Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Hansl -20, соба од куќа 16м2 мал update.

Решив да не се замараm на дневна база колку троши, но само на месечна, но ме интересираше како се однесува сега, кога времето е прилично заладено, имаме минусни температури цела ноќ и поголем дел од вечерта (-3 до 6 степени) и се осеќа северен студ. Oд вчера 07:30 до денес 07:30, работела 19.5 часа и потрошила 18kwh. Просек 923w/h со сетпоинт 25. Внатре е 22 до 25 степени.
Mislam deka vo rok od 24h na ovie vremensi uslovi pregolema e potrosuvackata iako si slab so izolacija.
Mesecno kolku iznesuva smetkata so greenje so hansolot ?
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
154
Hansl -20, соба од куќа 16м2 мал update.

Решив да не се замараm на дневна база колку троши, но само на месечна, но ме интересираше како се однесува сега, кога времето е прилично заладено, имаме минусни температури цела ноќ и поголем дел од вечерта (-3 до 6 степени) и се осеќа северен студ. Oд вчера 07:30 до денес 07:30, работела 19.5 часа и потрошила 18kwh. Просек 923w/h со сетпоинт 25. Внатре е 22 до 25 степени.
Дали климата гаси при работа(откако ќе постигне Т) и ако гаси на кој сетпоинт?[DOUBLEPOST=1512656489][/DOUBLEPOST]
Jas imam SV14, na soncevi periodi na nadvoresna -3 do 3 na izduv dava od 45-50 c, a pretezno oblacni kako denes od 30 do 40 c, jas sum mnogu zadovolen od strana na toa sto vozduhot vleguva od nadvor i go procistuva vnatresniot bez potreba da otvoras prozor (soogled na toa sto treba da luftirame sega so PVC dogramava), taka da i so 25 c da duva e dovolno barem ne vleguva laden vozduh pri provetruvanje od nula ili pomalku stepeni, jas ziveam vo kukja i imam dostatocno golem hodnik i go imam staveno da duva vo hodnikot, ventilatorot se napojuva na fotovoltaik i sosema e avtonomno i ne trosi struja voopsto, zatoa ako ste vo moznost ne se dvoumete, ne se preporacuva kako primaren toploten izvor tuku kako nadopolna... Pozdrav.
Има ли можност да го врти внатрешниот воздух или само од надвор прима?Кога има големо загадување на воздухот (зимно време претежно е така, во Скопје барем) не е баш препорачливо да влегува постојано загаден воздух.
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Дали климата гаси при работа(откако ќе постигне Т) и ако гаси на кој сетпоинт?[DOUBLEPOST=1512656489][/DOUBLEPOST]
Има ли можност да го врти внатрешниот воздух или само од надвор прима?Кога има големо загадување на воздухот (зимно време претежно е така, во Скопје барем) не е баш препорачливо да влегува постојано загаден воздух.
Не гаси, на ова ладно време ртко оди под 700w. Претходните недели стоеше на 400 и се спуштате на 200 повремено.

Mislam deka vo rok od 24h na ovie vremensi uslovi pregolema e potrosuvackata iako si slab so izolacija.
Mesecno kolku iznesuva smetkata so greenje so hansolot ?
Објавив за првите 18 дена, ја имам 25 дена досега. Ќе објавувам на секој 1ви од месецот.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
154
Не гаси, на ова ладно време ртко оди под 700w. Претходните недели стоеше на 400 и се спуштате на 200 повремено.
Муабетот ми беше да провериш на кој сетпоинт почнува да гаси(пошто е мала собата би требало да гаси), потоа ќе покачиш за еден степен.Така ќе ја добиеш најниската потрошувачка.И нормално ќе видиш дали амбиенталната Т ќе ти биде доволна или ќе треба уште некој степен да покачиш.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
30
Поени од реакции
40
Дали климата гаси при работа(откако ќе постигне Т) и ако гаси на кој сетпоинт?[DOUBLEPOST=1512656489][/DOUBLEPOST]
Има ли можност да го врти внатрешниот воздух или само од надвор прима?Кога има големо загадување на воздухот (зимно време претежно е така, во Скопје барем) не е баш препорачливо да влегува постојано загаден воздух.
Da samo od nadvor zema vozduh, no sepak moram da provetruvam vo sekoj slucaj taka da ova e po prifatlivo barem za mene plus topli... A ima i nekakov vid felc filter ama ne sum dobro zapoznat okolu toa, no nie vo Resen nemame tolku problem so zagadenost.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.682
Дечки немојте така,
Ниедна клима не зима воздух од надвор! Постојниот го работи во просторијата и кога грее и кога лади!
Не е клима ова, мислам во класична смисла.
Ова му доѓе како сончев колектор ама место течност го загрева воздухот и вентилаторот го бутка внатре.
http://sieline.gr/pages/gr/products/solar_systems_boilers/solar_venti.php
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Муабетот ми беше да провериш на кој сетпоинт почнува да гаси(пошто е мала собата би требало да гаси), потоа ќе покачиш за еден степен.Така ќе ја добиеш најниската потрошувачка.И нормално ќе видиш дали амбиенталната Т ќе ти биде доволна или ќе треба уште некој степен да покачиш.
На ова време не постигнува да изгаси, користи 700w за да одржува температура. Гасеше кога беше 15 степени надвор.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
463
Поени од реакции
592
Еве да ја покажам и јас мојата "потрошувачка" пресметана на 8метра од климата во мерна единица °C :)
Прегледај го приврзокот 181342
Во ефтина тарифа од 14-16часот немам потреба од задавање 30Ц како некои ;)....тоа е јасно од следниве графици, најтоплиот период од денот е тоа....барем засега
Aмбер 3,5Kw(на ладење) и 4,2 на греење без проблем бутка 40 па и 70м2 со добар распоред скоро цел период од денот на овие надворешни температури.
Прегледај го приврзокот 181343
Прегледај го приврзокот 181344
Овакви графикони ништо не покажуваат и докажуваат без валидни докази како виде клипови, сонди за температура, мерачи во живо итн.. Ништо чудно и во paint да се правени.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.380
Поени од реакции
6.989
Овакви графикони ништо не покажуваат и докажуваат без валидни докази како виде клипови, сонди за температура, мерачи во живо итн.. Ништо чудно и во paint да се правени.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Paint e za amateri....ova u Bolivud e snimeno....specijalno za tvoite energergizirani miralcinja
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Оставена прв пат да работи 24часа, потрошила 22KWh. Просечна 916W/h. Hansol -20, соба од куќа 16м2. Вечерите, ноќите и утрата ладни, од -2 до -4. Сетпоинт 25, внатре обично е 24. Надворешнава единица досега не сум ја начекал да покажи пониско од 0 степени, почнав да мислам дека под 0 не покажува, а цела недела колата замрзната на сабајле. Редовно прави дефрост, само не бројам по колку пати на ден.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Редовно прави дефрост, само не бројам по колку пати на ден.
Mnogu cesto pravi defrosti bas cudno mojava VIVAX sabajle napravi 5 minuten defrost i eve si gree bez maka nitu zamrznuva nitu nisto.
Cesti defrosti mojava lani pravese ama normalno koga bese -20°C -25°C a sega mnogu retko pravi dali vo edna nedela 2 pati momentalno e staena na 23°C
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Кај мене (10 годишниот) Vivax Gei 18 во другата соба работи по 3-4 часа дневно, во соба која е околу 7 степени и досега (ова зимо) нема направено дефрост.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom