Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ве читам веќе подолго време и некако премногу се расправате безпотребно, ниеден нормален потрошувач не следи параметри и не се замара он бара климата да си ја заврши работата за која е наменета, дали трошела 100 или 300 вати повеќе на крајот на краиштата ништо не значи а ценовно удира по џеб на прва инвеатиција.
Што поточно сакам да кажам јас сум фан на греење со клима читајки по форумов во 2012 кога ја изградив куќата во која живеам сакав се да биде како што треба и тука на форумов се фаворизираше Авантот на Тошиба. Истата ја Купив бев задоволен од истата иако беше прилично бучна али као за 16ка истата ми загреваше цел долен спрат од 80м2 без проблем. Мегутоа каде јас се разочарав поради вина на ЕВН ми изгоре електрониката на надворешната единица дојдоа од Аиркон за замена на истата ми побараа колку и за нова клима. (Со цел да те откачат)Наравучение по мене не купувајте од препродавачи кој немаат овластен сервис и гаранција. Електроника за инвертер неможе да кошта повеќе 150е со сите давачки... климата е сега спакувана за боља времена

На Нејзино место Ставив Грее Амбер 3ка презадоволен ја врши истата работа како и тошибата со помала бука и помалце оптоварување. Имено за период од 2 саата истата вчера ми крена од 19 на 23 значи 80м2.

На Горниот спрат лани Купив Мидеа 3ка Исто така презадоволен, тивка и лесно ми грее 70м2 4 соби нормално потпомогната од Долнава...

Исто имам и Даикин 5ка монтиран лани исто како и АМБЕРОТ грее 80м2 ги загрева без проблем

Дефрости сите 3 прават барем додека сум дома исто пати,

Сите си ја вршат работата ама ценовно различно се платени
Имаат различни гарантни услови итн итн
Ako sakas ako ne ti e tesko sliknija vnatresnata i nadvoresnata edinica na Midea klimata
I uste nesto da te prasam dali mideata sto ja imas ima I FEEL senzor na dalecinskoto
Pozz
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
и сега дали чинат овие евтиниве клими МАХ или не?
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Ко што гледам midea е поголем производител и од gree. Имаме ли на форумов некакво општоприфатено мислење за квалитетот на мидеа и дали има некој модел на мидеа што е станат популарен заради својот квалитет, како што порано имаше модели на Vivax(gree)?
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Го имам кај пријател. Ќе гледам да направам мерење и споредба.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Кој ги продава и која Цена... пошто не гледам кај Агротехна дека има?
Koga prasal prijatelov za MAX inverterite vo agrro tehna mu kazale deka naskoro ke stignat a na sajtot na agro tehna pobaraj vo kategorija ladenje greenje i klimi.
MAX on-off imale na lager a inverteri ke im stignele naskoro inace i po mali prodavnicki za bela tehnika imam sretnato da prodavat MAX klimi
A MAX klima uredite vo mk gi uvezuva agrotehna.[DOUBLEPOST=1513182416][/DOUBLEPOST]
Ко што гледам midea е поголем производител и од gree. Имаме ли на форумов некакво општоприфатено мислење за квалитетот на мидеа и дали има некој модел на мидеа што е станат популарен заради својот квалитет, како што порано имаше модели на Vivax(gree)?
Vivax AEVI e isto odlicna klima so odlicen dizajn na vnatresnata edinica.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Ко што гледам midea е поголем производител и од gree. Имаме ли на форумов некакво општоприфатено мислење за квалитетот на мидеа и дали има некој модел на мидеа што е станат популарен заради својот квалитет, како што порано имаше модели на Vivax(gree)?
Gree e najgolemiot proizvoditel na Rezidentalni Klima uredi ako na toj segment ti se odnesuvase uviduvanjeto..[DOUBLEPOST=1513185733][/DOUBLEPOST]
...
Vivax AEVI e isto odlicna klima so odlicen dizajn na vnatresnata edinica.
20160421111449_vivax_acp_18ch50_aevi.jpeg

Dizajnot na snaava mnogu dobar ama malce galamdzika bila po doma ;) [DOUBLEPOST=1513187534][/DOUBLEPOST]
...поради вина на ЕВН ми изгоре електрониката на надворешната единица...Наравучение по мене не купувајте од препродавачи кој немаат овластен сервис и гаранција.
На Нејзино место Ставив Грее Амбер 3ка презадоволен ја врши истата работа како и тошибата со помала бука и помалце оптоварување. Имено за период од 2 саата истата вчера ми крена од 19 на 23 значи 80м2.
На Горниот спрат лани Купив Мидеа 3ка Исто така презадоволен, тивка и лесно ми грее 70м2 4 соби нормално потпомогната од Долнава...
Исто имам и Даикин 5ка монтиран лани исто како и АМБЕРОТ грее 80м2 ги загрева без проблем..
Druze mislam deka bilo koj i od onie sto imaat i ovlasten servis i stogodisna garancija ako ustanovat deka defektot e nastanat poradi tzv "promena na strujniot napon na mrezata" (od koj site do eden proizvoditeli se ogradeni vo malite bukvi vo garancijata) nema da ti prifatat besplatna popravka.

Bi te zamolil pokonkretno da opises na kolku sprata e kukjata na koj sprat koja klima gree i koj model konkretno za daikinot, dali drzis segde otvoreno megju spratovite posto spomnuvas "se potpomaga" malce e zbunuvacki zatoa prasuvam.
 
Последно уредено:

RR2

Член од
11 декември 2017
Мислења
44
Поени од реакции
87
Gree e najgolemiot proizvoditel na Rezidentalni Klima uredi ako na toj segment ti se odnesuvase uviduvanjeto..[DOUBLEPOST=1513185733][/DOUBLEPOST]

Прегледај го приврзокот 181728

Dizajnot na snaava mnogu dobar ama malce galamdzika bila po doma ;) [DOUBLEPOST=1513187534][/DOUBLEPOST]

Druze mislam deka bilo koj i od onie sto imaat i ovlasten servis i stogodisna garancija ako ustanovat deka defektot e nastanat poradi tzv "promena na strujniot napon na mrezata" (od koj site do eden proizvoditeli se ogradeni vo malite bukvi vo garancijata) nema da ti prifatat besplatna popravka.

Bi te zamolil pokonkretno da opises na kolku sprata e kukjata na koj sprat koja klima gree i koj model konkretno za daikinot, dali drzis segde otvoreno megju spratovite posto spomnuvas "se potpomaga" malce e zbunuvacki zatoa prasuvam.
Значи никој не ни побара бесплатна туку платна ама со нормална цена, рецимо ако имаш сличен Проблем со Беко или ЛГ може ке добиеш и безплатна а може и со цена која нема да биде поголема од 6000 до 8000 ден. Ама во овој случај пошто овие пацериве не се овластен сервис туку ги плаќаат деловите за да ти ги вградат и скоро никогаш немаат залиха и за да не се замараат ке ти кажат дека плочката е 100е поевтина од новиот модел на Тошиба. Во случајот со овластен сервис сервисерот секако од производителот ја наплаќа услугата а делот го има на залиха.

Што се однесува до куќата со тараси е 211м2, со сендвич зид и 8 стиропор од надвор.

Заборавив Амберот место тошибата е на приземје отворен салон со кујна и трпезарија 55м2 , плус гостинска соба и ВЦ, во средина има внатрешни скали кој идат кај Мидеата широк ходник каде е поставена а од ходникот има Мастер спална околу 40м2 со Вц и 2 Детски по околу 17м2 со ВЦ во средина.

Даикинот ми е во другата куќа 209м2 на приземје отворен салонот е 80м2 и има ниво со 5 скали нагоре каде има 3 спални а тука е Гриито во мастер спалната која го грее горниот кат потпомогната од даикинот. Да напомена се работи тука за Gree онаа што беше 3.5ката поевтината 22 или 23 000.

И куќите се топли без проблем 22 кога е времето како сега.

Доколку држи повеќе денови под 0 имам централен камин не сум потрошил повеќе од 7м3 дрва пошто сум со 2 бебиња

Доколку би живеел повозрасни нема потреба од дрва.
Имено лани поради проблемот со Тошибата отидов у стан и на -20 куќите губеа по 3 степени дневно што е топ и затоа климите ми се одлична опција ...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom