Најекономично греење (затоплување)

Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Цената споредба на двете, е тука некаде, со тоа штп FH е излезен пред 5 години, а ZSX-S излезе оваа година па затоа малку повеќе држи цена.
https://airsam.gr/shop/mitsubishi-electric-msz-muz-fh35ve-klasi-a-2-5-24/
https://airsam.gr/shop/mitsubishi-srksrc-35-zsx-s-klasi-aa-σε-12-atokes-doseis/

Каде да погледнам, шо зборуваш.
Еве ти еуровент од Daiseikai 8 16


Еве ти од Suzumi plus 16


Daiseikai 8 над -10 е дупло подобра клима од Suzumi plus.
Јас не зимам спецификации фабрички, споредувам резултати на еуровент.

За што разговараме ние овде, што е темата? Темата е mini split системи и со такви се ладеме и грееме. Баш поради тоа што heavy не е заинтересирана за mini split е лошо. Heavy може да креира огромни системи за ладење и греење на хотели, индустриски објекти али тоа нам не ни значи, кога станува збор за mini split Electric би ми бил приоритет.

Од кога се Американците мерило за квалитет???
Сериозно, најголеѓ пазар за јапонските возила е Америка. Американците добиваат и тражат само квалитет.
Си бил во Америка?
Едно најпросто едноставно кабелче за полнење на телефони подлежи на контрола и квалитет и кај нив нема цигански продавници како кај нас, еве конкретно за мобилни телефони каде има цигански маски, кабли за полнење порачани од Кина каде 1 на 10 ќе полни повеќе од 5 минути и ќе ти го продаде 500 денари.

Знај го ова, од цел свет Американците го добиваат само најдоброто и најквалитетното.
Американскиот пазар е сон на секој произведувач.
И ако не си квалитетен ќе те казнат и тоа длабоко ќе те казнат.
Земи пример VW и Toyota.





Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
Дали има есап за клима од Грција поевтина од тука за некои 30%,со тоа што ќе немаш гаранција?
Без разлика дека се топ клими, се може да се случи.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Kakva marka na klima sakas da zemes dali ke se isplati ili ne zavisi i od markata i od performansite i od mnogu drugi faktori taka da soberi poveke mislenja pred da se odlucis da zemes klima od nadvor od granicive i rasprasaj se kolku ke te kosta carinata
A klima bez garancija jas licno ne bi ti preporacal
 
Член од
17 јануари 2016
Мислења
18
Поени од реакции
27
Ја зедов готово 630 евра ме фати на граница добро поминав почестив малку и супер излезе
супер е за ладење лади се во зимо ќе видиме како ќе се покажи
фала сепак на информациите[DOUBLEPOST=1501287869][/DOUBLEPOST]
Дали има есап за клима од Грција поевтина од тука за некои 30%,со тоа што ќе немаш гаранција?
Без разлика дека се топ клими, се може да се случи.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
кај нас еве да речиме колку што видов од прилика 950-970 ева е во грција од старт е поевтина 780 евра е и данок вратив 628 евра дојде околу гаранција доколку се деси нешто викаат не е проблем да се однеси кај нив за поправка јас од лери ја зедов 75 км ми е се да не дај госпо прајме муабет за најлошо ако се расипи дури важи гаранција
инаце ја монтирав и вака ко со тестирав е ок за ладење за во зимо ќе видиме поздрав и фала
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Dali nekoj na VIVAX klima uredive ja ima koristeno opcijata SELF CLEAN (samocistenje) da spodeli iskustva od ovaa opcija
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.344
Поени од реакции
4.963
Кога се очекуваат нови тури од VIVAX клима уредите?
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Кога се очекуваат нови тури од VIVAX клима уредите?
Кој модели ? Некој се веќе стигнати , некој стигаат август и слично.[DOUBLEPOST=1501452616][/DOUBLEPOST]
Ја зедов готово 630 евра ме фати на граница добро поминав почестив малку и супер излезе
супер е за ладење лади се во зимо ќе видиме како ќе се покажи
фала сепак на информациите[DOUBLEPOST=1501287869][/DOUBLEPOST]
кај нас еве да речиме колку што видов од прилика 950-970 ева е во грција од старт е поевтина 780 евра е и данок вратив 628 евра дојде околу гаранција доколку се деси нешто викаат не е проблем да се однеси кај нив за поправка јас од лери ја зедов 75 км ми е се да не дај госпо прајме муабет за најлошо ако се расипи дури важи гаранција
инаце ја монтирав и вака ко со тестирав е ок за ладење за во зимо ќе видиме поздрав и фала
За цената супер си поминал, ризик е границата сепак клима е не е мобилен телефон да го спикнеш некаде. Воедно близината ти е предност и за транспорт при купување па и за сервис ако се случи проблем.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Dali moze da kaze nekoj koja marka na kompresor e ovoj model:GMCC ASM135D23UFZ
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Dali moze da kaze nekoj koja marka na kompresor e ovoj model:GMCC ASM135D23UFZ
Гмцц е фабрика на компресори на компанија од повеќе производители на клима уреди во кои водечко место има тошиба за развој заедно со мидеа како главна компанија за производство

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Гмцц е фабрика на компресори на компанија од повеќе производители на клима уреди во кои водечко место има тошиба за развој заедно со мидеа како главна компанија за производство

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Znaci GMCC e marka toshiba na kompresori ili ne
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Тошиба = gmcc исто колку шкода=фолксваген

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
5 август 2008
Мислења
557
Поени од реакции
180
Пошто сум лаик за овие работи за клими мора да прашам нешто....

Дали климата работи на принцип термостат т.е кога ќе се постигне температура внатре во самиот простор климата не троши струја? Или па цело време додека е вклучена преку далечинското троши?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Пошто сум лаик за овие работи за клими мора да прашам нешто....

Дали климата работи на принцип термостат т.е кога ќе се постигне температура внатре во самиот простор климата не троши струја? Или па цело време додека е вклучена преку далечинското троши?
Inverter klima uredite trosat struja no so samoto priblizuvanje na zadadenata temperatura vo prostorijata se namaluva i potrosuvackata a koga ke ja postigne temperaturata isklucuva kompresorot i minimalno trosi do povtornoto uklucuvanje na kompresorot sekako kontrolirajki preku termostatot a pak obicnite on off klimi ne inverter trosat konstatno dodeka ne ja postignat zadadenata temperatura so toa sto ne ja namaluva potrosuvackata kako ke inverterite pri priblizuvanje na zadadenata temperatura
 

Kajgana Shop

На врв Bottom