Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.829
Поени од реакции
1.079
Еве ви tax-free колку изнесува, па прерачунајте колку ќе бидете во заштеда.

[DOUBLEPOST=1512464116][/DOUBLEPOST]Налетав на ова http://www.ccc.com.mk/index.php/solarventi-sv3 има ли некој искуство со овие панели ?

Како работат соларните панели SolarVenti?
Секогаш кога има сонце, вентилаторот кој е вграден во колекторот, повлекува свеж воздух низ малите дупки кои се наоѓаат на перфорираната страна на соларниот панел. Воздухот циркулира во внатрешноста на колекторот, каде се загрева на температура од 15-40oC (во зависност од силата на панелот) и така загреан се вбризгува во просторот на објектот.
Внатрешниот влажен и застоен воздух на тој начин излегува од просторот и останува само свежиот воздух. Вентилаторот се напојува со електрична енергија која ја произведуваат фотонапонските (FN) ќелии, така што нема приклучок за на електрична мрежа и нема трошоци за електрична енергија.

Попустот од 15% ќе го продолжиме до 20 Декември 2017г...

Моментални цени колку што успев да најдам за 50м2 Солар Венти СВ7 изнесува 650 евра со 15 % = околу 550 евра. Исто има панели за 25м2, 80м2, 100м2 и 150м2 .[DOUBLEPOST=1512464537][/DOUBLEPOST]А еве и клипче https://www.youtube.com/watch?time_continue=33&v=F5EI_fe2ugw
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2016
Мислења
335
Поени од реакции
395
Грешки се случуваат јебига ама битно е дека се покајале и бараат решение.


Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
440
Еве ви tax-free колку изнесува, па прерачунајте колку ќе бидете во заштеда.

[DOUBLEPOST=1512464116][/DOUBLEPOST]Налетав на ова http://www.ccc.com.mk/index.php/solarventi-sv3 има ли некој искуство со овие панели ?

Како работат соларните панели SolarVenti?
Секогаш кога има сонце, вентилаторот кој е вграден во колекторот, повлекува свеж воздух низ малите дупки кои се наоѓаат на перфорираната страна на соларниот панел. Воздухот циркулира во внатрешноста на колекторот, каде се загрева на температура од 15-40oC (во зависност од силата на панелот) и така загреан се вбризгува во просторот на објектот.
Внатрешниот влажен и застоен воздух на тој начин излегува од просторот и останува само свежиот воздух. Вентилаторот се напојува со електрична енергија која ја произведуваат фотонапонските (FN) ќелии, така што нема приклучок за на електрична мрежа и нема трошоци за електрична енергија.

Попустот од 15% ќе го продолжиме до 20 Декември 2017г...

Моментални цени колку што успев да најдам за 50м2 Солар Венти СВ7 изнесува 650 евра со 15 % = околу 550 евра. Исто има панели за 25м2, 80м2, 100м2 и 150м2 .[DOUBLEPOST=1512464537][/DOUBLEPOST]А еве и клипче https://www.youtube.com/watch?time_continue=33&v=F5EI_fe2ugw
A kade i dali vo mk ima hibridni klima uredi
Ova mislam ne e za hibridni?
 
Член од
26 август 2017
Мислења
413
Поени од реакции
879
Еве ви tax-free колку изнесува, па прерачунајте колку ќе бидете во заштеда.

[DOUBLEPOST=1512464116][/DOUBLEPOST]...
Моментални цени колку што успев да најдам за 50м2 Солар Венти СВ7 изнесува 650 евра со 15 % = околу 550 евра. Исто има панели за 25м2, 80м2, 100м2 и 150м2 .[DOUBLEPOST=1512464537][/DOUBLEPOST]А еве и клипче https://www.youtube.com/watch?time_continue=33&v=F5EI_fe2ugw
Odlicno spodeleno zasto nekoj si kalkuliraat deka celi 24% DDV od Gr deka ke si povratat na granica a ne e bas taka, baska sto cenata sto ja gledaat u Gr ja delat na 100 pa namaluvaat za 24 sto e vtora greska, za da ne ideme off topic so ova ima tema na IT forumot (valjda smeam da spodelam)
https://forum.it.mk/threads/kupuvanje-hardver-od-greece.27525/
kade sto bas za od Gr kupovini se razglabaat i ima dobri informacii koj go interesira ke mu se razjasni sve ubavo i toa vo dve strani..Ubavo bi bilo ti slikickava i tamu da ja postiras..

Inace diskutirano e na temava za solarni paneli i slicno i sekako deka toa si e top investicija.
Solidni licat ovie Solar Venti imaat i 5godisna garancija (neznam grad dali pokriva istata :) )za tie sto mozat da si gi priustat sekako..za tie sto nemozat poeftina i realno izvodliiva opcija e covek sam da si napravi DIY nesto slicno kao tipot vo videava sto sleduvaat posle tvoevo..
https://www.youtube.com/watch?v=FtfaZMahSUU
i ova e interesno kade sto sporeduva:
https://www.youtube.com/watch?v=PyVPNOUpOVg[DOUBLEPOST=1512474115][/DOUBLEPOST]Iiiiii snegcevo go vidovte pred malce u Skopje... Spremajte se site so novi klimi i meraci ke padne vecer do -3 -4C sigurno :)
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2013
Мислења
232
Поени од реакции
140
Здраво другари. Дали знае некој каде можам да најдам "Бафери" и која е цената? Поздрав
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
449
Поени од реакции
422
20171205_120709.jpg
Сликата (сметката) кажува се,отприлика 700 ден потрошил Хансолот за бркање 21-23 степени.
Се работи за стан на приземје исклучен од Бег(и над мене и до мене искл,доле подрум)дневна со трепезарија кујна ходници 50 м2,четричлена фамилија.Во спалните сеуште не се грее
Презадоволен од сметката за разлика кога би бил на парно Бег би плаќал 4100ден х 12месеци(нестоплен со ~19°)или со парно на струја(со греачи) 6 ком х 1.2kw х 10 ребра кое го користев подоцна откако се искључив од Бег.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
30
Поени од реакции
40
Еве ви tax-free колку изнесува, па прерачунајте колку ќе бидете во заштеда.

[DOUBLEPOST=1512464116][/DOUBLEPOST]Налетав на ова http://www.ccc.com.mk/index.php/solarventi-sv3 има ли некој искуство со овие панели ?

Како работат соларните панели SolarVenti?
Секогаш кога има сонце, вентилаторот кој е вграден во колекторот, повлекува свеж воздух низ малите дупки кои се наоѓаат на перфорираната страна на соларниот панел. Воздухот циркулира во внатрешноста на колекторот, каде се загрева на температура од 15-40oC (во зависност од силата на панелот) и така загреан се вбризгува во просторот на објектот.
Внатрешниот влажен и застоен воздух на тој начин излегува од просторот и останува само свежиот воздух. Вентилаторот се напојува со електрична енергија која ја произведуваат фотонапонските (FN) ќелии, така што нема приклучок за на електрична мрежа и нема трошоци за електрична енергија.

Попустот од 15% ќе го продолжиме до 20 Декември 2017г...

Моментални цени колку што успев да најдам за 50м2 Солар Венти СВ7 изнесува 650 евра со 15 % = околу 550 евра. Исто има панели за 25м2, 80м2, 100м2 и 150м2 .[DOUBLEPOST=1512464537][/DOUBLEPOST]А еве и клипче https://www.youtube.com/watch?time_continue=33&v=F5EI_fe2ugw
Jas imam SV14, na soncevi periodi na nadvoresna -3 do 3 na izduv dava od 45-50 c, a pretezno oblacni kako denes od 30 do 40 c, jas sum mnogu zadovolen od strana na toa sto vozduhot vleguva od nadvor i go procistuva vnatresniot bez potreba da otvoras prozor (soogled na toa sto treba da luftirame sega so PVC dogramava), taka da i so 25 c da duva e dovolno barem ne vleguva laden vozduh pri provetruvanje od nula ili pomalku stepeni, jas ziveam vo kukja i imam dostatocno golem hodnik i go imam staveno da duva vo hodnikot, ventilatorot se napojuva na fotovoltaik i sosema e avtonomno i ne trosi struja voopsto, zatoa ako ste vo moznost ne se dvoumete, ne se preporacuva kako primaren toploten izvor tuku kako nadopolna... Pozdrav.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2016
Мислења
335
Поени од реакции
395
Прегледај го приврзокот 181258
Сликата (сметката) кажува се,отприлика 700 ден потрошил Хансолот за бркање 21-23 степени.
Се работи за стан на приземје исклучен од Бег(и над мене и до мене искл,доле подрум)дневна со трепезарија кујна ходници 50 м2,четричлена фамилија.Во спалните сеуште не се грее
Презадоволен од сметката за разлика кога би бил на парно Бег би плаќал 4100ден х 12месеци(нестоплен со ~19°)или со парно на струја(со греачи) 6 ком х 1.2kw х 10 ребра кое го користев подоцна откако се искључив од Бег.
Сметката ништо не кажува што би рекле маркетинг агентите на грее кога некој ќе постираше за друга клима вакви работи, без видео докази и ред други процедури.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
20 ноември 2017
Мислења
14
Поени од реакции
35
Odlicno spodeleno zasto nekoj si kalkuliraat deka celi 24% DDV od Gr deka ke si povratat na granica a ne e bas taka, baska sto cenata sto ja gledaat u Gr ja delat na 100 pa namaluvaat za 24 sto e vtora greska, za da ne ideme off topic so ova ima tema na IT forumot (valjda smeam da spodelam)
https://forum.it.mk/threads/kupuvanje-hardver-od-greece.27525/
kade sto bas za od Gr kupovini se razglabaat i ima dobri informacii koj go interesira ke mu se razjasni sve ubavo i toa vo dve strani..Ubavo bi bilo ti slikickava i tamu da ja postiras..

Inace diskutirano e na temava za solarni paneli i slicno i sekako deka toa si e top investicija.
Solidni licat ovie Solar Venti imaat i 5godisna garancija (neznam grad dali pokriva istata :) )za tie sto mozat da si gi priustat sekako..za tie sto nemozat poeftina i realno izvodliiva opcija e covek sam da si napravi DIY nesto slicno kao tipot vo videava sto sleduvaat posle tvoevo..
https://www.youtube.com/watch?v=FtfaZMahSUU
i ova e interesno kade sto sporeduva:
https://www.youtube.com/watch?v=PyVPNOUpOVg[DOUBLEPOST=1512474115][/DOUBLEPOST]Iiiiii snegcevo go vidovte pred malce u Skopje... Spremajte se site so novi klimi i meraci ke padne vecer do -3 -4C sigurno :)
Postojat dva tipa na povrat na ddv.
Vo edni prodavnici kade shto se vraka ddv se vraka okolu 11 % na primer ikea i sl , i postojat drug tip prodavnici koi go vrakaat ddv to vo celokupen iznos od 24 % . Vo toj slucaj ako kupish proizvod shto cini 1240 eur ke si vratish nazad 240 eur. Toa ddv ne se vraka na granica tuku isklucivo pri sledno odenje vo istata prodavnica ti go vrakaat na raka.[DOUBLEPOST=1512510119][/DOUBLEPOST]
Еве ви tax-free колку изнесува, па прерачунајте колку ќе бидете во заштеда.

[DOUBLEPOST=1512464116][/DOUBLEPOST]Налетав на ова http://www.ccc.com.mk/index.php/solarventi-sv3 има ли некој искуство со овие панели ?

Како работат соларните панели SolarVenti?
Секогаш кога има сонце, вентилаторот кој е вграден во колекторот, повлекува свеж воздух низ малите дупки кои се наоѓаат на перфорираната страна на соларниот панел. Воздухот циркулира во внатрешноста на колекторот, каде се загрева на температура од 15-40oC (во зависност од силата на панелот) и така загреан се вбризгува во просторот на објектот.
Внатрешниот влажен и застоен воздух на тој начин излегува од просторот и останува само свежиот воздух. Вентилаторот се напојува со електрична енергија која ја произведуваат фотонапонските (FN) ќелии, така што нема приклучок за на електрична мрежа и нема трошоци за електрична енергија.

Попустот од 15% ќе го продолжиме до 20 Декември 2017г...

Моментални цени колку што успев да најдам за 50м2 Солар Венти СВ7 изнесува 650 евра со 15 % = околу 550 евра. Исто има панели за 25м2, 80м2, 100м2 и 150м2 .[DOUBLEPOST=1512464537][/DOUBLEPOST]А еве и клипче https://www.youtube.com/watch?time_continue=33&v=F5EI_fe2ugw
Postojat dva tipa na povrat na ddv.
Vo edni prodavnici kade shto se vraka ddv se vraka okolu 11 % na primer ikea i sl , i postojat drug tip prodavnici koi go vrakaat ddv to vo celokupen iznos od 24 % . Vo toj slucaj ako kupish proizvod shto cini 1240 eur ke si vratish nazad 240 eur. Toa ddv ne se vraka na granica tuku isklucivo pri sledno odenje vo istata prodavnica ti go vrakaat na raka.
 
Член од
2 септември 2017
Мислења
16
Поени од реакции
22

еве и јас да ви споделам искуство.
со Mitsubishi Heavy model SRK50ZM-S загревам 35 м2 во куќа на 2ри спрат.
пред недела дена ми стигна броило на потрошени KW/H од AliExpress. го вклучив и за 7дена ми потроши 57kw/h. преку ден вклучена на auto fan 23-25'C, преку ноќ 18'С.
моја математика:

57 кв/ч Х 5денари= 285денари
285 ÷7дена = 41денар по ден
го сметам просек кв/ч 5ден, но имам евтина 2.82ден и скапа 5.6д. така средна вредност 5денари.

презадоволен сум!!

а и предходните 2сметки ми беа, 1200ден и 1700ден.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
413
Поени од реакции
879

еве и јас да ви споделам искуство.
со Mitsubishi Heavy model SRK50ZM-S загревам 35 м2 во куќа на 2ри спрат.
пред недела дена ми стигна броило на потрошени KW/H од AliExpress. го вклучив и за 7дена ми потроши 57kw/h. преку ден вклучена на auto fan 23-25'C, преку ноќ 18'С.
моја математика:

57 кв/ч Х 5денари= 285денари
285 ÷7дена = 41денар по ден
го сметам просек кв/ч 5ден, но имам евтина 2.82ден и скапа 5.6д. така средна вредност 5денари.

презадоволен сум!!

а и предходните 2сметки ми беа, 1200ден и 1700ден.
Valjda 6.6 i 3.3 treba da smetas! Ili Evn ti go vrakja ddv-to :)
 
Член од
24 ноември 2007
Мислења
134
Поени од реакции
85
"Valjda 6.6 i 3.3 treba da smetas!"

Smetal clenot zatoa i ima prosek 5 denari (6.6+3.3 =9.9 ili prosek 4.95 ili zel clenot 5 denari) ama ne pojasnil bas najdobro okolu toa kako smetal.

Iako cenata e pogolema od 5 denari bidejki poveke struja se trosi na skapa otkolku na eftina tafira (samiot naveduva deka preku den e 23-25 a navecer 18).
 

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.128
Поени од реакции
6.503
Еве да ја покажам и јас мојата "потрошувачка" пресметана на 8метра од климата во мерна единица °C :)
xxxx.jpg
Во ефтина тарифа од 14-16часот немам потреба од задавање 30Ц како некои ;)....тоа е јасно од следниве графици, најтоплиот период од денот е тоа....барем засега
Aмбер 3,5Kw(на ладење) и 4,2 на греење без проблем бутка 40 па и 70м2 со добар распоред скоро цел период од денот на овие надворешни температури.
xxxx1.jpg
xxxx2.jpg
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Hansl -20, соба од куќа 16м2 мал update.

Решив да не се замараm на дневна база колку троши, но само на месечна, но ме интересираше како се однесува сега, кога времето е прилично заладено, имаме минусни температури цела ноќ и поголем дел од вечерта (-3 до 6 степени) и се осеќа северен студ. Oд вчера 07:30 до денес 07:30, работела 19.5 часа и потрошила 18kwh. Просек 923w/h со сетпоинт 25. Внатре е 22 до 25 степени.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.781
Задавање на 30 во 14-16ч не е од потреба туку е од логика за да се заштеди струја во текот на ефтината тарифа и да се акумулира топлина во просторот. Наменето за претстојниот период во кој се враќаат од работа луѓето и заоѓа сонцето и се губат бенефитите од ѕидовите на јужната страна.

Обично тоа го можат климите со неделни тајмери, што можат да менуваат самите температура во текот на денот по потреба. Особено важно за изутрина во 5-7ч да се крене температурата пред да почне скапа струја да се акумулира топлина во просторот. А ако неможе да го прави тоа климата, немора ќе си троши повеќе во скапа тарифа и тоа е тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom