Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
@Dr Zmigo , @valvoline намалувањето на ддв-то не е решение за широки народни маси, жив пример е намалувањето на ддв-то на пелетите од пред некоја година, цените не се намалија на пелетите само им се зголеми ќарот на трговците
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
@Dr Zmigo , @valvoline намалувањето на ддв-то не е решение за широки народни маси, жив пример е намалувањето на ддв-то на пелетите од пред некоја година, цените не се намалија на пелетите само им се зголеми ќарот на трговците
Na pamet ne moze da se kaze dali padnala cenata na peletite ili ne. Poso ne se proizveduvaat kaj nas cenata e zavisna od globalniot pazar, ponuda i pobaruvacka. Transportot na peletite e skap, gabaritna roba e i zatoa ne moze da bidat poeftini. Koga-ako se udri na domasno proizvodstvo mozebi ke bidat poeftini. A i potrosuvacka na peleti zasega nema kojznae kakva, pa peletite ne se interesni za golemite dzombi. Buticna prodazba. Spored mene industrijata za peleti nema idnina, ova poznavacite dobro go znaat i zatoa nikoj ne e budala da investira poso cela taa granka e vo izumiranje, toplotnite pumpi ke gi zbrisat. Ukinuvanje na carina i ddv sigurno ke gi namali cenite, konkurencijata ke si go napravi ostanatoto. Ako nasive lupaat golemi ceni ke si kupis vo grcija ili bugarija ke ti vratat ddv na granica ili preku internet povtorno bez davacki.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Koj gi proizveduva ovie ST ( Superior Technology )klimi inverter gledam vo setek 3.5kw klima ST od 22.499 na popust 17.999den pa dali znae nekoj sto kopresor imaat ovie ST klimi i koj gi proizveduva.
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Koj gi proizveduva ovie ST ( Superior Technology )klimi inverter gledam vo setek 3.5kw klima ST od 22.499 na popust 17.999den pa dali znae nekoj sto kopresor imaat ovie ST klimi i koj gi proizveduva.
ST ti se ista prikzna kako tvoite omileni VIVAX, odnosno gi proziveduva toj sto vo momentot najeftino ke mu gi ponudi na SET, i stava nalepnica ST. Pa uste SUperior Technology, brej! :D
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
ST ti se ista prikzna kako tvoite omileni VIVAX, odnosno gi proziveduva toj sto vo momentot najeftino ke mu gi ponudi na SET, i stava nalepnica ST. Pa uste SUperior Technology, brej! :D
Prvo vivax ne mi e omilen tuku sum korisnik na vivax i sum prezadovolen e sega toa sto samiot brend ne proizveduva klimi ne znaci deka ne se kvalitetni jas prasav ST sto kompresor imaat ako znaes odgovozi ako ne ne mesaj babi zabi vivax ova ona
Vivax e sega so midea a midea pravi dosta dobri odlicni klimi ne se skart na vremeto midea pravea odlicni modeli so fonko klima uredite.
Taka da neznaci ako nekoja ( marka ) brend ne proizveduva svoi delovi deka klimite nema da bidat kvalitetni.

Za omilena marka brend mi e DAIKIN URURU SARARA da imam pari taa bi ja kupil.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
@Dr Zmigo , @valvoline намалувањето на ддв-то не е решение за широки народни маси, жив пример е намалувањето на ддв-то на пелетите од пред некоја година, цените не се намалија на пелетите само им се зголеми ќарот на трговците
Ако го намалат ДДВто и царината, а трговците го злоупотребат тоа... еве ја Грција, многумина се пофалива дека набавија добри клими од таму, со поврат па и на дел од данокот, без да правиш егзибиции на гранца (двоење фактурите на два три дела или носење втора тура внатрешната единица) ...би било пуна капа! На битолчани на пола саат Лерин, последните што спомнаа си се опремиа едниот со преубав Даисекаи 8... а гледаме и Скорпион со исто звер ASYG18LFC Fujitsu 18-ка за 770 Евра, браос ... одличен дил!
Субвенции не даваат што не даваат, ако мислеа на народот и на решавање на греењето како голем причинител загадувањето и преориентирање те префрлање од цврсти (кои многу загадуваат) на еколошко греење би требало барем ова со данокот и царината да го направат. Од втора страна и овие што се на термо печки сега немаат избор (нивните се при крај, многу од нив купени и во онаа бившата ни држава)...а ако сакаат сега да ги сменат и одат пак на ТА, колку што гледам изгор скапи се ТА печките .... а доколку прејдат на топлотни пумпи, добро и за нив (поевтино ќе се греат)...а добро и за државата (ќе се намали и оптоварувањето на мрежата!) Не е исто 6-ка да полниш 8 часа на ден (макар и на евтина) ќе ојдат 50киловати...толку 3-5 дена со инвертер!
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.267
Ako sakas ubavo greenje za prifatliva cena jas mislam deka ubava rabota e multi split sistem. Jas se razmisluvam na veliko za ovaa kombinacija za gorniot sprat od kukjata. Iskustva od eden prijatel imam ,koj stavi daikin multi so 4 vnatresni i toa edna vo kujna so trpezarija zidna i edna vo salonot parapetna , vo spalna i decka po edna zidna. Celata investicija go kostase 2800 evra za kukja od okolu 95 kvadrati. Si mestis vo koja soba kolku sakas temperatura mnogu fino izgleda ,kje vidam kako so potrosuvacka kje bide zimovo posto pocna so greenje pred dva tri dena.
Mozes da ni kazes tocno koi nadvoresna/vnatresni edinici se tie kaj prijatelov so oznaki ?
Spored ovoj Cenovnik na ICS samo nadvoresnata za so 4 vnatresni kosta 2502jura ili pojakata 2824evra, a najevtinata vnatresna i toa zidna kosta 340evra....da ne bese lapsus mesto 2800 da se 3800evra ?
Cenata e bez montaza ili so ?
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Dali znaes kade ima da se kupat novi TA ( termo akumulacioni ) pecki?
Еве ти линк... што чуда се овие незнам, ама 97,000 + 100Евра монтажа за тројка (која може да се регулира демек на потопло време да полни од 1,9 па до 3kW...
ЈБГ премногу! Ќе си купиш Уруру Сарара за тие пари... ;) http://www.kamini.com.mk/dimplex-fsd-30/[DOUBLEPOST=1512936778][/DOUBLEPOST]Сепак во Алфи Би (Куманово ми се чини) не сум видел Скопјево Алфи... класични ТА со попристапни цени...
но пак не се евтини, скоро па ко просечен инвертер првата е 2,5kW веројатно следат 3...4...5!? Ете 5ката со цена како твојата 18ка АЕЗИ!? ;)
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Mozes da ni kazes tocno koi nadvoresna/vnatresni edinici se tie kaj prijatelov so oznaki ?
Spored ovoj Cenovnik na ICS samo nadvoresnata za so 4 vnatresni kosta 2502jura ili pojakata 2824evra, a najevtinata vnatresna i toa zidna kosta 340evra....da ne bese lapsus mesto 2800 da se 3800evra ?
Cenata e bez montaza ili so ?
Da ti kazam iskreno i mene mi padna cudno posto jas za mojava 50 gv plativ nad 1000 evra , e sea go prasav sto kako i kolku ja zemal mi kaza od pakson taka nesto deka go kostalo 2800 evra. Kje odam denovive kje iznaslikam pa kje pustam sliki i info. Inace trite vnatresni edinici se 2,5 a parapetnata neznam tocno. A eve i @Alekso 1981 kazuva slicni ceni
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Че, токму така “кога ќе станеме нормална држава“.... ама тешко да станеме! Околу греењето
друже, ти убаво зборуваш, ама тешко некој кој е научен на дрва да го тераш да се грее со клима која дува каде и да ја наместиш. Еве ти чист пример со моите стари, двајцата се пензионери со убави пензии, можат да земат даисекаи 9 ако сакаат да се греат на клима, значи не е се во културата и во парите на луѓето како што спомна, тие што се навикнати на дрва, а имале прилика да видат како е греењето на клима, иако знаат дека е поевтино, не сакаат така да се греат, им смета дувањето, плус моите се жалат и на звукот кој го слушаат во ноќните часови кога е помирно надвор.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Еве ти линк... што чуда се овие незнам, ама 97,000 + 100Евра монтажа за тројка (која може да се регулира демек на потопло време да полни од 1,9 па до 3kW...
ЈБГ премногу! Ќе си купиш Уруру Сарара за тие пари... ;) http://www.kamini.com.mk/dimplex-fsd-30/[DOUBLEPOST=1512936778][/DOUBLEPOST]Сепак во Алфи Би (Куманово ми се чини) не сум видел Скопјево Алфи... класични ТА со попристапни цени...
но пак не се евтини, скоро па ко просечен инвертер првата е 2,5kW веројатно следат 3...4...5!? Ете 5ката со цена како твојата 18ка АЕЗИ!? ;)
Iskteno mislam deka na novo termo peckite se preskapi ajde barem da se od noviot tip ama ovie se isti kako tie od pred 30god a se preskapi za denesno vreme so ovie ceni covek ke kupi inverter klima i ke se gree mnogu poevtino iskremo mislev deka stariot tip na termopecki ne se proizveduva a i ovie ceni se preskapi.
Ovie ceni bi bile ok ako se raboti za noviot tip na termo pecki neznam sto marka bea ama znam deka noviot tip na termo pecki moze i na dzit da se montira.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Prvo vivax ne mi e omilen tuku sum korisnik na vivax i sum prezadovolen e sega toa sto samiot brend ne proizveduva klimi ne znaci deka ne se kvalitetni jas prasav ST sto kompresor imaat ako znaes odgovozi ako ne ne mesaj babi zabi vivax ova ona
Vivax e sega so midea a midea pravi dosta dobri odlicni klimi ne se skart na vremeto midea pravea odlicni modeli so fonko klima uredite.
Taka da neznaci ako nekoja ( marka ) brend ne proizveduva svoi delovi deka klimite nema da bidat kvalitetni.

Za omilena marka brend mi e DAIKIN URURU SARARA da imam pari taa bi ja kupil.
ти не си имал прилика да видиш како е да се грееш со квалитетна клима, затоа виваксот ти е ептен супериор технолоџи ST :D[DOUBLEPOST=1512943783][/DOUBLEPOST]
Еве ти линк... што чуда се овие незнам, ама 97,000 + 100Евра монтажа за тројка (која може да се регулира демек на потопло време да полни од 1,9 па до 3kW...
ЈБГ премногу! Ќе си купиш Уруру Сарара за тие пари... ;) http://www.kamini.com.mk/dimplex-fsd-30/[DOUBLEPOST=1512936778][/DOUBLEPOST]Сепак во Алфи Би (Куманово ми се чини) не сум видел Скопјево Алфи... класични ТА со попристапни цени...
но пак не се евтини, скоро па ко просечен инвертер првата е 2,5kW веројатно следат 3...4...5!? Ете 5ката со цена како твојата 18ка АЕЗИ!? ;)
ама таа 5-ка е стварно петка, не како неговата само на папир напишана дека дава 5kW
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom