Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Imam sretnato niz gradov MAX inverter klimi sto se solidni ( bidejki narodov gi kupuva ) e sega slusnav deka MAX klimite se proizveduvaat vo fabrikata na GREE klimi vo kina dali e tocna taa informacija neznam.
ти си слушнал многу работи, ама јас не ти фаќам ништо здраво за готово
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
ти си слушнал многу работи, ама јас не ти фаќам ништо здраво за готово
I jas tebe isto nisto ne ti fakam zdravo za gotovo ako nemas sto konkretno da kazes ne si gubi vreme
Jas postaviv najnormalno prasanje a ti dali go sfakas ili ne toa si e tvoj problem ;)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@yamaha10 ne si rabral:P on mene me prasuva, i ima kec u rukav ServiceManual za MAX...sijem ti ga gjuro ima takov Service Manual.
A ja pojma nemam sto e Max i dali e Gree....ama 102% ne e.
Ajde da cueme sto imas da ni kazes "konkretno"...samo nemoj pak so istiot muabet za zadovolnite komsiki i shurajki @Klima ured
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
@yamaha10 ne si rabral:P on mene me prasuva, i ima kec u rukav ServiceManual za MAX...sijem ti ga gjuro ima takov Service Manual.
A ja pojma nemam sto e Max i dali e Gree....ama 102% ne e.
Ajde da cueme sto imas da ni kazes "konkretno"...samo nemoj pak so istiot muabet za zadovolnite komsiki i shurajki @Klima ured
Не е исклучено да е и Gree , ама нема ништо страшно и да се од нив. Им ја гледав понудата баш сега на Агротехна и има основа да се помисли дека Gree им ги прави климите.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@Strelec да да знам, него морав да му пишам, поставува ептен глупи прашања од кога е дојден тука
слушнал кај баба му па да праша тука дали е точно :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Не е исклучено да е и Gree , ама нема ништо страшно и да се од нив. Им ја гледав понудата баш сега на Агротехна и има основа да се помисли дека Gree им ги прави климите.
мој другар има таква Max клима, ако е произведена од Гри нема да има тошиба компресор
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
- 2,5кв се доволни за твојот простр, 16 до 20м2 ќе загрее било која клима, разликата е што тоа ѓубрето што си го линкал ќе работи лошо, често ќе влегува во дефрост - значи ќе запре да грее на 5-10мин, после ќе почне да дува непријатно јако и ладно, итн... додека подобра клима нема ни да ја приметиш дека работи
Не се сложувам. Неговиот стан како што кажа е многу ладен, источна страна, долу визби, слично на мојот распоред. Дефрост прават и скапите клими, ефтините може од дефрост да не излезат и млако да дуваат. Клима испод 50к не е клима.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
@Strelec rodnina moj bil vo agrotehna za da zeme inverter za greenje i koga prasal dali imate MAX inverteri vika ke dobieme naskoro i koga prasal sto kompresor imaat prodavacot mu rekol neznam za kompresor sto tocno samo znam deka se pravat vo fabrikata gree vo kina.
Taka da neznaci ako prasam nekakvo prasanje da se ismejuvas ako znaes odgovori ako ne nema potreba od vreganje i ismejuvanje
Na kraj kraeva forum e mesto za prasanja soveti i razmenuvanje na iskustva.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Им ја погледнав понудата, па и самите клими, за далечинското да не зборувам.
Друго и јас имам соработка со Кина па случајно знам како иде тоа со производство за друг бренд (ребрендирање). Ги договараш параметрите ама многу често производителот бара од тебе покрај твојот бренд да продаваш и негова роба. Сега не ти става нож под грло ама ти вика , така ќе е поарно и за двајцата!
Плус не реков дека е лошо ако се од Гри, напротив подобро !Случајно знам дека Агротехна се домаќини луѓе и нема да продаваат нешто, ако не се сигурни дека си ги вреди парите!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Samo On-Off klimite MAX se pravat vo Gree. Dodeka Inverterite MAX vo Agrotehna ne bile Gree.
 

RR2

Член од
11 декември 2017
Мислења
44
Поени од реакции
87
Не се сложувам. Неговиот стан како што кажа е многу ладен, источна страна, долу визби, слично на мојот распоред. Дефрост прават и скапите клими, ефтините може од дефрост да не излезат и млако да дуваат. Клима испод 50к не е клима.
Ве читам веќе подолго време и некако премногу се расправате безпотребно, ниеден нормален потрошувач не следи параметри и не се замара он бара климата да си ја заврши работата за која е наменета, дали трошела 100 или 300 вати повеќе на крајот на краиштата ништо не значи а ценовно удира по џеб на прва инвеатиција.
Што поточно сакам да кажам јас сум фан на греење со клима читајки по форумов во 2012 кога ја изградив куќата во која живеам сакав се да биде како што треба и тука на форумов се фаворизираше Авантот на Тошиба. Истата ја Купив бев задоволен од истата иако беше прилично бучна али као за 16ка истата ми загреваше цел долен спрат од 80м2 без проблем. Мегутоа каде јас се разочарав поради вина на ЕВН ми изгоре електрониката на надворешната единица дојдоа од Аиркон за замена на истата ми побараа колку и за нова клима. (Со цел да те откачат)Наравучение по мене не купувајте од препродавачи кој немаат овластен сервис и гаранција. Електроника за инвертер неможе да кошта повеќе 150е со сите давачки... климата е сега спакувана за боља времена

На Нејзино место Ставив Грее Амбер 3ка презадоволен ја врши истата работа како и тошибата со помала бука и помалце оптоварување. Имено за период од 2 саата истата вчера ми крена од 19 на 23 значи 80м2.

На Горниот спрат лани Купив Мидеа 3ка Исто така презадоволен, тивка и лесно ми грее 70м2 4 соби нормално потпомогната од Долнава...

Исто имам и Даикин 5ка монтиран лани исто како и АМБЕРОТ грее 80м2 ги загрева без проблем

Дефрости сите 3 прават барем додека сум дома исто пати,

Сите си ја вршат работата ама ценовно различно се платени
Имаат различни гарантни услови итн итн
 

Kajgana Shop

На врв Bottom