Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
A ako mislis deka 12 kata ti e slaba eve edna dobra 18 ka I za cena mnogu dobra

https://klimi.mk/product.php?id=138[DOUBLEPOST=1476226985][/DOUBLEPOST]
Kaj mene na lg-to fabricki odea gumici vo kompletot pa pak e pobucen od Hansolot bez gumici.
Ако не биде 3,5 размислувам за следниве модели:
Carrier iPlus inverter 42QHC018DS
LOMO GWH18QD-K3DNB4G
[URL='http://energija.com.mk/wp-content/uploads/2015/07/Toshiba-Suzumi-Plus-inverter-Model-2015reduced.pdf']Toshiba Suzumi Plus inverter RAS-B16N3KV2-E(1)
[/URL]
[URL='http://energija.com.mk/wp-content/uploads/2015/07/Toshiba-Suzumi-Plus-inverter-Model-2015reduced.pdf'][/URL]
првите две 5,5 Тошибата е 4,5KW
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Ако не биде 3,5 размислувам за следниве модели:
Carrier iPlus inverter 42QHC018DS
LOMO GWH18QD-K3DNB4G
Toshiba Suzumi Plus inverter RAS-B16N3KV2-E(1)
првите две 5,5 Тошибата е 4,5KW
Pero 18kite (<5KW) se golemi vnatresni edinici koi mnogu poosetno duvaat od 12kite(<3KW) i vo mal prostor ko tvojot od 28m2 ednostavno ke nema kaj da se "skries" od duvanjeto i sedenjeto nema da ti bide prijatno. Probaj so nekoja skica ili crtez barem da dolovis kako e rasporedot i kade bi bila montirana vnatresnata edinica za podobro da se razbirame..?
Ako ti e izvodlivo podobro misli kako da go izoliras prostorot prvo pa posle koj klima ured da go kupiis..
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Pero 18kite (<5KW) se golemi vnatresni edinici koi mnogu poosetno duvaat od 12kite(<3KW) i vo mal prostor ko tvojot od 28m2 ednostavno ke nema kaj da se "skries" od duvanjeto i sedenjeto nema da ti bide prijatno. Probaj so nekoja skica ili crtez barem da dolovis kako e rasporedot i kade bi bila montirana vnatresnata edinica za podobro da se razbirame..?
Ako ti e izvodlivo podobro misli kako da go izoliras prostorot prvo pa posle koj klima ured da go kupiis..
Можеби е така , ама конкретно Кериерот на најтивко има проток 260м3/ч а кај Хансолот според проспективе од Греемак 470м3/ч така да мислам дека не би требало да преставува проблем...или?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Можеби е така , ама конкретно Кериерот на најтивко има проток 260м3/ч а кај Хансолот според проспективе од Греемак 470м3/ч така да мислам дека не би требало да преставува проблем...или?
Mislam 340-350 m3 /h minimalen ima
A maksimum ima 740 m3h ima protok hansolot
 
F

Flatter

Гостин
Каде можат да се најдат електрични камини(пример џидни) и по која цена се движат и вака ме интересира по колку месечно би можетеле да трошат пример за 30м2 простор
Некој искуство да има со вакви електрични камини?
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Некој искуство да има со вакви електрични камини?
Какви електрични камини? Дај линк за точно да видиме.

Со самото тоа што се електрични, веројатно е на принцип на греач... што значи ќе трошат многу.[DOUBLEPOST=1476260394][/DOUBLEPOST]Еве 2,5ка инвертер и тоа Мицубиши за под 30.000 - кој сака бренд нека повели. Само, оваа е најслаба Мицубиши што сум ја видел до сега (до -10, SCOP 3,71).
http://marketkonekt.com/makedonija/aparati-za-domakjinstvo/uredi-klimatizacija/klima-ured-mitsubishi-standard-srk-src-25-zmp-s-inverter/wyg.htm
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
265
Поени од реакции
100
Sakam da gream prostor od 35 m2 so inverter klima ST dvanaeska, iskustva dali ke se stoplam ili tesko
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Sakam da gream prostor od 35 m2 so inverter klima ST dvanaeska, iskustva dali ke se stoplam ili tesko
Никој на форумов не пријавил СТ клима... Моја претпоставка е дека до 0 степени можеби, ама можеби, и ќе се згрееш. Зависи од ориентацијата на станот, каква изолација имаш, какви прозори, колку ти е висок таванот итн. Како што ќе се намалуваат температурите, климата нема да може да постигне.

И уште нешто, зависи и колку е тоа „топло“. Дали 21 степен ќе ти е дома (стандард некој за греење) и ќе облечеш дебели тренерки и папучи, или сакаш 25 и по кратки да седиш.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Можеби е така , ама конкретно Кериерот на најтивко има проток 260м3/ч а кај Хансолот според проспективе од Греемак 470м3/ч така да мислам дека не би требало да преставува проблем...или?
Pero drugar ne se fakjaj za dve tri raboti sto ti vlegle vo glava od citnatoto..rascitaj ubavo i vnimatelno nanazad barem edno 100 strani i ke mozes da razmisluvas poseopfatno..
Vikas carierot imal najmal protok i sto mislis deka ke ti raboti so najmaliot vo prostorija koja ima golemi toplinski zagubi?? Ke urla i ke duva jako za da postigne pa ke smiruva na sredna brzina na izduv ostavi komentarive od denovive koga e blago esensko ladno.. Se nadevam me razbiras sto sakam da ti kazam site nie pominavme niz ova i si cukavme glava sto da zememe ama pa nema drug nacin ako sakas da napravis pravilen izbor.. Prioritet ti e izolacijata, barem i sitna dihtung lenti n prozori i na vrati i ako nemozes nadvoresno togas napravi vnatresna izolacija ama ne go ostavaj taka prostorot i ne odi so jaka klima pa vo idnina ako izoliras ke iskoci dekaa si ja preplatil bezveze zasto si brzal plus ekonomicnosta na pogolemata klima e pomala od pomalata koja bi odgovarala vo tvojot postoecki ama izoliran prostor.. Pravis izbor za barem narednite 6-7 god i zatoa napravi go vistinskiot..
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Каде можат да се најдат електрични камини(пример џидни) и по која цена се движат и вака ме интересира по колку месечно би можетеле да трошат пример за 30м2 простор
Позади Ред кафе имаше една продавница за вакви камини. А цената зависи од димензиите и имитацијата на огнот. Трошат и греат колку греалка од 1.5-2kw. Убав естетски изглед, ама рачунај и дека во најголем дел ќе ти работи на скапа струја и нема да ја стопли таа квадратура. Подобра опција е клима.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Некој искуство да има со вакви електрични камини?
Ili da sublimirame najbolje ti e da si montiras klima za greenje a za dekoracija eden elektricen ziden kamin koj po potreba mozes da go pustas da dogreva vo najladnoto sto ustvari i e top ideja namesto panelka da si imas vakov kamin koj za efekt na gorenje na drvo trosi okolu 130W i za dogrevanje vo najladnoto imas dodatni 2KW toplina..
Ova so gleam okolu 200evra kosta na zapadot
http://www.costco.co.uk/view/p/dimplex-bizet-wall-mounted-electric-fire-2kw-180412
eve go istiot kaj nas go prodavaat a ima i drugi gleam
http://www.kamini.com.mk/bizet/
neznam prasaj kolku se kaj nas pa spodeli..
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
84
Поени од реакции
30
zdravo decki kako e ?
ajde opcija od vas sekoj koj pisuva da mi dade i koj ima dajkon po doma za dv50 kazete mi dali e dobra ili gree confort ???? koja da ja odberam i kazete mi so dodatoci jomizator i se ostanato koja e podobra i ve molam ne velicete nisto mi treba od vase iskustvo i koj ja ima po doma .... i znae nesto poveke so klimi za prostor od 35-40 m2 za greenje najcesto ke ja koristam .... znaci dajkin 50gv sto mi ja nudat so 1050 e so montaza ili nekoja gree cozy ili haier tundra ... mi treba sekoj del od klimata koja e stedliva i se nataka do filteri koja ke zadovoli prostor od 40 m2 fala mnogu ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom