/3400W
Влезна моќност ладење/греење: 997/942W

Обична:
Просечна моќност: 3250/3400W
Влезна моќност ладење/греење: 1012/942W

Бројките се тука-така, а цената е за 50% поскапа на инвертерот... Или нешто друго не земам предвид?
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Здраво на сите, и порано имам пишано на форумот, но сега веќе дојде време да купам клима, па сакам да слушнам мислења. Прво, станот:



Долната страна е исток, десната север. Нова градба, добра изолација, ПВЦ дограма (не баш нај нај ама не е ни лоша). Сакам да греам дневна, трпезарија и кујна.

Бидејќи сум од Битола, и планирам да купам клима од Лерин (Mega Euronics), цените што ми беа понудени се:

Toshiba SUZUMI PLUS RAS-B13N3KV2-E1/RAS-13N3AV2-E1 - 730 EUR ( 589 после враќање данок )
Toshiba MIRAI MIRAI RAS-13BKV-E/RAS-13BAV-E - 570 EUR ( 459 после враќање данок )
Fujitsu ACYG 12 LLCC - 539 EUR ( 430 после враќање данок )
Mitsubishi MSZ-FH35VE / MUZ-FH35VE - 1050 EUR ( 845 после враќање данок )

Се мислам помеѓу SUZUMI и MSZ, Suzumi-то најмногу поради цената (нецели 600 евра), а MSZ-то е да не речам класа над сите, а и прифатлива цена е 845 евра за таа клима.

Коментари?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Благодарам за советот и за линковите. Доколку ги споредам тие два модели што ги спомнав претходно:

Инвертер:
Просечна моќност: 3200/3400W
Влезна моќност ладење/греење: 997/942W

Обична:
Просечна моќност: 3250/3400W
Влезна моќност ладење/греење: 1012/942W

Бројките се тука-така, а цената е за 50% поскапа на инвертерот... Или нешто друго не земам предвид?
Tocno inverter klimite se poskapo no zatoa pak moze da greeat do -15 nekoj modeli i do -20,-25 i inverterot ne raboti so poln kapacitet odnosno kako sto ja dostiga zadadenata temperatura taka gi namaluva vrtezite na kompresorot fakticki tuka e taa efikasnist i zasteda na energija dodeka pak on-off klima uredite rabotat so poln kaapacitet bez pritoa da se namalat vrtezite na kompresorot
Zatoa se i poskapi inverterite od on-off no so tek na vreme investiranjeto vo inverter se ispaka pri zasteda na energija.[DOUBLEPOST=1505847062][/DOUBLEPOST]
Здраво на сите, и порано имам пишано на форумот, но сега веќе дојде време да купам клима, па сакам да слушнам мислења. Прво, станот:



Долната страна е исток, десната север. Нова градба, добра изолација, ПВЦ дограма (не баш нај нај ама не е ни лоша). Сакам да греам дневна, трпезарија и кујна.

Бидејќи сум од Битола, и планирам да купам клима од Лерин (Mega Euronics), цените што ми беа понудени се:

Toshiba SUZUMI PLUS RAS-B13N3KV2-E1/RAS-13N3AV2-E1 - 730 EUR ( 589 после враќање данок )
Toshiba MIRAI MIRAI RAS-13BKV-E/RAS-13BAV-E - 570 EUR ( 459 после враќање данок )
Fujitsu ACYG 12 LLCC - 539 EUR ( 430 после враќање данок )
Mitsubishi MSZ-FH35VE / MUZ-FH35VE - 1050 EUR ( 845 после враќање данок )

Се мислам помеѓу SUZUMI и MSZ, Suzumi-то најмногу поради цената (нецели 600 евра), а MSZ-то е да не речам класа над сите, а и прифатлива цена е 845 евра за таа клима.

Коментари?
Od predlozenive inverteri jas bi go odbral MITSUBISHI[DOUBLEPOST=1505847124][/DOUBLEPOST]
Tocno inverter klimite se poskapo no zatoa pak moze da greeat do -15 nekoj modeli i do -20,-25 i inverterot ne raboti so poln kapacitet odnosno kako sto ja dostiga zadadenata temperatura taka gi namaluva vrtezite na kompresorot fakticki tuka e taa efikasnist i zasteda na energija dodeka pak on-off klima uredite rabotat so poln kaapacitet bez pritoa da se namalat vrtezite na kompresorot
Zatoa se i poskapi inverterite od on-off no so tek na vreme investiranjeto vo inverter se ispaka pri zasteda na energija.[DOUBLEPOST=1505847062][/DOUBLEPOST]

Od predlozenive inverteri jas bi go odbral MITSUBISHI
Sepak ti odluci si[DOUBLEPOST=1505847202][/DOUBLEPOST]
Tocno inverter klimite se poskapo no zatoa pak moze da greeat do -15 nekoj modeli i do -20,-25 i inverterot ne raboti so poln kapacitet odnosno kako sto ja dostiga zadadenata temperatura taka gi namaluva vrtezite na kompresorot fakticki tuka e taa efikasnist i zasteda na energija dodeka pak on-off klima uredite rabotat so poln kaapacitet bez pritoa da se namalat vrtezite na kompresorot
Zatoa se i poskapi inverterite od on-off no so tek na vreme investiranjeto vo inverter se ispaka pri zasteda na energija.[DOUBLEPOST=1505847062][/DOUBLEPOST]

Od predlozenive inverteri jas bi go odbral MITSUBISHI
Sepak ti odluci si
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Здраво на сите, и порано имам пишано на форумот, но сега веќе дојде време да купам клима, па сакам да слушнам мислења. Прво, станот:



Долната страна е исток, десната север. Нова градба, добра изолација, ПВЦ дограма (не баш нај нај ама не е ни лоша). Сакам да греам дневна, трпезарија и кујна.

Бидејќи сум од Битола, и планирам да купам клима од Лерин (Mega Euronics), цените што ми беа понудени се:

Toshiba SUZUMI PLUS RAS-B13N3KV2-E1/RAS-13N3AV2-E1 - 730 EUR ( 589 после враќање данок )
Toshiba MIRAI MIRAI RAS-13BKV-E/RAS-13BAV-E - 570 EUR ( 459 после враќање данок )
Fujitsu ACYG 12 LLCC - 539 EUR ( 430 после враќање данок )
Mitsubishi MSZ-FH35VE / MUZ-FH35VE - 1050 EUR ( 845 после враќање данок )

Се мислам помеѓу SUZUMI и MSZ, Suzumi-то најмногу поради цената (нецели 600 евра), а MSZ-то е да не речам класа над сите, а и прифатлива цена е 845 евра за таа клима.

Коментари?
Есапот ти е арен само уште царина да си израчунаше нема лошо да ти биде

Sent from my Lenovo TB2-X30F using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Или нешто друго не земам предвид?
Комфорот? плус ке имаш многу чести дефрости на околу 0C надворешна Т кога има и најголема влажност а такви денови има многу.
Поскапа е за 30% ne 50.
[DOUBLEPOST=1505853847][/DOUBLEPOST]
Toshiba SUZUMI PLUS RAS-B13N3KV2-E1/RAS-13N3AV2-E1 - 730 EUR ( 589 после враќање данок )
Toshiba MIRAI MIRAI RAS-13BKV-E/RAS-13BAV-E - 570 EUR ( 459 после враќање данок )
Fujitsu ACYG 12 LLCC - 539 EUR ( 430 после враќање данок )
Mitsubishi MSZ-FH35VE / MUZ-FH35VE - 1050 EUR ( 845 после враќање данок )

Се мислам помеѓу SUZUMI и MSZ, Suzumi-то најмногу поради цената (нецели 600 евра), а MSZ-то е да не речам класа над сите, а и прифатлива цена е 845 евра за таа клима.
Коментари?
Две од овие клими се со еднореден изменувач или еквиваленти на клими што не се "јак бренд" како овие што си ги навел а со цена од околу 20.000 ден а имаат + WiFi :)
Една од овие која не е 845еу исто ке ти заврши работа за твојата квадратура и нема потреба да се испужиш за Митсубишито. Оваа во Србија е уште поефтина со редовна (реална) цена околу 450еу, кај нас истата е со цена од 700еу и произведена е во P.R.C.
За Битола најпаметно ти е нешто со греачи т.е бар до -20.
Од Тошиба има ли Daisekai 10ka во таа грчка продавница и дали знаеш цена за неа ?
Мираи13 може да се најде во Хрватска и за 475еу
А кај нас истата 650еу
 
Последно уредено:

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Есапот ти е арен само уште царина да си израчунаше нема лошо да ти биде

Sent from my Lenovo TB2-X30F using Tapatalk
Договорено е на граница, не се секирај :) Затоа земам од Грција.

Две од овие клими се со еднореден изменувач или еквиваленти на клими што не се "јак бренд" како овие што си ги навел а со цена од околу 20.000 ден а имаат + WiFi :)
Една од овие која не е 845еу исто ке ти заврши работа за твојата квадратура и нема потреба да се испужиш за Митсубишито. Оваа во Србија е уште поефтина со редовна (реална) цена околу 450еу, кај нас истата е со цена од 700еу и произведена е во P.R.C.
За Битола најпаметно ти е нешто со греачи т.е бар до -20.
Од Тошиба има ли Daisekai 10ka во таа грчка продавница и дали знаеш цена за неа ?
Мираи13 може да се најде во Хрватска и за 475еу
А кај нас истата 650еу
Тој ми рече дека од Тошиба работат најмногу со Suzumi и Mirai, ама можи да се порачаат и други модели. Претпоставувам дека ќе ја земи од друга продавница и ќе си стави маржа, бидејќи за Митсубишито се јавуваше негде пред мене прашуваше цена некои математики праеше на дигитронот, ваљда од друга продавница ќе ја зема. А Тошибите ги имаше на лагер. Можам да прашам и за Suzumi 16ка... дали тоа би било паметно?

Не знам, надворешната единица ќе ми биде малку на завет (на балкон затворен од 3 страни), а и последните 5 години сме немале температури од -15 повеќе од 10 дена во просек, така да не знам дали да форсирам модели за пониски температури... уште се мислам. Митсубишито не е со еднореден изменувач?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
so bidna, gi batali li peletite.
:D
Не сум ги баталил, ова е за друга намена. Но со воведувањето на ефтина тарифа на електрична енергија во текот на денот, тогаш обавезно се исклучува печката на пелети и се вклучува климата :D
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
А Тошибите ги имаше на лагер. Можам да прашам и за Suzumi 16ка... дали тоа би било паметно?
Sporeduvaj gi po klasa na modeli, primer Mitsu FH35VE i Daisekai8 se vrvni modeli od najvisoka klasa na ovie dve marki. Suzumito e klasa ispod gornite pa ne bi gi staval vo isti kos so gornite.
Na Scroutz mala razlika vo cena se Suzumito 13 (768) i 16 (858)....ako vekje ides na Suzumi 16kata im e pojaka i podobra izvedba od 13kata. Daisekaito8 im e vrven model ...gledaj samo Daisekai serija 8...zosto uste ima od postara verzija na Daisekai6 tie zaobikoli gi.
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Може ли некој да ми каже која е разликата меѓу овие две клими ? https://klimi.mk/sporedba.php?id1=129&id2=241 Земав 2 од првите, па ми требаат уште 2 .
Исти се, вторите немаат екран/лед за да покажува бројки и слично.[DOUBLEPOST=1505933656][/DOUBLEPOST]
Здраво на сите, и порано имам пишано на форумот, но сега веќе дојде време да купам клима, па сакам да слушнам мислења. Прво, станот:



Долната страна е исток, десната север. Нова градба, добра изолација, ПВЦ дограма (не баш нај нај ама не е ни лоша). Сакам да греам дневна, трпезарија и кујна.

Бидејќи сум од Битола, и планирам да купам клима од Лерин (Mega Euronics), цените што ми беа понудени се:

Toshiba SUZUMI PLUS RAS-B13N3KV2-E1/RAS-13N3AV2-E1 - 730 EUR ( 589 после враќање данок )
Toshiba MIRAI MIRAI RAS-13BKV-E/RAS-13BAV-E - 570 EUR ( 459 после враќање данок )
Fujitsu ACYG 12 LLCC - 539 EUR ( 430 после враќање данок )
Mitsubishi MSZ-FH35VE / MUZ-FH35VE - 1050 EUR ( 845 после враќање данок )

Се мислам помеѓу SUZUMI и MSZ, Suzumi-то најмногу поради цената (нецели 600 евра), а MSZ-то е да не речам класа над сите, а и прифатлива цена е 845 евра за таа клима.

Коментари?
Во Битола е многу ладно во зимо, оди со Mitsubishi MSZ-FH35VE евентуално Toshiba SUZUMI PLUS ако веќе сакаш тошиба. Има зошто се поскапи овие модели. Mitsubishi ти е екстра модел, немам слушнато некој од него да биде незадоволен и слично.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите.Ке ве молам за совет.Во дневна соба од 52 м2,што би било поекономично две 3.5kw или една 7kw клима.
Конкретно Две lg p12 en...Или една lg p24en....
Ви благодарам.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Здраво на сите.Ке ве молам за совет.Во дневна соба од 52 м2,што би било поекономично две 3.5kw или една 7kw клима.
Podobro bi bilo dve 3.5 kw po ekonomicno mislam deka e a i poprijatno ke bide za koristenje pomala bucava i po moznost ako imas mesto podobro stavi si parapetni edinici

https://klimi.mk/product.php?id=244

https://klimi.mk/product.php?id=177

https://klimi.mk/product.php?id=145
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Здраво на сите.Ке ве молам за совет.Во дневна соба од 52 м2,што би било поекономично две 3.5kw или една 7kw клима.
Конкретно Две lg p12 en...Или една lg p24en....
Ви благодарам.
Tie lg se deklarirani do -10stepeni.
Zemisi Lomo 18 LCLH do -20 ke ti e taman

http://marketkonekt.com/makedonija/aparati-za-domakjinstvo/uredi-klimatizacija/klima-ured-gree-serija-lomo-5-5-kw/Ezf.htm
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
14
Ако може некој да одговори за чистење на клима уред. При уклучување мириса лошо , но и при мирување се осеќа реа во дневната соба. Гледав доста на youtube како се чистат климите но претежно се детергенти за амерички пазар . Некој дали знае некое средство од овде кое би било соодветно за чистење, а да не биде штетно( корозивно) за цевките од изменувачот. Дали би било добро пена за чистење на рерни од Pronto па после да се исплакни со млака вода?
Пробаше ли со нешто да ја исчистиш? Кај нас нема баш избор такви средства пени како што гледам по интернет по америка
 

Kajgana Shop

На врв Bottom