Најекономично греење (затоплување)

Член од
6 септември 2015
Мислења
376
Поени од реакции
168
ај малку да подискутираме за тоа која е правилна температура која треба да ја зададеме на летниве горештини?
Кај нас дома преку ден е на 26степени, навечер ја гасиме.
Кои се Вашите примери.
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
Јас дека не седам во таа соба кај што е климата, наместена е на 22 C° за да во другите соби биде 26 C°.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Јас дека не седам во таа соба кај што е климата, наместена е на 22 C° за да во другите соби биде 26 C°.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Sto klima e ova i kolku ti trosi vaka, meris so nesto ? Mnogu malku toa na 22zadadena i verovatno trosi >600W.
Kaj mene sega e na 25 zadadena, nadvoresnata merena na 2metra od klimata e 33C, na 6,5m od klimata vnatresnata e 26,5C trosi 250~300W so ECO =ON...navecer ne ja gasam isto na ECO postavena i AUTO trosi po 120W~150 plus na eftina tarifa i spieme so zatvoreni prozori.
 
Член од
9 јануари 2016
Мислења
35
Поени од реакции
44
Sto klima e ova i kolku ti trosi vaka, meris so nesto ? Mnogu malku toa na 22zadadena i verovatno trosi >600W.
Kaj mene sega e na 25 zadadena, nadvoresnata merena na 2metra od klimata e 33C, na 6,5m od klimata vnatresnata e 26,5C trosi 250~300W so ECO =ON...navecer ne ja gasam isto na ECO postavena i AUTO trosi po 120W~150 plus na eftina tarifa i spieme so zatvoreni prozori.
Isto i kaj mene. Podesena e na 25 stepeni, ne ja islucuvam, zemav merac od ovie od Evn sto gi podaruvaat, na auto e, poveketo od vremeto e na ~275W, vecerno vreme na Eco ja stavam i se simniva na ~ 190W. Premnogu sum zadovolen. Recisi cel stan od 46m2 e komforen za sedenje, toa se oseka koga od wc ke izlezam i vo hodnik veke e ladno :). Zadovolen sum od Fujitsu luca.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
376
Поени од реакции
168
Isto i kaj mene. Podesena e na 25 stepeni, ne ja islucuvam, zemav merac od ovie od Evn sto gi podaruvaat, na auto e, poveketo od vremeto e na ~275W, vecerno vreme na Eco ja stavam i se simniva na ~ 190W. Premnogu sum zadovolen. Recisi cel stan od 46m2 e komforen za sedenje, toa se oseka koga od wc ke izlezam i vo hodnik veke e ladno :). Zadovolen sum od Fujitsu luca.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
кога подарувала евн? од каде се земаат и кои се условите?
 
Член од
9 јануари 2016
Мислења
35
Поени од реакции
44
кога подарувала евн? од каде се земаат и кои се условите?
Ne znam kako gi podaruvaaat, sum videl na reklama, inace mene mi e od vraboten vo Evn, niv i gi imaat davano. So baterii e, ima da se posesic 2 tarifi od kolku do kolku casot, so cena so se. Ti presmetuva total odma vo denari

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2016
Мислења
35
Поени од реакции
44
Ne znam kako gi podaruvaaat, sum videl na reklama, inace mene mi e od vraboten vo Evn, niv i gi imaat davano. So baterii e, ima da se posesic 2 tarifi od kolku do kolku casot, so cena so se. Ti presmetuva total odma vo denari

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Eve samiot se demantiram :), sea e na auto, isklucen Eco mode, varira potrosuvackata na okolu 215W

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Kaj mene zadadena 27, stavena na auto celo vreme ,ne e ugasena denovive,ne sum merel kolku e temperaturata vnatre, ama e prijatno za sedenje.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Vcera bev do neptun vo citymall ne za klima da gledam tuku vo shoping drug, i po moe mislenje toa fuegoto inverter e kako igracka od pazar. Samsungot od 36.000 ne obecava po dimenzii na vnatresnata deka vredi za tie pari, bekoto izgleda solidno za tie pari, a najmocno izgleda inverterot od lg sto e 59.000, 3.5ka a tolku golema vnatresna kutija ama cenata e previsoka

Ova moevo change izgleda ne go biva ni za ladenje, nesto ne e vo red so:
1. ducanov (ne e sator ima sendvich so tervol zidovi, krovna ploca so krovna limena konstrukcija)
2. klimata (verojatno)
3. so mene (najverojatno)
Trosi denes ~800w, vcera cel den sedese na 1kw a temperatura zadadena 28-29c sto ja odrzava bez problem ama i da go stavim na 16c kako preska nema frizider da go napravi ducanov. Posle avgust definitivno ja vadam od ovde i ja nosam doma pa ce vidimo kako ce se ponasa doma
Isto se secavam i so fuego 2.5ka-ta mi se slucuvase, odreden period rabotese normalno on/off a vakov period i da ja stavec na 30c ne isklucuvase i pravese vo ducanot laden efekt. Nesto e vo hodnikot sto ja laze klimata a ne e furna bas, zatoa na zima plin a vo leto ventilator, objektot pobedi
Sto model bese toj od lg?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom