Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.702
Поени од реакции
24.163
(не можев да одолеам) :P

Сериозно, ништо не зборува толку „богати газди, добра цел за крадење“ - како куќа/викендица на планинско место, а со клима уред надвор на ачик. Освен ако не живеете таму 24/7/12 - воопшто не ти паметна идејата.
Башка планина ебаго, паднати гранки и дрва колку сакаш а ти на струја сакаш да се грееш... :)


Онтопик: Клима уред, и тоа што поефтин (да не се секираш премногу ако/кога ќе ја украдат).
24/7. Видов овакви „печки“ како на сликава, али наместо за седење(како што имаше идеја ти), ова беше во форма на кревет.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.403
Епа клима, @Agda Beata дефинитивно одговорот е клима (топлотна пумпа). Зависи од куќата, ако се повеќе простории наместо клими за секоја просторија - може и некоја варијанта воздух-вода (надвор како надворешен дел од клима, а внатре подно греење на топла вода). Се зависи какви потреби (и буџет) имате.
Ама подно греење се планира однапред, а ако разгледувате ваква опција - не дозволувајте продавачите да ви увалат фенкојлери како алтернатива на подно греење. Тоа е глупост, и тогаш секако е подобро одделна клима за секоја просторија.

Ама печка на дрво, во куќа на планина... е тоа мора да се има! (па макар и за само понекогаш да се пали) :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Ceshki Daikin RX35J3V1B(nadvoresnata, vnatresnata ne ja vidov) slikano vo edna zabutana zelezarija na periferija od Ohrid. Denes gi dobile pa ceni nemet, duri vtornik ceni. Gi ima li ovie vo ics ili negde vo Skopje?
Servisno, Specifikacii i eurovent
 

Attachments

Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Ceshki Daikin RX35J3V1B(nadvoresnata, vnatresnata ne ja vidov) slikano vo edna zabutana zelezarija na periferija od Ohrid. Denes gi dobile pa ceni nemet, duri vtornik ceni. Gi ima li ovie vo ics ili negde vo Skopje?
Servisno, Specifikacii i eurovent
Мислам дека е овој модел што го имам јас земен од ИЦС

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Мислам дека е овој модел што го имам јас земен од ИЦС

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Siguren si ? Zasto na 273ta strana imas pisano deka modelot sto si go zemal e DAIKIN FTXN-L9 / RXN-L9
Eve gi najdov tuka na bugarskiov sajt i dvete, ima upatstvo za tvojata a vo vtoriot PDF ja ima i taa sto ja slikav denes od RX-JV serijata...za zal toa se bajati modeli od 2013-2014 koe neznam sto znaci, 2013 ili 2014 se proizvedeni ? Na sajtov bugarite nosat odlicni klimi duri i od hiperinverter modelite na Daikin so R-32freon i SCOPovi od nad 4.5 da ti se place od ponudata na daikin kaj nas.
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
..има ли некој овде информација дека некаде во Македонија има постројка за користење на отпадна топлина за производство на ел.енергија??? Нешто во Железара, Фени, Термо централите......не ми паѓаат на ум други стварачи на поголема топлина
 
Член од
8 јуни 2006
Мислења
18
Поени од реакции
6
..има ли некој овде информација дека некаде во Македонија има постројка за користење на отпадна топлина за производство на ел.енергија??? Нешто во Железара, Фени, Термо централите......не ми паѓаат на ум други стварачи на поголема топлина
Фабрика за шекер Битола.
 
Член од
11 мај 2015
Мислења
72
Поени од реакции
10
Prasav vo ics group za aktuelniot dajkin FTX 35JV, i cesko proizvodstvo, i nema greaci na nadvoresna edinica. Me interesira sto znaci toa? Polesno ke mrzne i ke vlaga vo defrost?

Drugo: devojkata ne bese najupatena ni da mi odgovori kakvi drugi funkcii ima, sepak mi treba kvalitetna klima sto ke trae i ke vrsi rabota za 33m soba, a nekam samo brend da plakam...
Kako i da e do petok moram da zemam nesto, dali vredi za 44000 so montaza daikinov...ili da se svrtam nakaj lomoto i da zasparam 10 000? (n)

Strelec, pomos tuka?
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Eve oficijalni specifikacii sto mi gi pratija od ICS group za daiknot. Minimalna potrosuvacka na greenje 1.3. maksimalna 4.8. Ne e mnogu nekako 1.3 za minimalna?
Од телефон сум и со никаков интернет ама мислам дека тие бројки се минимална и максимална испорачана топлина.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
ove vo gr. kaj sto sum na odmor.pravat nova zgrada i gledam stavile gree invertri.
za deckoto sto prasuva pogore,jas bi zemal gree lomo.em dobra em zasteduvas 10k
 

Kajgana Shop

На врв Bottom